ill* I lip Woensdag 1.1. werd door den heer G. Vrys in het Laaghaler veld (Drenthe) een bijna ongeschonden aarden schotel gevonden, welke een middellijn heeft van 23 c.M. en eene hoogte van..7cM. In den schotel stond weder een kleine san ongeveer denzelfden vorm. In deze urn lagen twee beenderen kruislings over elkaar. De voorwerpen werden gevon den in een heuvel, waarin ook beenderen aanwezig waren. Een twaalfjarige jongen te Groningen heeft zich schriftelijk bij H. M. de Koningin- Regentes beklaagd over de slechte behan deling, die hij ondervond van zijn stiefmoe der. En hij heeft het, naar 't schijnt, nog al aardig gedaan, ten minste hij heeft in zooverre succes van zijn werk gehad, dat er »van hooger hand" onderzoek is gedaan naar de verhouding van moeder en zoon. Sedert heeft hij, naar zijn zeggen geen ransel meer gehad, en onder zijn school kameraden is hij een heele Piet geworden, dat hij zulk een stout stuk heeft durvenbegaan. Het ingestelde onderzoek heeft echter wel een weinig van het »aardige" weggenomen, daar hieruit moet zijn gebleken, dat pa hem ook »een paar woordjes" had geholpen. De katholieke kerk te Gundheim bij Woms is door een geweldigen brand totaal vernield. De kerk, een prachtig gebouw, was rijk versierd en met uitzondering van het sanctissimum en kerkornamenten kon niets in veiligheid gebracht worden. Ook de kostbaren glasschilderingen werden ver nield. De brand werd veroorzaakt door vonken, die uit een brandend gebouw in de nabijheid, in den kerktoren woeien. Koning Leopold van België heeft zich Woensdag uit Vadheim naar Gudvangen begeven, en ging vandaar naar Bergen, waar hij zich Donderdag op de Olafkyrre naar Rotterdam zou inschepen. Zaterdag is te Plymouth een zwemwed strijd voor honden gehouden. Een van de voornaamste nummers was het duiken en redden. De amateurskampioenzwemmer van Europa W. Henry liet zich zelfs, in een zak genaaid, in zee werpen en door een hond er uit halen. De bekende anarchist Marius Tournadre is te Parijs in de Brasserie Pousset, Fau bourg Montmartre, gaan vechten met den heer Cornet, lid van den Gemeenteraad, die daar dineerde. Hij begon met het Raadslid een stuk brood naar het hoofd te werpen; en toen Cornet boos werd, spuwde hij hem in het gezicht. Daarop ontstond een gevecht, waarbij de twee tegenstanders elkaar allerlei zaken naar het hoofd wierpen, en waarbij ten slotte Tournadre door een luciferspotje aan het hoofd werd gewond. Wielersport. De uitgevers en boek- verkoopers in Frankrijk klagen ontzettend over de schade, die zij van de wielersport ondervinden. De rnenschen lezen niet meer. Renteniers, kooplui, studenten en school jongens, die vroeger hun ledigen tijd en vacantie doorbrachten met lezen, rijden nu nog alleen op het rijwiel. Tot lezen blijft hun waarlijk geen tijd meer over, en de weinige oogenblikken, die zij er nog voor over hebben, worden aan de lezing der dag bladen besteed. Door geweldige slagregens is te Carrara opnieuw veel schade aangericht. De oogst is thans als verloren te beschouwen. In de provincies Ferrare en Bologna is de schade, door overstroomingen veroorzaakt, al niet veel minder. Nabij Riala in de provincie Bologna is de spoorlijn over een lengte van 60 meter geheel weggeslagen. Bij Pioppi dreigt een brug in te storten. De omstreken van Vignola en Sevignano in de provincie Modena staan blank door de overstrooming van de Panaro. Te Pavia is door het buiten de oevers treden van de Po veel schade aan de dijken veroorzaakt. In een trein, op weg van Valladolid naar Ariza, heeft een onzettend ongeluk plaats gehad. In eer. waggon tweede klasse zat een moeder met drie kinderen. Toen het tijd was om te gaan eten, stak de moeder een spiritustoestel aan, om het eten wat op te warmen. Een der kinderen, een 12 jarig meisje, plaatste het toestel op haar schoot. Hetzij door het schommelen van den waggon wat spiritus uit het toestel viel, hetzij er een of ander ongelukkig toeval in het spel was, kortom plotseling hadden de kleeren van het meisje vlam gevat. Alle pogingen om het vuur uit te dooven, mislukten. Men riep luide om hulp, maar niemand hoorde het. In hun doodsangst, sprongen de beide andere kinderen uit den trein. De