Dagblad voor Schiedam en Omstreken. vai 19de Jaar<r. Woensdag 23 September 1896. No. 5599. ISm-eau ^Sofersfraaf 50. ^xgmemeejn OYEItZICHT. Feuilleton. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels. f o.OO Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten 22 September '96. G®durende de aanwezigheid van den Czaar n ingeland zal de Engelsche politie haar ^akzaamheid ter zijner bescherming zeker 0 het uiterste verscherpen, en ongetwij- de bekende anarchistische woelgeesten 8®en oogenblik uit het oog verliezen, ofschoon 'J velen het gevoelen veld wint, dat de ynamietmannen niet een aanslag op den zaar op liet oog hadden, maar bij het c°Acentreeren van de aandacht der politie den Czaar slechts bedoelden eenige min- ei' goed bewaakte gouvernements- of rijks- 8,ebouwen de lucht te laten vliegen. °'gens de Freisinnige Zeitung werden te °nden tengevolge van de papieren, die gevonden zijn bij den dynamietman Bell, 'Afgebreide maatregelen genomen ter bewa- ^Ing van voorname openbare gebouwen. 00 zijn de politiewachten bij het Parle- Aient, de Beurs, de kathedraal van Sint ^ahl, de abdij van Westminster, het Britsch luseum en het Mansion House verdubbeld. Voor het vermoeden van samenspannen der Amerikaansch lersche dynamietmannen Atet de Russische nihilisten was o. a. aan gevoerd, dat zij te New-York in de kunst Van bommenmaken onderricht werden door 6®n Russischen professor in de scheikunde eigentlijk, gelijk het later heette, door den ^°olschen anarchist Paul Rabinowiets, maar Echterat blijkt, dat die professor in 1893 Aa te Londen tot dwangarbeid veroordeeld zÜn geweest, wel naar New-York kwam, Alaar na veel kommer en gebrek naar ^Aique, in Peru, verhuisde, waar hij sedert °verleden is. Toch moet er in New-York wel degelijk een «bommenschool" bestaan, Aiaar de «professoren" zijn de bekende ^uitschen Hasselmann en Johan Most met Aiede werking alleen van den nihilist Hartman. De regeering in Spanje heeft bericht °utvangen van verschillende ontmoetingen die de regeeringstroepen op Cuba met de in irq 6) De markiezin en hare dochter putten zich Ait in aanhoudende werkzaamheid, om niets aan den markies te laten ontbreken, maar de dag brak aan, waarop het werken en het verdriet de arme bedroefde moeder deden bezwijken. Dag en nacht aan het hoofdeneinde der zieke gezeten, was Christine ontroost baar haar niet in het leven te kunnen houden. De markies was zelden te huis. Op een avond bad ee» priester met zachte stem in eene groote kamer de gebeden der stervenden Christine antwoordde met gods vrucht, ten minste indien het snikken hare vvoorden niet onderbrak de waskaars wierp een trillend licht op dit droevig tooneel. opstandelingen hebben gehad te Monte Palestina, Labara, Naranjo, Colorado, Bata- bano en Consolacion. Het bataljon van Alinansa heeft de samengetrokken troepen van Betancourt, Sanguily en Aguilar, sterk 400 man, aangevallen en deze een verlies toegebracht van 10 manschappen en 40 paarden. De Spanjaarden hadden 2 dooden en 1 gewonde. De desertie van Spanjaarden naar de zuidelijke departementen van Frankrijk neemt toe. Te Perpignar. komen telkens vluchtelingen aan, die den krijgsdienst wenschen te ontloopen. ten einde niet naar Cuba gezonden te worden. Zij die reeds ingeschreven en opgeroepen zijn, worden aan Spanje uitgeleverd; maar met de mees ten is dat niet het geval en ten aanzien van her. bevat het uitleveringsverdrag geen voldoende bepalingen. De toestand te Perpignan is moeilijk, daar de bevolking onder die immigratie, welke de loonen doet dalen, te lijden heeft. Ook loopen er Spaansche onruststokers in het plaatsje rond, die de deserteurs trach ten te bewegen als revolutionairen, Spanje gewapend binnen te dringen of zich aan te sluiten bij de Carlisten. Te Valencia zijn acht leden van een