Dinsdag-avond is te 's Hertogen bosch eene losse machine, die naar Bokstel zou vertrek ken, op een gereedstaanden trein geloopen door den hevigen schok sloegen de machinist en de stoker van de machine, doch kwamen er beiden ongedeerd at. De materieele schade is nogal belangrijk. Onweer. Donderdag-avond om vijl uur ontlastte zich boven de Langedijk een hevig onweder. De bliksem sloeg in de toren van de kerk te Oudkarspel, waarvan de spits werd afge slagen. Aan de kerk werd nog al schade toegebracht. Mede werden drie huizen ge troffen, echter zonder brand te veroorzaken. Van een dezer huizen werd het dak ver nield. Bij een hevig onweder, dat eergisterenavond boven Hoorn woedde, werd de Bangertsche molen door den bliksem getroffen en brandde totaal af. Storm. Donderdag-ochtend is een groot schip met kolen, bestemd voor Leerdam, opdeMerwede voor Gorinchem bij het inzeilen der haven gekanteld, zoodat de voorraad geheel te water is gegaan. Het schip is gezonken de opvarenden werden gered. Het hooge tij van eergisteren heeft in den Biesbosch ontzettend veel schade gedaan. Niet alleen dat er een massa hooi is weg gedreven, maar ook duizenden mudden aard appelen, die gerooid aan hoopen op het land lagen, hebben door het water natuurlijk veel schade geleden. Een vaartuigje met suikerbieten van St. Philipsland naar Bergen-op-Zoom is Woensdag-middag in de rivier de Eendracht omgeslagen en met een man zittende op den bodem drijvend gezien. Men wist niet of er nog meer menschen aan boord waren. Te Oud-Beierland heeft de storm groote schade in de boomgaarden aangericht, het aantal afgewaaide mudden appelen en peren is niet te schatten. Aan verscheidene boomen die vol hingen, is niet een blijven hangen. Door den hevigen storm is te Baarn de Eems buiten hare oevers getreden en heeft een groot gedeelte der polders ondergezet. Ternauwernood konden de koeien gered worden. Door den aanhoudenden sterken wind, werd het water der Zuiderzee zoo hoog opge voerd, dat Donderdag de geheele uitgestrekte weide, tusschen Huizen en Eemnes is onder- geloopen. Het vee moest natuurlijk in aller ijl in veiligheid gebracht worden. Op de Zuiderzee ten noorden van Marken verkeerde Vrijdag-middag een tjalkschip met steenen geladen in nood. De opvarende hadden hun redding te danken aan de hulp van een botter uit Volendam, die den schipper, diens beide dochters en knecht behouden aan wal bracht. Een sloep met proviand van een kanonneer, boot injle haven te Hoorn zou eergisteren- middag door 5 matrozen naar het schip worden geroeid, doch sloeg door den hevigen golfslag vol water. Vier mannen sprongen er uit en kwamen zwemmende aan boord. Maar de vijfde man dreef met de zinkende boot naar het havenhoofd terug. Daar werden hem touwen toegeworpen, zoodat hij weldra behouden aan wal stond. De boot sloeg stuk en de proviand ging verloren. Op Helgoland heeft een zware storm gewoed, die hevig tegen de duir.en beukte. Het Hamburgsche pleiziervaartuig Atalanta heesch de noodvlag, waarop de marine stoom boot Hey en een reddingsboot pogingen aanwendden om de bemanning te redden, doch zij moesten onvemchterzake terug- keeren. Na een tweede poging slaagden 14 Helgolandsche loodsen erin met gevaar voor hun eigen leven de zes opvarenden behouden aan wal te brengen. Groote schade heeft de storm in de haven van Sheerness aangericht. Van den kruiser Champion werden de maten weggeslagen. Een redding. Omtrent de redding der opvarenden van het eergisteren in de Noorderhaaksgronden gestrande Finsche barkschip Uman, van Lovisa naar Amsterdam bestemd, valt het volgende te vermelden Door de zware stormbuien uit het noord westen geteisterd, begon het schip terstond na de stranding hevig te werken, waardoor de meesten, de een na den ander, spoedig overboord lagen. Weldra sprong ook het dek los, waardoor de schepelingen, 12 in getal, en de echtgenoote van den kapitein genoodzaakt werden zich op de kajuitsroef voorloopig te redden. Slechts weinige oogen- bikken hadden zij daar nog doorgebracht, toen het schip geheel uit elkander werkte en de wrakstukken door den stroom werden medegevoerd. De schipbreukelingen dreven op hun roef naar het Westgat, zich kramp achtig aan het overblijfsel van een der masten vastklemmende, om niet door een der vele overkomende zeeën te worden meegesleurd. In het Westgat kwam voor de arme zwervers, die niet anders dachten dan een prooi der golven te zullen worden, hulp opdagen de Nieuwedieper redding boot van de N.