ECHTVEREENIGING a n de correspondent op dezelfde wijze zien vermoorden 's Namiddags kwam hij zes vuilniskarren met lijken tegen. In de straten van Galata zag hij dozijnen dooden men spreekt van 2000 slachtoffers en zelfs aan de lijken koelden de woedende Turken nog hun gemoed. Des avonds werden de Armeensche winkels geplunderd. Politie ambtenaren van hoogeren rang verlangden dat Armeniërs aan het gepeupel uitge leverd zouden worden. De Europeanen ver schansten zich in hun woningen die zij van proviand voorzagen. De correspondent meent, dat de Turken in felle woede geraakt waren door de uittartingen der Armeniërs en dat het wachtwoord gegeven was, alle Armeniërs te vermoorden en hun winkels te vernielen. De politie deelde aan de Turken vuurwa penen en knuppels uit. In nadere telegrammen seint de Constanti- nopelsche correspondent van het Berliner 'lageblatt, dat er ook in de voorstand Pera verscheidene Europeanen gedood werden. Ondanks de heimelijke waarschuwingen van het Amerikaansche comité hadden de ge zanten geen enkele wachtschip ter hunner beschikkig in de haven gehad. De corres pondent zegt dat de oorzaken der moorden nog niet verklaard zijn. Daarentegen geeft de correspondent te Constantinopel van den Lokalanzeiger tele grafisch een lange verklaring op grond van Turksche berichten. Deze verklaring luidt ongeveer gelijk aan een mededeeling van de Turksche ambassade te Parijs inhoudende dat het Armeensche revolutionaire centrale k comité een uitgebreid program van de on lusten had voorbereid. Een aanzienlijk aan- ,i, tal Armeniërs, in troepen verdeeld, begon nen hun wandaden op verschillende punten der stad. Zelfs in de Armeensche kerk bij Baloek bazar zoo wordt aan boven be doelde verklaring toegevoegd is een berg plaats van dynamietbommen gevonden. Door de aanvallen met bommen werd de Muzelmansche bevolking tot het uiterste gedreven enz. Intusschen wordt uit de kringen welke met de Ottomaansche Bank in betrekking staan gerustellend verzekerd, dat men wat den overval der Bank door de Armeniërs betreft, slechts met een diefstal met braak en geweld pleging te doen heeft, wijl de inbrekers wisten dat de wacht in het ge bouw slechts zwak was. Anderzijds wordt beweerd, dat de Armeniërs verkleede Koerden zijn geweest. Zij waren met revolvers en dolken gewapend en wier pen vele dynamietbommen. Kleine groepjes traden het voorportaal van de Keizer lijke Ottomansche Bank binnen, schoten den officier van de wacht dood en hakten de hoofden der aanwezige soldaten af welke zij op de straat wierpen. Gebruik makende van de ontsteltenis en verwarring sloten zij de deuren der Bank en begonnen hun ver nielingswerk. Zij wierpen bommen naar de voorbijgangers op straat en schoten op vreedzame inwoners. Vier Turksche dames die in een rijtuig voorbij kwamen, werden in stukken gescheurd door het springen van een bom. Volgens een nader telegram uit Constan tinopel hebben de ongeregeldheden op ver schillende andere plaatsen zich herhaald, met name te Haskeny op de wacht, waarvan éen officier en verscheidene manschappen zijn gedood. Te Soulou en Monastir hebben de Armeniërs zich verschanst in de school, vanwaar zij met bommen werpen en vuur den op de politie. Een groot aantal bommen is ontdekt. Alles was er op voorbereid, om in de gansche stad groote wanorde te stich ten. De minister van binnenlandsche zaken maant in de straten aan tot kalmte. Patrouilles doorkruisen de straten en drijven alle volksverzamelingen uiteen. De Muzelmannen hebben ter eigen verdediging eveneens slachtoffers