moediging om daarmede door te gaan tot alle Armeniërs verdelgd zul'en zijn. Spreker achtte het oogenblik gekomen, dat Engeland zelistandig moet optreden. Men zeide, dat dit gelijk zou staan met den oorlog tegen Europa, doch dit kon spreker niet toestem men. In elk geval is Engeland bevoegd en gerechtigd zelfstandig op te treden zonder, zijn rechten en verplichtingen verzakend, eenvoudig de nederige slaaf te worden van andere mogendheden met allicht afwijkende inzichten en belangen daverende bijval). Vooreerst behoort Engeland den Britschen gezant te Constantinopel terug te roepen en den Turkschen gezant te Londen naar huis te sturen. Ook dat zal geen oorlog uit lokken (toejuiching en gelach)want ver breking van de diplomatieke betrekkingen gebeurt tegenwoordig dikwerf. Deze ver breking zoude Engeland vrijmaken en En- gelands verantwoordelijkheid voor de ge beurtenissen in Turkije wegnemen. Mocht ook dit middel falen, dan behoorde Enge land den Sultan te verwittigen, dat het voornemens is zijn rechtmatige vorderingen desnoods met geweld door te zetten Glad stone verklaarde geen oogenblik.te gelooven dat de Sultan daaraan weerstand zou bie den of dat eenige mogendheid hem tegen Engeland zou steunen om de voortzetting der gruwelen mogelijk te maken, welke af grijselijker zijn dan ooit in de geschiedenis werden geboekstaafd. Spreker eindigde met te zinspelen op het heugelijk feest der Koningin en met te verklaren, dat het be sluit van deze meeting te Liverpool met strekken zal om den glans van haar regee ring te dooven, maar eerder om hem op te luisteren Langdurige en daverende bijval). De Czaar heeft voor elk stoffelijk geschenk dat hem tijdens zijn verblijf in Frankrijk kon worden aangeboden, bedankt. Dien tengevolge heeft de Figaro er van afgezien een inschrijving te openen voor het aanbieden van een souvenir aan de Czarina. In sommige straten van Parijs worden al vlaggen uitgestokenhier en daar zelfs een gele vlag met een zwarte adelaar in het midden welke de particuliere standaard van het Russische Czarenhuis is. De Figaro waarschuwt er voor, dat dit iets zeer onge past is en dat men alleen de Russische driekleurige wit-blauw-roode vlag moet ont plooien. Volgens de Standaard heeft de Czaar juist een besluit onderteekend, dat de kleuren in tegenovergestelde orde moeten volgen. De opstand op de Philippijnen schijnt zich nog voortdurend uit te breiden In de laatste dagen zijn daaromtrent in Spanje onrustbarende berichten ontvangen. Aan de Impardal, te Madrid, wordt ge seind, dat de Philippijnsche opstandelingen acht dorpen in de nabijheid van Cavito bezet hebben Zij zijn ruim van wapenen voorzien. De negers hebben een geestelijke van Santa Cruz gedood. Volgens een officieele deépêche uit Ma nilla hebben 800 opstandelingen de voor posten van Rechaede aangevallen, doch zijn teruggeslagen met een verlies van 50 man. De minister-president Di Rudini in Italië zou, volgens geruchten te Rome, voornemens zijn na, heropening der Kamerzitting een ontwerp-kieswet in te dienen tot inkrimping van de kiesbevoegdheid, met het doel socialisten en republikeinen zooveel mogelijk te weren. Hij zou o. a. voorstellen: lo. dat de stembriefjes in steden die meer dan een afgevaardigde naar de Kamer zen den, slechts een naam zullen mogen bevatten in plaats van zooveel als er afgevaardigden moeten gekozen worden2o. dat als ver- eischte voor kiesbevoegdheid in zekere ge meente een verblijf van twee laatste jaren, aan het samenstellen der kiezerslijsten voorafgaande, in die gemeente wordt gesteld 3o. verplichte