Dagblad voor Schiedam en Omstreken. tweede blad. 19de Jaarg. Zondag 25 October 1896. IJSureau 50. No. 5627. PRIJS TAN DIT BLAD: ^oor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 1.50 - 0.05 prijs der adverte;nti;ën: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BINNENLAND. Duitsche Keizer zal aan Hare Majesteit tiingin Wilhelmina eengeschenk aanbieden gelegenheid van Hare bevestiging als lid- (^aat; der Hervormde Kerk. De Keizer heelt overhandiging daarvan opgedragen aan 1Jn adjudant, generaal Von Hahnke, gene- al der infanterie en chef van het militair abinet, die daartoe Zondag in Den Haag Zal komen. ^^aar men mededeelt, verlaat miss Saxton mter, de Engelsche gouvernante van M. de Koningin, niet met het einde van 6 jaar het Hof, zooals dezer dagen onjuist Is gomeld, maar treedt zij reeds in de vol ronde week af, en keert zij in den aanvang Van November naar Engeland terug. Vergoeding aan militieplichtigen. Het bestuur der Noordbrabantsche Maat- Schappij van Landbouw heeft zich met een adres tot de Koningin gericht, waarin wordt etoogd dat bij den tegenspoed, welken de aodbouwersstand in 't algemeen gedurende j*® laatste jaren moest ondervinden, in 't iRonder de stand der kleine landbouwers eri Pachters werd getroffen. Hcor de maatregelen, die ten doel hadden 611 te zwaren druk der belastingen te ver aten, werd de kleine boerenstand niet in mate gebaat als billijk zou kunnen wor- ^ei1 geacht. Bovenal drukt dubbel zwaar de a*t van den militieplicht. »Bij deze belasting in natura of arbeid, teo algemeenen nutte gevorderd, wordt geen ^®kening gehouden met de draagkracht der belastingplichtigen, wat intusschen bij andere belastingen als een eisch der sociale recht vaardigheid wordt aangemerkt. Die onbil lijkheid mag als de voornaamste oorzaak borden beschouwd, waardoor datgene wat steeds is aangemerkt als een der eerste Plichten van alle ingezetenen, niet populair 's geworden. Niet alleen het gehalte des 'egers, maar ook de welvaart van den boerenstand lijdt daaronderhet gehalte legers, omdat de dienstvervanging der z°nen van landbouwers schier regel is ge worden en daardoor dat krachtige element v°or 's lands verdediging te loor gaatde Welvaart der kleine landbouwers, omdat zij z'ch vaak in schulden steken of zich van kot hoognoodige kapitaal in hun bedrijf boeten ontdoen ter voorziening in dienst- vervanging hunner zonen, wier arbeidskrach- ten zij anders moeten missen." He tegenzin, waarmede de militieplicht Wordt vervuld, kon worden overwonnen, Indien van Staatswege een billijke ver goeding werd toegestaan aan die gezinnen, Waaruit zonen bij de militie moeten dienen, Welke door het gemis hunner arbeidskrach- aanmerkelijke schade lijden in hunne bedrijven. He gunstige gevolgen, die een dergelijke maatregel in België heeft opgeleverd, is, zeggen adressanten eene reden te meer, om daarop de bijzondere aandacht te ves tigen. Mond- en Klauwzeer! Ten einde de uitbreiding van bovenge melde ziekte, welke steeds grootere en grootere afmetingen verkrijgt, zooveel mogelijk te beperken, worden de burge meesters der gemeenten door tusschenkomst van den commissaris der Koningin, namens den minister van binnenlandsche zaken aangeschreven, van elk geval van mond en klauwzeer dadelijk, zoo mogelijk tele grafisch, mededeeting te doen aan den betrokken districtsveearts en diens naast bijwonenden plaatsvervanger waar vee markten zijn daarop het strengst mogelijke toezicht te bevorderen bij een voorkomend ziektegeval snel en krachtig op te