Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaarg. Dinsdag 1 September 1896. No. 5580. jJSutreau l^otersfraat 50. T WEEDE blad. Vervolg Binnenland. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 4.50 Franco per post door geheel Nederland - 2.- Afzonderlijke Nommers- 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelsf Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten De arbeidersbeweging te Gouda. ra,reJ' de beëindiging der werkstaking Machinale Garenspinnarij te Gouda n bel ««OM- O. o. hei volgende: esumeerde wat door de strike is beften- o en verkregen, kan worden gezegd dat Jen werklieden twee derden van de verlangde er ooging zijn toegestaan, ook wat betreft stu'weik en het loon van het vrouwelijk rsoneel, en dat hun op de erkend christe- JKe feestdagen de helft van het gewone aagloon wordt toegekend, doch als op zulke agen arbeid wordt gedaan 50 pCt boven het dagloon. Reeds voordat de einduitslag was bekend gemaakt, was door de vereeniging Recht Plicht, liet Algm. Ned Werkliedenver- hond. Patrimonium, den Christelijken Volks- °nd en den R. K. Volksbond bij aanplakbiljet een gecombineerde vergaderd g uitgeschre ven, des avonds te 8 uur te houden in het caté van den heer Tuithof. Blijkens de discussiën, gehouden in de en avond te voren gehouden vergadering er besturen, was de bedoeling van dit optreden geen andere dan om, zoo mogelijk ®n ^esverlangd, de werkstaking tot eene eviedigend einde te brengen. De bevolking van Amsterdam bedroeg ljkens het verslag van den toestand der gemeente ulto. December jl. 456.357 zielen Jegen 450.189 einde 1894, een vermeer dering van even 6000 zielen, want bij vorige jaren vergeleken een aanmerkelijke vermindering aantoont. Er vertrokken dan °ok meer personen, dan er zich kwamen Vestigen. Er vestigden, zich 24.691 en vertrokken 24.864 uit de gemeente, wat ij vroegere jaren vergeleken op een ave- cechtsche beweging wijst. Het Bisscliopsfeest in den Ned. R. K. Volksbond. Men schrijlt ons uit Amsterdam Op schitterende wijze heeft gister-avond e JSed. R. K. Volksbond het gouden pries- erjubileum van zijn doorluchtigen bescherm- eer gevierd. De groote zaal van liet Paleis van ^ijt te Amsterdam, waar meer dan 000 Bondsleden van de verschillende afd. yeen warer., was keurig versierd. Het too- neel was een bloemengaardelangs de ga- ery hingen guirlandes, en wapenschilden cni? f* P''aren cartons met data en op- u rvoorls vele vlaggen en niet minder dan 30 Bondsvaandels. df. Kon>ngin was reeds voor v®rga'dering een telegram gezonden van do u^wenscB met Haar verjaardag en met etn'ging, dat de Bond steeds pal zal verdediger van Haar rechten, on 16 art over zeven trad mgr. Bottemanne 2 r.er onthousiastisch gejuich de zaal binnen Da i' wei"d voorafgegaan door 17 knaapjes, j ars°ne banieren dragend met de namen zienru, e'ingen en gevolgd door een aan- hona schare geestelijken, waaronder de 1 a.ferw- i'eeren Thünissen, Eijgenraum, J 's en Klöne, en de zeereerw. heeren Kon v'ngs> Vlaming, Loots en van Oort. de uitvoering van een Welkomstlied, gecomponeerd door Philip Loots, nam de vice-president van het centraal bestuur, de heer Van Rijswijk (de heer Pastoors ver toeft voor zijn gezondheid te Ginneken), lot het uitspreken van een welkomstrede, waarin hij den wensch uitsprak, dat de doorluch tige beschermheer, met de leden een van zin en een van welzijn, nog lang voor den Bond moge gespaard blijven. Uitgevoerd werd nu door de zangafdeeling van Amsterdam, een schoone Hymne van de Vliegh, waarop de Leidsche zangafdee ling (dubbel kwartet) deed volgen Antiphoon van mgr. Lans en de Smid van C. ICreutzer. Nu was de beurt aan den heer J. P. He- gener (baryton-solist) die ten gehoore bracht: Gouden jubeltonen, een compositie van J. P. v. Paeschen op toepasselijke woorden van H. C. Stolk de talentvolle zanger vond daverende toejuiching, waarna de Rotter- damsche liedertafel, met medewerking van het «knapenkoor" van