gemaakt. De trouw gebeven Armeniërs keuren deze wanorde lijkheden zeer af. De patriark heeft een manifest uitgevaardigd, waarin alle deel nemers aan de wanordelijkheden worden geëxcommuniceerd. Er is een speciale com missie van onderzoek gevormd, die de per sonen zal ondervragen welke gevangen zijn genomen en in het bezit van wapenen wer den gevonden. Het verblijf van het Russsische keizers- paar in Oostenrijk trekt natuurlijk bijzonder de aandacht. In politieke kringen meent men, dat de Czaar elke politieke toespeling heeft vermeden, om te toonen, dat zijn be zoek zoover een daad van hoffelijkheid was. De Czaar is gisteren te Linz gaan jagen. Graaf Goluchowski en de prinsen Loba nof en Lichtenstein dineerden gisteren bij den Russischen gezant, graaf Kapnitz. De keizer van Oostenrijk bracht een bezoek aan Lobanof bij wien hij twintig minuten vertoefde. De Russische souvereinen ver trekken heden-ochtend, op verzoek van den Czaar, zonder officieele plechtigheid. De politieke toestand in Spanje laat tengevolge van de houding der oppositie partij, in de laatste dagen veel te wenschen over. De ministerraad is tot Maandag ver daagd. Het sluiten der Kamerzitting zal afhangen van de houding der oppositie in den Senaat, welke nog bij haar obstructio- nisme wil blijven volharden bij de behande ling van het wetsontwerp tot het verleenen van subsidie aan de spoorwegen, In den Senaat bestreed de heer Giron het wetsontwerp betreffende het pachten der tabak en de mijnen van Almaden. De minister van financiën antwoordde, dat de pachten in het belang waren van den Staat. Sedert eenige dagen loopt te Rome het gerucht dat koning Humbert van Italië zal aftreden. Niettegenstaande dit bericht krachtig wordt tegengesproken, houdt de Tribuna de juistheid er van vol. Volgens dit blad zal de Koning in December, na het huwelijk van den prins van Napels, afstand doen van den troon. Koning Humbert is vroeger dan verwacht werd te Rome teruggekeerd. Men brengt dit in verband met de gebeurtenissen in Brazilië. De Regeering moet van plan zijn streng op te treden tot bescherming der Italianen. Behalve de kruiser Christoforo Colombo, die zich in de wateren van Bra zilië bevindt, wordt de kruiser Piemont er heengezonden. Het Milaansche blad Ilalia del Popoio heeft een telegram uit Santos ontvangen, naar luid waarvan bij de onlusten te San Paulo 10 personen gedood en 48 gekwetst zijn. Daarboven lijden veel Italianen stof felijke schadezoo is de drukkerij van de Fanfulla geheel vernield. De president der republiek in Brazilië zou gisteren een besluit nemen betreffende het ontslag der ministers van buitenland- sche zaken en van justitie, die tengevolge van de onlusten tegen de Italianen verwekt, willen aftreden. Ook te Bahia hebben mani festaties plaats gehad daar is het wapen schild van den Italiaanschen consul afgerukt. De New York Herald heeft uit Rio Ja neiro vernomenmen gelooft dat Italië aan Brazilië een ultimatum heeft gezonden betreffende de kwestie der schadevergoe dingen en antwoord heeft verzocht binnen een bepaalden tijd. De antiltaliaansche beweging te Rio de Janeiro heeft groote verontwaardiging gewekt onder de Italianen te Buenos-Aires zij hebben een meeting georganiseerd om tegen het mishandelen van hun landgenooten te protesteeren. Stalls- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 29 Augustus 1896. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam, Dinsdag 1 September 1896,'s na middags 2 uren. Agenda. 1. Vaststelling der notulen van de laatst gehouden zitting. 