Een dringende vermaning om zich het lot zijner christen onderdanen aan te trekken en door het doen voortduren van den tegen- woordigen or.houdbaren toestand kroon en rijk niet op het spel te zetten, heeft sultan Abdul Hamid dezer dagen van paus Leo ontvangen. Van 's Pausen eigenhandig schrijven aan den Sultan, dat door mgr. Bonetti in particuliere audiëntie aan Abdul Hamid overhandigd is, wordt de hoofdzake lijke inhoud in een correspondentie uit Constantinopel aan de te Berlijn verschij nende Intern. Korr medegedeeld De H. Vader vermaant den Sultan dringend de veiligheid van het leven van alle Christenen van zijn rijk zonder onderscheid van natio naliteit of gezindte te waarborgen. Tegen een voortduren van de tegenwoordige rechte loosheid der Christenen in Turkije ver klaart de Paus, als eerste vertegenwoor diger des Christendoms, te moeten protes teeren, en hij voegt er bij, dat de Sultan moge bedenken hoe een herhaling van de jongste bloedige tooneelen in het christen- Europa allicht een ontroering zou kunnen verwekken, als welke voor acht eeuwen tot de kruistochten aanleiding gaf. Of dit resumee volkomen getrouw den inhoud vari 's Pausen schrijven weergeeft, kan moeilijk beoordeeld worden. VogenseenRo- meinsehe corespondentie in een ander blad zou mgr. Bonetti op zijn reis naar Constantinopel bij den patriark van Venetië, kardinaal Sarto, vortoevende, gezegd hebben »Ik ga den Sul tan een schrijven overhandigen, waarin de Paus om genade en barmhartigheid voor de Armeniërs smeekt. Ik zal mijn plicht doen, al zou mijn bloed met dat mijner broeders vermengd worden." En de correspondent voegt er bij, dat Mgr. Bonetti reeds voor dat hij van zijn gezantschapspost naar Rome vertrok, in het paleis des Sultans aan ruwe bejegening of zelfs mishandeling had bloot gestaan, omdat hij mondeling namens den Paus verzocht had, de vervolgde Armeniërs te sparen. Ook thans was Mgr. Bonetti reeds sedert 2 October tevergeefs wachtend op het toestaan der door hem aangevraagde audiëntie, maar eindelijk werd zij toch toe gestaan, ofschoon, naar beweerd wordt, de Sultan den Pauselijken gezant zoowel als Leo's eigenhandig schrijven rnet in het oog loopende koelheid ontving en zich het ant woord daarop voor later voorbehield. De Romeinsche correspondent van de protestantsche Kreuzeitung wijst op de merkwaardige politieke werkzaamheid van onzen grooten Paus, die zich van het begin zijner regeering of de verzoening van het menschdom heeft ten doel gesteld en achter eenvolgens aan alle Mogendheden vertrouw bare onderpanden des vredes gegeven heeft. Niet alleen wist hij een toenadering tot den vrede met Duitschland, Rusland en Zwitserland voor den H. Stoel te verkrijgen, maar ook in Frankrijk kwam hij tusschen- beiden om de wettelijk gevestigde republiek al zoodanig te doen erkennen door de roya listen, en ook voor het eigen Italiaansche vaderland deed hij een beroep op den negus Menelik van Abessinië voor de arme krijgs gevangenen evenals thans weder op het hart des Sultans voor de verdrukte Ar meniërs. Steeds vervuld van een grootsche gedachte, de verovering van alle zielen en de verheffing van Rome als middelpunt en beheerscheres der wereld, is Leo XIII voor immer een der grootste politieke Pausen der geschiedeuis. Hij heeft slechts éen wil, een doelvoor de éenheid en de vrede der Kerk te werken, alle afvallige gezindten tot haar terug te weren. In Rusland tracht hij bet zedelijk gezag van den H. Stoel te erkennen, in Engeland de Anglicaansche Kerk tot broederlijke aaneensluiting te be weger, in het Oosten de schismatieke Kerken voor bereeniging te winnen, opdat hij alle afgedwaalde dochteren weder aan zijn vaderhart kunne drukken Be corres pondent vreezende door deze al te ver- eerende schets zijn protestantsche lezers te mishagen, haast zich er bij te voegen, dat zoo het oordeel was van zeker hooggeplaatst kerkvorst, hetwelk hij zonder commentaar wenscht weer te geven. Nu elk commentaar is dan ook overbodig. De begrotingscommissie in