twee gendarmen, die in Spanje meerijden, hoor den eindelijk het hulpgeschrei der wanho pige moeder, schoten hun geweren af, doch onverrichterzake. De machinist scheen de schoten niet te hooren en de trein snelde voort. Bij het volgende station gekomen, was het meisje reeds verbrand. De beide knapen, die uit den trein waren gesprongen werden zwaar gewond langs den weg ge vonden. Laatste Berichten. Aljeh. Blijkens een bij het departement van koloniën ontvangen, van 29 dezer gedag- teekend telegram van den Gouverneur- Generaal van Ned-Indië werd de in het vorig Indisch telegram (bericht van 28 dezer) bedoelde terugtocht der troepen uit de 22 Moekims naar Kota Radja niet bemoeielijkt. Blijkens bij het departement van kolo niën ontvangen telegraphisch bericht is bij eene der jongste operatiën in Atjeh gesneuveld de korporaal J. D. Wilhelmi en gevaarlijk gewond de fuselier J. Sengers. Kerknieuws. Index. Bij decreet van de H. Congregratie van den Index, dd. 22 Aug., zijn op de ljjst der ver boden boeken geplaatst J. Michelet, Le PrêtreLes Jésuites. Édition definitive, revue et corrigée. Paris. Ernest FJammarion, éditeur. Jules Bois, Le Satanisme et la Magie. Paris, Léon Chailley, editeur, 1896. Mythes, cultes et Religion, par A. Lang, traduit par Léon Marilher, avec la collabo ration de A. Dirr. Paris, Felix Alcan édi teur 1896. Emile Zola. Rome. Édition compléte en un volume. Paris 1896. G. Charpentier et E. Fasquelle, éditeurs. De schrijver van het Spaansche werk Los Jésuitas de puertas adentro o un barrida hacia afuera en la Compania de Jésus, dat bij decreet van 17 April 1896 derzelfde Congregratie werd veroordeeld, heeft zich onderworpen en het werk afgekeurd. Op de bekende kerkelijke straf is het dus verboden deze werken in eenige taal uit te geven, te lezen of te bewaren. Omtrent het ongeluk, den pastoor Le Cocq d'Armandville overkomen, wordt door de Sem. Ct. nader bericht Van 5 Maart tot einde Mei doorkruiste pastoor Le Cocq d'Armandville de binnen landen der Papoea's van den 135en tot den 138en graad, de Marianne-straat door. Op zijn terugtocht naar Skroe had ZEw. zoo lang moeten wachten aan wal, dat de zee gestegen was en dus met sloepen naar den schoener moest worden geroeid. De sloep kantelde om ten 5 ure 's avonds op 27 Meiterwijl de bemanning, zich aan het vaartuig vasthoudend, langzaam naar 't strand terug keerde, zwommen de pastoor en een matroos zeer vlug voor hen uit. Toen de bemanning uitgeput van vermoeienis ten 7 ure aan land kwam, vond zij den pastoor niet, evemin den matroos. Negen dagen lang hebben zij naar pastoor Le Cocq d'Armandville gezocht zonder resultaat, 't Volk was diep bedroefd. Een jongetje, dat de pastoor zwemmende onder de armen droeg en die gered is, gevraagd waar de Toean was, wees naar de diepte in de zee. Geen twijfel dus, of ZEw. vond den dood in de sterke branding. Posterijen en Telegraphie. In het laatst van September a.s. zal een examen plaats hebben voor de betrekking van klerk der posterijen en telegrafie. De candidaten behooren op 1 Januari a.s. den leeftijd van 17 jaren bereikt en dien van 26 jaren niet overschreden te hebben. Met afwijking hiervan worden geagreëerde klerken toegelaten, die op den gemelden datum den leeftijd van 17 jaren bereikt en dien van 30 jaren niet overschreden hebben. De overigen voorwaarden zijn vermeld in de Staatscourant van 18 dezer no 193. Rechtszaken. Voor de arrondissements-rechtbank te Rotterdam zal terechtstaan J. G., thans gedetineerd ih de strafgevangenis aldaar, daar verdenking op hem rust, dat hij zich schuldig gemaakt heeft aan diefstal van f 1070 ten nadeele van D. J. T., te Schiedam. Volgens de aanklacht heeft beklaagde zich met behulp van valsche sleutels toegang verschaft tot de woning van D. J. T. Sport. Morgen (Zondag) zal opde wielerbaan op het sportterrein »Den Haag" een 50 K.M. wed strijd met gangmakers gehouden worden. De mededingers in dit nummer zijn de beste hier uit Holland. Estur, die onlangs Sannes, hier te lande wel bekend, klopte, zal, naar men veronderstelt, een goed figuur maken. Ook Doornekamp, een rijder die in den Haag nog niet geweest is, is in uitstekende conditie. De wedstrijden op korten aftand