Dagblad voor Schiedam en Omstreken. "jïkti'eau "jöofersfoaaf 50. 19de Jaar°r. Zaterdag 12 September 1896. No. 5590. DIKE ALGEMEEN overzicht. Feuilleton. PRIJS TAN DIT BLAD: ^°or Schiedam per 3 maanden1.50 franco per post door geheel Nederland - 2.-— Afzonderlijke Nommers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regels. Elke gewone regel meer. f 0.60 - 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 11 September '96. laten VeiiSclllllende bladen in Duitschland to a'C ^'ans wal kalmer uit over den te G" l keiZ6r Wilhe,rn aan het diner We» "li na Parade gehouden. Gaande- o egint men ook in de groote provin- 6 Pers °P vriendelijker wijze van den f ac*et°°st te gewagen. Aan zekere over- 0 'gheden uit keizerlijken mond doet men gepast stilzwijgen toe, maar verder doet ^en uitkomen, dat de politieke beteekenis Van wat de Keizer gezegd heelt gelegen is ln de omstandigheid, dat het gezegd is °n er den onmiddellijken invloed van zijn sauienzijn met den Czaar en hoogstwaar- c \jnlijk zelfs met diens medeweten is gezegd. l*e plechtige verkondiging der vredelie vende inzichten van den Russischen alleen- eerscher door den mond van den Duitschen eizer is Zoo zegt men op zich zelf 'eeds een politieke gebeurtenis, welke ook °P frankrijk kalmeerend zal kunnen werken. In de kringen der niet-Duitsche diplomatie ^°rdt de zaak veel sceptischer opgevat. aar meent men, dat de jonge Czaar, die geenszins het vaste en taaie karakter van Z)jn vader heeft, te Kopenhagen en Londen a! dadelijk de invloeden van verwanten, die n°g al iets voor hem beteekenen zal onder- gaan, invloeden van anderen aard dan die te Berlijn, en dat hem daarom misschien g°ed was, dat Keizer Wilhelm door dezen to°st hem bij voorbaat eenigszins bond. ^P grootsche wijze is de beroemde Noord- P°olreiziger Nansen eergisteren in de hoofd- stad van Noorwegen gehuldigd. Door twintig Schepen geëscorteerd, kwam de Fram, het Vaartuig waarop Nansen de reis maakte, d«n Christiansfjord binnen, terwijl zeventig 0vervolle stoombooten hem tegemoet gingen, ^"e punten langs den fjord, van waar men den intocht kon zien, waren bezet met jubelende menschenmassa's, die de Fram 'Uet geestdriftige hoera's begroetten. De Schets uit de geschiedenis van Vlaanderen. 5) Albert, de zoon des visschers, die ach tergebleven was, om die bescherming aan te bieden, die een man alleen verleenen kan, bezocht des avonds en des morgens, in ge zelschap van Emelina, de jeugdige Marga- retha, die naar deze bezoeken verlangde, daar die uren de zoetste harer gevangen schap waren. De visscher keerde niet wederdo dagen volgden elkander op, en de boot, die Seharp- hout had verlaten om den storm te trotsee- ren, verscheen niet weder. Het huisgezin van den grijsaard deed onophoudelijk onder zoek by de schepen, die de kust naderden, en vraagde aan de golven, hun eenen vader en echtgenoot weder te geven. Op dittijd- ontmoeting der schepen leverden een onver getelijk schouwspel op. De Fram ging op het Pryervike voor anker, waar zij omringd was door oorlogsschepen, pleiziervaartuigen en stoombooten van particulieren en met geschutsalvo's en muziek begroet werd. Tusschen twee rijen zeilbooten roeide de bemanning der Fram naar land. Toen Nansen te Christiania voet aan wal zette, steeg er een gejubel van geestdrift op. Nadat hij met ongedekten hoofde een psalm had aangehoord en een patriottisch lied mede had gezongen, begon hij den rit naar het kasteel, waar de koning en de kroon prins hem wachtten. De rit was een ware zegetocht. Voor het universiteitsgebouw aan gekomen werd de ontdekker begroet door protessor Schiatz die hem dank ze>de voor zijn onvermoeiden stillen arbeid en ver klaarde ook voortaan te blijven rekenen op zijn energie en wetenschappelijke blik. Nan sen dankte zichtbaar ontroerd en antwoordde dat hij zich den voorpost van de Noors che wetenschap had gevoeld. De grootsche ontvangst