Frankrijk heeft Zaterdag de oorlogsbegrooting onder zocht. Het ontwerp van generaal Billot loopt over een bedrag van 627 millioen, zijnde millioen minder dan in 1896 was be paald. De rapporteur heeft bezuinigingen voorgesteld tot een bedrag van 13 millioen. De Koningin van Portugal, reizende onder den naam van markiezin De Villavicosa, zal Zaterdag aanst. te Parijs aankomen om vandaar vergezeld van de leden van het Huis van Orleans naar Weenen te vertrek ker. ter bijwoning van het huwelijk van haar broeder. De opstand op Cuba duurt onverpoosd voort. Volgens een telegram uit Havana hebben de Spaansche troepen den Cubaan- sche opstandelingen slag geleverd bij San Bias. De opstandelingen hadden 65dooden, de Spanjaarden 2. Twee booten der Cubaansche opstandelingen, bevattende 500 geweren, zijn door de Spanjaarden in be slag genomen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 19 October 1896. Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam. Door Burgemeester en Wethouden gemeente is aan de leden van den Raa volgend schrijven gericht Wij hebben de eer u mede te deel®1^ dat, nu mej. J. J. van Driel, hoofd openbare meisjesschool alhier, zich bij s^r®3 tot den raad gewend heeft om eervol 0l)t slag uit genoemde betrekking, met ing®110 van 1 Januari a.s., wij het in 't belang het onderwijs gewenscht achten, dat benoeming van een plaatsvervangend b°° aan die school waarvan de voordra® door ons reeds aan den raad werd ioge diend worde verdaagd totdat in de vaca ture van hoofd dier school zal zijn voorzi®"' Om die reden is de benoeming van he' plaatsvervangend hoofd in de aanst. raa('s' zitting niet aan de orde gesteld. Door Burgemeester en Wethouders )S opgemaakt de voordracht ter benoemi"? van twee onderwijzeressen 3e klasse aa" de 2e openbare tusschenschool en van e®" onderwijzeres 3e klasse aan de 3e op®n' bare kostelooze school. Voorgedragen zijn voor de 2e openba^ tusschenschool (vacature-Velts), 1. mej. Jonkman, volontair-onderwijzeres te R°*' terdam, 2. mej. S. Dura, volontair-onder' wijzeres te Rotterdam, 3. mej. Cl. Broeste'" huizen, tijdelijk onderwijzeres te Delft. Vacature-Vooren 1. mej. A. M. J. Prii>s' volontair-onderwijzeres te Schiedam, 2. m®J' S. Dura, volontair onderwijzeres te Rotte1' dam, 3. mej. Cl. Broesterhuizen, tijdelijk onderwijzeres te üeitt. Voor de 3e openbare kostelooze school 1. mej. T. H. Korteweg, onderwijzeres IJselmonde, 2. mej. S. Dura, volontaf' onderwijzeres te Rotterdam, 3. mej. C' Broesterhuizen, tijdelijk onderwijzeres te Delft. Tot lid van het Roomsch-Katholiek par" chiaal armbestuur alhier, in de vacature door hei overlijden van den heer A. J. KramerS ontstaan, is benoemd de heer M. J. Wol' terlood. Op verzoek vestigen wij de aandacht op achterstaande advertentie, waaruit blijk1' dat de te dezer stede zoo gunstig bekend® Okhuijsen aanst. Woensdag-avond in de" Olficierentuin eene soiree zal geven. Gedurende de afgeloopen week zijn d®" Nieuwen Watei weg ingekomen 131 schepel' en 2 bijleggers, waarvan 12 zeilschepe®' Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 12-' en voor Vlaardingen 2. In hetzelfde tijdperk van 1895 kwamel! binnen 105 schepen, waarvan 6 zeilschepen hiervan waren bestemd voor Rotterdam ld' Tot op heden is het aantal binnengekomen schepen 529, metende 567.962 netto regist®1" ton, grooter dan tot op gelijken datufl1 in 1895. Het gezelschap Japansche postambtenaren' dat, blijkens een bericht uit 's-Gravenhag®' Vrijdag in de residentie vertoefde, brad1^ Zaterdag een bezoek aan Rotterdam.. ZÜ bezichtigden hst Post en Telegraafkantoor en maakten een rijtoer door de stad. Zaterdag-middag is ingebroken in e®" monsterzolder van een pakhuis in de P®'1' kaanstraat te Rotterdam, toebehoorende de firma Wm. Muller aldaar. De straatde®1 stond open en zoo kon de dief gemakkelijk boven komen. Hij opende de deur van dee monsterzolder met een valschen sleutel ®n verschafte zich toegang in het kantooftje van den granenbaas, door het inslaan va® een ruit in de glazen deur. In het kantooi 'je brak hij de lessenaar open en stal daaru'* een bedrag van f600 aan bank- en mun*" papier en eenig zilvergeld. De dief is onb®' kend gebleven. De gewone maandelijksche vergadering der afdeeling Schiedam van den Ned. R.