Amsterdam, uitvoerde de cantate Arbeid adelt, van J. A. Oremus. Dirigent en zangers werden zeer toegejuicht. Met het oog op den tijd en op de moei lijkheid om den vollen zaal te verlaten, werd geen pauze gehouden en trad nu dadelijk pastoor Konings op. Die dezen redenaar ooit hoorde weet met hoeveel gloed en talent deze het woord weet te vieren en nu vond zijn welsprekendheid nog meer kracht van uitdrukking, hij te schetsen had het vele goede dat de Bond aan mgr. Bottemanne te danken had en de gevoelens moest vertolken, welke de Bonds'eden koesteren jegens de Bisschoppen, die de schakel zijn, die hen met Rome verbindt, en jegens Haarlems Bisschop, hun Beschermheer in het bijzonder. Gedeelten aan de prachtige rede te ontleenen zou zijn, deze verbrokke len en verwateren. Daarom zij slechts ver meld, dat de redenaai eindigde met te zeggen dat het nageslacht, als het de glorieuze geschiedenis van den Bond schrijft, de nagedachtenis zal zegenen van zijn stichter en beschermer, mgr. Caspar Josephus Martinus Bottemanne. Daverend en schier zonder einde was het applaus, dat na deze rede weerklonk Gezongen werden nu nog door St. Caecilia van Den Haag het indrukwekkende nummer De Iersclie Landverhuizersdoor het Leid sche kwartes het Roeierslied. Mgr. Bottemanne betrad nu het podium. Twee redenen, zoo zeide Z. D. H. noopten mij persoonlijk in uw midden te komen, ten eerste om den band, die ons van den beginne af verbonden houdt, nog sterker aan te halen; tweedens, omdat ik, waar gij opvol gend het Pauselijk woord in het schrijven van Leo XIII tot u gericht, uw aanhanke lijkheid jegens den Bisschop wildet toonen, ik dit niet mocht verhinderen, (applaus.) Nu bracht Z. D. H. aan den afwezigen voorzitter, aan den centraal adviseur, aan alle besturen en adviseurs en aan de leden dank voor de betoonde trouw en aanhan kelijkheid, voor het kostbaar geschenk, in een woord voor de ondervonden kinderlijke liefde, (applaus.) Ten slotte wekte mgr. de leden op zooveel mogelijk mede te werken tot een schitteren de feestviering ter gelegenheid van de inhuldiging der Koningin. De Katholieken moeten toonen, dat zij even trouw zijn als al hun landgenooten. Evenals de Hongaren verklaarden voor Maria Teresia te willen sterven, moet in Nederland de kreet weer klinken: Wij sterven voor Koningin Wilhel- mina; wij blijven haar trouw tot in den dood. Het Bisschoppelijk woord, waarvan wij hier een zwak overzicht gaven, werd enthou- siastiscn toegejuicht, waarna de vergadering zong: «Lang zal hij levenen het Volkslied. Nog werd nu door de Amsterdamsche liedertafel gezongenDe Kerk, van Richard Hol, waarna tot besluit der grootsche ver gadering een défilé der atdeelingsbesturen met de vaandels langs Mgr. plaats had. Met alle vanen werd gesalueerd. Pastoor Konings maakte nu melding van het telegram aan de Koningin, {gejuich). Aan den heer Passtoors was ook een harte lijk telegram verzonden. Ten slotte verleende mgr. Bottemanne aan de gansche vergadering op plechtige wijze zijn zegen. 't Was ruim 9 uur, toen de feestviering eindigde. Men meldt aan het Utr. Dbl. dat in den aanstaanden herfst een buitengewoon groot spoorwegvervoer verwacht wordt. Reeds nu is het in Westfalen zoo druk met het kolen- transport, dat dagelijks tot over de 13.000 wagens noodig zijn, en niettegenstaande den aanmaak van veel matrieel, kwamen in de laatste dagen reeds wagens te kort. De geheele industrie gaat buitengewoon gunstig. IJzer- en staalproducten gaan in prijs zeer vooruit. Een algemeene drukte heerscht in zaken, en dat gaf der Duitsche spoorweg maatschappij dezer dagen aanlei ding, een algemeene bekendmaking uit te vaardigen, waarin op den toestand gewezen en medewerking van belanghebbenden in geroepen wordt, om een geregelden loop ven zaken zooveel mogelijk in de hand te werken. Daar ook voor ons land een geregelde aanvoer noodzakelijk is, wordt erop gewezen dat de spoorwegbesturen van Assen Eiber- feld, Keulen en