Glasgow hadden zijn stappen echter geen succes. De samenzweerders schenen elkaar te wantrouwen en enkelen schenen voor nemens, zich terug te trekken, toen de politie handelend optrad. Een groot aantal brieven, bij Bell gevonden, gaven alle aan wijzigen over het komplot. Het getuigenverhoor is nu begonnen. Reuter seinde gisteren-avond uit Londen De regeering heeft besloten van Nederland niet de uitlevering te verzoeken van Kear ney en Haines, aangezien de tegen dezen ingebrachte beschuldigingen niet in het Engelsch-Nederlandsche tractaat voorkomen als reden tot uitlevering. De regeering heeft daarentegen wél heden aan Frankrijk de uitlevering gevraagd van Tynan. Een ander Reuter-telegram van gisteren avond uit Londen meldt: De dynamietman Bell is heden voor het hof in Bowstreet voor geweest, beschuldigd van eene samenzwering met Tynan, Kear ney en Haines om in het Vereenigd Konink rijk dynamiet-aanslagen uit te voeren. De politie legde getuigenissen ten laste van den aangeklaagde af. De zaak werd tot morgen verdaagd. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 25 September 1896. De ;Burgeraeester van Schiedam, gezien art 26 der wet betrekkelijk de nationale militie van den 29n Augustus 1861 Staats- blad no. 12) gewijzind bij de wet van den 4n April 1892 Staatsblad no. 56.) Brengt ter kennis van de daarbij belang hebbenden, dat het inschrijvingsregister van 1896 voor de lichting van 1897, en daaruit opgemaakte alphabetische naamlijst van af den 24n dezer gedurende acht dagen op de secretarie ter lezing liggen. De Burgemeester van Schiedam, gezien de wet van 30 December 1887 Staatsblad no. 255) betreffende onderstand (ondersteu ning) aan mindere geëmployeerden, vaste werklieden en bedienden, op daggeld werk zaam bij inrichtingen van 's rijks zeemacht en op 's rijks werkvaartuigen, niet vallende in de termen van art. 2 der wet van 24 Juni 1854 Staatsblad no. 92); Gelet op art 6 van het Koninklijk besluit van 10 Januari 1888 Staatsblad no. 3) houdende bepalingen nopens de betaalbaar stelling der bij eerstgenoemde wet toege kende ondersteuningen Maakt bekend, dat de attestatiën de vita tot ontvangst van bedoelde ondersteuningen, in het begin van ieder kwartaal, op de werkdagen van des voormiddags 10 tot des middags 12 ure, ter secretarie der ge meente verkrijgbaar zullen zijn. De fabriek, met de aanwezige goederen was tegen brandschade verzekerd aan het assurantiekantoor van den heer K. J. van Erpeeum. Alleen een nieuwe machine, die dezer dagen zou worden opgesteld, was niet verzekerd. De 14-jarige Jac. Soeters, die bij den brand in de Lucifersfabriek »Lumen" zulke hevige brandwonden bekwam, is heden-middag ongeveer 1£ ure overleden, zoodat het onge val thans twee slachtoffers heeft geëischt. Dinsdag-namiddag zijn in de eerst sedert drie weken voltooide kade, gelegd om den polder Madroel te Pernis, op een drietal plaatsen gaten geslagen door den storm, met hoogen waterstand gepaard. De eige naars van den polder hadden de kade, welke van een steenen glooiing voorzien is, dit jaar laten leggen voor f 13,000. Te Charlois is gistermiddag een 3-jarig knaapje onder een goederentrein geraakt, waardoor hem de beentjes verbrijzeld werden. De knaap werd naar het ziekenhuis overgebracht, alwaar tot amputatie werd overgegaan. De loting voor de militie, lichting 1897, zal te Rotterdam plaats hebben: van 7 tot 10 October, van 12 tot 17, en van 19 tot en met 21 October. Nader vernemen wij, dat de Lucifersfa briek »Lumen" die Woensdag een prooi der vlammen werd, vroeger door eenige Schiedamsche