-K. Volksbond, door kerke lijke feestdagen uitgesteld, werd Zondag-middag in de laai der Officieren-Vereenigiug gehonden. Bij afwezig heid van den voorzitter, den heer C Willeman, door Bondszaken verhinderd, werd de vergadering door den vice-president, den heer H. J. Rebers, geleid, die ze met gebed opende. Nadat daarna het harmonie-orkest zijne opwekkende tonen had doen hooren, werden de notulen door den 2n secretaris gelezen en onder ap plaus goedgekeurd. Namens de commissie van verificateurs werd daarop door den verificateur Combrink verslag uitgebracht. Zij had alles in goede orde bevonden, maar veroor loofde zich toch, onder dank aan den penningmees ter voor zijn moeilijke taak, den wensch uit te spre ken, dat voortaan rekening en verantwoording op den tijd, in het reglement voorgeschreven, zou worden uit gebracht daardoor zou veel kwaadsprekendheid geweerd worden. De commissie moest verklaren, geen geld in kas gevonden te hebben. Hoe dit mogelijk was, waar toch 'a wekelijks minstens f 47 ontvangen werd, kon spr. verklaren door de mededeeling, dat alleen het Bondsgebouw een uitgaat van f40 per week vordert bniten het onderhond. Wanneer de leden, die gewoon zijn toch iets in de week te verteren, hun penningen in het Bondsgebouw besteedden, zonden zij daardoor de fiondskas steunen. Daarop was het woord aan den voorzitter der kalk en steenbewerkersafdeeling, Dirks, die mededeelde, dat Zondag 25 October, 's middags 1 are, in het Bonds gebouw eene propagande-vergadering van de vakafdee- ling kalk- en steenbewerkers zon plaats hebben( waarin de heer Van Rijswijk, voorzitter der Rotterdamsche Bondsafdeeling, als spreker zal optreden. Tot die vergadering hebben toegang het hoofdbestuur, de be sturen der vakafdeeling en beoefenaars van het vak en van de aanverwante vakken, ook zij die nu geen lid zijn van den Volksbond. Spr. verwachtte een groote opkomst tot die vergadering, waarin hij ook zelf een woord zou spreken over de algemeene kwaal, die den vooruitgang der vakbelangen in den weg staatde zenuwachtige gejaagdheid van onzen tijd. Vervolgens besteeg den katheder de voorzitter der vakafdeeling sigarenmakers, Groenewegen, meesterknecht op de fabriek van den heer Willeman. In duidelijke bewoordingen zette hij de beginsel-kwestie uiteen, die tot het ontslag van het elftal werklieden van den heer Willeman had geleid. Terwijl de Volksbond de verbete ring van den werkman beoogt, zoekt de Sigarenmakers- bond den ondergang van den werkman. De werkstaking te Amsterdam, niet begonnen om hooger loon, maar tot inwilliging van den onmogelijken eisch van Bonds- fabrieken" had 't bewezen. Het socialisme zoekt werk stakingen waarbij niet te winnen valt en stelt daarom onmogelijke eischen. Als een kenmerkend trekje van hetgeen het socialisme beoogt, deelde spr. mede dat de persoon die het elftal ontslagenen leidt en die op de fabriek (waar hij op aandringen van zyn broeder was geplaatst), getuigde zich sterk te gevoelen en niet te zullen zwijgen, den wensch uitsprak dat ieder werk man slechts éen rijksdaalder zou verdienen, dan tou de socialistische propaganda niet tegengewerkt worden. Spr. merkte op, dat de gebleven werklieden niet evenals de ontslagenen volop tijd hebben om in couranten te schrijven en ook niet in vergaderingen willen verschij nen, waar zij overschreeuwd worden maar meende hier in 't licht te moeten stellen dat de strijd niet is tegen neutrale vereenigingen, maar tegen een Bond, die zich doet kennen in het woord: ,elke eigendom is diefstal" en vraagt of een patroon niet in zijn recht is een onder geschikte die zulke beginselen belijdt, weg te zenden. Spr. waarschuwde tegen dien Bond die niet anders dan het ongeluk en bederf van den werkman op 'toog heeft, zooals de rede van den