2. Mededeeling der inge komen stukken. 3. Benoeming van een wet houder wegens periodieke aftreding. 4. Be noeming van vaste raadscommie, wegens aftreding ingevolge art. 33 van het reglement van orde. 5. Samenstelling van de afdeelingen tot het onderzoeken van de gemeentebe- grooting voor 1897. 6. Benoeming van een leeraar in de Engelsche taal aan het gymnasium. Aanbevolen is de heer R. de Boer, leeraar a/d H. Burgerschool alhier. b. een tijdelijke leeraar in de natuurkunde en cosmographie aan het gymnasium. Aan bevolen is de heer Dr. G. Bakker, leeraar a/d H. Burgerschool alhier, c. een leeraar in de Nederlandsche taal aan de Burger avondschool. Aanbevolen zijn de heeren I. W. Brouwer, gewezen tijdelijk leeraar aan die school. II. J. v. d. Hout, hoofd der 2e Tusschenschool. d. een onderwijzeres 3e klasse aan de openbare school voor meisjes met uitgebr. leerplanVoorgedragen zijn de dames I. C. C. Kruzinga, onderwijzeres te Hoogvliet. II. W. Kouwenhoven, onder wijzeres te Vlaardingen. III. M. N. v. Vlaar- dingen te Schiedam. Beraadslaging over 7. De gemeenterekening over 1895.8. Reke ning over 1895 en begrooting voor 1897 van het St. Jacobs-Gasthuis. 9. Rekening ever 1895 van. de commissie tot aankoop en bewaring van heel- en verlosk. instru menten. 10. Rekening over 1895 van het algemeen Handels Entrepöt, met de op deze rekeningen en begrooting uitgebrachte rap porten der Financ. Commissie. En verdere voorstellen en mededeelingen. Wij herinneren ook te dezer plaatse aan de gelegenheid tot plaatsbespreken voor den feestavond groote soirée amusante, morgen, Zondag, door de Zangvereenigingu»St. Grego- rius" in de zaai der Officieren-Vereeniging te geven. Daar een groote opkomst voor deze soirée te voorzien is, zal het alleszins gewenscht zijn zich intijds van een goede plaats te voorzien. In de jongste zitting der Algemeene Sy node van de Ned. Herv. Kerk kwam o. a. in behandeling het rapport der heeren prof. Cannegieter, Van Hoogstraten en Bredius inzake het besluit van den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Schiedam en de eindbesluiten van het Classicaal Bestuur van Rotterdam ten aanzien van 18 lidmaten te Schiedam, waarbij dezen werden verklaard met woord en daad ten duidelijkste te hebben getoond zich van de kerk te hebben afge scheiden. De meerderheid der commissie uit de Synode was van oordeel, dat bedoelde be sluiten in strijd zijn met de kerkelijke reg lementen en dat deze besluiten aldus geen rechtsgeldige gevolgen kunnen hebben en wordt voorgesteld den kerkeraad te Schie dam te gelasten de namen van bedoelde lidmaten op de registers van lidmaten der gemeente wederom te plaatsen. Breedvoerige beschrijvingen waren het gevolg van de indiening en de conclusie van dit rapport. Met 10 tegen 3 en 14 tegen 5 stemmen werden de verschillende deelen der con clusie door de Algemeene Synode aange nomen, zoodat de 18 geschrapte lidmaten opnieuw in het lidmatenboek moeten wor- (R. N.) den ingeschreven. De toestand van B. Oetker (niet Lutker), wien eergisteren het bekende ongeluk trof, is, naar wij vernemen, bevredigend. Oetker is niet onderknecht, maar tweede meester knecht in de branderij van den heer W. A. Beukers. Hem werd in de branderij door den eersten meesterknecht hulp verleend en eerst daarna is hij, naar huis vervoerd, door den heer La Verge geneeskundig behandeld. De 72-jarige A. Ballijns, wien deze week het bekende ongeluk trof, is gisteren-middag naar het stedelijk ziekenhuis overgebracht zijn toestand was vrij bevredigend. Bij de op 26 dezer te