voor beroepsrijders tellen 21 en 23 inschrij vers. Voor de 50 KM. 15 mededingers. De amateurs zijn vertegenwoordigd door 15» waaronder de beste van hier te lande. Volgens de Nord heeft de kampioen Jacquelin sedert 1 Januari van dit jaar de som van 50.640 francs met zijn rijwiel ver diend. Verder heeft hij een brassard, die hem een louis (20 frs.) daags opbrengt, zoolang een ander hem niet in een bepaal den wedstrijd slaat. Voeg daarbij hetgeen de reclame-zuchtige rijwielfabrikanten hem toestoppen, als hij op een kar van hun maaksel een wedstrijd wint, dan mag men schatten, dat Jacquelin het jaar met een inkomen van meer dan 100.000 francs zal sluiten. PROGRAMMA van de Groote Soiree amusante Zondag in de zaal der Officieren-Ver- eeniging te geven Eerste Afdeeling. I. Le Conscrit Marche Torelli. 2. La- bella Vilageoise Wals. M. J. H. Kessels. 3. Feestgedieht, voor te dragenjdoor den heer G. W. 4. Mei-Dans Mazurka. A. H. de Leur. 5. Auf der Eisbahn Wals. Otto Exner. 6. Heinzelmannchen J. Nentwich. 7. Mandolinen serenade Rud. Förster. 8. Donauwelle Wals. J. Ivanovici. 9. Muis de Schutter. Voor dracht met zang A. de Winter, voor te dragen door den heer G. W. 10. Mi- cheline Mazurka. C. Cirillo. Tweede Afdeeling. II. Potpourri Populaire. T. Renaud. 12. De Landverhuizers. Komische Sècne Humorus. 13. a. De Handelsrei ziger. Voordracht met zang Johan. b. De gevaarlijke barbier. J. J. A. Gouver neur, voor te dragen door den heer G. W. 14. Coupletten. 15a. Truitje. Mevr. A. Bogaers. b. Een verschrikkelijk ges al. G. J. Wanders. c. Bloode Piet. W. J. van Zeggelen, voor te dragen door den heer G. W. 16. De Meesterzangers van Knollen- berg. Humor Samenspel van Louis Kron. Naar het Hoogduitsch. 17. Marsch. De nummers 1, 2, 10, 11 en 17 uit te voeren door het Harmonie-orkest »St.Am- brosius". PROGRAMMA van het Concert doof het Muziekkorps der d d- &''1 ter ij, Maandag namiddaQ ure in de Plantage te 9eV 1. Volksliederen. 2. Ouverture 'P", dittenstreeche", v. Suppé. 3. Frühün^ kinder. Waldteufel. 4 Czardas Mid11^ 5. La Tzigana Marzurka, Ganne. Unter dem Doppeladler Marsch. Frieda^ 7. Volksliederen. Maandag-morgen 8 uren. Op de Groote Markt. 1. Wie schön leuchtet der Morgenste^ 2. Nun danket allen Gott. 3. W Gott thut ist wollgethan. V isscheri j-Berichten. SCHIEDAM, 29 Augustus. Heden k*»»* van de haringvisscherij binnen de logg® De Schie S. D. M. 12, schipper W. S®5' met 24 last haring, en L. R. Koolern Beinen S. C. H. 250, schipper A. de Gr®9 met 23 last haring, beide van de tweede r®|S' Burgerlijke Stand. Geboren; 27 Aug. Hendrikus CorHe''3 Bartholomeus, zoon van H. C. Grims P. Muilenburg, Broersveld. Klaas Laur®nS' zoon van J. van der Boom en C. Bu^' Polderstraat. 28. Nicolaas, zoon van 1 Reek en S. Brouwer, Hoogstraat. Zeetijdingen. Elseneur, 27 Angustus, Gepasseerd s-s' Sperberkapt. F. Ahrens, van Libau n®* Schiedam. Handelsberichten. BEURS TE SCHIEDAM, 29 Aug. Spoeling f 0.80. Moutwijn Not. makelaars f 63/4. Brandersb. - 6'/a6/«. Stemming Vast. 1896' Berlijn. Rogge, (SLOTK.)jSl3ir,itUS Sept. Oct. Nov. Sept, Oct. 114.75 115.75 Parijs. Hamb. 1 Meel 12 Merk. 1. md. 12 Sept. .Rogge, loop. md. I Sept. I Spirit. Aug./Sept. Oct./Nov. 29 A»t' 38.9° 39.-7 41.10 49.80 11.60 11.60 18.l2f 18.121 28. 38.70 38.80 40.25 40.75 11.40 11.40 18.12*; 18.12* New-York. Maïs Amsterdam. 28 Aug. Rogge op lev. traagpef Oct. f 91, 90, per Maart f95, 96; per Mel f 96. 29 Aug. Rogge op lev. vast Oct. f93, 92; per Maart f98, 97 per f98. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 28 Aug. 3.78 M. 29 Aug. 3.68 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf Londen kort f 12.10* Disc. 2 pCt Parijs - 48.10 2 Antwerp.- 47.95 3 Aug- 285/s- pef uuf) Beursbericht Per Telefoon. 2i/j pCt. Nederland Zilver Metalliek 3 pCt. Portugal Rusland 1884 Turkije Venezuela Aand. Nederl. Handelmij v WarschauWeenen Atchison le Hyp. Adjustment Shares Chicago Erie Oblig Denver Rio Shares Missouri le Hyp 2e Shares Oostenr. loten 1860 Madridsche loten Turksche Prolongatie van Amsterdam' 29 Aug- 91»/j« 85«/s 25»/i 20 V* 138V* 72 311/4 IIV4 IOS/4 773/s 48s/4 IOV11 24 SP/« ■Mn. i D 28 Aug. 27 Aug. 28

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 6