repu- blikeinsche bende, die bij Pedralva door de troepen uiteengejaagd was, in hechtenis genomen. Het beraamde opstootje was mis lukt omdat de deelnemers zich niet op den bepaalden tijd op de plaats van samenkomst bevonden. De vredesonderhandelingen door Italië met Abessinië te openen schijnen, nu wel dra een aanvang te zullen nemen Majoor Nezzarini, die op weg is naar den Negus om met Menelik over den vrede te onderhan delen is 10 dezer te Harrar aangekomen, waar hij door den ras Makonnen.met groot eerbetoon werd ontvangen. Den 20n dezer zou Nezzarini verder reizen naar Abi Su- lebu, daar de samenstelling der karavaan hem zoolang ophield. Eensklaps werd de deur geopenden de markies wierp zich voor het sterfbed zijner vrouw neder, vroeg om vergeving, en beloofde haar in het vervolg, verstandiger ie handelengetroffen door dit berouw,'of schoon het te laaf was, reikte de markiezin haren knielenden echtgenoot de hand, beval hem Christus aan, en stierf na hem haren zegen gegeven te hebben. Mejuffrouw Vanbaert, eene oude dame, die zeer rijk en uiterst gierig was, had, gedurende het leven der markiezin, voor deze veel achting gehad, en had haar om de huur van het huisje, dat het arme huis gezin bewoonde, niet durven lastig vallen. Maar na den dood van mevrouw d'Amorcy dreigde deze dame den markies aan de deur te zetten. Christine ging voort met zich door werken uit te putten, ten einde aan de ellende te ontsnappen. De eenzaam heid, waarin zij verkeerde, daar haar vader zelden te huis was, maakte haren last nog drukkenderomdat zij arm en verlaten was, geloofde elkeen het recht te hebben haar te beleedigen. Eens keerde zij weder, na den prijs voor haar werk ontvangen te hebben, en was verheugd noch opgemerkt noch vervolgd te Te Rome is Zondag der verjaardag van de inneming der Eeuwige Stad door de Piemonteezen gevierd. In den loop van den namiddag begaven de gemeenteraad en een deputatie van het leger zich naar het Pantheon, waar kransen werden neergelegd op het graf van Victor Emmanuel. Van daar trok men naar de Porte Pia, om op de plaats waar 26 jaar geleden de bres geschoten werd, eveneens de kransen neer te leggen 1 Daar hield de plaatsvervangende burge meester, de heer Galuppi, in tegenwoordig heid van een talrijk aantal vereenigingen en een groot publiek een toespraak die eindigde met een huldebetuiging van het «vrije Rome" aan de bruid van den kroon prins, prinses Helena van Montenegro en den koning van Italië. De heer Galuppi zond een telegram van gelukwensching aan den koning die daar voor telegrafisch dank betuigde. Het deed hem genoegen, verklaarde koning Humbert, dat het geluk van zijn zoon stond onder de bescherming van de stad Rome, welke het lot van Italië verpersoonlijkt en hij eindigde met een wensch voor het welzijn van Rome, dat onafscheidelijk was verbonden aan het welzijn der natie en der dynastie. Aldus heeft het moderne Italië de ge dachtenis van zijn roemlooze overwinning gevierd; opmerkelijk is 't dat zij vermengd is met de herinnering aan de treurige nederlaag in het begin dezes jaars in Afrika geleden. Italië dai zich vernederen moet voor een half beschaafden stmit in Afrika en welks kroonprins de hand moet vragen van een dochter van een op gelijken trap van ontwikkeling staand land in Europa; waarlijk hij die hierin niet zit eene beschikking der Eeuwige Gerechtigheid, erkent niet het albestuur van Hem, Die het lot van vorsten en volken bestuurt en de misdaad niet ongestraft kan laten. Prinses Olga Alexandra van Montenegro, die oomzegger is van den vorst van Mon- zijn geworden, toen zij zich bij het inslaan eener straat door een troep jongelieden om ringd zag, die juist de kroeg hadden ver laten, en in hunne brooddronkenheid haar den weg versperden. Christine wilde eerst om hulp roepen, maar daar zij de