de minderheid blijft, president wordt van de financieele commissie en zoo werd Mac Kinley's naam verbonden aan het nieuwe protectionistische tarief van 1890. Andere hebben het tarief saamgesteld en ingediend, doch als president der commissie moest Mac Kinley rapport uitbrengen en zoo heette het tarief voortaan tarief-Mac Kinley. Deze onderscheiding kostte hem zijn zetel in de Kamerhij werd, dank zij der verbittering aan democratische zijde in zijn district ge slagen met 363 stemmen. Nu meende men dat 't met de hooge invoerrechten op een eind zou loopen en dat 't met Kinley's poli tieke lnopbaan ook uit was. Doch dat bleek een misrekeningin 1893 werd hij met de enorme meerderheid van 70.C00 steromen tot gouverneur van Ohio gekozen en toen werd zijn naam in de leidende kringen der repu blikeinen genoemd als hun candidaat voor de presidentsverkiezing. Wel had er reeds in 1888 en 1892 plan bestaan Mac Kinley candidaat te stellen, doch beide malen be dankte hij voor de eer geslagen te worden Voor de presidents-verkiezing van 1896 nam Mac Kinley aan en met 812^ tegen 110£ stem werd op de conventie te Sint Louis het programma aangenomen, waarvan de voornaamste punten waren hooge invoer rechten ter uitsluiting zooveel mogelijk van van de .concurrentie van het buitenland, van Europa in 't bijzonder en de gouden standaard. En van deze twee hoofdpunten was de muntkwestie wel de voornaamste daarover heeft eigenlijk de strijd tus3chen de beide leidende partijen (republikeinen en democraten) geloopen. De gouden dol lar als bazis voor den munstandaard of wel de vrije aanmunting van zilver in de verhouding van 16 tot 1 (dat wil zeggen 16 deelen zilver in waarde gelijkstaande met 1 deel goud) hierover heelt de strijd geloopende kwestie of de ingevoerde waren hooge of lage invoerrechten zouden moeten betalen, trad er min of meer door op den achtergrond. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 6 November 1896. De heer S. A. Maas heeft zijne benoe ming tot lid van de Kamer van koophandel en fabrieken niet aangenomen. Gisteren-avond omstreeks 9 ure werd de sigarenmaker Jac. Hilkhuijzen (broeder van den hoofdman" der ontslagen sigaren makers), die als tweede meesterknecht op de fabriek van den heer Willeman werk zaam is, toen hij met een paar andere personen op weg was naar het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond, op de Lange Haven, nabij de Overmaassche steeg, aange sproken door den ontslagen sigarenmaker Droppert, die hem met den mede-ontslagen sigarenmaker Zwanink tot aan het Bondsge- bouw vergezelde en hem o. m. toevoegde, dat zij hem, hoe lang het ook duurde, aan het Bondsgebouw zouden opwachten. Nadat Hilkhuijzen het voorgevallene had medegedeeld, werd hem de gelegenheid gegeven langs den achteruitgang het Bonds gebouw te verlaten, en bereikte hij aldus zonder verder door de ontslagenen bemoei lijkt te worden, zijne woning aan de Dirkje Meesterstraat. (Gorze.) Toen Hilkhuijzen zich reeds ter ruste had begeven, werd er omstreeks half twaalf ure aan de deur zijner woning geklopt en ver zocht de politie hem te volgen naar de wacht aan de Hoofdstraat. Aldaar aange komen vond hij zich geplaatst tegenover Droppert en Zwanink, die beiden door den politieagent Filkes in arrest waren genomen. Zwanik was gearresteerd, terwijl hij in den omtrek van Hilkhuijzen's woning achter een boom verscholen diens komst afwachtte, terwijl Droppert werd aangehouden, toen hij met den mede-ontslagene Merks, die bij de