candidaatstelling gelijk in België en voortaan ook in Nederland. De toestand in Turkije zoowel aan gene als aan deze zijde van den staat der Dar- danellen blijkt steeds zeer kritiek te zijn. Volgens een bericht uit Weenen worden de geruchten over het vermoorden van Armeniërs te Egin in Klein-Azië bevestigd men spreekt van een 800 dooden. De Koer- makam zou geheuld hebben met de Koerden, die aangelokt waren door de groote rijkdom men te Egin opgestapeld, naar men zeide. De kadi (rechter) heeft zijn verzet met zijn leven geboet. De Gazette de Lausanne meldt, dat Z. H. de Paus die reeds ten vorige jare een protest deed hooren tegen de gepleegde moorden, vóór eenige weken, naar aanleiding van nieuwe gruwel-berichten, zijn vertegen woordiger te Constantinopel, mgr. Bonnetti, opdroeg er bij den Sultan op aan te dringen, dat hij ten minste het leven zijner christe lijke onderdanen zou sparen. Mgr. Bonnetti begaf zich naar Yildis kiosk en vroeg een audiëntie, welke hem werd toegestaan. Maar reeds bij de eerste woorden, door den apostolischen gedelegeerde, over de Armenische kwestie gesproken, raakte de Sultan in de grootste woede, verbood mgr. Bonnetti voort te gaan en zette hem bijna de deur uit. De prelaat was zóo verschrikt door deze ontvangst, dat hij zich haastte naar Rome terug te keeren, waar hij zich thans bevindt. De Paus heeft hem uitvoerig ondervraagd over de bloedige gebeurtenissen van Augustus en toonde zich zeer ontdaan over het voorgevallene. De Mahomedaansche vluchtelingen keeren op Creta langzamerhand uit hun versterkte plaatsen terug. De olijfoogst is zeer over vloedig en wanneer de vluchtelingen niet spoedig hun eigendommen weder opzoeken, worden deze öf waardeloos óf zij vallen in handen der Christenen. Doch het is niet raadzaam de vluchtelingen zonder escorte te laten heengaan en de autoriteiten doen weinig in deze richting, Gelukk'g heeft het rondschrijven van het revolutionair comité waarin de christelijke bevolking wordt opge roepen tegen het leger op te treden, weinig opgang gemaakt. Het stuk was nietgetee- kend, doch alleen van het zegel van het comité voorzien. Turksche gruwelen. De consul Fitzmaurice, te Ourta, inMes- opotamië, schat het aantal Armeniërs, door de Turken aldaar vermoord, op 9 a 10.000 personen. Ziehier een uittreksel van zijn officieel verslag «Zekere sheikh deed 100 jonge Armeniërs aanhouden en deed ze slachten gelijk schapen, naar den ritus van Mekka, door hun de keel open te snijden. «Op Armeniërs, die in bronputten waren gevlucht, wierp men brandende stoffen, met petroleum overgoten, neer en loste revolverschoten in den hoop. Men plunderde huizen, tot tegen zonsondergang bij hoorn geschal het staken bevolen werd. «Den volgenden dag werd de woeste slachting voortgezet. 3000 Armeniërs waren in hunne kathedraal gevlucht. De mannen werden gedood, de jonge vrouwen ontvoerd, de kerkschatten geplunderdmen daagde Christus uit op te komen, om te bewijzen dat Hij een grooter profeet was dan Maho med Van af het altaar schoten de Turken met revolvers in den hoop vrouwen en kin deren beneden en op de enkele mannen, die zich boven op de galerijen bevonden. Ten slotte staken zij bij middel van kerosine- olie de kerk in brand, en 126 geheele fa milies kwamen daarbij in de vlammen om." Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 26 September 1896. De agenda voor de Dinsdag 29 September a.s. te houden gemeenteraadsvergadering bevat, behalve het reeds medegedeelde in ons nummer van Donderdag jl., het volgende Vaststelling der notulen van de zitting van den ln dezer. Mededeeling der ingekomen stukken. Voorstel van Burg. en Weth. om G. Mont- foort, tijdelijk marktmeester, als zoodanig definitief aan te stellen. Ontwerp-besluiten tot wijziging der ge meente-begrooting voor 1896. Vaststelling van het le suppl. kohier der pi. dir. bel. voor 1896. Adressen van de wed. P. de Wolf, geb. Swinkels, en T. J. Siemes, om restitutie van pi. dir. bel. n/h. inkomen, dienst 1896/7. Adres van E. S. en C. S. Martin en Co., eigenaren der stoombootdiensten Rotter damLeeuwarden en Rotterdam Sneek, om wijziging der verordening op het haven geld in dier voege, dat kan worden volstaan, met alleen abonnement te betalen voor de grootste hunner stoombooten, die deze ge meente aandoen. Rekening over 1895 en begrooting voor 1897 der d.d. schutterij. Rekeningen over 1895 en begrootingen voor 1897 van het burgerlijk armbestuur en het stadsziekenhuis. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging van art. 9 der bouwverordening. Het door hen in de vorige vergadering ingediende voorstel tot wijziging van art. 9bis dierzelfde verordening vervalt door dit nadere voorstel. Voorstel van Burg. en Weth. om-—onder aanneming van de aanbieding der gemengde commissie voor onderwijsbelangen, tot het geheel voor hare rekening nemen, gedurende den cursus 1896/7, van de kosten verbonden aan het geven van onderricht in het koken aan de herhalingsschool voor meisjes alhier dat onderwijs, bij wijze van proef, voor den a.s. cursus als leervak aan die school te verbinden. Omtrent den noodlottigen brand die Woens dag in de Lucifersfabriek «Lumen" alhier plaats had, werd aan het Handelsblad o. a. het volgende gemeld «Onder den grond waren eenige kisten met buskruitde ramp zou niet te overzien zijn geweest, wanneer die ook vlam gevat hadden." Na een zeer nauwkeurig onderzoek is gebleken, dat dit bericht van het Hbl. ge heel bezijden de waarheid is er is zelfs geen opening in den vloer der fabriek waardoor iets onder den grond zou kunnen geborgen worden. Heden-ochtend 10 ure werd het stoffelijk overschot van den 13-jarigen A. J. Looman, die bij den noodlottigen brand in de Luci fersfabriek op zoo treurige wijze het leven liet, op de R. K. begraafplaats ter aarde besteld. De eigenaren der fabriek, de heeren J. Thie en F. van Giesen, stonden met de bedroefde familie om de groeve geschaard De heer A. Blor.k, alhier, die onlangs een electrische wekker plaatste in de woning van den machinist van het stoomgemaal aan de Broersvest, is thans weder belast met het stellen van een dergelijk toestel in de woning van den wachter aan het Spuikanaal. De herhaalde bestelling van deze wekkers, die dienen moeten om bedoelde ambtenaren te waarschuwen bij het te hoog stijgen van het waterpeil, is zeker wel een bewijs dat zij uitnemend voldoen. In verband met de aanvaring op de Maas te Rotterdam tusschen het stoombootje Mignon en het bootje van de vennootschap Vrieseveem, waarbij de graanmeter W. S. verdronk, wordt door den waterschout een onderzoek naar den schuldige ingesteld, nadat proces-verbaal was opgemaakt. Ook de antirevolutionaire kiesvereeniging «Nederland en Oranje" te Rotterdam heeft in een gister-avond gehouden druk bezochte vergadering besloten zich in verband met de nieuwe kieswet anders te constitueeren. Zij wordt nl. omgezet in een centrale kies vereeniging, de leden der vijf districten waarin Rotterdam verdeeld wordtomvattende. Het bestuur zal worden gevormd door de besturen der districtsvereenigingen. Het bestaande bestuur werd gemachtigd om, tot de verschillende afdeelingen