rooiden staat der schatkist besloot toen de Koning die som op zijn eigen civiele Jijst te brengen. De expeditie van uit Egypte tegen Dongola ondernomen, blijkt een volkomen succes to hebben. Bij het verschijnen van de Egyptische troepen zijn de Derwisjen naar het zuiden gevlucht. De cavalerie en de kanonneerbooten vervolgen hen. Ver scheidene emirs hebben zich overgegeven De Engelsche vlag wappert te Dongola. Volgens berichten uit Madrid hebben de opstandelingen op Cuba een aanval gedaan op Mayari, maar zijn met een verlies van 60 dooden teruggeslagen. Ook in tal van andere ontmoetingen zouden de separatisten weer verslagen zijn. Een van de leiders der opstandelingen, Nunez, is in de Ver- eenigde Staten in hechtenis genomen. De Times verneemt uit SingaporeDe opstand op de Philippijnen neemt toe. Gewapende benden vallen de steden aan en terroriseeren de Spaansch-gezinden. Op het verschijnen van de troepen gaan zij uiteen, maar zij keeren terug als de troepen terug zijn. De gouverneur-generaal der Philippijnen heeft ai de goederen er. eigendommen der opstandelingen verbeurd verklaard. Daar mede bedoelt men een kleine tegemoetko ming in de groote onkosten van den opstand. Volgens een uit Manilla ontvangen re geeringstelegram hebben de opstandelingen in een klooster te Cavita dertien monniken vermoord. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 24 September 4896. Noodlottige Brand. Gisteren-avond omstreeks 6 ure is, zooals wij reeds met een enkel woord meldden, brand ontstaan in de Lucifersfabriek Lumen" aan de Hoofdstraat alhier. Met verbazende snelheid greep het vuur om zich heen. De brandweer die spoedig kwam toegesneld, had bij den geweldigen wind de handen vol om de belendende perceelen te behouden maar toch betrekkelijk spoedig mocht zij er in slagen het vuur meester te worden, zoo dat omstreeks 8^ ure de brand grootendeels was gebluscht, nadat reeds eenige spuiten waren ingerukt. Het bovengedeelte van het pand is geheel uitgebrand, terwijl het benedengedeelte hoofdzakelijk waterschade heeft geleden. De stoffelijke schade, door verzekering gedekt, die aldus werd geleden, is echter niets in vergelijking bij de persoonlijke onge lukken die te betreuren zijn. Allereerst hebben wij dan te vermelden het ongeluk overkomen aan hem, die op zoo treurige wijze de aanleiding tot deze verschrikkelijke ramp is geweest. De 44- jarige J. Soeters hep als gewoonlijk met de strooken gefosforeerd papier, waarvan de lucifers worden gemaakt, toen het ongeluk trof, dat waarschijnlijk door wrijven of schuren die strooken ontvlamden. In een oogwenk stond de jongen in volle vlam. Juist bij het laboratorium van den Direc teur, den heer H. J. Koster, zijnde, snelde deze den jongen te hulp, maar kon niet verhoeden dat de jongen aan borst, arm en hoofd hevige brandwonden bekwam, ter wijl hij zelf de beide handen met brand wonden kreeg overdekt en de vlammen zich inmiddels door de geheele fabriek ver spreidden. Terwijl de Directeur en deze knaap zich uit de fabriek verwijderden (waarna hun spoedig hulp werd verleend) en de overige meerendeels jeugdige werklieden die in het benedengedeelte waren, zoo spoedig moge lijk het brandende pand verlieten, rees ern stige bezorgdheid voor hen die in het boven gedeelte werkzaam waren. Twee die zich op de eerste verdieping bevonden, konden zich nog gemakkelijk redden, en nadat men ook een paar jongens die op den bovensten zolder werkten, langs de brandladder die achter aan het gebouw is aangebracht, het pand had zien verlaten, dacht