Men hoopte nu nog op een brief, waarin hij officieel zou verklaren de candidatuur aan te nemen. Maar ook die brief schijnt te zijn tegengevallen. »Hij is een evengroote teleurstelling als zijn rede in Madison square,' zegt een telegram uit New-York. »Hij zegt weinig of niets over het zilver, onderschrijft het gansche programma van Chicago maar voegt er niets nieuws aan toe." Sommige bladen verklaren rond uit, dat zij het niet der moeite waard achten, dezen brief te bespreken. door dat eerstbedoelde persoon in het koffie huis »de Stad Schiedam" werd binnenge bracht. Na aldaar eenigszins van de ontsteltenis bekomen te zijn, kon hij naar huis terugkeeren, terwijl zijn broeder met het rijtuigje naar Rotterdam doorreed. Heden-ochtend omstreeks 11 ure is door den jager L. van Dijk in den Westerpolder onder de gemeente Overschie een ivitte zwaluw geschoten. De dynamietaanslag te Barcelona. Het onderzoek naar den dynamietaanslag iri den Cambiosstraat te Barcelona is geëin digd. Alle medeplichtigen zijn in de gevan genis opgesloten. De voornaamste schuldige is een Marseil- laan, 27 jaar oud, zekere Asthéri-Jesati, een man die verscheidene talen spreekt. Zijne medeplichtigen zijn nagenoeg 70 in getal. Atshéri heeft met de 750 pesetas, die onder de anarchisten waren ingeza meld, de ontplofbare stoffen gekocht en er bommen van gemaakt. Toen alles gereed was, gingen Asthéri en een zijner gezellen naar een herberg, waar de processie moest voorbij gaan. Zij hadden echter dien dag niet den moed de bommen te werpen en men bracht deze in een huis waar de politie ze gevonden heeft. Eenige dagen later riep Asthéri de ge zellen weer bijeenhij verweet hun, dat hij zoo noodig den volgenden Zondag zelf een bom in de processie zou werpen. Asthéri volbracht inderdaad dat voornemen. Hij wachte met zijn twee gezellen de pro cessie af, ontstak de lont met zijn sigaar, terwijl de priester met het Allerheiligste voorbijging en het volk knielde en wierp de bom. Alle medeplichtigen hebben bekend. Het fokken van patrijzen in het jachtveld der heerlijkheid »Rhoon en Pandrecht" is met succes bekroond. Bij het jagen gedu rende slechts eenige uren heeft men niet minder dan 30 patrijzen geschoten. Een heer en dame uit Rotterdam reden per rijwiel achter elkaar langs den Puinweg te Barendrecht, om over den Straatweg huiswaarts te keeren. Waarschijnlijk uit bezorgdheid om vooral zijn dame niet te verliezen, had de heer beide fietsen met een touw verbonden. Zoo gir.g het een tijd- 'ang goed) tot op eens die band van ge hechtheid brak, de dame haar draai nam en kopje-onder te water reed. Hevig verschrikt en druipnat bereikte zij met haar galant het café »Sport", waar men haar van droge kleeren voorzag. geloot, het geloof' te verbreiden en aan hun eigen heiliging te arbeiden. Op bijzondere wijze herdacht spr. den tegenwoordigen, ijverigen president, den heer Jac. Drabbe, die bij de oprichting als jongeling was toe getreden, als man krachtig aan den bloei der vereeniging had gewerkt en nu als grijs aard gedurende 10 jaren met het vuur der jeugd den presidentszetel bekleedt. Voor dien 50-jarigen ijver had Z. H. de Paus zelf hem w illen beloonen, door hem tot ridder in de orde van St. Gregorius te benoemen. Een donderend en herhaald gejuich toonde, toen mgr. den heer Drabbe de insignes der orde overreikte, hoe alle aan wezigeninstemden men deze onderscheiding waarbij een vleiend schrijven van kardinaal Rampolla gevoegd Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 11 