- en Z.-H. Reddingmaat schappij, door de sleepboot Hercules naar de strandingsplaats gebracht, kwam hen daar op zijde en gelukkig slaagde de be manning der boot er in, de schipbreuke lingen uit hunne benarde positie te verlossen en goed en wel over te nemen. Druipnat, maar overigens in goeden welstand, werden zij door de Hercules te Nieuwediep aange bracht. Waneer de reddingboot niet zoo spoedig te hulp was gekomen, zou 't er voor de geredden minder goed hebben uitge zien. Door koude en vermoeinis uitgeput, zouden zij 't niet lang meer in den strijd tegen de overloopende golven hebben kunnen volhouden en den dood hebben gevonden, Aan de redders mag daarom een woord van lof en waardeering niet worden onthouden voor hun spoedig en beleidvol optreden. Hunne namen zijnTh. Rijkers (schipper), K. Bijl, S. Diedenoven, K. C. Dekker, P. Lastdrager, P. Jonker, C. Beeneker, C. Dekker, P. van 't Hert, G. Spil en D. Dekker, allen te Nieuwediep woonachtig. GEMENGD NIEUWS. Door een schipper zijn onder Zuidbroek eenige revolverschoten gelost op den scheeps- jager J. Rogaar, die met steenen, schip en bemanning bestookte. Genoemde scheeps- jager, die zeer bekend staat, kreeg een kogel in den linkeronderarm. Op aanraden van een geneeskundige zal in het zieken huis te Groningen de kogel eruit verwijderd moeten worden. Aangifte bij de politie is gedaan. Gisteren-middag omstreeks 1 uur is te Geertruidenberg een artillerie-voertuig be spannen met 2 paarden, uit Breda, door het te kort om een hoek rijden te water geraakt. De berijder had de cordaatheid onder water de strengen los te snijden, waardoor de paarden konden worden gered. Hij bekwam echter zulke ernstige hoofd wonden, dat hij zich naar het hospitaal te Breda moest begeven. Twee Berlijnsche studenten, de gebroeders Beer, die den jHochfeilier, een berg, der Tiroler Alpen, hadden beklommen, zijn drie dagen lang in een hut «ingesneeuwd" ge weest. Met bovenmenschelijke inspanning zijn ze er eindelijk injgeslaagd behouden aan den voet van den berg te komen. Het Berl. Tageblatt verhaalt, dat een bediende van het bankierskantoor Bleichröder 25 jaren lang hetzelfde nummer heeft gespeeld in de Pruisische Staatsloterij en wel nummer 13,205. Nooit had hij een prijs getrokken, en daarom gaf hij het bij de laatste trekking eindelijk op. En zie, juist bij die trekking viel op dat nummer de prijs van 60,000 mark. De aanhouder wint— als hij maar geduld entijd van leven heeft Bij den verkoop van niet afgehaalde goe deren aan het station te Bordeaux ontdekte men in een kist, die het opschrift «keuken gereedschap" droeg, 50 dynamietpatronen, talrijke lonten van 33 KG. en een verdachte vetmassa. De kist was voor eenige maanden door een spoorwegwerker verzondentot dusver heeft men vergeefs naar den man gezocht. Laatste Berichten. Naar de Msb. meldt, heeft het kerkbestuur der parochiekerk van het Allerh. Hart van Jezus aan de Oldenbarneveldstraat te Rot terdam, een stuk grond gekocht, groot 40 bij 125 M., gelegen achter het Proveniershuis aan de Schie aldaar, met het doel daarop een bijkerk en school voor genoemde parochie te bouwen. Men meldt aan de N. R. Ct., dat de brand in het Hang te Rotterdam welke heden-nacht te 3 uren geheel gebluscht was, niet ontstaan is in het magazijn van den heer Samitowski (le verdieping) maar in het pakhuis boven de le verdieping. In de afdeelingen der Tweede Ka mer was gisteren met de behandeling der wetsvoorstellen omtrent de invoering der personeele belasting en de tijde lijke vergoeding aan de gemeenten nog geen aanvang gemaakt. Het ondeizoek daarvan zal eerst Dinsdag beginnen. De openbare vergadering der Kamer is inmiddels tegen Woensdag, des voormiddags ten 11 ure, uitgeschreven. Kerknieuws. In de kerk van den Allerh. Verlosser aan den Rijweg te Rotterdam, wordt Zondag plechtig gevierd de 200ste geboortedag van den grooten Alphonsus de Liguori. Op smaakvolle wijze is er het altaar van den H. Alphonsus herschapen in een berg van bloemen, waarboven het beeld van den stichter der Redemptoristen-orde troont in een krans van lichtende sterren. Tusschen de bloemen en planten zijn geplaatst zes gepolychromeerde engelen, dragende em blemen, doelende op de geboorte, het ver