nadering der politie de vlucht nam, uit de Dirkje Meesterstraat kwam. Beide arrestan ten gaven in de wacht voor, dat bet hun er om te doen was, Hilkhuijzen te spreken, waarop de hoofdagent Reuvekamp hen toe voegde, dat hunne handeling op dit uur veeleer kwade bedoeling verried, terwijl men niet op deze wijze, op zoo'n ongelegen uur, iemand te spreken vraagt. Nadat Hilkhuijzen in de politiewacht met beide personen was geconfronteerd, mocht hij zich weder naar zijn woning begeven om eindelijk de rust te gaan genieten, die op zoo treurige wijze werd verstoord. De beide aangehoudenen zijn daarna weder op vrije voeten gesteld. De heer J. E. Bijlo, controleur le klasse in Ned.-Indië, is benoemd tot gewestelijk secretaris in het district Soerakarta, ter standplaats Soerakarta. In de Dinsdag gehouden zitting der Kamer van koophandel en fabrieken te Rotterdam was aan de orde een adres aan de Tweede Kamer, ter ondersteuning van het adres van koffieplanters in het Malangsche over on regelmatigheden in de verpondings-belasting aldaar. De Kamer meent, dat de bezwaren der adressanten alleszins billijk zijn en besloot een adres in dien zin te verzenden. De heer Munts vroeg of de Kamer bereid was een commissie te benoemen om aan de Tweede Kamer een adres te formuleeren aangaande bezwaren tegen art. 36 van het ontwerp op het mijnwezen. Aan dit verlangen zal worden voldaan. De zitting werd daarna voortgezet met gesloten deuren. Met uitnemend gevolg is eergisteren- middag klokslag half vier te Rotterdam te water gelaten van de werf der Maatschappij Feijenoord Hr. Ms. pantserdekschip Fries land. Door mej. Croll werden de laatste belet selen weggenomen, en het schip werd ver volgens gedoopt. Daarna gleed het, onder duizende juichkreten in de Maas, in de richting van de oude Plantage. Bij de te-water-lating was de Minister van Marine vertegenwoordigd door den schout-bij-nacht Stokhuize». Mede waren aanwezig de directeur van Rijksscheepsbouw, de heer Loder, de inspecteur van Rijksstoom vaartdienst, de heer Beucker Andrea, en de directie en commissarissen der Maatschappij. Op de Maas lagen verscheiden marine schepen. In eene woning in de Mauritsstraat te Rot terdam werd gisteren de hulp van de politie ingeroepen, omdat een ijzerertswerker, die daar woont, alles wat onder zijn bereik kwam kort en klein sloeg. De man liet zich op straat niet zien, bleef binnenshuis en liet het den agenten aanzien hoe hij alles ver nielde, de kachel incluis. Eerst toen er zoo goed als niets meer was stuk te slaan, was de man uitgeraasd en konden de agenten, die zich hadden moeten bepalen tot de surveillance voor zijn woning, vertrekken. De commissie, bedoeld in art. 131 der gemeentewet, is tegen Woensdag a. s. des namiddags ten 2 ure bijeengeroepen ter behandeling van het wetsontwerp tot wijzi ging der gemeentegrenzen van Delft. BINNENLAND. Koningin Wilhelmina en de Koningin- Regentes zijn 4 November te Aix-les-Bains aangekomen, waar zij vermoedelijk drie weken zullen verblijven. De Minister van Binnenlandsche zaken heeft een wetsontwerp ingediend strekkende om twee fouten in de bij de kieswet be- hoorende tabellen gebleven, te verbeteren, zoodat ook Wonseradeel en Epe thans in die tabellen worden vermeld. Het voornemen bestaat om ter gedeelte lijke bestrijding vaa de aanzienlijk gestegen kosten van het groot ambtenaars-examen voor den Indischen dienst, en ook om eeniger- mate paal en perk te stellen aan den toe vloed van niet behoorlijk voorbereide candi