Dagblad voor Schiedam en Omstreken. eerste blad. HERIMEmGEÏSr. 19de Jaarg. Zondag 1 November 1896. No. 5633. bureau ^ofersfraaf 50. ARMAND, Feuill e ton. PRIJS YAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijks Nommers - 0.05 PRIJS DER adyerte;nti;ëN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. f het onder dezen titel behandelde, wel er belangstelling wekken zal, durf ik niet 6 beslissen. Het zijn herinneringen uit ®en tijd van vèr verleden, herinneringen die aarona voor Schiedam's ingezetenen te min- er Waarde hebben, omdat ze doen geden- en aan een land dat bij velen haast niet 8ebend, minstens toch onverschillig is. "et zijn herinneringen uit den tijd, dat e Hervorming hier te lande zijn intreê deed, lerinneringen dus uit dien tijd, door Nuyens J00 terecht genoemd dien der »Nederlandsche J eroerten". Het zijn daarenboven herinne- 1 lngen uit Zeeland, het land der Hervorming "P 't oogenblik bij uitnemendheid. Toch, Vertrouwend op den gezonden historischen 2111 onzer lezers, waagden wij het, ook over eze gebeurtenissen eenige regelen neer te tehrijven, overtuigd, dat de historie, die de spiegel is van het verleden, maar ook de tering voor de toekomst, immer gretige °°ren en harten zal vinden. Ju het land van Zuid-Beveland, lag en Hgt nog de achtbare stad Goes. Wanneer teen heden ten dage het stadje Goes biri- nenkomt en vraagt naar de Roomsche kerk, dan wordt men verwezen naar een soort Van schuur, gedekt met een pannendak, die een flinke boerderij geen oneer zou doen, teaar toch voor een kerk wel wat primitief tebijnt. Daar is echter in datzelfde Goes ten kerk, die nog heden de bewondering ftearide maakt van den vreemdeling. Het ïs de Sint-Magdelena,- of meer genoemd, de Groote Kerk. Hie Groote Kerk is een der belangrijkste bouwwerken uit ons landze is van verre een navolging der St. Bavo te DE WELDADIGHEID. 2) II. 17,9P een Zondagavond zat mevrouw de "illeraye alleen en treurig bij het haard- ^nur. Zij las nieteen boek, dat zij beproefd bad te doorluopen, lag dichtgeslagen op den lessenaarhare blikken dwaalden treurig en verward door die kamer, waar zij vroe ger op hetzelfde uur, op denzelfden dag, "ooit alleen was. Alles sprak rondom haar Van het verledene. Dat prachtig meubelstuk, tesschen de vensters geplaatst, was haar bruidsgeschenkzij had het met een hart V°1 hoop ontvangen, die niet bedrogen was Soworden in die bibliotheek, bevonden zich tenige geschiedkundige en dichtwerken, die baar echtgenoot gaarne rondom zich zag Haarlem, die op het oogenblik met Rijks subsidie wordt gerestaureerd. Hoe het nu kwam, dat deze schoone kerk uit handen der Roomsch-Katholieken overging in die der Hervormden, wilde ik in het kort verhalen. Het was in 1566 toen een gereformeerd predikant, Valerius Geneffius, van Arnemui- den kwam en het plan had zich, over Goes, naar Holland te begeven, Edoch, in de boot die hem over het »SIoe" bracht, zooals het water tusscben de eilanden Walcheren en Zuid-Beveland is geheeten, bevond zich een pasbekeerde vrouw, die den Dominé wist over te halen, in Goes het nieuwe geloof te gaan verkondigen. Nu, daar had de ex- scboolmeester van Hoorn, zooals hij was, niet veel ooren naarGoes stond nog ha kend ais een stad die van den gerefor meerden eeredienst niet veel wilde weten. Op de markt gekomen, mompelde hy nog in zichzelven»wil ick, derf ick, sal ick, neen ick.maar toch, hij ging, en van de pui van het stadhuis richtte hij eenige woorden tot de menigte, die er verzameld was. Met slecht gevolg evenwel voor den leeraar men dreef hem de stad uit en vanwege den Magistraat werd hem aangezegd, dat hem en zijns gelijken voortaan het prediken ontzegd