September 1896. In verband met achtergestaande adver tentie wijzen wij ook te dezer plaatse op het nieuwe tabricaat van de lumen-luci- fers, die in nette verpakking in den handel worden gebracht. Elk étui bevat 32 gewone en 10 wind- lucifers beiden geheel onschadelijk. Beide soorten zijn zeer practisch in het gebruik. De gewone lucifer brandt ook omhoog als een waslucifer en gloeit niet na. De windlucifer geeft geen vlam. Na het af streken drukt men het nog niet ongloeide gedeelte met den breeden kant zacht tegen de sigaar of de tabak in de pijp. Bij 't rood gekleurde deel houdt daarna het gloeien van den windlucifer op. Voorzeker zullen deze doelmatige licht dragers wel hun weg vinden, terwijl zij als Schiedamsch fabricaat zeker ook boven andere lucifers te verkiezen zijn. Gisteren-avond omstreeks 8 uren heeft een begin van brand plaats gehad ten huize van den kofffehuishouder J. C. van der Meer aan de Lange Haven, hoek Bokkensteeg alhier. In een kast op de bovenwoning van het huis, waardoor een schoorsteen loopt, had een mandje met lorren vlam gevat. Door den uitslaar.den rook op het dreigend ge vaar opmerkzaam gemaakt, waarschuwden de overburen in de steeg, Van der Meeren, wien het daarop mocht geluken met eenige emmers water den brand te blusschen. Gisteren-avond omstreeks 8 ure onstond aan den Rotterdainschem dijk eenige oploop doordat de politie een rijtuigje waarmede de slijter W. K. o. a. met zijn hierwonenden broeder J. K. naar Rotterdam reed, aanhield, omdat er te hard werd gereden. Toen daarop iemand namens de eigenaars beproefde het gehuurde rijtuigje te doen terugkeeren, ontstond er een worsteling tusschen bedoel den J. K. en eenige andere personen waaraan ten slotte een eind werd gemaakt Door den vischhandelaar Van Klaveren te Rotterdam is in de Blaak aldaar gevangen een levende slang, ter lengte van ongeveer 90 en dik 2 cM. De slang kroop tegen een ketting op, waaraan het vischvlot ligt vast- gemeerd, en werd toen in een net geschept. Van Klaveren heeft het reptiel aan de Dier gaarde afgestaan. In het ziekenhuis te Rotterdam is over leden de 27-jarige stoker van E., dienende aan boord van de Zwolsche boot. Zondag-nacht werd van E. gevonden, liggende op het dek van de stoomboot aan de Oost-Maaskade, met eene zware verwon ding aan het linkeroog. Vermoedelijk is hij door een parapluie of een scherp voorwerp verwond. Een gestreng onderzoek is ingesteld door de politie naar den persoon die deze ver wonding heeft toegebracht. Uit Delft schrijft men aan de Rsb. Ook onze St. Vincentius- Vereeniging heeft haar 50-jarig bestaan op waardige wijze herdacht. Had Zondag de kerkelijke viering plaats, waartoe de leden waren voorbereid door den zeereerw. pater Wulfingh, Maan dagavond werd in de versierde zaal der Leesvereeniging een luisterrijke feestverga- dering gehoudenzoowel in de zaal als op de galerij, welke voor de dames gereser veerd was, bleef geen plaatsje onbezet. Aan de bestuurstafel waren gezeten de hoogeerw. heer Spoorman, deken der stad, en de zeer eerw. paters Melis en Wulfingh. In de eerste rijen werden opgemerkt de overige eerw. heeren geestelijken van Delft; de besturen van verschillende R. K. Vereeni- gingen der stad en ook twee leden van den Hoofdraad nl. (daar mr. Borret en mr. Bevers verhinderd waren) de heeren Klompé en Verhulst. Met een kort woord van welkom opende de heer Vlek, president der feestcommissie, de vergadering. In een keurig verslag gaf daarna de secretaris, de heer Koevoets, een overzicht