laten der balie als advocaat, het priester schap, het stichten der congregatie, het missionarisschap en de bisschoppelijke waar digheid van den H. Alphonsus. Aan het begin van het koor, waar het altaar van den H. Aphonsus geplaatst is, hangt het wapen der adellijke familie der Liguori's en der congregatie, door den grooten Heilige gesticht, gedekt door een kroon van gaslicht en omgeven door de jaarcijfers 1696, (het geboortejaar), 1871 (het jaar, waarin de H. Alphonsus door Paus Pius IX z.g. werd ver heven tot de waardigheid van kerkleeraar) en 1896 (het jaar van het tweede eeuwge tijde). Ook het hoogaltaar is rijk met kost bare bloemen en sierplanten getooid. Donderdag avond werd een plechtig tri duüm ter voorbereiding van het feest geopend. Vrijdag-ochtend droeg Z. D. H mgr. v. d. Wetering een pontificale Hoogmis opHeden, Zaterdag, heeft de hoogeerw. zeergel. heer Brouwer een plechtige H. Mis gecelebreerd en morgen (Zondag) pontifi ceert Z. D. H. mgr. Bottemanne. Zondag avond celebreert Z.Ex. mgr. Lorenzelli een plechtig Lof. De zeereerw. pater A. Draeck, prior van het Dominikanen-klooster te Nijmegen, zal den 16den Nov. den heugelijken dag her denken, waarop hij voor 25 jaren zijn heilige kloostergeloften aflegde in de orde van St, Dominicus. Gedurende die lange reeks van jaren was de zeereerw. jubilaris onafge broken aan het zielenheil van de Nijmeegsche bevolkingon-vermoeid werkzaam. Politie. Gevonden voorwerpen. a. Aanwezig aan het Cmmissariaat van politie: een lederen ceintuur, een defecte parapluie, een damesparapluie, een vrou wenzak, met o. a. een paar zwarte hand schoenen, een kinderschopje, een wit schort, een duimstok, een kinderzak met een zakdoek en een sleutel. b. Terugtebekomen aan de volgende adressen 2 guldens in een papiertje, bij Kruit, Spoorstraat 8, een portemonnaie met fO.15, bij de Lange, Kortlandstraat 17, een gouden oorknop met bloedkoralen steen, bij van Woerkom, Damlaan 31, een muilkorf, bij van der Zee, Emmastraat 18, een jongens-pelerinejas, bij den brug wachter aan de Spoelingbrug, een porte monnaie o. a. met een gebroken gouden ring met bruinen steen, bij van Katwijk, Broersveld65, een portemonnaie met f 0.671 bij L. Groeneweger., Broersveld 120 boven, eer. vaalbruine geit met hoorns, en blauw achtig grijze bok met hoorns, aan den stal van den stoommolen «Nederland" in de Schoolstraat, en een zwarte doeshond, Oosterstraat 4. Burgerlijke Stand. Overleden: 26 Sept. Helena Petro- nella Goudswaard, oud 2 maanden, Rotter damse!) e dijk. Y isscheri j-Berichten. SCHIEDAM, 26 September. Heden vertrok ter haringvisscherij de Scheveningsche bom Johannes S. C.H. 71.schipper J. A.Roeleveld, voor de vierde reis. Zeetijdingen. Domsjö, 21 September. Vertrokken Albion, kapt. J. Duit, naar Schiedam. Biga, 23 September. Ladendes.s. Hol- nis, voor Schiedam. Schiedam, 26 September. Zeilklaar Maria, kapt. A. C. Fredriksen, naar Helgo land. Aangekomen s. s. Eugêne-Krohn, kapt. J. Jantzen, van Windau. Handelsberichten. BEURS TE SCHIEDAM, 26 Sept. 1896. Spoeling f 0 80. Moutwijn Not. makelaars f7--. Brandersb. - 6s 7/a. Stemming Vast. Berlijn. (Slotk.) Parijs. Hamb. 125.— 124.25 125.- 124.25 43.30 43.20 43.30 43.20 44. 40.75 11.60 11.80 20.37 20.25 20.374 20.25 Rogge, Sept. Oct. Dec. Spiritus Sept, Oct. Meel 12 Merk. 1. md. 12 Oct. Rogge, loop. md. Oct. j Spirit. Sept./Oct. Nov./Dec. New-York. Maïs 29. 297g. Amsterdam. 25 Sept. Rogge op lev. weinig veran derd per Oct. f 104, 103 per Maart f 110, 109, 108per Mei f 110, 109. 26 Sept. Rogge op lev. iets flauw per Oct. f 102, 103per Maart f 108,107, per Mei f107, 108, 109, 108. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uuij 25 Sept. 3.25 M. 26 Sept. 3.41 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf Londen kort f 12.104 Disc. 3 pCt Parijs - 48.07 4 2 \ntwerp.- 47.95 3 Beursbericht van Amsterdam. 26 Sept. 91 85Vg 261/4 104 191/4 403/, 138V, 747/a 36 1278 1047/g 121 23 37, Per Telefoon. 2i/, pCt. Nederland Zilver Metalliek 3 pCt. Portugal Rusland 1884 Turkije Venezuela Aand. Nederl. Handelmij s WarschauWeenen Atchison le Hyp Adjustment Shares Chicago Erie Oblig Denver Rio Shares Missouri le Hyp 2e Shares Oostenr. loten 1860 Madridsche loten Turksche Prolongatie 25 Sept. 26 Sept. 24 Sept. 25 Sept. 111/4 783/, 541/3 ïov,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 6