dates een examengeld van f25 te heffen voor elke maal, dat men zich voor het examen aanmeldt, welk examengeld alleen zal worden teruggegeven, als de candidaa niet tot het examen wordt toegelaten. Voor Nederland wordt gerekend op 124 en voor Indië op 40 examinandi in 1897. Volgens bij de stoomvaartmaatschappij Nederland ontvangen bericht is het stoom schip Koningin Wilhelmina, na gedane reparatie aan de machine, 5 dezer van Port Said vertrokken. De mails bevinden zich aan boord. Woensdag bracht Mgr. Lorenzelli, de af tredende Internuntius een afscheidsbezoek aan het pensionaat Bijdorp te Voorschoten. De afgetreden pauselijke internuntius mgr. Lorenzelli, ten wiens eere ook de oud-minis ter Van Tienhoven een afscheidsdiner heeft gegeven, heeft gisteen-ochtend de resi dentie en ons land verlaten. Overeenkomstig den wensch van den inter nuntius waren geen collega's ter afscheids- begroeting aanwezig. De opvolger van mgr. Lorenzelli, mgr. Tarnassi wordt in de eerste week van Decem ber op zijn post verwacht. »De Koning heeft het recht van de munt. Hij vermag zijne beeltenis op de munt speciën te doen stellen." Zoo luidt art. 64 der Grondwet. sOp 't papier" wordt daarvan eene zonder linge toepasing gegeven, die wat mis schien nog wel 't zonderlingste is dezer dagen voor 't eerst, althans bij ons weten, werd opgemerkt. Op de blauwe rijks-muntbijetten, van f 50, ziet men nl. nog het portret van Koning Willem III, al zijn ze zooals twee exemplarendie we daartoe bezichtigden door den minister van financiën onder- teekend onder de dagteekeningen van No vember 1892 en Juni 1896. Zes jaren nadat Koningin Wilhelmina haren vader opvolgde, geeft men dus nog nieuwe rijksmunt uit met de beeltenis van den vorigen vorst. Haagsche Ct.) Woensdag is in perceel 2 E aan de Van Ravensteinstraat te 's-Gravenbage één van de binnenmuren ingestort, zonder ongelukken te veroorzaken. De bouwpolitie is met het gebeurde in kennis gesteld. Het huis moet reeds geruimen tijd als zeer bouwvallig bekend zijn geweest. Te Scheveningen worden pogingen in het werk gesteld tot oprichting van een orgaan meer bijzonder gewijd aan de belangen van de visscherij. In een dezer dagen gehouden bijeenkomst van belangstellenden wordt een commissie saamgesteid, om de levensvat baarheid der zaak te onderzoeken. In het vaartuig van schipper Vermeulen, uit Gouda, was men gisteren-morgen bezig met uit het stoomschip Martha liggende in de Kalkhaven te Dordrecht, baddings over te laden. De 21-jarige zoon van den schipper liet zich langs het stoomschip, waarop hij even vertoefd had, afglijden, om zoo aan boord bij zijn vader te komen. Hij kwam echter op buiten het schip uitste kende baddings neer, waardoor deze wipte en hij tuszchen de beide vaartuigen te water viel. Met veel moeite kon hij evenwel door zijn vader, later door enkele stuwers ge holpen, uit zijn netelige positie worden gered. In het kantoor van den heer Swenker te Utrecht is eergisterochtend in de vroegte inbraak gepleegd. Daar de eigenaar ruiten had hooren breken ging hij, niets kwaads vermoedende, maar toch voor alle zekerheid om 6 uur met de knechts mede naar het kantoor en vond toen alle kent eekenen van inbraak. De dief heeft getracht door de deur van het achterkantoor naar binnen te komen, doch toen dit niet gelukte heeft hij een ladder tegen een venster gezet, een ruit verbrijzeld en is zoo naar binnen geklauterd. ikeit Nu probeerde hij het voorkantoor te bei doch ook hierin slaagde hij eerst niet; D