heeren in exploitatie gebracht, in eigendom was overgegaan aan de heeren J. Thie en F. van Giesen beiden te 't-Gravenhage. De brand is ontstaan in het bovenge deelte aan de voorzijde, waar de 14-jarige Soeters werkte. Zoo snel verbreidde zich het vuur, dat de politie, hen die in het be neden gedeelte waren, moest waarschuwen. De Directeur, de heer H. J. Koster, moet nadat hij Soeters geholpen had, nog naar Looman hebben gevraagdhij wilde zich zelfs, ondanks zijn brandwonden, weder naar de bovenverdieping begeven om den ver misten jongen te redden; doch dit werd hem door het personeel belet, 'twelk meende dat Looman, de vlugste van allen, zich wel uit de voeten zou hebben gemaakt. Men be weerde zelfs, dat men den jongen met de klompen in de hand had zien wegloopen doch later bleek dat het een andere jongen, De Vries, mede gewond, was geweest. Ook wees men er op, dat er aan redding, nu de boverdiepingen reeds in lichte laaie stonden, niet te denken viel. De drijvende zweminrichting aan de Boompjes te Rotterdam was de afgeloopen »zomer gedurende 121 dagen geopend. Vol gens de thermometer was het water namid dags ten 4 uur het warmst. Gedurende 51 dagen bleef de temperatuur beneden 65 graden Farenheit, 12 dagen 65 graden en 8 dagen beneden 60 graden. De hoogste temperatuur die het water dit seizoen be reikte, was 72 graden en wel den 15 en 22 Juli. In Juni bedroeg de temperatuur gemiddeld 68, in Juli 69, in Augustus 68 en in Sep tember 63 graden. Geroutineerde zwemmers constateeren, dat het water tegenwoordig kouder is dan vroeger, wat toegeschreven wordt aan winds- veranderingen, daar vroeger langdurige oostenwinden de temperatuur dagen achtereen op 72 tot 74 graden hielden. Uit een der gebouwen van net goede renstation van den Staatsspoorweg te Fijen- oord, zijn door middel van inbraak gestolen 9 gouden tienguldenstukken en 82 rijks daalders. De verdachte bevindt zich in arrest. Een treurig ongeluk heeft gisteren-namid dag vóór Rotterdam plaats gehad 'op de rivier de Maas. De hoofdman van de corporatie der beëedigde meters en wegers, de heer W. Stok, van het Vriessenveem, begaf zich met een tweetal ondergeschikten met de petro- leum-motorboot van het Vriesseveem naar de Rijnhaven. Tusschen boei 6 en 7 werden zij eens klaps overvaren door de stoomsleepboot Mignon van de »American Pretroleum Com pany", tengevolge waarvan de dekknecht van de petroleummotorboot, Gerrit Braemer en W. Stok onder het schip geraakten. De derde opvarende had de tegenwoor digheid van geest zich aan de boot vast te klemmen, geraakte ten slotte eveneens te water, doch werd, evenals Braemer, spoedig gered door de bemanning van een in de nabijheid zijnd vaartuig. De heer W. Stok verdween echter in de diepte. Hij laat een vrouw met 4 kinde ren achter. De petroleummotor-boot is ge zonken. Het Onderzoek der Gemeentebegrooting. I. Het verslag van het onderzoek der ge- meentebegrooting voor 1897 in de afdee- lingen van den Gemeenteraad, is verschenen, het luidt als volgt le afdeeling. Aanwezig waren alle leden, de heeren Van Har wegen den Breems, Klein, Van Buijsen, Loncq, Van Westendorp, Kranen er. Hoek. Tot rapporteur werd de heer Van Wes tendorp benoemd. 2e afdeeling. Aanwezig waren de heeren Maas, Jansen, De Groot, Nolet en Van Gent. De heer Prins kwam later de heer Poortman was afwezigde Burgemeester woonde bijna de geheele vergadering bij. Tot rapporteur werd de heer De Groot gekozen. 