Stads- en Gewestelijk Nieuws- besteedde, onderging haar straf in de ge vangenis van Clermont, toen in Augustus 1893, de onschuldig-veroordeelde van den president der Republiek genade kreeg met het bericht erbij dat men geloofde zich ver gist te hebben. Bij haar terugkomst in haar land vernam zij dat haar huisje en alles wat zij bezat tot dekking der proceskosten verkocht waren en toen zij haar dochtertje terug zag, wilde dit niets meer van haar moeder weten en stiet haar brutaal weg met de wreede woorden»Ik ken je niet, »je bent me moeder niet, ik heb geen moeder »meer, je hebt me vader en oom gedood, »je bent een vergiftigster." Men had het kind nooit anders gezegd dan dat hare moeder eene misdadigster was en nu nog verdenkt zij haar." »Ik zal »naar de zitting van het hot van Amiens ïgaan zeide zij eindelijk en daar wil ik alles shooren en weten of ik mijn moeder nog »kan liefhebben, zooals ik haar liefhad, toen »ik nog klein was." Gelukkig zal de wet van Juni 1896 op de eerherstelling bij rechtelijke dwaling dit kind hare moeder terug kunnen geven en de vroegere verdediger der weduwe Druaux, die haar zaak ook nu in handen nam, zal behalve de teruggave van den goeden naam, ook 100,000 tranks schadevergoeding vragen. Dit laatste punt is van het grootste belang en men vraagt zich af wie deze som, zoo zij wordt toegewezen, zal moeten betalen, daar de wet op deze geldelijke kwestie niet duidelijk schijnt te zijn. Ook voor andere landen, waar de eens onschuldig veroordeelden maar weinig van hun verlorene eer en goederen kunnen terug eischen, is deze zaak niet onver schillig en de uitspraak wordt overal met belangstelling te gemoet gezien. Fidklius. Parijs, 10—23 October 1896. ALGEMEEN OVERZICHT. 24 October '96. De eerste zitting van den Rijksdag in Duitschland is thans definitief bepaald op 10 November. Reeds heeft de voorzitter, vrijheer Von Buol Beren berg, de leden tot trouwe opkomst aangespoord. De verdaging in Juli tot 10 November had als van zelf dien datum voor de heropening aangewezen, maar sloot toch een verschuiving niet uit, vooral omdat het niet zeker was of de Regeering tegen dien tijd met het ontwerp- begrooting gereed zou zijn. Men neemt nu aan, dat het presidium dienaangaande toe zegging zal verkregen hebben en vleit zich dus met de verwachting, dat ditmaal het gelijktijdig zitting houden van Rijks- en Landdagen tot een minimum zal kunnen beperkt worden. Het klooster der EE. PP. Redemptoristen te Trier, sinds hun verbanning tijdens den Kulturkampf verweesd, is eergisteren tot groote vreugde der katholieke bevolking weder door hen betrokken. Gisteren werd in de St.-Jozefskerk een plechtige Hoogmis opgedragen, en hield de bisschop, Mgr. Koi urn, in het Lof een predicatie. Tevergeefs vraagt men zich at, waarom de Regeering nog steeds eenzelfde verlof tot heropening van het klooster te Bochum blijft weigeren, waar de zegenrijke werking der paters onder de mijnwerkersbevolking zoo dringend wen- schelijk ware. Zooals men weet, is de Bondsraad, die indertijd de Redemptoristen als jesuïten-ahnlich over de Duitsche grenzen verdreef, sinds een paar jaar van dat be sluit teruggekomen, en mogen dus de paters dezer Congregatie zich weder vrijelijk in Duitschland bewegen, maar voor het her openen hunner oude of de vestiging van de nieuwe statiën behoeven zij telkens de spe ciale vergunning der wereldlijke overheid, en deze is daar zoo willekeurig mogelijk mede. Het geval van de gevangenneming van den Chineeschen dokter Soenjatsen maakt in Engeland veel sensatie. Nadat lord Sa lisbury het geval van den gevangenneming van den Chineeschen dokter Soenjatsen