was. Evenwel, de Hervormden kwamen terug. Den 27sten September van hetzelfde jaar kwamen er, zes personen in Goes, die »voor- gaven, bet woord Gods »in Goes te komen prediken, op uitnoodiging van vele per sonen, ingezetenen der stad Goes". Maar het was niet noodigtwee dagen daarna werd hun de prediking eveneens verboden. Twaalf jaren bleef daarna de rust bewaard, maar in Juni van het jaar 1578, terwijl de predikant Happart reeds in stilte negen a daar op die kast, stonden voorwerpen, die hij van eene reis uit Italië had medege bracht aan een dier hoeken van de kast was een geel geworden en verdord eerelover opgehangenhet was de eerste belooning, die Armand verdiend had met welke vreug de had zij niet dit kinderlijk kleinood op de bruine lokken van haar kind zien zetten Een portret van Armand, toen hij vijfjaren oud was, trok haren blik tot zich, maar nog meermalen zag zij naar een schoon minia tuur-portret, dat hem, in de strenge uniform der politechnische school gekleed, voorstelde. Die twee portretten geleken weinig op el kander het kind was van eene denkbeel dige schoonheidde jongeling bezat eene ernstige schoonheid, die vooral veroorzaakt werd door de regelmatige trekken van zijn gelaat, en de standvastige en ernstige uit drukking zijner groote zwarte oogen. De bleekheid en magerheid van dat jeugdige gelaat getuigden van de aanhoudende stu diën der school. Mevrouw de Villeraye be schouwde het portret met liefde zij stortte tranen, terwijl de beeltenis haars zoon haar scheen toe te lachen. De pendule, die tien uren sloeg, wekte haar uit hare mijmering. tien menschen onder zijn gehoor had ver zameld, kwam Hendrik Brandt, een ultra- hervormd, anti-paapsch predikant, in de stad. Hij had het plan gevormd, koste wat wil, de Roomsche religie te niet te doen in het land van Goes, en met ijzeren wil trad hij op, om dat voorgenomen werk te volbrengen. Nauwelijks drie maanden in de stad, haalde hij zich van wege den Magistraat het ver bod op den hals, eenig woord meer tot het volk te richten. Doch onze predikant was niet vervaardhij eischte, in plaats van eenigszms zich neêr te leggen bij het verbod van Burgemeesters en schepenen, dadelijk eene kerk voor zich, teneinde, zooals hij beweerde, sniet genoodzaakt te zijn, de schare te doen samenkomen in particuliere huizingen." Een tractement van f 400. zou hem eveneens toegestaan moeten worden. Nu wist het stedelijk bestuur niet meer, hoe het eigenlijk wasde partij, die men meende de zwakste te zijn, stelde eischen, eischer, zoo ongehoord mogelijk en evenals in de Hollandsche steden, gesuggereerd door dat optreden, bood men aan in onderhan deling te treden met de partij, die de stedelijke bestuurders zóó impressioneerde. Van toen af was, evenals waar het in Holland zóó ging, het spel voor den Magistraat verloren. Men onderhandelde, bood de Kerk van het Zustershuis aan, doch de Hervormden weigerden. Men moest meer hebben, men eischte de kerk der Kruisbroeders. En het gemeentelijk bestuur, zwak genoeg, gaf toe. Maar ternauwernood had het volk, dat ver gaderd stond voor het Raadhuis, en op de beslissing wachtte, de goedkeuring verno men, of in plaats van op te trekken naar de kerk der Kruisbroeders, ging men regelrecht naar de Groote Kerk. Dr. Pie cardt, onze zegsman, predikant der Hervormde Kerk, verontschuldigt het gepeupel met de woorden»ze wisten niet, wat ze deden De Groote Kerk was in een oogwenk geplunderd en beroofd, en acht dagen later, den Ssten October 1578, predikte men van Sophia komt laat, zeide zij bij zich zelve. Op hetzelfde oogenblik werd de deur geopend, en Sophia, de oude kamenier, trad binnen. Ik vraag u om vergeving, mevrouw zeide