3e afdeeling. Aanwezig waren de heeren Visser, Hoogendam, Beukers en Elzevier Dom. Afwezig de heeren Brillenburg en Roelants. Tot rapporteur werd de heer Elzevier Dom benoemd. Algemeene beschouwingen. De begrooting had op een der leden een zeer teleurstellenden indruk gemaakt. Waar kort geleden de toestand der financiën officieel gunstig en zelfs een belastingver mindering niet onwaarschijnlijk werd ge noemd, opent thans de begrooting met een saldo van f37000.om met een van f13000.— te eindigen, dus een achteruit gang van f 24000.—Buitengewone uit gaven komen er niet op voor, terwijl uit de sluitpost van f 13000.nog de onvoorziene uitgaven moeten betaald worden en de schuld aflossing slechts f6000.— beloopt. Een lid herinnerde aan het hoopvolle rap port der flnancieele commissie over de rekening van 1894, waarop de vorige spreker blijkbaar doelde en greep deze gelegenheid aan om als eenig in Uw college overgebleven lid der toenmalige Commissie, op een leemte in dit rapport te wijzen. Het berekende een overschot van de gewone ontvangsten boven de gewone uitgaven van f24000.-, welk bedrag volgens een nadere toelichting van B. en W. eigenlijk op f34000.— behoorde gesteld te worden. Maar over dat jaar was de drinkwaterleiding nog op de oude wijze beheerd: het overschot van ontvang sten boven uitgaven was geheel in de ge meentekas gestort, zonder dat in aanmerking genomen werd de waardevermindering der gebouwen enz. De uitkomst der gemeente rekening was dus evenveel te gunstig voor gesteld als die waardevermindering bedroeg; steldt men deze op f6000.— gelijk over 1895 is geschied, dan zou het overschot door de financieele commissie berekend, tot f18000.— worden teruggebracht of hetzelfde bedrag als door B. en W. over 1895 is ge vonden. De voorzitter der afdeeling betoogde, dat de begrooting niet zóó ongunstig is als eerstgenoemd lid meende. Zij bevat onder volgn. 98 een buitengewone uitgave van f 7000.zoodat de achteruitgang tot f 17000.— wordt teruggebracht. Het haven geld is f 10700.lager geraamd dan de opbrengst in 1895, wat althans grooten- deels een belastingverlaging vertegen woordigt. De rest van f 6300.— kan door de volgende posten worden verklaardde winst der gasfabriek is f 5000. lager ge raamd dan voor 1896 en de huur van 't postkantoor ad f 1200.— vervalt voor 1897. Maar bovendien zuchten we nog onder het bekende kastekort van f 48000.om dit in den dienst 1894 te kunnen lijden, is het bestuur buitengewoon zuinig geweest en zijn er vele uitgaven uitgesteld. Thans moet daaraan gedeeltelijk worden tegemoetgeko men en dit verklaart de verhooging der sommen voor straten, plantsoenen, huizen enz. uitgetrokken. Ook in een andere afd. werd een ongunstig verschil van f17000.— geconstateerd tus schen de gewone inkomsten en uitgaven. Volgn. 61. Jaarwedden van de ambte naren en bedienden der gemeente-secretarie. In 2 afdeelingen werd gewezen op de jaarlijksche stijging van dezen post. Men erkend intusschen, dat de verhoogd voor gedragen tractementen laag zijn. Uitgaven. 84. Kosten wegens aankoop van periodieke boekwerken. Men verzocht een opgave dier werken om het gebruik er van door raadsleden te be vorderen. 90. Toelage ter tegemoetkoming in de kosten der uitgave van het verslag der han delingen van den gemeenteraad. In alle afdeelingen werd aanhangig ge maakt het denkbeeld, bij B. en W. gerezen, tot aanstelling van een commies-redacteur, die belast zou zijn met het maken van een analytisch verslag van de raadszittingen, welk verslag zou worden gedrukt en tegen lagen prijs algemeen verkrijgbaar gesteld. Voorts zou hij den secretaris die met werk overladen is, kunnen bijstaan, hoofdzakelijk in het stellen van stukken. Bij voorkeur zouden B. en W. een jurist hebben, die hen dan tevens van rechtskundige adviezen zou kunnen dienen. Voor een salaris van f 1200, meenen zij geschikte gegadigden te ku" vinden, in welk geval de uitgaven ongeveer f 500.verhoogd zouden wor Tegen een afzonderlijke kleine beloo" zouden B. en W. dien ambtenaar de °r' ning van en de zorg voor het archief "J j opdragen, waarvan de tegenwoordige to0st allerbedroevendst is. ..