in bijzonderheden onderzocht had, zond hij aan den Chineeschen gezant te Londen een in krachtige taal gestelde neta, waarin de on- middelijke in vrijheidsstelling van den dokter werd geëischt. De gezant vroeg daarop tele grafisch instructie te Peking. Tegen vijf uur kwam het antwoord dat bevel gaf om Soen jatsen vrii te laten, met voorbehoud van de rechten van het Chineesche gezantschap. Daarop is Soenjatsen gisteren-avond te 5 uren in vrijheid gesteld. Een zeer groote volksmenigte stond hem met zijn Engelsche vrienden, die zijn bevrijding bemerkt hadden, op te wachten. Hij verliet het gezantschaps gebouw door een zijdeur en wees alle inter viewers af. De minister-president in Spanje heeft eergisteren in den ministerraad een verslag gegeven van den treurigen toestand in dat land. In de plattelaads-disstricten van Zuid- en Midden-Spanje heerschte armoede en daarom zal het innen der belasting in die streken gedurende den aanstaanden winter veel be zwaren opleverenen bovendien wordt voort durend geklaagd over de afwezigheid van een paar honderdduizend flinke mannen, die van achter den ploeg zijn gehaald, om als soldaat dienst te doen in de koloniën. De invleed van de oorlogen in de koloniën is duidelijk merkbaar aan de vermindering van den uitvoer van verschillende goederen naar West Indië en de Philippijnendaar door neemt niet alleen de ontevredenheid toe op het platteland, maar ook ir. de steden. Onder alle klassen treedt steeds grooter ontevredenheid te voorschijn, want het volk heeft gedacht dat met de opofferingen, welke het zich heeft getroost, spoediger een be slissend resultaat zou zijn verkregen. Ieder een begrijpt, dat de zaken niet lang meer op dezen voet kunnen blijven voortgaan. Alleen vaderlandsliefde en nationaliteit weerhouden de bevolking, zich op genade of ongenade te werpen in de armen der oppositie en het conservatisme daardoor te plaatsen in een nóg moeilijker positie als waarin het zich thans reeds bevindt. Te Madrid is overleden maarschalk Pa via, markies van Novaliches, de bewerkers van den Staatsgreep van 2 Januari 1874. Dooi de hulp van generaal Prim, die hij in 1868 gesteund had in zijn pronunciamento tegen koningin Isabella, werd hij in 1868 na zijn terugkeer in Spanje tot brigade-generaal bevorderd. Na de uitroeping van de repu bliek in '73 werd hij als commandant van het noorderleger tegen de Carlisten uitge zonden. In die betrekking deed hij niet veel, maar kort daarna dempte hij den opstand in het zuiden en werd tot luitenant-generaal bevorderd. Castelar benoemde hem tot kapitein-generaal van Madrid. Toen be raamde hij met Serrano en Sagasta de Staatsgreep. Pavia was in 1834 geboren. Het huwelijk van den prins van Napels is thans in Italië het hoofdfeit van den dag. De koning, de koningin, de prins van Na pels omgeven door het militaire en civiele huis hebben gisteren plechtige ontvangst verleend aan de ministers, de bureaux van den Senaat en van de Kamer en tal van Senatoren en Kamerleden, die hun geluk- wenschen kwamen aanbieden ter gelegen heid van het huwelijk van den kroonprins. Op den uitgesproken gelukwensch ant woordde de Koning dat de bewijzen van genegenheid welke uit alle deelen des lands tot hem zijn gekomen, een bewijs leveren hoe het land gevoelt, dat het vorstelijk huis éen is met het Italiaansche volk. De beide dynastiën, tusschen welke thans een ver- eeniging tot stand komt, hebben gemeend de kracht hunner wapenen, hun vaderlands liefde en de opofferende pogingen, welke gedaad zijn om het volk van dienstarbeid te bevrijden. »De gedachte van een groot sterk en gelukkig vaderland is het doel aldus verklaarde