adres van rouwbeklag aan de weduwe ge zonden is, wordt deze missive thans voor kennisgeving aangenomen. Dankbetuiging van R. de Boer, voor zijne benoeming tot leeraar in de Engelsche taal aan het gymnasium alhier, aangenomen voor kennisgeving. Bezwaarschriften van J. T. Bertels en anderen tegen hunnen aanslag in de plaat selijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1896/7, om onderzoek en rapport in handen gesteld der commissie voor de plaat selijke belastingen. Adressen van C. S. Hommes, wed. mr. H. J. Schuurman en wed. J. A. den Brin- ker, om ontheffing op den aanslag van wijlen hare echtgenooten in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1896/7 over de maanden September 1896 tot en met April 1897, om advies in handen van B. en W. gesteld. Bij de beschikking van Ged. Staten dezer provincie op het adres van de Stearine-kaar- senfabriek Apollo" alhier in zake haren aan slag in de plaatselijke directe belasting dezer gemeente dienst 1896/7 werd de afwijzende beschikking van den gemeenteraad gehand haafd. Met ingang van 1 December aanst. werd aan A. P. var. Vooren op zijn verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de 2e openbare tusschenschool. Den adressant J. T. J. Siemes werd ontheffing verleend op zijn aanslag in de plaatselijke directe belasting, dienst 1896, over 4 maanden, tot een bedrag van f 12 terwijl op den aanslag in de plaatselijke directe belastingen naar het inkomen dienst 1896/7 van P. de Wolf restitufie werd verleend over 9 maanden ad f 3.37s en van T. J. Siemes, overall maanden, ten bedrage van f88. Socialistisch. In een hoofdartikel over de ontslagen werk lieden van den heer Willeman, waarin zij gewaagt van den «nieuwen strijd" die in onze stad is uitgebroken, komt de Schie- damsclie Courant met betrekking tot de kwestie waar 't hier om gaat, het al of niet socialistisch zijn van den Int. Sigarenma- kersbond, tot de volgende vraag »Is de bond inderdaad socialistisch De heer W. beweert het even sterk als de sigarenmakers het tegenspreken. »Wij onzerzijds merken slechts op, dat het woord socialistisch allesbehalve een scherp belijnde beteekenis heefthet is integen deel zoo rekbaar als caoutchouc. Socialist zijn wij allen min of meer. En socialisten te vereenzelvigen met dieven en brandstich ters en bommensmijters, zooals nog velen doen, wordt toch al te dwaas, sedert tal van de besten van ons geslacht dien naam als een eerenaam beschouwen." Begrijpen wij de Schiedamsche Courant hier goed, dan bedoelt zij te zeggen, dat met den naam socialistisch alles kan worden aange duid wat tot verbetering van de toestanden op maatschappelijk gebied wordt aangewend. Tegen zulk een gebruik van het woord socialistisch zal zeker met ons ieder wel denkende protesteeren 't zou aanleiding geven tot eene bedenkelijke verwarring van hetgeen langs ordelijken weg met dat wat op gewelddadige wijze in zake de toestanden op maatschappelijk gebied wordt verricht. De naam socialist is door de aanhangers van de partij van omverwerping te zeer toegeëigend, om daaronder iets anders te verstaan dan het zijn toegedaan van be grippen, die de maatschappelijke orde het onderstboven willen keeren. In het betrokken geval van den Sigaren- makersbond verstaan wij daaronder het streven om den patroon feitelijk tot knecht, den gehoorzamen dienaar van zijn onder geschikten, te maken, door den eisch om slechts die werklieden welke leden van den Bond zijn, op de fabrieken, »Bondsfabrieken", toe te laten. Veronderstellend dat de Schiedamsche Courant Domela Nieuwenhuis, Reens c. s. wel niet tot »de besten van ons geslacht" zal rekenen, kunnen wij moeilijk gelooven, dat zij die langs ordelijken weg tot ver- j betering van de toestanden op maatschap pelijk gebied werkzaam zijn, onder de tegen woordige omstandigheden