„j Het ontwikkelde denkbeeld werd blJ n algemeen met sympathie ontvangen twee zijden werd betwijfeld of men v f1200.— of daaromtrent wel een z°° kwaam en veelzijdig man, als g0wensCen wordt, blijvend aan de gemeente zou kun" 1 verbinden. BINNENLAND. Een subsidie van f4000 is door den 1111 nister van oorlog aangevraagd voor "e fonds ten behoeve van onderofficieren,40,1 einde dit in staat te stellen zijn verp''clr tingen tegenover alle deelgenooter. na 'e dit vol" komen en zulks met de bedoeling om gedurende 20 jaren te doen, waardoor, gens de berekening van prof. Van Geer te Leiden, de balans zou sluiten. Het voornemen bestaat tot het ne®0" van proeven met opvouwbare booten, door de cavalerie medegevoerd worden*40' dit wapen in staat stellen, op genoegz8"111 elke plaats, breede wateren over te trekk0"' Betere bewapening der schutterij In afwijking van het vroeger aangege^011 plan wenscht de Minister van Oorlog aanschaffing of aanmaak van 'nieuwe g0 weren voor het leger niet te doen ond«r breken ten behoeve van die voor de schutterij' doch deze eerst de nieuwe geweren te doe" ontvangen zoodra een reserve van wapen6" voor het leger is verkregen. Hij wensd1' daarbij de reserve zoodanig te verdeel0" dat de bewapening der dépots niet druk4- op de reserve voor het leger. Bereids tij" aangeschaft 47.000 geweren en 5000 kara bijnen. Nog worden vereischt voor het leger 31.000 geweren en 24.000 karabijnen, zood»4 dan nog voor de schutterij 54.500 wapene" moeten worden verkregen. Op deze wijze zal de schutterij niet late»' dan aanvankelijk in de bedoeling lag va" bewapening worden voorzien, aangezien dez0 verbetering eerst bestaat zoodra patron0" voor het betere wapen voorhanden zijn. De operatie tot verwijdering van den koge' uit het lichaam van den Dinsdag bij d0 schietoefeningen te Waalsdorp bij den Haag door het projectiel getroffen soldaat, heef' nog niet plaats gehad. De toestand van de" man was verbeterd. Bij de gisteren gehouden manoeuvres i" 't vuur in de vlakte van Waalsdorp beef4 een sergant-majoor der Jagers, die zich "P ongeveer 300 passen van de tegenpartij be vond, een schampschot aan het voorhoofd bekomen, zoodat het vermoeden bestaat, da4 een scherpe patroon tusschen de losse is g0* raakt. Op het terrein werd door de hospitaal soldaten een voorloopig verband gelegd e" de getroffene daarna naar het militair hospi taal overgebracht. De weduwen van de op 1 Augustus onde" Haarlemmerliede verongelukte spoorweg' arbeiders, aan wie nog steeds het gewon® weekloon werd uitbetaald, ontvingen Dinsdag van wege de Maatschappij eene verhoogd0 geldelijke uitkeering, namelijk de weduw0 van den ploegbaas f 1850, de beide andere" ieder f1200. Nieuwe Beurs te Amsterdam 1 Ter gemeente-secretarie te Amsterdam ligt ter lezing het rapport van de commis sie benoemd in de raadsvergadering van 28 Febr. 1894, in zake de Groote Koop* mansbeurs. De commissie is het eens geworden over een plan ontworpen door den architect H. P* Berlage Nzn., die met de commissie van meening is, dat het vanouds door den g0'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2