socialist Boerkool te meer heeft bewezen die Bond wil den strijd, hij wil den toestand van den werkman minder maken, hem minder doen verdienen, om hem des te gemakkelijker ontvan kelijk te maken voor het socialisme, dat vooral onder de sigarenmakers macht krijgt. In dien Bond openen zich nier de oogen, maar gsan zij dicht: een 11-tal wordt blindelings geleid door éen persoon, zij moeten in regen en koude staan om het hart der voorbijgangers te vermurwen en oppositie te wekken tegen den heer Willeman, en mogen zelfs niet met de geblevenen spreken. De beroemde pater Mon- trefeltro zegtwie zich uit de windsels van den gods dienst rukt, valt in den ijzeren keten van Satan. Dit zien wij ook weder bevestigd door deze werkstaking. De band die ons met den Adviseur verbindt, is maar e«n zijden draad, die, als men ket wil, altijd kan verbroken worden; maar die menschen, voor hetmee- rendeel net en fatsoenlijk, zijn als met een ijzeren keten aan hun leider verbonden. Spr. waarschnwde tegen een Bond als door hem werd geschetst. Hij heeft over de fabriekszaken niet willen spreken, maar alleen de werking van dien Bond in 't licht stellen. Daverend langdurig applaus De eerw. adviseur die daarna den katheder besteeg, bracht den vorigen spreker die zoo juist duidelijk en op zoo populaire wijze de werkzaamheid van den Sigaren- makersbond in 't licht had gesteld dank, beamende dat de bedoelde hoofdleiders het ongeluk van den werkman zoeken, en stelde in 't lichi dat het hier geldt een beginselstrijd of een patroon recht heeft een werkman te ontslaan die lid is van een of ardere vereeniging. Er is beweerd dat daardoor een schennis van het grond wettig recht van vereeniging plaats heeft, welke be hoorde gistraft te worden. Spr. noemt dit onwaar. Al is het recht van vereeniging een natuurrecht en mag staat noch particulier het vereenigen in het algemeen niet beletten, tenzij dit strijdt met het welzijn van den Staat, daarom schendt een patroon, die zijn knecht wegens het lidmaatschap van een vereeniging ontslaat, dat recht nietneen, die knecht behoudt dat recht, maar de patroon kan hem, daarvan gebruik makende, niet gebruiken. Spr. heldert dit op door een voorbeeldhet recht tot trouwen kan niemand ontnemen, maar indien nn een patroon een ongetrouwde knecht verlangt, schendt hij dan dat recht Immers neen die knecht blijft vrij te trouwenalleen de patroon kan geen getrouwde knecht gebruiken'; zoo ook kan de patroon handelen ten opzichte van het lidmaatschap van een vereeniging, en de knecht moet dan kiezen ,of deelende patroon heeft het recht zekere geschiktheid of eigenschap in een knecht te vereischeu; wil hij een knecht die geen lid is van een vereeniging, dit is zijn volstrekt recht. Een andere vraag is het of een patroon in som mige omstandigheden verstandig handelt, geen knecht die lid is van een vereeniging te dulden dit kan niet in 't algemeen beoordeeld worden, maar behoort in elk afzonderlijk geval te worden nagegaan. Principeel staat echter vast, dat een patroon geen recht schendt door het lidmaatschap esner vereeniging in zijn knecht niet te dulden. Een tweede gebeurtenis uit den laatstverloopen tijd is de beweging onder de molenaarsknechts. Spr. moet eerlijk bekennen, dat het hem spijt, die zaak zulk een loop genomen heeft. In de beweging die weer is ont staan, is de onderafdeeling molenaarsknechts van den Ned. R. K. Volksbond niet erkend. Het spijt hem dat die vergadering is uitgegaan enkel en alleen van de molenaarsvereeniging „Eensgezindheid"; waarom werd zij niet uitgeschreven, namens de beide bestaren van Eensgezindheid en de molenaarsafdeeling van den Ned. It. K. Volksbond. Al heeft Bpr. gewaar schuwd tegen de neutrale vereenigingen in 't alge meen; waar het algemeene belangen betreft, kunneu wij toch met haar samenwerkenook hier had de oproep van heide vereenigingen kunnen uitgaan, nn treft de nieuw opgerichte afdeeling molenaarsknechts van den Volksbond het verwijt, dat zij wegkruipt nu er een nienwe beweging is ontstaande