een bericht van majoor Nezzarini, de vrij lating der krijgsgevangenen in Abessinië meldend, nog vóór de huwelijksvoltrekking van den kroonprins te Rome ontvangen zal worden. Naar aanleiding van het bezoek der koningin-weduwe van Portugal aan Rome, ter gelegenheid van de bruiloft van haar neef, den kroonprins van Italië, was ver zekerd, dat nu tevens de diplomatieke be trekkingen tusschen de twee staten sedert een jaar afgebroken, hersteld zouden wor den. Officieus wordt echter medegedeeld, dat daar geen sprake van is. De Daily Mail ontvangt van zijn corres pondent te Weenen nadere mededeelingen over de voorwaarden waarop de Mogend heden tot een beslissende handeling in Turkije willen overgaan. Volgens dit be richt bevat de overeenkomst de volgende punten. lo. de vorming van een christen zóne, waarin de Armeniërs volle zekerheid heb ben zullen voor leven en eigendom. Deze strook zal zoo worden bepaald, dat de Mogendheden waarborgen kunnen geven voor de handhaving der rust en voor een goed bestuur. Men hoopt hierin de kiem te vinden voor een Armenischen staat, waarvan de ontwikkelingsgang evenwijdig loopen zal met dien der Balkanstaten 2o. voor de veiligheid van deze zóne zul len afdoende maatregelen worden genomen door een combinatie uit de Mogendheden, waaraan natuurlijk niet allen behoeven deel te nemen3o. indien actieve operaties noodig worden, dan zullen die ondernomen worden door Engeland, Frankrijk en Rusland desnoods zal Italië medewerken. Wat Enge land betreft, zal de haven van Smyrna een belangrijke rol spelen in de eindoplossing. Het Armenische comité wijst in een schrijven aan de gezanten op den treurigen toestand in het Turksche rijk en de mis lukking van de inmenging der Mogendheden, doet een beroep op de gezanten en protes teert met kracht tegen de bewering, dat het Comité voornemons zou zijn aanslagen op de gezantschappen te plegen. De Brusselsche Soir weet uit gezag hebbende bron te vertellen, dat eenigen tijd geleden uit Antwerpen honderdduizend Oostenrijksche geweren naar het Oosten zijn verzonden. Deze wapens en tachtig mitrailleuses zouden door een Britsch- Russisch comité in Oostenrijk zijn gekocht en aan de Armeniërs gezonden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 8 October 1896. Op de voordracht voor plaatsvervangend hoofd aan de openbare school met uitgebreid leerplan voor meisjes alhier (hoofd mej. J. J. van Driel) zijn geplaatst I. mej. M. L. Doormans, onderwijzeres te Dordrecht. II. mej. A. V. van Andel, onder wijzeres te Assen. III. mej. C- Remmeits, onderwijzeres te Winschoten. De ontslagen werklieden van den heer Willeman trachten nog steeds de openbare meening ter hunner gunste te bewerken. Dit zal hun echter al zeer slecht gelukken, als zij het beproeven op de wijze waarop dat gisteren-avond is geschied. In het café-Geerardts aan de Hoofdstraat alhier werd een vergadering gehouden, waar in Boerkool uit Amsterdam, een bekend socialist, lid van den Sigarenmakersbond en redacteur van zijn orgaan de Sigarenmaker als spreker optrad. Nadat de voorzitter der Schiedamsche afdeeling van den Bond, Th. Hilkhuizen, de vergadering had geopend en zijn teleurstelling over de geringe opkomst had geuit, voerde Boerkool het woord. Allereerst moesten het de fabrikanten, ontgelden, die het grondwettig recht van vereeniging schenden door hunne werklieden te verbieden lid te zijn van den Sigaren makersbond, een wetschennis die in Neder land behoort gestraft te worden, doch zoo vaak door de autoriteiten ondersteund wordt. Daarna trad spr. in een uitvoerige uiteen zetting van de werkzaamheid van den Si garenmakersbond tot verweer van de aan vallen die op hem gericht worden hij ver zocht de aanwezige verslaggevers er wel nota van te nemen, dat zij eerst getracht heeft langs geleidelijken weg de bestaande grieven op te lossen. Nadat eerst tever geefs was gevraagd en gesmeekt, waren de arbeiders eischen gaan stellen en als de ar beiders eischen stellen, dan moeten daar, naar sprekers persoonlijke meening, de middelen bijgevoegd worden om tot inwilli ging van die eischen te komen. Daarop was te Amsterdam de strijd ontbrand. Het was er niet om te doen om den baas te spelen, den patroon tot knecht te maken, maar om een woordtje mede de spreken in de zaken van de fabriek. Toen de patroon dit niet wilde gedoogen, was de werkstaking ont staan en kreeg de Bond den naam socia listisch te zijn. Spreker betoogde dat men de socialistische kleur van den Bond heeft willen bewijzen door de aanhaling van een artikel uit den Sigarenmaker, maar dat blad is een vrije tribune, waarin ieder zijn mee ning kan zeggen ook de redacteur van blad is gerechtigd daarin zijn persoonlijke meening te uiten. Als er dus in dat