treden. Atjeh. De correspondent der N. R. Cf. te Batavia seinde onder dagteekening van gisteren De excursie over Djerir naar Pieng en Moeloe is uitgesteld wegens overstrooming der Atjeh-rivier. Den 28n October zal te 's-Gravenhage een groote meeting gehouden worden, be legd door het comité van vak- en werk- liedenvereenigingen en waarin over de nieuwe kieswet en hare gevolgen het woord zal ge voerd worden door de heeren C. V. Gerritsen en ror. A. Kerdijk, beiden leden der Tweede Kamer, en den heer D. de Klerk, lid van den gemeenteraad te Rotterdam. Jan Beudeker heeft berust in het vonnis der arrondissements-rechtbank te 's-Graven hage, waarbij hij veroordeeld is tot 12 jaren gevangenisstraf wegens het om het leven brengen van den artillerist Fortuin uit Rotterdam. (R. IV.) Naar het L. D. verneemt is de turndag van het gewest Zuid-Holland van het Neder- landsch gymnastiekverbond, die Zondag te Leiden gehouden zou worden, door bijzon dere omstandigheden 14 dagen uitgesteld en alzoo bepaald op 8 November. Petroleum op Sumatra Wij vernemen, dat op de terreinen van de Koninklijke Petroleum-Maatschappij in Langkat, luidens een bij de directie ont vangen telegram, een petroleumbron is aangeboord, die in opbrengst alles overtreft wat tot nog toe op Sumatra's Oostkust is gevonden. Volgens meting heeft de nieuwe bron een capaciteit van 4800 vaten of 768.000 liter per dag. De reeds in exploitatie zijnde Langkatsche bronnen hadden al een door deskundigen buitengewoon geachtedagelijksche opbrengst van 500 vater, per bron, maar zij ver dwijnen natuurlijk in het niet tegen de nu aangeboorde reuzenfontein, die, zoolang zij werkt, alleen in staat is jaarlijks 3.000.000 kisten petroleum te leveren. Hbl Het ss. Prins Willem III, van Parama ribo naar Amsterdam, seinde volgens bericht van Lloyds, bij het passeeren van Ouessant, dat door stormweder de schoorsteen weg gewaaid was en 'een der booten geheel vernield werd. Nachtarbeid in Bakkerijen. De commissie uit den Bakkersbond tot onderzoek van de kwestie. «Afschaffing van nachtarbeid" heeft besloten aan alle bakkers patroons in Nederland de volgende circulaire te zenden Aan heeren Broodbakkers en Direc teuren van Broodfabrieken Dat de algemeene kwestie tot afschaffing van nachtarbeid in de bakkerij zich meer en meer op den voorgrond plaatst, zal u geen van allen onbekend zijn, en dat de stem uit het volk zich daarvoor gunstig uitlaat, zal u eveneens niet onbekend wezen. Hoe echter zal door de bakkerij in Neder land dezen voor den bakker, zoowel patroon als gezel, betere toestand te verkrijgen zijn Wij doen een beroep op algemeene samen werking van vakgenooten onderling en ge dachtig het «Eendracht maakt Macht" roepen wij in deze" uwen steun in. Uiteen te zetten de grieven, welke het nachtarbeiden voor bakkerspatroon en hak kersgezel medebrengt, het ongezonde zoowel voor lichamelijken toestand, als het onhuis lijke voor eigen kring, behoeven wij u niet uiteen te zetten. Zij zijn u allen te goed en van te nabij bekend. Het is daarom dat wij, als commissie van onderzoek of er mogelijkheid bestaat den nachtarbeid af te schaffan, door deze tot u komen met een dringend, eenstig verzoek, om uwe medewerking in deze ons te verleenen, omdat afschaffing door ons beschouwd wordt als een zedelijke verplich ting, die op iedere patroon en directeur rust, opdat hun volk de nachtrust kan genieten en niet als ieder rust, behoeft te werken. Wij verzoeken u daarom ondei staande vragen te beantwoorden en met uw hand- teekening [voorzien ons