van de oprichting, den groei en den bloei der vereeniging. Uitvoerig ging hij daarbij na, wat onder de zes verschillende presidenten door de vereeniging was tot stand gebracht. De heer Vlek gaf een overzicht van de gelden, door de vereeniging in die 50jaren besteed, en toen als totaal de som van pl.m. /"250.000 werd genoemd, weerklonk een daverend applaus als hulde aan het Katholieke Delft. Daarna was het woord aan den hoogeerw. heer mgr. Spoorman. Deze wenschte den Vincentianen geluk en wees hen op hun hooge roeping, nl. om door hunne werken van liefde, die hun oorsprong vinden in het was. Met eene collecte, die f300 opleverde, eindigde voor dien avond het feest, dat den volgende dag werd voortgezet met een plech tige H. Mis in de St. Hippolytus-kerk en gesloten met een gezamenlijk dinei van alle Vincentianen. De inwijding van het nieuwe gebouw van den Ned, R. K. Volksbond te Delft zal den 20n dezer verricht worden door den hoog eerw. heer mgr. Spoormande feestrede zal worden uitgesproken door der, weleerw. heer A. G. v. d. Berg, geestelijk adviseur der afd. Schiedam. Voorts zal de Harmonie der Haagsche afdeeling hare medewerking verleenen. Uit de Gemeente-begrooting. ii. De huur van huizen en andere gebouwen in het vorig jaar op f 2366 geraamd de werkelijke inkomst over 1895 was f 2156 wordt thans ad f 1166 voorgedragen. De post is verminderd met f 1200 wegens het vervallen van de huur van het Blauw huis aan het Rijk. De huur of pacht van landen en landerijen, in het vorig jaar ad f 1661.392 geraamd, wordt thans ad f 1590761 voorgedragen. De werkelijke inkomst in 1895 was f16832.94. De post is verminderd a. wegens mindere opbrengst der ver pachting van eenige perceelen wei- en hooiland metf176,— b. wegens mindere opbrengst der verhuring van eenige grienden gelegen aan de Buitenhaven, en een stuk open grond met de daarop- staande arbeiderswoning aan de Maaskade-55531 De ontvangsten van de drinkwaterie^1"^ in het vorig jaar op f 45000 geraamd, den thans ad f47760 voorgedragen- werkelijke ontvangst over 1895 bedff®» f 48268.80. Het voorgedragen bedrag st®8 overen met de begrooting dier instell'"?' Dewijl de rekening van het handels-en'L pot sed&rt 1872 alleen over de jaren 1887 en 1894 een batig slot heeft opge verd, wordt de betrokken post weder memorie gebracht. De ontvangst van het pakhuis »D® derlanden", in het vorig jaar op f geraamd, worden thans ad f200 voor? dragen. Het uitgetrokken bedrag steunt op V vermoedelijk saldo van het beheer ®'e inrichting over 1895 BINNENLAND. De Asser. Ct. verneemt, dat aan Ministerie van Binnenlandsche Zaken ontwerp gereed ligt voor het bouwen hc' bc' va® 0 een nieuw ziekenhuis te Groningen, wetsontwerp na de opening der State®' Generaal bij de Tweede Kamer zal worde" ingediend. Men meldt aan de Tel. uit Delft, dat de«®r dagen voor het eerst een partij nieuwe êe' weren van 6.5 m.M. welke door een cot®' missie van keuring zijn onderzocht, aan zeemacht zal worden afgeleverd tot verste' king aan boord der oorlogsbodems. Onder de prijzen der St.