Amsterdam door het departement van koloniën gehouden aanbesteding was door de Stearine-kaarsen- fabriek nApollo" alhier voor perceel 27, 1000 pak stearine-kaarsen, het minst inge schreven nl. voor f 107.50. (S. C.) De viering van de verjaardag van H. M. de Koningin zal zich te Vlaardingen bepalen tot eene wapenschouwing van de schutter1! en concerten op de Westhaven, terwijl d muziekonderwijzer en organist de beer M. Groeneveld een orgelconcert zal ge*en in de groote kerk. Er schijnen meer plannen bestaan te hebben om die viering eenigen luister blJ te zetten, maar die zijn alle in duigen gevalle"1. Tijdens de afwezigheid der ouders heel' in een woning in de Dijkstraat te Oud' Kralingen een treurig ongeluk plaats gehad' Een tweetal kleine meisjes geraakten 1(1 brand, zoodat de vlammen hoog opsloegen en een brandspuit uitrukte, Een der meisje is reeds aan de brandwonden overleden, hef andere, een 9-jarig zusje, verkeert in zorg* wekkenden toestand en is naar het Zieke"" huis overgebracht. Met den bouw der R. K. kerk te Bolnes wordt zeer veel haast gemaakt. Waarschij"' lijk zal men den eersten dienst er in houde" reeds op 1 November. (Allerheiligen). Ingezonden. Mijnheer de Redacteur, Politie. Rywielen. De politie brengt in herinnering de na volgende bepalingen der politie-verordenin- gen voor deze gemeente, die op rijwielen betrekking hebben. 1o. dat elk rijwiel, waarmede later dan een half uur na zonsondergang op den open baren weg gereden wordt, moet voorzien zijn minstens van één van voren lichtgevende lantaarn boete hoogstens f 3. 2o. dat met een rijwiel niet mag worden gereden door de Plantage boete hoog stens f3.—. 3o. dat, zonder noodzaak, met een rijwiel niet mag worden gereden over de trottoirs, de bestrate voetpaden, de voetpaden in de Warande langs den rijweg, die op de ge dempte Broêrsvest ter weerzijden van de keibestrating en tusschen de boomen aldaar, en over den weg loopende tusschen de boomen aan de Nieuwe Haven boete hoogstens tl. ADVERTENTIE N. Den 3 September a. s. hopen onze geliefde Ouders WILHELMUS ROELING ELISABETH TETTELAAR 40-JAR1GE Schiedam, 29 Augustus 1896. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mogen wij, graanwerkers bij verschillende factors, een plaatsje in uw geacht blad verzoeken. Door den Bootwerkersbond te Rotterdam is een soliale kwestie opgeworpen die bij velen takken v#n nijverheid ingang heeft gevonden. Bij de algemeene werkstaking onder de Bootwerkers te Rotterdam wistten de leiders van dien Bond ook onze Hoofdenaars tot staking te bewerken met de be lofte dat wat voor Schiedam te Rotterdam aankwam, niet te lossen. Dat onze bootwerkers met deze belofte staakten, zon dit misschien niet een oorzaak kunnen zijn dat onze Schie- damsche kooplieden zich de zaak niet aantrekken, of te Rotterdam of hier de uit zee aangevoerde granen gelost worden. Bijna dagelijks ziet men booten Schiedam voorbij stoomen, waarin voor hier bestemde granen geladen zijn, hetwelk niet alleen ons grieft, maar waardoor de toestand hopeloos wordt, zoodat graanwegers, factors knechts cn bootwerkers niet meer in staat zijn om hunne gezinnen te onderhouden. Door dit schrijven doen wij een beroep op de heeren Graanhandelaren om ons te gemoet te komen door uitsluitend op Schiedam de granen nit Zee aan te voeren daardoor worden wij gesteund en velen met ons, en dit zal zeker ook niet tot nadeel der gemeente knnnen strekken. EN HUNNE TE HERDENKEN. Hunne dankbare Kinderen Behuwd- en Kleinkinderen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2