in te zenden voor (datum) aan het ;adres van den secretaris van het Centraal Bestuur, Hoogte Kadijk 95, Amsterdam. Zijt ge voor afschaffing van nachtarbeid en verklaart ge u bereid met ons daarin mede te werken? Hebt u bezwaren zoo ja, welke Welke acht u de beste wijze om afschaf fing van nachtarbeid te rerkrijgen. Uit het veslag in de Bondscourant der commissie-vergadering, waarin tot het ver zenden dezer circulaire werd besloten, blijkt dat men schier eenparig voor afschaf fing van den nachtarbeid gestemd is. De aanwezige patroons, die met de commissie beraadslaagden en die, als leden van het Centraalbestuur, onder de meest bevoegden mogen gerekend worden, schenen nog maar enkel het bezwaar te gevoelen, dat groote hotels en restauraties niet zouden te be wegen zijn de eischen van warm en versch gebakken brood in den morgenstond te laten varen, zoodat zij, bij gebreke daarvan, zelf bakhovens zouden bouwen. Werkverschaffing in Schoterland. Door eenige Hollandsche heeren is een consortium gevormd tot aankoop en ont ginning van woeste gronden in de gemeente Schoterland, ten einde een productieve werkverschaffing in het leven te roepen. Een en ander moet een gevolg zijn van het bezoek, dat mr. A. Kerdijk voor eenigen tijd aan die gemeente bracht. De aankoop van grond zal eerstdaags volgen. Voor den bekenden weldoener, den heer P. W. Jansen te Amsterdam, zijn aangekocht ruim 1a H.A. land, waarop 3 woningen c. a. te Jubbega Schurega, voor f2655. Zooals bekend is, zijn indertijd door ge noemden heer fondsen beschikbaar gesteld, om daarvoor grond aan te koopen en ge bouwen te stichten, met het doel om den grond productief te maken. Door dezen aankoop kan weder aan vele personen werk en brood worden verschaft. (R. N.) Gisteren-middag zijn te Gouda van den personentrein Amsterdem—Rotterdam, resp. Den Haag, welke omstreeks 12.25 van Gouda vertrekt, twee rijtuigen ontspoord, waardoor het gedeelte, voor Den Haag bestemd, met veertig minuten vertraging vertrok. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. GEMENGD NIEUWS. Lloyds seint: Een stoomschip, vermoedelijk het ss. Zaandam, van de Holland Amerika Lijn, dat 8 dezer vat New-York naar Am sterdam vertrok, is volgens telegram tele gram van Lloyd gezien 22 mijlen bewesten Scilly, onbestuurbaar. In een sigarenmagazijn te 's-Gravenhage in een der voornaamste straten stond eer gisteren de volgende publicatieWegens dronkenschap gesloten! De eigenaar, die het leven nogal vroolijk schijnt op te nemen was den vorigen nacht aan de zwier gegaan en had op een der politiebureaux den nacht moeten doorbrengen. De buren hadden de vriendelijkheid het magazijn van gemelde kennisgeving te voorzien. Pendules die zingen Het is iemand te Utrecht gelukt iets nieuws te doen vervaar digen, namelijkzingende pendules;dergelijke pendule, in sierlijk verguld Louis XV model is tentoongesteld in de etalage-kast van een ma gazijn van uurwerken in de Zadelstraat aldaar. Deze pendule zingt op zeer duidelijke wijze op een vooraf aangegeven uur, door middel van een daarin aangebrachte phonograaf, een gedeelte der meest bekende opera's en operettes en behoeft men niet, zooals tot hiertoe bij de phonograaf het geval is, de geleid-draden in het oor te brengen, daar het geluid op flinken afstand zeer duidelijk hoorbaar is. Te Exloo CDr.) woont een landbouwer wiens zonderlinge levenswijze sedert langen tijd aller aandacht trekt. He man was vroeger NIEUWE SSHIEDAMSGHE COURANT O L 7

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5