blad gezegd is, dat eigendom is diefstal, dan is dat de persoonlijke meening van den redac teur, er. niet het beginsel van den Bond. Na een aanval op den Ned. R. K. Volks bond, die slechts de vertegenwoordiger is van het kapitaal en nog nooit een werksta king in het leven heeft geroepen, besprak Boerkool de werkstakingen te Boxmeer en te Alfen. In beide plaatsen waren de autori teiten, wel verre van den arbeider in zijn grondwettig recht te beschermen, er veeleer op uit opstootjes te verwekken. De stakende werklieden te Boxmeer werden langdurig, en die te Alfen worden nog ondersteund. Aan deze uiteenzetting verbond spr. af en toe aanvallen tegen de N. Sch. Ct. en aller die hun pen in gif doopen hij waar schuwde tegen de zalvende praatjes van redacteurs en fabrikanten, die er slechts op uit zijn den arbeider te knijpen, en tegen het mengen van den godsdienst in de arbei derskwestie, die slechts een maagkwestie is, betoogde dat de «Bondsfabrieken" slechts als middel van verweer zijn opgericht en zij in het buitenland bloeien en wekte ten slotte op tot solidariteit van alle arbeiders. De rede teekende over't geheel den spre ker en den Bond als wiens vertegenwoor diger hij optrad. Herhaaldelijk stelde hij patroon en arbeider voor als volslagen vijan den, als twee partijen wier belangen lijn recht tegenover elkander staan iedere con cessie die de patroon den werkman doet, is ten nadeele var. den patroon van samen werking tusschen patroon en werkman is dan ook geen sprake. Dit teekenend karakter der geheele rede gaf den redacteur der N. Sch. Ct. aan leiding op te merken, dat zoo er ooit ge twijfeld was aan de socialistische begin selen van den Sigarenmakersbond, de rede van den spreker het beste pleidooi was voor den socialistischen geest van dien Bond. Hij vroeg waarom de Bond, wanneer hij zoo voor de belangen des arbeiders ijvert als hij voorgeeft te doen, dan nu niet toelaat dat een tweetal der ontslagen werklieden van den heer Willeman, Minter en De Vries, die resp te Haarlem en te Harlingen werk kun nen krijgen, dat werk aannemen. Dat de so ciale kwestie slechts een maagkwestie zou zijn en dus daarbij geen sprake zou zijn van godsdienstige overtuiging, moest debatter tegenspreken, waar 't er op aankomt die kwestie op te lossen langs den weg van wet en recht, en met eerbiediging ook van de rechten van den patroon, zooals de Ned. R.-K. Volksbond dit wil. De spreker antwoordde hierop, door op te merken, dat, als er sprake is van wet en recht, hij wees op den heer Willeman, die het recht van vereeniging had geschon den; het was er om te doen dien patroon even zooveel schade toe te brengen als hij zijn werklieden had toegebrachtdaarom moesten de beide besproken arbeiders nog wat hier blijven, omdat de patroon er mee gebaat zou zijn als zij vertrokken. De patroon staat tegenover den werkman als het roofdier tegenover zijn prooide belangen van patroon en arbeider loopen geheel uiteen zij kunnen niet samenwerken. De red. der N. Sch. Ct. merkte daarna op, dat hij r.iet kon redeneeren met iemand, die de patroons over 't algemeen als het roofdier voorstelt, en dat de patroon geheel in zijn recht is, geen werkman tot zijn dienst toe te laten, die er toe komt zoo over de patroons te denken, want handelt hij anders, dan haalt hij zelf zijn vijand in huis. Deze opmerking deed den spreker antwoorden, dat, mocht de vergelijking voor den debatter wat hard zijn, ze toch werkelijk waar was; alleen was dit nog in het voordeel van het roofdierhet roofdier scheidt er uit als het genoeg heeft en de patroon zuigt maar door! Aldus liet zich uit het lid van den Siga renmakersbond en redacteur van zijn orgaan de Sigarenmaker»De Bond is niet socialistisch!" Bedoelde woorden, onder het publiek toege juicht, werden nog bevestigd door den voor zitter Hilkhuizen met de opmerking, dat de heer Willeman hem had gezegd, dat alle patroons eender zijn dus allemaal roof dieren Verder trad deze spreker in een critiek van de gepubliceerde loonlijst van den heer Willeman, bewerend dat de pa troon er later op beknibbeld had. Ook deed hij een getuigschrift van goed gedrag van zijn voriger. patroon, den heer Swar- touw te Delft, voorlezen, echter tegelijk doende uitkomen, dat die patroon reeds zijn socialistische beginselen vermoed had. Ook Boerkool trad in een critiek van de betrokken loonlijst, bewerend dat er naar verhouding te Amsterdam meer be taald wordt. Nadat de onderwijzer Koorengevel zich nog bereid had verklaard voor de ontslagenen te collecteeren, ironisch voorstellend voor de beide vrijheidsberoovers Willeman en Emond een standbeeld op te richten, werd de vergadering door den voorzitter gesloten- Het gevaar dat de Uiterdijk te Pernis ter plaatse