Saarbrücken den afnemers van steenkolen dringend verzoeken, groote voorraden te houden en hun winterbehoefte aan kolen, cokes en briquetten zooveel moge lijk vroegtijdig in te slaan opdat bij tijde lijke stremming van aanvoer geen moeilijk heden ontstaan. gen en hebben met dat doel reeds ten Stad- huize een bewijs van verandering van domi cilie aangevraagd. De namen dezer personen moeten met alle zorg voor de socialisten geheim gehouden worden, wijl dezen hun anders geen rust zouden laten. Immers het socialisme denkt er nog niet aan, den strijd op te geven. Dit blijkt op nieuw uit de gisteren verspreide procla matie. De socialist Pieters,-uitgever van De Volks tribuun, werd bij het uitdeelen van bedoelde proclamatie gearresteerd, wijl hij samen scholing veroorzaakte. Toen hij de politie zag aankomen, zette hij het heldhattig op een loopen, doch werd achterhaald en met geheel zijn pak proclamaties naar het politie bureau gebracht. (lyd) GEMEAtil) JSIEUWS. Zanzibar. Be bevolking van Zanzibar telt ongeveer 209.UÜU zielen, waarvan Su.uoU in de hoofdstad Zanzibar. Den eersten rang onder de bevolking nemen de ÏU.BOÜ Ara bieren in, dan volgeji minder in aantal maar in den regel rijker dan de Arabieren, de Indiërs, (Moslemen, vuuraanbidders, Boed dhisten), 7000 zielen sterk. Ban de Ssoeaiieh, oorspronkelijk de naam van ue zwarte oe- woners van Moinbassa en net eiianu Lamoe Soeaheli; later gat men dien naam aau ane afstammelingen van Arabieren en negerinnen aan de Zuidkust. Tegenwoordig noemt eike neger, die op Zanzioar geooren wordt, z;cn een Soeaheli. Verder heelt men er de slaven. Het eiland is zeer vruchtbaar en heelt een uitnemende haven. De glasslypers te Maastricht. Te Maastricht bleet het Donderdag en Vrijdag rustig. Het verbod van samenscho dingen blijft nochtans gehandhaafd, omdat de zeven glasslijpers, die het werk hervat hebben, nog steeds door de stakers en anderen bemoeilijkt worden. Ondanks de agitatie, welke socialisten en anderen trachten levendig te houden, loopt, het met den strijd tusschen de firma Regout en haar werklieden ten einde. De president van de vereeniging Vergel ding, L. Jongen, na reeds vóór opgeveer drie weker, bij den zeereerw. heer deken en twee katholieken geestelijken (ten on- reehte schreven wij vóór een paar dagen twee pastoors) reisgeld te hebben verzocht, is omstreeks den 16 II. naar Frankrijk ver trokken, waar hij reeds werk gevonden heeft. De plaats, waar hij zich bevindt, wordt door zijn vrienden geheim gehouden, uit vrees voor de socialisten, die zich reeds moeite gaven, zijn tegenwoordig verblijf te weten te komen. I Ook een ander der stakers heeft in het buitenland werk gevonden. Verscheiden anderen zullen spoedig vol- Een vernuftige vinding. In ver band met het feit, dat ue jougaie o-niog met China aan Japan net leven van twee prinsen heeft gekost, zal de Japanscue regeering van den '13en September a.s. af. postzegels in omloop brengen, voorzien van de beeltenis der beide overledenen. Deze wijze om de nagedachtenis van overledenen te eeren, is wel intressant. Met standbeelden of schilderijen bereikt men, ondanks de veel hoogere kosten, dezelfden resultaten niet, daar postzegels de trekken van oeroemde personen onder ieders bereik brengen, het geen van standbeelden en schilderijen niet kan worden gezegd. Petroleum is een uitmuntend middel om schadelijke dieren in den grond te bestrijden. Als men tegen de larven der meikevers te velde wil trekken, dan voege men aan 1U0 KG. kunstmest 6 a 8 liter ongezuiverde petroleum toe en strooie haar als gewoon lijk uit. Ook zou men daarvoor andere droge stollen grond b. v.— kunnen georumen. Geen enkele meikever zal net wagen eieren te leggen, waar de grond petroleum m zien bevat. Ook aardvlooien scnuweu ueze one en daarom verjaagt men deze diertjes door een mengsel zand en petroleum op ue bed den te strooien. NIEUWE SCHIEDAM COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 11