de koning, waaraan mijn gansche leven gewjjd is. De nadere berichten die in de laatste dagen over de gruwelen door de Mahome danen op de christenen in Aziatisch Turkije gepleegd, zjjn ontvangen, bewijzen dat de toestand in werkelijkheid veel orger is dan de eerste berichten deden vermoeden. Uit nadere bijzonderheden over de jo. jgste moord- tooneelen in het district Diwrigi, wilajet Sjwas, op 18 en 19 September, blijkt dat achtereenvolgens de dorpen, Kesmé en Zi- marra door de de Koerden werden aange vallen. Deze dorpen hebben een gemengde bevolking, en overal werden de Armeniërs, voor zoover zij niet de vlucht genomen hadden, vermoord, mannen, vrouwen en kinderen. Sommigen waren in Turksche huizen gevlucht, maar de Turken leverden hen uit. Alle Armeensche huizen werden geplunderd Pingan, een dorp van 200 huizen, geheel Armeensch, ligt aan de Euphraat, zóó dat de bewoners slechts langs een steilen berg weg ontsnappen konden. Hier werden er dan ook 60 gedood. Vele vrouwen sprongen in de rivier, oiri niet door de woestelingen mishandeld te worden. Opmerking verdient, schrijft Reuters be richtgever, dat een Turksche luitenant met 40 man Donderdag uit Diwrigi vertrok naar Kesmé, en Vrijdag-morgen van daar naar Pingan; op dien Vrijdag werd Kesmé uit gemoord. Zaterdag vertrokken de soldaten weer naar Kesmé en kort daarop werd Pingan geplunderd en verbrand. De rook der brandende huizen en het schieten van de Koerden moeten door deze soldaten ge zien en gehoord zijn. Het blijkt nu, dat de Koerden geen schuld hebben aan de verwoeating van de Armeen sche wijk te Egin, maar dat ü.e Turksche bewoners van die stad de wandaden be dreven. De Turksche regeering tracht op ver schillende wijze de leege schatkist weder aan te vullen. Een keizerlijk besluit beveelt, dat in Turkije elk persoon een belasting zal moeten betalen van 5 piaster. Er is een commissie benoemd, welke zich bezig zal hebben te houden met de vraag, hoe deze belasting het best zal kunnen worden geind. Een ander besluit beveelt de vermeerde ring der belasting op het vee van met Pct- Door deze belastingen hoopt men jaarlijks 1.200.000 Turksche ponden te innen. Den 17n November zal het hof van appèl te Alexandrië in Egypte het hooger beroep behandelen in de zaak van het voorschot, dat ten behoeve van de Soedan-expeditie uit de Egyptische schuldkas is genomen. Als het hof van appèl eveneens het hall millioen weigert, dat tot bestrijding van de kosten van den veldtocht heeft gediend, is er slechts éen uitweg zegt de Daily Graphic, nl. dat Engeland zelf de kosten voor zijn rekening neemt. De presidentskeuze houdt in de Noord- Amerikaansche Unie aller aandacht ge spannen. Nog steeds wordt op de over winning van Mc. Kinley gerekend. Al de oostelijke staten zijn voor hem, evenals al de zuidelijke voor Bryan, terwijl het Westen en het Centrum twijfelachtig zijn. Van die twijfelachtige districten rekent men de mijn- districten voor Bryan en de landoouwstaten tusschen de Mississippi, de Missouri en het Rotsgebergte voor Mc. Kinley. Zoo komt men thans tot de berekening, dat de ver kiezingen van 3 November het kiescollege zoodanig zullen samenstellen, dat Mc. Kinley door het congres te Washington kunne gekozen worden met 270 a 305 stemmen van de 448, terwijl Bryan maar 60 a 80 geldige stemmen zou hebben benevens 118 a 163 twijfelachtige. Het drijven der socialisten. De socialisten zijn toch overal hetzelfde in hunne drijverijen die ze op de arbeiders toepassen bij werkstakingen. We weten door voorbeelden uit onze omgeving hoe ze werklieden aanzetten tot stakii gen zonder zich af te vragen of ze tot nade» 1 dier