nutte loosheid hiervan in die verlaten straat inzag, zoo maakte zij zich uit hunne handen los, en een der zware hamers oplichtende, die aan de straatdeuren hangen, vluchtte zij op de plaats van een groot hotel, op het oogen blik, dat de eigenares zich gereed maakte het te verlaten, en zij bevond zich tegenover eene driftigen nieuwsgierige oude vrouw, die verstoord was over een dergelijk bezoek op zulk een uur van den dag. Toen het jonge meisje bewogen en bevend de oorzaak van haren schrik had medegedeeld, gat de oude dame haren dienstboden het bevel het meis je de deur uit te werpen, terwijl zij haar nog daarenboven den naam van onbeschaam de toewierp. O Mevrouwzeide Christine, in tranen losbarstende en de handen samenvouwende, nimmer is de dochter van den markies d' Amorcy van eerloosheid verdacht gewor den het ongeluk heeft hare ouders kunnen treffen, maar het heeft haar niet verlaagd. tenegro en bijgevolg nicht van de bruid van den Italiaanschen kroonprins, is eer- gisteren-ochtend te Venetië overleden. Het huwelijk van den prins van Napels met Helena van Montenegro zal dus waarschijn lijk uitgesteld moeten worden. 1 In de vergadering door de Kamer van afgevaardigden in Hongarije gisteren ge houden, heeft de minister-president Banffy in antwoord op een interpellatie van Ugron over de reis van den Czaar verklaard, dat het Drievoudig Verbond nog in volle kracht bestaat en voortgaat te streven naar zijn vredelievend doel. Het bezoek van den Czaar heeft doen zien, dat Oostenrijk en Rusland het over dezelfde belangen eens zijn, dat beiden den vrede willen handhaven en het status quo in het Oosten, waardoor de ontwikke ling der Balkan-staten wordt bevorderd. De Kamer, unaniem, nam akte van de mini- sterieele verklaring. Het Hongaarsche parlement zal, volgens een bericht uit Weenen., tegen het midden van October worden ontbonden, nadat eerst nog eenige kleinere ontwerpen zijn behan deld. Tegen het einde van November wordt daar de bijeenkomst der nieuwe Kamer gewacht. De toestand in Turkije blijft bij voort during een onderwerp van ernstige bezorgd heid vooral in de Europeesche Kabinetten. De Mogendheden beginnen nu eindelijk aan Turkije eens haar tanden alias haar schepen te laten zien. Een Duitsch eskader vertrekt Zaterdag van Kiel naar Corfoe en Smyrna. De Italiaansche oorlogsschepen Sardegna, Euridice en Sicilia hebben Spezzia ver laten met bestemming naar Napels, waar zij door admiraal Canevaro geïnspecteerd zullen worden, om daarna naar het Oosten te gaan, hetzij naar de golf van Saloniki of naar de Besika-baai. De Fransche oorlogs schepen Devastation, Admiral Courbet en Waltignies zijn te Mytelene aangekomen. Uit Odessa wordt gemeld, dat het eskader der Zwarte Zee met spoed in gereedheid wordt gebracht. Op den naam van d' Amorcy, nam de oude Christine met nieuwsgierigheid op vervolgens haar op den wang tikkende, zeide zijKom aan, kleine kom aan, ween niet meerals het waar is, gelijk gij zegt, dat gij de dochter van den markies zijt, kunt gij bij mij komen, ik heb er niets meer tegen. En haar in de voorkamer ge leidende, zeide zij Ik ben mejuffrouw Van baert. Ik was reeds lang verlangend u te leeren kennen, om u over uwe belangen te onder houden. Toen deed zij haar de voordeeligste aanbiedingen, en haalde het jonge meisje over, om als gezelschapsjuffrouw bij haar in dienst te treden. Christine gaf haren vader rekenschap van hetgeen haar was voorgesteld, vroeg de vergunning om bij eene edelmoedige en goede dame te blijven die haar als vriendin zou bejegenen, en de markies d' Amorcy, geheel en al in zijne staatkundige plannen verdiept, stemde er niettegenstaande zijnen hoogmoed in toe. Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIE0AM8GHE COURANT - 0.05

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1