het woord socialist als een leerenaam" zullen beschouwen. En als wij ons dan houden aan het gewone spraakgebruik, is het dan zoo te verwon deren, dat de socialisten vereenzelvigd worden met dieven, brandstichters en bommen smijters, waar in hunne bladen de mis daden der anarchisten besproken worden op zulk eene wijze, dat onwillekeurig de gedachte rijst, de socialisten van hen die zich aan deze gruweldaden schuldig maken, werkelijk niet zoo heel ver staan. Door de politie zijn gisteren-namiddag twee knapen aangehouden van 11 en 14 jaar, die snoepgoed hadden weggenomen uit een winkeltje in de Lange Kerkstraat alhier. Daar de pogingen door de commissie voor een volkshuis, indertijd in het leven geroe pen door het departement der maatschappij »Tot Nut van 't Algemeen," en bestaande uit de heeren J. W. J. van Harwegen den Breems, M. C. M de Groot en G. W. Snel om zich in het bezit te stellen van een eigen gebouw, tot nog toe mislukt waren, hoofdzakelijk omdat de middelen waarover zij te beschikken had niet toereikend waren, heeft zij thans het huis van den heer J. Tak aan de Lange Haven No. 55 gehuurd. Spoedig zal een aanvang worden gemaakt om het voor genoemd doel in te richten, opdat het nog in den loop der volgende maand in gebruik zal kunnen genomen worden. (S. Ct) Gister-middag bezochten de ministers en eenige Kamerleden met hunne dames Rot terdam om een bezoek te brengen aan de pantserschepen Evertsen, Kortenaer en Piet Hein. Uitgenomen de minister van Oorlog waren allen tegenwoordig. Het hooge gezelschap begaf zich in statie sloepen naar de op stroom liggende schepen. Door de bemanning der schepen werd geparadeerd. Aan boord van de Evertsen werd het gezelschap ontvangen door den commandant kapt. ter zee Van Waning, commandant van het eskader, die hen verder rondge- leidde. Omstreeks 5 uur vertrokken de gasten naar 's-Gravenhage. In de vergadering van den Rotterdamschen bestuurdersbond kwam o. a. ter sprake het ontslag van Van der Hout, secretaris van de »N. N. B. B." door zijn patroons, wegens een artikel in het blad De Bootwerker. Besloten werd het bestuur van de N.N.B.B. dat met de patroons over deze zaak een onderhoud heeft gehad en tevens de perso nen die verklaard hebben dat hij niet om genoemde reden is ontslagen, te verzoeken om in een buitengewone vergadering van den Bestuurdersbond omtrent deze kwestie opheldering te geven. De heer J. Van der Vlis Az. te Vlaar- dingen heeft ontslag gevraagd als tweede havenmeester. In een gister-avond gehouden raadsverga dering te Maassluis werd door burgemeester en wethouders de Gemeentebegrooting voor 4897 aangeboden, alsmede de begrootingen burgerlijk armbestuur dd. schutterij en zwem- en badinrichting. Tot commissie voor het nazien der ver schillende begrootingen werd benoemd de heeren L. v. d. Endt, A. Van Rees en H. Van Rossen, die allen de benoeming aan vaarden. De gemeente-begrooting sluit in ontvangst en uitgaaf met f84.758.72j;. In onze Vroedschap. De spijskaart voor de gaster.tafel, die gisteren-middag ten raadhuize was aange recht, vertoonde geen keur van uitgezochte spijzen toch was het wel te voorzien, dat enkele gerechten met een pikant sausje zouden overgoten zijn. En dit zeker aller eerst, waar onze vroede vaderen over het al of niet van gemeentewege aan Eva's dochteren te verstrekken kookonderwijs zouden uit spraak doen. Een vorige maal had de Raad reeds beleefd, maar beslist het aanbod van de gemengde commissie voor onderwijsbe- langen, voor velen totnogtoe een onbekende grootheid, om subsidie voor het kookonder wijs te verleenen, afgewezen, waarbij velen meenden dat de gemeente geen subsidie van particulieren ontvangen moestmaar nu wilde bedoelde commissie de kosten geheel voor hare rekening nemen als de gemeente het kookonderwijs slechts aan