de deuren er van met een ijzeren pen ge waren. Toen ging hij de gang in en ^et door het forceeren van de gangdeu' voorkantoor bereikt. Alle laden schrijftafels waren opengebroken, doch ld öP bui' de heer Swenker des nachts nooit ge zijn kantoor laat, heeft hij niets weten te maken als een portefeuille met p°st plakzegels. Het gelukte hem niet de bran te openen. Juist stond men h'erovereteo praten, toen op eens op handen en v° uit een hoek van het achterkantoor, hij zich verscholen had, een man k kruipen, die de gang in sloop, en stI opwipte. Doch nauwelijks had men dit ge03® of hij werd door de knechts achtervolg ■d bil op het Stationsplein gegrepen. Nu wei aan de inmiddels geroepen politie uitge'eVe^ De portefeuille met postzegels had hij het Stationsplein weggeworpen, tel ook in zijn bezit gevonden is de ee°^j sleutel van een der laden van een schrijf'3 die ontbrak. Tevens zijn een fraaie col'6 inbrekers-werktuigen gevonden. Naar mer, verneemt, moet men een g°e^ vangst gedaan hebben het is een bei'uC persoon, die reeds verscheidene inbra" op zijn kerfstok heeft. (f7. W ft Naar het Centrum nader verneemt, h6 Mgr. Wulfingh van prof. Snellen te Uw6" een zoodanig geruststellend advies betr^, kelijk de ziekte zijner oogen ontvangen,3 zijn terugkeer naar Suriname reeds in Janu"f of uiterlijk Februari zal plaats hebben. Naar wij vernemen, heeft de R. K. Gild6'1 bond voor zijn statuten de bisschoppe'Ü^ goedkeuring mogen ontvangen van Z. f- mgr. den bisschop van Haarlem, die tevetl® tot geestelijk adviseur van den Bond beno6"1 heeft den zeereerw. heer G. W. Koninës' pastoor te Amsterdam. (lijd-) Het Nationaal Arbeids-Secretariaat besloten een landelijke beweging op te zetten, en, zoo mogelijk, in alle plaats6" des lands op één datum tegelijkertijd nu60 tings te beleggen om te protesteeren tege<l de aanranding van het vereenigingsrecb'j waaraan de arbeiders den laatsten blootstaan. De Piusvereeniging te Amsterdam he6 gisterenavond in het »Paleis voor Volksvhj' haar vijf-en twintig jarig bestaan gevi6' met de uitvoering van eene feestcant9'0 met tableaux-vivants, voorstellende versch' lende tafereelen uit het leven van d6" patroon der Vereeniging, paus Pius negende. De woorden dezer cantate wa! geschreven door den heer Frans Vos re» 4 Haarlem, die ook de tableau-vivants gearrangeerd en de muziek was van d6" jongen componist Philip Losto. Het muzik9'0 deel der uitvoering was toevertrouwd 9"f de zangvereeniging sArti et Religi°cl. terwijl als solisten medewerkten mej. K'Ü de Jongh (sopraan), de heer Schmeink (ten°, en Mergelkamp (basbariton) en zekere Ch. P. (alt). De leiding was in hand6" van den heer Ph. Losto, die zich van dl6 taak op uitnemende wijze kweet en luid6" bijval oogstte. In de pauze hield de eerevoorzitter def feestvierende vereeniging, staatsraad Heydenreik, eene korte toespraak. Het faillissement Daniels Co. te A01 sterdam, blijkt zeer ingewikkeld te Z'J"' Zoo is het o. a. bekend dat de voortvlu6^ tige Felix Daniëls nog Vrijdag met ie»9" zaken gedaan had en de betaling ond6" voorwendsels van de volgende Sabbath 6" Zondag, tot Maandag had uitgesteld, '00^ al wetende dat hij den volgenden dag 1)0 het gekochte op den loop zou gaan. De firma handelde uitsluitend in geslepe diamant, en de voornaamste benadeeld6" zijn de commissionairs, die gedeeltelijk b""6 voor hem gebleven zijn, en de houder» wissels Bij enkele handelaars stond de zaak re0 ilgde', Ja

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2