zich hebben gevormd, als centraal bestuur aan te blijven en zal beginnen de leden in de verschillende districten afzonderlijk saam te roepen on1 de vereenigingen te formeeren. Het 4de district, bestaande uit oud-Del^* h»ven, oud-Charlois en een gedeelte va'1 óud-Rotterdam wordt daarenboven nog 111 seeties verdeeld. In den afgeloopen nacht omstreeks 1 uUf brak te Rotterdam een felle brand uit een drie verdiepingen hoog pand gelegen in het Hang. Hoogst vermoedelijk ontstaan op de eerste verdieping van dit pand in ge* bruik bij den heer A. Samito wski, eigenaaf van het crediethuis Au bon genie, tevens bewoner van het aangrenzende huis, hetwelk met deze verdieping door middel van een deur gemeenschap heeft, breidde hij zich uit van daar naar de tweede en derde vet' dieping, welke laatste in gebruik zijn bij den heer A. A. Collenteur, firma A. Kleij" kamp, die er zijn mandenmakerij heeft- Zeer vee) en licht brandbaar materieel wa® hier aanwezig. De eerste verdieping diende tot alles wat tot het beddenvak behoort- In het benedenhuis bevindt zich een winkel van gaslichttoestellen van den heerBonheur, Daar het pand aan de achterzijde van het water grenst en het Hang zeer smal is, kon de brandweer zich moeilijk bewegen- Niettemin was de brand om 3 uur gebluscht- De derde verdieping is geheel, de tweede gedeeltelijk uitgebrand. De schade, doof verzekering gedekt, is zeer belangrijk. Zoo wel de inboedels als het huis hebben ge ducht geleden. Ter beschikking van de justitie is gis teren-namiddag naar de gevangenis te Rot terdam overgebracht de in de Stieltjesstraat (Feijenoord) aangehouden losse werkman T. v. d. H., verdacht van diefstal van 9 gouden tienguldenstukken en 82 rijksdaalders door middel van braak uit eene woning in een stal op het goederenstation van den Staats spoorweg op Feijenoord. Hoewel de aange houdene bleef ontkennen, zijn er bij het onderzoek door de politie ingesteld, een aantal bezwarende omstandigheden tegen hem aan het licht gekomen. NR. Ct.) De Delfsche studenten kwamen gisteren middag om 3 uren, op hun rijjool ter gelegen heid van de ontvangst der nieuwelingen, in een 20-tal open landauers naar Den Haag- Ten einde zoo weinig mogelijk van den regen te lijden, hadden de meesten parasols van Japansch papier opgestoken, die een levendige kleur vormden met de blauwe mutsen of baretten aan witte kwasten, die vele droegen. Aan eèn der rijtuigen was aan beide kanten een rij sigaren opgesteld ter beschikking van dezen en genen voor bijganger, die trek had om op te steken- Het erbarmelijke weder was niet in staat de pret onder de jongelui te dooven. Het dynamiet-komplot. Reuter seinde gisteren-avond uit Londen De zaak van Bell of Ivory is vandaag weer voor den rechter in Bowstreet ge bracht. Twee getuigen zijn gehoord vrouw Goll uit Antwerpen en de inspecteur van politie Van Beusekom uit Rotterdam. De laatste verklaarde onder het hoofdkussen in het bed van Kearney een doek gevonden te hebben met een dertigtal kartetsen voor bommen. De verdere behandeling der zaak is een week uitgesteld. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 25 September. Besloten is Dinsdag 6 October het afdee- iingsonderzoek der Staatsbegrooting te be ginnen en Woensdag a. s. voor of namiddag, al naar gelang van den stand der werk zaamheden in de afdeelingen, in openbare zitting verschillende wetsontwerpen te be handelen, o. a. t wijziging der schoolwet, krankzinnigenwet, en het wetboek van Koop handel (scheepsverklaringen) benevens eenige

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2