leden der onderafdeeling zijn daarvan zelf de schuld wanneer zij zich meer aaneengesloten hadden, zonden zij een kleine maar zekere macht gevormd hebben, nu is de kroon der onderafdeeling weggenomen. Wat is er nu onder de bestaande omstandigheden te doen Aansluiten bij de onderafdeeling molenaarsknechts en waar 't alge meene belangen geldt, met Eensgezindheid'' hand aan hand gaan, hetgeen geoorloofd is. Terugkomend op hetgeen Groenewegen had gezegd, uitte spr. den wensch, dat de Bondsleden door het zijden koordje zóo aan den adviseur zouden verbonden zijn, dat het nagenoeg zoo sterk zon blijk-n als de ijzeren keten waarmede de anderen zijn vastgehecht. Krachtig applaus Daarop sprak het bestuurslid Marrevee in 't belang van de commissarissen van orde over het vertoonen van het Bondsinsigne bij het binnenkomen der zaal, en spoorde hij de leden aan dadelijk hnnne plaatsen in te nemen, daar het blijven staan den toegang ver spert, en de ingang volgens een politiewet vrij most blijven, welke opmerking spr. op de hem eigene wijze met eenige dichtregelen besloot. De Voorzitter bracht daarop dank aan den eerw. adviseur en den vorigen spreker en had verder nog eenige mededeelingen te doen Woensdag-avond 9 ure zal in het Bondsgebonw eene vergadering van de vak afdeeling molenaarsknechts wordeu gehouden. Zondag 8 November is in de parochiekerk van O. L. Vrouw Visitatie ten 10 ure een H. Mis voor de Bondsleden. Dien dag zal ook de Algemeene H. Communie plaats hebben. Des avonds 8 nre is er een feestvergadering, waarin de zeereerw. hooggel. heer prof. J.V. de Groot, leeraar aan de universiteit te Amsterdam, als spreker zal optreden {applaus). Dinsdag-avond 7 ure is er een vergadering van de vakafdeeling brandersbedrijf en aanverwante vakken Verder wees spr. op het ver dienstelijk werk tot verspreiding van goede lectuur de St. Willibrordns-Vereeniging (de afleveringen a 3 ets. zijn bij het bestuur te verkrijgen); verder deed hij mededeeling van het overlijden van het bondslid Etman en toonde hij aan, dat de inkomsten van het busje »Hulp in nood" strekken tot betaling der contributie van leden, die door werkeloosheid daartoe niet in staat zijn. Daarop werd nog het woord gevoerd door den mo lenbaas Juff'ermans over de zaak der molenaarsknechts. Spr. betreurde het, dat de jeugdige onderafdeeling van den Volksbond, die aanvankelijk zulke goede vruchten had opgeleverd, niet definitief georganiseerd was en de leden niet meer ter vergadering waren opgeroepen, en gaf als zijne meening te kennen, dat de katholieke molenaarsknechts zich in de vakafdeeling van den Volksbond krachtig moesten aaneensluiten. Een algemeene werkstaking kon, volgens spr., niet plaats hebben, maar voor een gedeeltelijke staat hij geen borg. Op de bekende vergadering hadden juist de leden van den Volksbond den toon aangegeven en had een lid van den Volksbond de gewraakte punten be sproken, die zullen worden opgeheven. Nu de kracht van den Volksbond deze week is gebleken, wekte spr. op in de aanstaande vergadering op Woensdag bijeen te komen, betoogend dat de samenwerking met de neutrale vereeniging noodzakelijk is. Het bestuurslid Van Hees beaamde, dat beide ver eenigingen tot eenzelfde doel kunnen samenwerken en stelde in 't licht, dat men geen lid zon kunnen zijn van beide vereenigingenin beide vakvereenigingen kunnen punten besproken worden, die lijnrecht tegen over elkaar staan. Spr. wekte dus de betrokken vak beoefenaars op, niet toe te treden tot de nentrale vereenigiDg „Eensgezindheid", maar wel tot de vakaf deeling van den Volksbond. Daarop werd de vergadering door den Voorzitter op de gebruikelijke wijze gesloten. Door het harmonie orkest „St. Ambrosius" werd gedurende de vergadering nitgevoerd marsch Schwalbemazurka Micheline, wals la belli ,all; geoise en marsch Fraternité. Het herhaald aPP toonde dat „St. Ambrosius" ijverige werkzaam -s tot opluistering der vergadering op den rechten I werd gesteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2