men, dat ook allen die op dien zolder werkzaam waren het gevaar ontkomen waren. Meer en meer won echter het vermoeden veld, dat een van de drie jongens die zich zoo hoog in het pand bevonden, vermist werd, nog versterkt door de opmerkingen van een der toeschouwers, den heer P. Eijsberg, commies bij de plaatselijke belastingen, die meende, dat hij aan de achterzijde een jongen voor een der tooggaten had gezien. Toen de brand zoover bedwongen was, dat men het ver nielde bovengedeelte kon binnendringen, vond men na eenig zoeken onder puin bedolven het grootendeels verkoolde lijk vanden43-jarigen A. J. Looman. Hartverscheurend was voor zeker dit oogenblik vooral voorden smartelijk getroffen vader die zelf hielp medezoekeo naar het lijk van zijn jeugdigen zoon. Vermoedelijk heeft de knaap in de duisternis (wijl de gaslich ten waren uitgegaan) en door den rook be dwelmd, geen uitweg meer kunnen vinden. Omstreeks 9 ure werd zijn stoffelijk over schot naar de woning van de diepbedroefde ouders, aan de Hagastraat, overgebracht. Ook een paar andere jongens, waarvan een die met Looman op de bovenste ver dieping werkzaam was, hebben brandwonden, echter van mindere beteekenis, bekomen gelukkig hebben zij zich langs de ijzeren brandladder die aan de achterzijde tegen het gebouw is aangebracht, kunnen redden, hoewel het ons voorkomt dat de wijze om die ladder bereiken, het klauteren door een tooggat, in zulke oogenblikken van over spanning het reddingswerk zeker niet be vordert. Ook de omstandigheid dat dit blijkbaar zoo gevaarlijk fabriekswerk, getuige de herhaalde gevallen van brand in de fabriek, meerendeels aan jeugdige personen, jongens en meisjes, was toevertrouwd, komt ons bedenkelijk voor. Hoe men ook daarover oordeele, hoogst treurig is 't zeker, dat reeds éen menschen- leven verloren ging, terwijl een tweede het offer dezer ramp dreigt te worden, wijl de toestand van den jeugdige Soeters, ten huize zijner ouders aan de Dirkje Meesterstraat verpleegd, naar wij vernemen, zeer beden kelijk is. Een ramp als deze had, voor zoover ons bekend is, onze stad nog niet geleden. Moge die haar in de toekomst immer be spaard blijven G Nader vernemen wij, dat de werkman Thijssen, wien Maandag het bekende ongeluk trof, het dijbeen niet gebroken maar gekneusd heeft. Nadat in het ziekenhuis het verband was gelegd, is hij per rijtuig naar zijne woning vervoerd. Het uitbreiden der groote vloot te Pernis met drie sloepen brengt voor de schippers der oude sloepen veel wederwaardigheden. Goede schepen krijgen gemakkelijk volk, maar mindere zullen vooreerst niet ter wiri- tervaart kunnen vertrekken. Zoo had schip per L. Visser gisteren slechts één matroos, M. Noordzij Jr. had er drie en zoo zijn er meer. Het slot zal wel zijn, dat twee schepen geheel zonder volk komen. W. Voogt heeft voor zijne benoeming tot schipper op de sloep Willem Cornells bedankt, en is die betrekking thans opgedragen aan E. Mei boom. De politie te Rotterdam is tot de ont dekking gekomen, dat reeds in Augustus een tweetal fenians in een der hotels hebben verblijf gehouden, waarna zij naar Engeland vertrokken zijn. Een onderzoek wordt ingesteld. Door den hevigen storm zijn gisteren in de omstreken van Rotterdam verscheidene boomen ontworteld, voornamelijk in Kra lingen orn den Hilledijk en even voorbij de Heulbrug. In de Nassaustraat werd een zinken plaat van het dak gerukt. Het door den storm opgezweepte water veroorzaakte gisteren-ochtend een hoogtij en deed de laag gelegen kelders in het Hang en op den