haar herhalingsschool verbinden wilde. Den heer Dom kon die royaliteit niet verlokken op het voorstel in te gaan evenals de vorige maal verklaarde hij er zich tegen, dat het kookonderwijs van gemeentewege zou worden gegeven immers geloofde hij niet, dat de gemeente er geheel zonder kosten af zou komen. En mocht dit ook al voor dit jaar het geval, dan zou de ge meente toch het volgend jaar kosten heb ben het is toch niet te verwachten, dat de bedoelde commissie, als de proef gelukt, den cursus weder voor haar rekening zal nemen. Sprekers bezwaar was ook, dat art. 7 der wet op het lager onderwijs, waar de onderwijsvakkén genoemd worden, het kookonderwijs niet vermeldt. De heer Nolet sloot zich geheel aan bij het door den heer Dom gesprokene. Spr. meende, dat de gemeente niet moest zijn plus ro\ialiste que le roi, door een onder wijs te gaan geven, waartoe de wet haar niet de verplichting oplegt. Door den heer Den Breems, wethouder van onderwijs, werd opgemerkt, dat de kwestie der kosten voor dit jaar geheel uit den weg is geruimd. Dat de ccmmissie, nu zij toch alle kosten op zich neemt, niet zelf standig optreedt, komt daardoor, dat zij het kookonderwijs tot een integreerend deel van het herhalingsonderwijs wenscht te maken het kookonderwijs moet worden beschouwd als een complement van het onderwijs in handwerken, ten einde de aanstaande vrouw voor haar taak bekwaam te maken. De heer Hoogendam noemde het kook onderwijs een zeer nuttige zaakde vraag is alleen maar of het van gemeentewege moet gegeven worden, er zijn nog zooveel nuttige zakenbakeren, kinderen kleeden bijv. is ook zeer nuttigmoet dit nu ook van gemeentewege onderricht worden Hierop werd door den heer De Groot ge antwoord, dat waar de heer Hoogendam de zaak zelf zoo nuttig achtte, hij op den vorm waarin ze zou tot stand komen minder moest letten. Hij kan zich de oppositie van de tegenstanders van het openbaar onder wijs begrijpen, waar het een zaak geld die de openbare school in beteekenis, aantrek kelijkheid, wellicht in bezoek zal doen win nen; maar meende toch, dat, waar reeds het vorig jaar over het resultaat van het onderwijs voor de praktijk geklaagd werd, deze proefneming als een stap in de goede richting moest gewaardeerd worden. De Voorzitter kon zich niet begrijpen dat er nog zooveel oppositie tegen dit voorstel was, waar het toch slechts een proefneming geldt, die vooralsnog geen uitgave van de gemeentekas vordert. In stemming gebracht, staakten over dit voorstel de stemmen, zoodat het in de vol gende vergadering in herstemming komt. Tegen stemden de heeren Nolet, Van Gent, Beukers, Visser, Hoogendam, Jansen, Dom, Klein, Poortman en Loncq. Bij de behandeling van het voorstel van B. en W. tot wijziging van art. 9 der bouwverordening, teneinde de verlichting van particuliere straten mogelijk te maken, vroeg de heer Dom of uit de voorgestelde wijziging volgde, dat de regeering zorg zou dragen voor de rioleering van alle openbare straten. Daarop werd door den Voorzitter geant woord, dat het de bedoeling van B. en W. is, wanneer de eischen van gezondheid dat noodig maken, een voorstel bij den Raad tot rioleering van een of meer bestaande straten in te dienen. Zooals art. 9 der bouwverordening nu gewijzigd wordt, meende de heer Dom, zullen de eigenaars van straten niet ver plicht zijn voor de rioleering te zorgen, wat de Voorzitter toegaf, onder opmerking dat, wanneer nu de gemeente zorgde voor ver lichting, de eigenaars der huizen in hun eigen belang wel alles zouden doen om geen overlast van het water te krijgen. Tot rioleering van gemeentewege zou dus niet zoo spoedig behoeven te worden overgegaan. De heer Jansen meende, dat er onderscheid moest gemaakt worden tusschen nieuwe en reeds bestaande straten en wilde de eige naars van straten, waarin