van Nansen heeft, volgens te Berlijn ontvangen berichten, tege lijkertijd het karakter gekregen van een zekere politieke betooging tegen koning Oscar. Terwijl Nansen met buitengewoon gejubel werd onvangen, heeft men bij de aankomst jvan den Koning nauwelijks acht op dezen geslagen, en daar de pers niet officieel genoodigd was aan het ieestmaal, dat Z. M. ter eere van Nansen op het koninklijk slot gegeven heeft, bleven al de leden van het feestcomité voor zoover zij tot de pers behoorden weg, behalve één, een sociaal-democraat, die het diner bij woonde. Slechts één toost is er gehouden, door Koning Oscar zeiven, waarbij hij zich plotseling, geheel onverwacht tot den naast hem zittenden leider der radicalen, den oud-minister Steen, wendde, en, zinspelend op het vaak vernomen verwijt dat hij (de Koning) geen Noor maar een Zweed, d. w. z. een vreemdeling zou wezen, met stip, deden de overblijfsels van een vaartuig, masten, zeilen en planken op het zand aan gespoeld, alle hoop vervliegen, en de bloed verwanten der reizigers verzochten den prie ster van O. L. Vrouw van Blankenberg, eene mis voor de rust der zielen van de schip breukelingen te lezen. De heilige man stortte tranen toen hij dien plicht vervulde, want hij beminde zijne kudde en had zich aan den visscher gehecht, ofschoon hij in zijne jeugd aan het hof geleefd had, en de vriend schap van een edel vorst had genoten. Het lot van Margaretlia van Vlaanderen was te zeer aan dat van het arme huisgezin van Scharphout verbonden, om niet met hen hunne hoop en hunne vrees te deelen. Daarom had zij hare tranen met die van Emelina vermengd, en had zij Albert bij de hand gegrepen, terwijl zij, van harte deel nemende in de smart, die hem het verlies van den zeeman inboezemde, uitriep »Hoe wreed is mijn lot 1 Ik breng hier den wanhoop en den dood, terwijl ik zoek mij te redden Wij hebben slechts onzen plicht ge daan, mevrouwantwoordde haar Albert, en wij betreuren de gastvrijheid niet, die wij u hebben aangeboden, ofschoon wij zulks nadruk verklaarde »Ik heb het niet enkel als een heiligen plicht maar ook als mijn onbetwistbaar recht beschouwd, hier de tolk der gevoelens van mijn (Noorweegsch) volk te zijn." De oud-minister Woeste heeft in de Revue générale een politiek artikel ge plaatst dat in België door de geheele pers levendig besproken wordt. Hij verklaart zich opnieuw tegen de hernieuwing der Grond wet en tegen Evenredige Vertegenwoordi ging en stelt den heer Beernaert verant woordelijk voor den verpletterenden last van den tegenwoordigen toestand. Doch vooral scherp verklaarde Woeste zich tegen de sChristen-democraten", die onder de leuze eener christelijke democratie het volk door bedriegelijke beloften verleiden en onder de Christenen tweedracht zaaien". Zijnerzijds stelt Woeste onder de gegeven omstandig heden als program der naaste toekomst voor 1o. op sociaal gebied, een wet op de vakvereenigingen 2o. op onderwijsgebied maatregelen ten behoeve van zekere cate- goriën van onderwijzers3o. op financieel gebied verzet tegen de inkomstenbelasting 4o. op militair gebied aanmoediging van den vrijwilligersdienst en reorganisatie van de burgerwacht. De hoofdstad van Frankrijk heeft gisteren middag op geweldige wijze van het weer te lijden gehad. Een cycloon van buiten gewoon geweld is gisteren-middag om half drie over Parijs gevaren. Hij heeft tal van slachtoffers gemaakt en ontzaglijk veel schade aangericht. In het Hotel Dieu werden vijf tien gekwetsten binnengebracht. Boomen zijn ontworteld, rijtuigen omvergeworpen. Vooral het parkje bij den toren St. Jacques heeft er van langs gehad. Volgens nader bericht heeft de storm uitsluitend het midden van de stad geteis terd. Een sloep is verongelukt, een boot tegen den kant geslagen. Op den Boulevard werd het verkeer eenige oogenblikken ge stremd. De puien van een aantal winkels door het verlies mijns vaders