-Vincentius-te®' toonstelling te 's-Gravenhage is de pendu'® van H. M. de Koningin-Regentes gewonne" door een der leerlingen van de armenscho®' in het Westeinde te 's Gravenhage, en n®? wel op een gekregen lot. Overeenkomstig de bepalingen der nieu*'® faillissementwet werd door de Arrondiss®' ments-Rechtbank te 's-Gravenhage het fa''' iissement uitgesproken van een inrichti"? van onderwijs te Scheveningen. Dit is het eerste geval in de gemeen^ 's-Gravenhage, waarbij een niet-kooprna" in staat van faillissement werd verklaard- f 731.31 en vermeerderd wegens de verhu ring van een perceel open grond aan de Nieuw Westfrankenlandsche laan, onderhands verhuurd aan de Lawtennisclub f25. In zijn geheel is de post dus verminderd metf706.31. De postrenten van kapitalen, wordt evenals het vorig jaar op f1460 geraamd. De werkelijke ontvangst op die post in 1895 was f 410. Die renten zijn a. inschrijvingen op de grootboeken der nationale schuld f1460. lo. ad f 410.van het fonds, herkomstig van het voormalige Blauwhuis, groot f16400, ingeschreven op het grootboek der 2£ pet. nationale schuld, den 8n November 1847, La S, deel 21 no. 6255, welke krachtens de koninklijke besluiten van 23 Maart 1846 no. 59 en 11 September 1847 no. 63, in verband met de herkomst van dat fonds, moeten strekken tot bekostiging der ver pleging van behoeftige krankzinnige vrouwen uit deze gemeente, en dus in mindering komen van de daarvoor uit de gemeentekas te verstrekken gelden. 2o. ad f1050.— van een kapitaal, groot f42000, herkomstig uit de opbrengst der in 1893 en 1894 verkochte gronden aan A. Jurgens te Osch en de firma Van Deventer Zoon alhier, ingeschreven in datzelfde grootboek, overeenkomstig art. 2 van het raadsbesluit van 17 September 1895 tot het aangaan eener 3 pet. geldleening ten laste der gemeente. De ontvangsten van de openbare zwem plaats worden, in verband met de opbrengst over de maand Juli 1896, op een bedrag van f150 geraamd. De ontvangsten van de gasfabriek, in het vorig jaar op f 32000 geraamd, worden thans ad f27359.75 voorgedragen. De werkelijke ontvangst over 1895 bedroeg f41204.235. Het voorgedragen bedrag stemt overeen met de begrooting dier instelling. De Scheveningsche politie was onderri®®1 dat sedert eenige avonden een man des nacbts in de duinen in een gegraven kuil verdwee"' Zij stelde een onderzoek in waaruit ble®k daf een 33jarige gehuwde arbeider te Sch®' veningen wonende, iri de Badhuisstraat' inderdaad in een kuil zijn bivak opsloeg®" het gat overdekte om beveiligd te zijn tege" den invloed van de weersgesteldheid. De man zou lijdende zijn aan godsdienst' waanzin. In de Katwijkstraat te Schevening®" kregen de twee broeders K. Woensdagavond twist, die zoo hoog liep, dat de een dei' ander met een scherp voorwerp voor h®' hoofd sloegde wonde was van dien aard' dat geneeskundige hulp werd ingeroepen- Door het vele bloedverlies is de toestand niet zonder gevaar. Degene, die de wond toebracht, werd aan de hand gekwetst. Op door het Amsterdamsche gemeente* bestuur gevraagde inlichtingen omtrent de staking van de werkzaamheden aan de sluis te IJmuiden is van den minister van water* staat het antwoord ontvangen, dat de staking) die verband houdt met het faillissement van den aannemer, geen onvoorziene omstandig" heid is. Zij brengt geen wijziging in de toezegging van den Minister omtrent de openstelling van de sluis. Uit goede bron verneemt De Zeepost dat de borg, de heer C. A. Rinke, het werk aan de sluis te IJmuiden voor eigen rekening verder zal uitvoeren en het materieel daar voor reeds in aantocht is. Een troep Zigeuners, welke onlangs te vergeefs bij Nieuwe Schans pogingen aan wendde om onze grenzen te overschrijden, heeft zich thans verdeeld. Dicht bij Boer- tange bivakkeert in 4 tenten en 4 huif wagens eene bende van 30 k 40 personen, terwijl een troep korst bij Bellingwolde 100 man sterk is. Behalve paarden, worden ook

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2