waar die het vorige jaar doorbrak voor eene nieuwe doorbraak opleverde is thans afgewend, door het daar bekrammen van den dijk, en het ruim een halven meter dieper slaan van de schoeiing. Het Comité tot wederinvoering der dood straf, gevestigd te Rotterdam, deelt mede dat het een gewijzigd adres alom ter teeke- ning zal aanbieden, waarin de regeering eer biedig zal worden uitgenoodigd een ver scherpte rechtsregeling vast te stellen. Het Comité stelt zich namelijk voor in overweging te geven »het doen instellen naast de gewone rechters, van jury's samen gesteld uit oude, verstandige, de bevelen Gods eerende mannen. Dezulken, die tegen het verleenen van volstrekt recht aan een verslagene, een ook voor de veiligheid der maatschappij onmisbaar gebleken strenger rechtsbetoon waarvan de doodstraf voor den moordenaar den grondslag uitmaakt zich niet zullen keeren. Wijl het uitgesproken oordeel van sommige rechtsgeleerden in deze belangrijke zaak, voldoende geeft te verstaan, hoe over het algemeen in hun kringen over de doodstraf wordt gedacht, meent het comité dat de tijd gekomen is om bij het oprichten van jury's, de rechtskundige hulp van pleitbe zorgers onder controle te stellen van voor noemde lichamen". Een treurig ongeluk had gis ter-namiddag aan den Plantageweg te Rotterdam plaats. Zekere E. M. A., geb. C., die sedert eenigen tijd lijdende is aan storing der geestver mogen, had eenig beddegoed in brand gestoken, waardoor ook zij in brand ge raakte. Burgers snelden de woning binnen en rukten de zinnelooze vrouw de bran dende kleederen van het lijf. In zorgwek- kenden toestand werd de ongelukkige per rader-brancard naar het ziekenhuis ovei" gebracht. Te Rotterdam werd Maandag-avond een® vrouw door een wielrijder overreden. Twee onbekende mannen brachten de vrouw naat hare woning in de Van der Duijnstraat, waar zij kort daarop haar zilveren knip met inhoud miste. Naar de Tel. verneemt, is door de H. S. M. met ingang van 1 Jan. aan de Rot' terdamsche Tramwegmaatschappij de huur opgezegd van de terreinen aan het Stations plein te Rotterdam, waar zich thans de remises van de Tramwegmaatschappij ke vinden. Het moet in dé bedoeling der spoorweg maatschappij liggen een spoorwegpostkantoor op dat terrein te bouwen, hetwelk thans in een benedenhuis aan den Stationsweg is ge vestigd. Thans zijn ook de eigenaars der te ont eigenen gronden op het eiland IJselmonde met de directie der Rotterdamsche Tramweg- Maatschappij tot overeenstemming gekomen over het te betalen bedrag voor de ontei genen gronden, noodig voor de ontworpen stoomtram RotterdanNumansdorpOud- Beierland. Daar reeds vroeger met de eigenaars in de Hoekschewaard een over eenkomst is getroffen, is het plan tot zoover voor uitvoering vatbaar. Te Overschie is, zooals wij gisteren mede deelden de hoofdelijke omslag met de helft verminderd, en gebracht vanfl600op f800. De gemeente is geheel zonder schuld. Het dienstjaar 1895 sluit men een batig slot van f301,49, dat als ontvangst op de begrooting van 1897 is gebracht. In verband met den gunstigen flnancieelen toestand der gemeente is thans, op voorstel van het raadslid den heer Post, bij het Dagelijksch Bestuur het voorstel in onder zoek om de hondenbelasting af te schaffen. (R. N.) BINNENLAND. II. M. de Koningin-Regentes schonk aan E. A. Jonas, blinden musicus te Dordrecht, voor aankoop van een pianino f 200. De Minister van Buitenlandsche zaken heeft gisteren-ochtend eene conferentie ge houden met de Commissie van Rapporteurs voor de bij de Tweede Kamer aanhangige overeenkomst met België betreffende het kanaal van Gent naar Terneuzen. Voor de aanstaande verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Staten-Gene raal, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer mr. P. J> A. Smitz te Eindhoven wordt als candidaat genoemd jhr. P. J. van der Does de Wille- bois, burgemeester van 's-Hertogenbosch. Een adres van een twintigtal Nederlandsche cacao fabrikanten om de vervalsching van cacao tegen te gaan, is bij den grifier der Tweede Kamer gedeponeerd. Naar de N. Koerier verneemt, heeft mr. W. Nolens, candidaat voor de vacature-Haff- mans, op eene hem, desbetreffende gestelde vraag verklaard, zich bij eventueele keuze tot lid van de Tweede Kamer te zullen aan sluiten bij de Katholieke Kamerclub. Men meldt uit Nijmegen aan de Tel. «Blijkens telegraphisch bericht uit Atjeh is den 4n October jl. aldaar gesneuveld de fuselier C. J. Laboijrie (stamboeknummer 753) van de Koloniale Reserve." De gezondheidstoestand van mr. C. A. van der Kemp is van dien aard, dat hij zijn ontslag genomen heeft als bd van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Rsb

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2