duur betaald hebben. Vrees niet voor de toekomst; ge lukkige dagen kunnen op de rampspoedige volgen. Gij zijt hier in veiligheid, en indien het noodig ware, zou ik u tot mijn laatsten druppel bloeds weten te verdedigen. De stille woning der weduwe was in droefheid gedompeld. Eiken avond trachtten Emelina en Albert, bij het turfvuur neder- gezeten, in het hart der moeder eenige vonken van die verhevene hoop op te wek ken, die God den mensch toestaat, om hem staande te houden. Met een heldhaftigen moed, ontveinsde de troostelooze familie hare tranen en haar verdriet voor Marga- retha. Albert sprak haar over de beroering in Vlaanderen, en wees haar op de omwen teling, die haren broeder zeker op den troon zou voeren. Ofschoon de smart hare ziel zeer geschokt had, zoo had zich echter de prinses onge voelig met haren toestand gemeenzaam ge maakt zonder dat zij er zich rekenschap van wist te geven, was het geheimzinnige dat haar omringde niet zonder bekoorlijk heid, hare verledene grootheid kwam haar onder eene andere gedaante voor. Het on geluk is een berg, van welks hoogte men zijn vernield. De brandweer werd van verschillende zijden te hulp geroepen. De tenten op de Bloemmarkt werden opge nomen en weggeslingerd. Aan het paleis van justitie is groote schade aangericht, een deel van het dak is weggenomen. Men spreekt van een tiental dooden. De baro meter daalde plotseling 7 milimeter. De stormwind duurde anderhalve minuut. Het revolutionair comité van Creta heeft een proclamatie gericht tot de christelijke bewoners, waarbij het o. a. verklaart niet te zullen uiteengaan voordat de firman de hervormingen behelzend, uitgevaardigd is. Die firman laat echter lang op zich wach ten, althans volgens de meening der be woners van Canea. En daar hoopt men niet op algeheel herstel der grieven, vóór die firman is ontvangen. Men vermoedt, dat de bekendmaking van het officiëele stuk een gevolg is van de tegenwerking der Mahommedaansche leiders. De stad Vamos is geheel verwoestde in de nabijheid liggende dorpen Tsivara en Duliana liggen in puin. Uit Athene wordt bericht, dat de Griek- sche officieren, die onlangs uit het Griek- sche leger gedeserteerd zijn, om de opstan delingen op Creta bij te staan, Woensdag morgen te Athene zijn teruggekeerd. Zij hebben zich onmiddellijk bij de militaire autoriteiten aangemeld en zijn in arrest gesteld. Het heet, dat 16 hunner ter dood zijn veroordeeld. De heer Bryan, de candidaat der zilver mannen voor het presidentschap der Noord- Amerikaansche Unie, is niet bijzonder ge lukkig. Toen hij in New-York zijn groote redevoering zou houden, bouwde men huizen als kasteelen op de argumenten, waarmede hij de goudmannen zou verpletteren. En toen hij zijn rede had gehouden, waren allen zeer teleurgesteld. In zijn overige redevoeringen heeft hij evenmin iets verteld, wat voor het gros van het publiek nieuw kon worden genoemd. de menschelijke zaken in het ware daglicht ziet. Wanneer Albert haar over de feesten sprak, waarvan zij de koningin was, ge weest, over het gewoel der steekspelen, over den glans der wapenrustingen, over de zijde, over het fluweel, dat de rijke baronnessen bedekte, toonde Margaretha op de zwartgeworden vensterdorpel geleund, hem den onmetelijken gezichteinder, de zon die zich in purperen wolken hulde, en den oceaan, die duizend schitterende lichten weerkaatste, en dan vraagde de jonge gra vin zacht aan zich zelve, of de heerlijkheden die God voor ons allen in de natuur ten toon spreidt, niet schooner en prachtiger waren dan de verblindenste feesten, door de ver beelding der menschen tot stand gebracht. Wat is overigens het doel en de duur er van? Het kasteel, dat aan de prinses tot schuilplaats verstrekte, was een sprekend bewijs van broosheid der werken, door menschen handen opgericht. Wordt vervolgd.) MIEUWE SCHIEDAM COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1