werk lieden moeten uitloopen. Voor hen zijn die stakingen in hoofdzaak agitatieraiddelen om de arbeiders meer en meer ti t het onte vredene te voeren, en daarom worden dan die stakingen hardnekkig volgehouden, ook al zouden de arbeiders bij niet do°rzêl^ eenige voordeelen kunnen behalen, zien weer een duidelijk voorbeeld van tactiek in de nu afgeloopen werkstaking schrijnwerkers te Brussel, die 10 vve 'e geduurd heeft en door de arbeiders goed als verloren is. In het begin staking waren door de anti-socialisten v de patroons eenige voordeelen verkregen' maar de socialisten wilden daar niets v»n weten en de werkstaking moest worde" doorgezet, terwijl ze allen die op de vet kregen voordeelen aan 't werk wilden ga""' zulks beletten. De staking kon echter nie worden volgehouden, en nu de vorige we ek Dinsdag besloot het socialistisch comité, goed wat leden zijn aangeworven, de stake"» in de steek te laten, en kondigde af, da het aan alle werklieden de vrijheid her<)a'' om aan 'twerk te gaan. De vrijheid wa5 dus door de vrijheidwinnende socialist"" afgenomen, want anders kon ze niet hergeve>l worden, maar dat alles hebben de betrekke" werklieden door de socialistische drijv«rl.' weer een belangrijke schade geleden, daa"' wanneer zij niet naar de socialisten hadde" geluisterd, zij in den beginnen meerde"e voordeelen hadden kunnen verkrijgen. Ma"1 dat laat natuurlijk de socialisten koud a's de partij er maar door kan winnen! Volksbanier.) Schiedam, 24 October 1896. De winkel van den heer A. Blonk aa" de Hoogstraat alhier is door uitbouwing b®' langrijk vergroot en heeft een nieuw en sierlijk aanzien gekregen. De heer A. Blonk heef' daarbij zijn zaak uitgebreid, door er ver* schillende artikelen in op nemen, die tot" nogtoe niet door hem verhandeld werden- Zoowel van huishoudelijke artikelen als va" fietsbenoodigdheden is de nieuwe winkel goe^ voorzien, zoodat velen daar naar wer.sc" zullen kunnen slagen. De heer J. van der Hout, hoofd de" tweede openbare tusschenschool alhier, den ln Januari e. k. den dag herdenke" waarop hij zijn betrekking gedurende jaar vervult. Bij den Rotterdamschen gemeeenteraad is door B. en W. een voorstel ingediend tot wijziging en regeling van het toeziet op de Veemarkt. Dit toezicht werd totnog toe met alleszins te waardeeren ijver uitge' oefend door den hoofd verificateur Hage"s' die zich vrijwillig met die taak belast'" ofschoon hij door zijn ambt slechts geroepe" is om op de perceptie van het marktge' toe te zien. Hoezeer dat toezicht naa" wensch wordt uitgeoefend achten B. en het toch niet wenschelijk dien toestand 'e bestendigen. Daarbij komt dat nu op voorstel van de commissie van finantiën de ontvangst va" het marktgeld op de veemarkt evenals °P de overige markten is opgedragen aan de" dienstdoenden marktmeester, het den tit"' laris in het geheel niet meer mogelijk |S' zich tevens met de regeling van de mark1 in te laten. B. en W. stellen thans voor de verorde' ning zoodanig te wijzigen, dat bedoeld to"' zicht wordt opgedragen aan den directe"" van het abattoir en de onder dezen staand" keurmeester en aan deze voor die ex'"" diensten eenige belooning toe te kenne"> waarvoor zij een crediet vragen van t 's jaars. In een te Rotterdam gehouden vergade' ring van het Kiesrecht-Comité, met het doe de Rotterdamsche werklieden te wijzen °P het groote belang, dat zij bij het kiesreC hebben, en hun tevens de bepalingen van nieuwe Kieswet duidelijk te maker,, terVfl het Comité ook werklieden candidaat stellen voor het lidmaatschap van de Tweed" Kamer en van den Gemeenteraad, en VOO"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2