Visschersdijk weder onderloopen. Gisteren-avond omstreeks 5| ure teeken- de bij hoog water de peilschaal aan de Vlasmarkt 2.56 Meter boven R. P. Tenge volge van dien waterstand stond het water op vele plaatsen, voornamenlijk aan het Westnieuwland en op de Blaak, met den wal gelijk en liepen weder vele kelderver diepingen op de laagst gelegen punteu onder door welwater en het uit den Steiger ko mende water. In het voorjaar van 4897 zal vanwege de afdeeling Rotterdam, Schiedam en Omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw te Rotterdam, wederom een tentoon stelling van rundvee, schapen enz. worden gehouden, en zal, bij wijze van proef een tentoonstelling van paarden daaraan worden verbonden. BINNENLAND. Bij de begrooting van marine is eene orga nisatie van het materieel en personeel en zeemacht gevoegd, benevens een plan van vernieuwing der vloot, in bijzonderheden af gewerkt. Een scheepsmacht van 6 pantserschepen en 45 torpedobooten type A wordt noodig geacht voor de handhaving van onze neutra liteit, en verder worden voor de verschilende diensten, aan de zeemacht op te dragen, noodig geoordeeld 42 pantserdekschepen, 3 monitors type A, 3 idem type B, 4 5 kanon neerbooten, 6 torpedopooten type B, 40 idem type C en 3 schoeners. De pantserdekschepen zullen zijn van het type Holland, de pantserschepen van een gewijzigd type Kortenaer, de schoeners onge veer als de voor Indië gebouwde flottilje- vaartuigen. De vloot zal eene geldelijke waarde ver tegenwoordigen van ruim 80 j millioengulden Van het nieuwe materieel is reeds gebouwd of in aanbouw voor ongeveer 25 millioen, zoodat alsnog zal moeten worden aangebouwd voor 55£ millioen gulden, te vermeerderen echter met 3'/^ millioen, welke som nog noodig is voor 't afwerken. De minister wil die 58s/4 millioen in 43 jaren verwerken. Nu de nieuwe Kieswet er is, doen reeds de namen de ronde van enkele leden der Tweede Kamer, die geen deel meer zouden wenschen uit te maken van de nieuwe Kamer. Onder hen, die daartoe behooren, wordt bepaaldelijk vermeld de afgevaardigde uit Deventer, de heer Van Delden. De Arnh. Ct. vestigt er de aandacht op dat bij de behandeling der kieswet men er wel aan gedacht heeft den stem- en verkie zingsdag op geen erkenden Cristelijken feest dag te doen houden. »Aan de Israëlietische feestdagen heeft men evenwel niet gedacht, zoodat wanneer een verkiezing op zulk een feestdag invalt, te Amsterdam bijv. eenige duizenden kiezers niet aan de verkiezing zullen kunnen deelnemen, omdat de Israë lieten op hunne feestdagen niet mogen schrijven. De vorige kieswet, waarin het couloirstelsel niet was opgenomen, leverde voor de Israëlieten geen bezwaar, om op hun feestdagen aan de verkiezingen deel te nemen. Het wegblijven der Israëlieten kan bij de verdeeling der groote steden in kies districten van grooten invloed op den uitslag der verkiezingen zijn. Waar men door de vervroegde opening der stembus van een betere opkomst der kiezers verzekeren wilde zijn, had men aan het bovenstaande wel mogen denken of zal men er in de toekomst rekening mee dienen te houden." kuil te zitten, getroffen door een kogel» alvorens hem te raken, door een li dikke zandlaag jwas heengedrongen. een korporaal die aanwezig was, is '"j voorloopig verbonden en vervolgens ^eC hij naar het militair hospitaal overgebra®'1 De kogel is nog niet kuunen worden ge vonden. De mantel er van is niet in lichaam gedrongen. De man was gistereI1 naar omstandigheden vrij wel. Hr. Ms. gezant bij de Porte, jhr. Van der Staal, van Piershil