zij aanstondsik heb mij een weinig bij mijne nicht opgehouden, en ik dacht niet dat het reeds zoo iaat was. Mevrouw de Villeraye antwoordde niets, en begon zich te ontkleeden. Na verloop van eenige oogenblikken zeide zij ipet zachtheid Er is uwe nicht toch niets kwaads overkomen, Sophia? Neen, mevrouw 1 God dankniets kwaads, ten minste wat de gezondheid be treft maar in de zaken zijn er altijd ver drietelijkheden. En terwijl Sophia de kleederen van me vrouw Villeraye opvouwde, en de kamer in orde schikte, ging zij met levendigheid voort Mevrouw weet, dat mijne nicht eenen winkel in speelgoed heeft Nieuw jaar nadert, en zij had eene menigte kleine kleedingstukken voor de poppen aan eene harer naaisters, eene zeer eerlijke en brave vrouw, besteld maar er werd niets dien Roomschen kansel den Hervormden eeredienst, ofschoon de waardigheden van Diakenen en Ouderlingen in dien tijd niet konden worden begeven en dit zelfs dertig jaar later nog moeielijkheid ople verde de geschikte personen ertoe ont braken Zóó kwam de schoone kerk van Goes in de handen, waarin ze nog heden ten dage is. S. S. ALGEMEEN OVERZICHT. 31 October '96, De toestand in Turkije schijnt in de laatste dagen hoogst critiek te zijn. Volgens een bericht van den correspondent der Daily News wekt de toestand te Constantinopel in de diplomatieke kringen aldaar groote on gerustheid. Men overweegt weer het denk beeld om den Sultan af te zetten, als het eenige middel om een algemeenen Christen- moord, die heet te dreigen, te voorkomen. De gezanten der groote mogendheden te Constantinopel hebben, zegt men, aan hunne regeeringen een dringende waarschuwing gezonden en aan haar speciale instructies gevraagd. Sultan Abdul-Hamid schijnt plan te hebben om de hoofdstad van zijn rijk te ontvluchten. De Weener correspondent van de Daily Mail heeft vernomen, dat een der keizer lijke jachten reeds sedert weken tegenover Bettiktache voor anker ligt, en dat de onder- aardsche gang van het paleis naar het strand voortdurend is verlicht en streng wordt be waakt. De hertog van Argyle, een der voor naamste Schotsche pairs, schrijft in de limes over de Oostersche kwestie, dat hij die zou willen oplossen door Turkije verder te verdeelen, een stuk aan dezen, een stuk aan genen te geven, en dan den Bosporus en de Dardanellen onzijdig te verklaren Rusland moet met zijn vloot vrijelijk de Zwarte Zee uit kunnen, gelijk de vloot van gedaan, en niets afgemaakt. Daar mijne nicht ongerust en verbolgen was, is zij naar de naaister gegaan.Maar, mevrouw wat een tooneelde vrouw en de man lagen ziek aan de typhuskoortsde man had de ziekte overgeërfd, door zijne vrouw te ver zorgen twee kinderen weenden van honger het oudste had zijn werk moeten staken, om zijne ouders op te passen en zijn broe der en zijne zuster te bewaken. Het huis was geheel uitgeplunderd, want die arme lieden hadden alles verkocht, om te blijven leven en niet van honger te stervenmaar er was niets meer over gebleven om te verkoopen of te verpanden, en zij waren daar, zonder vuur, zonder voedsel en ziek. Zulke brave liedenMijne nicht heeft hare bestelling teruggenomen, maar zij heeft toch eene kleinigheid achtergelatende goede vrouw is niet rijk, maar zij bezit een goed hart. Mevrouw de Villeraye hoorde dit gesnap met aandacht aan. Wordt vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSGHE COURANT OF De bijzonderheden van deze schets zijn voor een goed deel getrokken uit „Bijzonderheden uit de ge schiedenis der stad „Goes, door R. Piecardt, predikant en theol. Dr." benevens nit de archieven van eenige kerken op het eiland Zuid-Beveland.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1