de rioleering reeds aanwezig is, verplichten die te onderhouden doch nadat de Voorzitter hem had opgemerkt, dat die eigenaars dit toch wel uit eigen beweging zullen doei. en de voorgestelde wijziging zou moeten leiden tot een uitstel van de afdoening dezer urgente taak.' zeker niet gewenscht was, trok de Jansen zijn amendement in, waarna voorgestelde wijziging bij acclamatie aangenomen. Het voorstel van B. en W. tot het stellen van een eommies-redacteur ter meente-secretarie op een jaarwedde f 1200, aan wien o. a. zal worden opS® ef. gen het samenstellen van een beknopt slag der handelingen van den gemeente'1»^ vond vooral bezwaar by den heer D°m'uet geen reden vond om ten aanzien van Verslag terug te keeren tot het sys'® voor 1884 gevolgd, daar hij over de teg woordige wijze van verslag geven z® t te vreden was en er ook tegen was aantal ambtenaren te vermeerderen. t, De Voorzitter merkte hem op, dat 1' geen in 1884 door den toenmaligen r& minder goed werd geacht, nu door e raad uit andere elementen samengest® zeer goed weder wenschelijk kan geaCj,j worden. B. en W. hadden er naar gestr®e om zonder groote kosten voor de geme®11 de werkzaamheden van den gemeente-se^ taris, die met bezigheden overladen te verlichten. Door de aanneming van voorstel zou de subsidie van f1000 119 den uitgever van het raaclsverslag verval'®' Ook met het oog op de toekomst vei' digde de Voorzitter de nieuwe wijze verslag geven. Wanneer de nieuwe kies andere elementen in den raad bracht» z® een stenografisch verslag wellicht mi"111 gewenscht zijn. Het voorstel werd, zooals wij reeds ru® den, met 18 tegen 2 stemmen, de heer® Kranen en Dom, aangenomen. Het verder verhandelde in deze ra»''" zitting, in ons eerste verslag reeds voldoe"1.^ weergegeven, geeft ons geen aanleiding 1 eene nadere uiteenzetting te treden. BINNENLAND. De Staats-Ct. behelst het Kon. besl"'1' waarbij tot generaal-majoor der infante''1® bij het leger in Nederlandsch-Indië is noemd de kolonel van dat wapen J. Stemfoort. De gewone audiëntie van den minis4®r van Koloniën en van den minister Binnenlandsche Zaken zullen op Vrijdag v en Zaterdag 3 October a. s. niet plaa'5 hebben. Gravin van Lynden van Sandenburg, da"'® du palais van H. M. de Koningin-Regent®5' zal van af November de fuctiën vervuil®11 van Grootmeesteres van H. M. de Koning'1'1' Regentes. Bij het advies van den Raad van Sta*® over de nieuwe personeele belasting *n°et volgens het Handelsblad, een afzonderlijk stuk zijn gevoegd men zegt van den he®f Heemskerk ten gunste der invoering r®®' 1 Mei. Atjeli. De correspondent der N. R. Ct. te tavia seinde onder dagteekening van gistere11' Toekoe Baid is naar Banda verbann®0' De Haagsche kroniekschrijver der N. Ct. zegt omtrent de te Rotterdam aang®' houden Fenians Kearney en Hayes »In een telegram uit Londen is gemeld dat de Engelsche regeering heeft afgezi®11 van het aanvragen van hun uitlevering, o"1' dat ons traktaat het feit, waarvoor zij zij0 aangehouden, niet onder de misdaden rang' schikt, die onder 't recht van uitlevering vallen. Mij is daarentegen verzekerd, da' men uit Londen de uitlevering wel deg®' lijk gevraagd had en daarop bleef aandrf1' gen, doch dat onze minister van buite0' landsche zaken en van justitie van stond® af aan bezwaar hebben gemaakt en blijv®° maken om de vreemdelingen aan de gelsche justitie over te leveren, zoolang n'®' is bewezen, dat zij een feit hebben gepleegd' dat binnen de'termen van ons traktaat va'1' Men bericht aan Het Centrum, dat d® eerw. heer dr. Nolens, met het oog op d® candidaatsstelling van den heer Chr. Ho°' ben, burgemeester der stad Venlo, gaande van de meest eerbiedwaardige zijd®' den wensch heeft uitgedrukt, bij deze ver' kiezing buiten aanmerking te blijven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2