met verlof te 's-Graven- hage, heeft reeds de vorige week zijn reispas aangevraagd ten einde tegen 4 October, den datum van het eindigen van zijn ver loftijd, naar Konstantinopel terug te keeren Binnen weinige dagen zal hij de residentie verlaten. Dinsdag is op de vlakte van Waalsdorp bij het schijfschieten met het nieuwe ge weer een soldat van het regiment grenadiers en jagers, die aangewezen was om in den Het stormachtige weder had gisteren belangstellenden naar Scheveningen ge lok' vooral tegen 3 uren, toen 't hoogwater *'aS' Daar de wind echter uit het westen bli®Sl is 'tnog |al tamelijk afgeloopen. Het z®e' water werd weliswaar opgezweept tot 88° den Duinvoet over de in gang zijnde stra®^' werken heen, maar de stand der werk®" is reeds van dien aard, dat er geen nod115' waardige schade door werd toegebracht- Op het terrein van het Oranjehótel hee*' men echter, doch voorzichtigheidshalf' deels door nood gedrongen, eenige der te11' tjes moeten afbreken, om grootere nadeel®8 te voorkomen. Over 't geheel is de toesta®11 bevredigend. Het volkszeebad te Scheveningen is e®r' gisteren-ochtend gesloten. Het financi®® resultaat is voor den ondernemer niet g®8' stig geweest, eensdeels door het ongusóg8 weder in de maand Augustus en ook doordat de weg om de baden te bereiken door de® aanleg der strandwerken te veel omliep- De ondernemer hoopt altijd nog op de subsidie verleden jaar aan den Raad aang®' vraagd. Te Gouda belooft het feest ter gelegenheid der kroning van Koningin Wilhelmina 18 4898 schitterend te zijn. De bewoners de Nieuwe Haven willen, evenals de bewoner» van den Tiendeweg, door wekelijksche bij* dragen trachten de Nieuwe Haven alsda® te verlichter, en te versieren. Ook is roei bezig op de Spieringstraat een comité t® vormen. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Aar* landerveen De werkstaking onder de sigarenmakers der firma A. van Vliet is als geëindigd te beschouwen. De stakers ontvangen van den Bond geen ondersteuning meer en zoeken elders werk. Twee bestuursleden van d® alhier gevestigde afdeeling van den Bond zijn heden met hun gezin naar Amsterdam vertrokken. Te Amsterdam liep eer. gebrekkig persoon» Oude Janus, langs de huizen met een hflr* monica, waartoe hij van den commissaris van politie vergunning had gekregen. Zi)° instrument werd langzamerhand zoo doo' den tand des tijds aangetast, dat hij besloot de Regentes om een nieuw instrument te verzoeken. Aan dit verzoek is voldaan. HU kreeg een orchestrion met 6 daarbij be* hoorende platen ten geschenke. (U. D Ten einde van den verbeterden toegang tot het Noordzee-kanaal na de naderend® voltooiing van de nieuwe sluiswerken te IJmuiden het meeste voordeel te kunne" trekken, wordt voor verbetering van het kanaal van Amsterdam naar de Noordzee f 240.000 op de Staatsbegrooting voorgesteld» waarvan f200.000 bestemd is voor eene in twee jaren uit te voeren en op 4 ton ge* raamde kanaalverbreeding, waardoor het kanaal over de geheele lengte is te brengen op een bodemsbreedte van minstens 32 M- met verbreeding tot 46 M. in de bochten en in de zijkanalen, na welke verbreeding twee schepen van de grootste afmetingen» elkaar overal in het kanaal kunnen voorbij* varen. De minister voegt daarbij, dat het voorgestelde werk verdere verbreeding, in verband met toekomstige eischen der scheep" vaart, niet praejudicieert. Een bedrag va" f40.000 is voorgesteld als eerste termijn van de kosten van wijziging van den kanaal overgang te Velzen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2