I. H. KREVGEV' Leger des Heils. 1610 .0 M. R.G.Mathews, f. r.^ iieuMj' Brood- en Banketbakker!] BROERSVELD. LI OFFICIEREMEREENIGING- Treffende Liederen en Sol° DE WERELD ROND Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 14 November 1896. Met genoegen vernemen wij, dat de ge zondheidstoestand van den zeereerw. heer M. P. R. Droog, pastoor der O. L. Vrouw Visitatiekerk, zooveel is verbeterd, dat hij morgen (Zondag) weder het H. Misoffer zal kunnen opdragen. Met leedwezen vernemen wij, dat de wel- eerw. pater W. F. Roos, voeger kapelaan der St. Jans-parochie alhier, thans verbonden aan de kerk van het Alierh. Hart van Jezus te Rotterdam, van de laatste H.H. Sacra menten is voorzien. De toestand van den waardigen priester, die sedert geruimen tijd lijdende is, is vooral in de laatste dagen zeer verminderd, nadat hij uit Kleef, waar hij te vergeefs genezing had gezocht, te Rotterdam was teruggekeerd. Ook dit liefdewerk zij onzen gegoeden stadgenooten, vooral in het ingetreden seizoen nu er aan zooveel behoefte is, dringend aanbevolen. De barre winter staat voor de deur Reeds gluurt hij door de kieren der slecht voorziene woningen weldra zal hij zich wel licht in al zijn gestrengheid doen gevoelen. Wee dan hem of haar, die niet het noodige heeft om zich naar eisch voor zijn ruw geweld te dekken of te verwarmen, of die de middelen mist om zich behoorlijk te voeden 1 De St. Vincentius-Vereeniging, dien bar ren tijd met zorg tegemoet tredend, gaat haar bekend liefdewerk weder opvatten. Overtuigd, dat niets meer voedt en verwarmt dan eene portie weltoebereide smakelijke spijs, opent zij ook dezen winter hare spijs kokerij, de reddende uitkomst van zoo menig arme in het barre seizoen, wanneer er weinig of niets verdiend wordt en de be hoeften zoo groot en zoo veelzijdig zijn. Met recht rekent de commissie voor het liefdewerk der spijskokerij op den onmis- baren steun van Schiedams ingezetenen, wijst zij op de steeds grooter wordende behoefte en hare zooveel duurdere inkoopen Voorzeker haar beroep op allen, die mede gevoelen en mede lijden den grooten nood der armen in het strenge seizoen, zal niet onbeantwoord blijven. Zij die reden heb ben den Algoede dankbaar te zijn voor het geen hij hun ter voorziening in hun behoef ten, ook in den veeleischenden wintertijd, heeft geschonken, zullen ook een weinig willen afzonderen voor hen, die in de ko mende maanden aan zooveel behoefte hebben. Er zijn inderdaad gegoeden, die in hun kring geen armen kennen en dus zouden beweren, niet te weten, hoe de te ontvangen spijskaartjes te plaatsen. O, de leden der St. Vincentius-Vereeniging kennen de armen zoo goedZij zoeken ze op in hunne scha mele verblijven, waar zij soms nog uit een eigenaardig eergevoel hun armoede voor 'toog der wereld verbergen. Stelt dan de kaarten, die u zelf niet weet te plaatsen, in het bezit der St. Vincentius-leden, die ze zoo goed weten te gebruiken. Maar in ieder geval helpt en steunt hen in hun hoogst verdienstelijk liefdewerk. Bedenken allen die tot weldoen in staat lijn, dat ook op dit liefdewerk het heerlijk loon rust van Hem, Die aan Hem-zelven ge daan beschouwt, wat den minsten der Zijnen gedaan is, dan zal 'tder St. Vincentius-Ver eeniging bij dit haar edel pogen zeker niet aan hulp en steun ontbreken. Gaarne vestigen wij ook de aandacht op het liefdewerk der St. Anna-Vereeniging, die zich ten doel stelt, gesteund door hare contnbueerende leden, kleedingstukken door haar zelve vervaardigd aan de R. K. armen dezer stad uit te deelen van November tot Mei. De uitdeellng geschiedt 's Maandags middags in het Liduina-Gesticht door de Vereeniging aan de bedeelden persoonlijk. Geen kleedingstukken worden aan de con- tribueerende leden ter hand gesteld. Zij mocht ook in het zevende jaar van haar bestaan weder verscheidene kleeding stukken voor mannen, vrouwen, jongens en meisjes en ook beddegoed aan de armen dezer stad uitreiken. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de in dit nummner voorkomende advertentie van de commissie voor den cursus in han denarbeid. Lettende op de uitbreiding die gaandeweg aan dezen tak van onderwijs gegeven wordt, wenscht de commissie er de hout-slöjd voor jonge lieden boven twaalf jaar aan te verbinden. Zij is zoo gelukkig geweest voor hare plannen te winnen den heer A. van Waart, die zich te Naas in Zweden, te Kopenhagen en laatstelijk te Leipzig geheel op de hoogte heeft gesteld van het nieuwste op dit gebied, die een diploma als onderwijzer in dit vak heeft gekregen en zich bereid heeft verklaard de leiding van dezen cursus op zich te nemen. Zij die kennis willen nemen van hetgeen op een cursus in hout-slöjd wordt onder wezen en vervaardigd, vinden daartoe ge legenheid op Woensdag 18 dezer, des avonds van zes tot zeven uur in het gebouw boven de Koopmansbeurs, waar de heer Van Waart dan tevens gaarne inlichtiugen zal verstrekken. Behalve voor ouders staat ook voor jongelieden boven de twaalf jaren de toegang tot deze openbare les open. Ook meisjes van dien leeftijd kunnen er een kijkje komen nemen, wijl de hout-slöjd ook voor haar een nuttige bezigheid kan zijn. Elders toch bestaan curcussen ook voor jonge dames. In een vergadering van de liberale kies- vereeniging Algemeen Belang" te Rotterdam gold het Donderdag-avond de vraag of men zou samenwerken met het kiesrecht-comité. Men keurde het ten zeerste at dat dat laatste een program had gesteld. Wel kon men met vele punten samengaan, doch zeker niet met de punten grondwets herziening en opheffing der Eerste Kamer. Men was overtuigd, dat vele vereenigingen daardoor van samenwerking zouden worden weerhouden en spoorde dus aan op 1Ü De cember ter vergadering te komen, ten einde te bewerken dat deze punten van het pro gramma werden afgevoerd. Op de vraag van den heer Helsdingen, voorzitter van den Rotterdamsc.hen Bestuur- dersbond, aan den heer Vonk, een der fir manten van de vijlenfabnek aan de Reijn straat te Rotterdam, of hij genegen was met eene commissie over de zaak zijner werklieden in onderhandeling te treden, heeft de heer Vonk geantwoord, dat hij den bestuurdersbond beleefd voor het voorstel bedankte, doch met geen commissie meer in onderhandeling had te treden, omdat hij besloten had geen der drie ontslagen werk lieden weer aan het werk te zetten en ook een gedeelte der stakers niet meer aan te nemen. Gisterenochtend is een der stakers, een slijper, op zijn verzoek, weder op de fabriek aan den arbeid gezet. na eedsaflegging ter rechterzijde plaats naast baron Michiels. Aan de openbare beraadslaging w is onder worpen de overeenkomst met Bilgië be treffende de verbetering van het Kanaal van Gent naar Terneuzen De heer De Beaufort (Wijk) za. ter be stendiging der welwillende verhouding met België, dat bij de grenssluiting voor ons vee niet altijd blijk gat van een diep broederlijk gevoel, het tractaat bekrachtigen in de hoop dat het een gunstige uitwerking zal hebben op de gezindheid der Belgische regeering voor ons, te meer daar spr. in de goed keuring slechts een daad van welwillend heid onzerzijds en geen verplichting ziet. De heer Hennequin had ook weiwil lenden gezindheid van België verwacht en zette uiteen dat bij de verbetering niet ge heel gelet is op alle betrokken belangen op grondgebied met den wensch dat alsnog ernstige bedenkingen zullen woraen weg genomen. Hij drong aan op afschaffing der kanaalgelden en wegneming van waterbe- zwaren in de streek, maar ontkende niet dat het tractaat voordeelen oplevert voer Terneuzen. De heer Van Deinse meende, dat wij bij deze gelegenheid gunstige bepalingen van België hadden kunnen bedingen ten opzichte van den veeuitvoer en de vermin dering der hooge invoeriechten op landbouw producten vooral, als hij er nog op let dat als onze overeenkomst met België zeer in het belang van dat rijk zijn. De heer Conrad beantwoordde de be zwaren tegen het technisch gedeelte der overeenkomst. De sluisbouw beantwoordt aan de eischen der scheepvaart en aan de belangen van Sas van Gent, de bepalingen van het tractaat tegen waterverontreiniging zijn voldoende. De Minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Roel 1, betoogde, dat de Neder- landsche technische belangen bij de over komst behoorlijk behartigd zijn en wees op het karakter van het kanaal als internatio nale vaart en meende dat de verhooging van invoerrechten, die niet alleen voor Neder land geldt en het niet sluiten eener vee conventie geen bewijzen opleverden voor gebrek aan welwillendheid van Belgie's zijde. De afschaffing der kanaalgelden is te over wegen bij de algemeene afschaffing der rijkstollen en het tractaat is daartegen geen beletsel. Defferentieele spoorwegtarieven ten nadeele van Jonzen handel zijn uitgesloten bij vroeger tractaat. Nadat de Minister gewezen had op do groote belangen voor Nederland van dit tractaat en had doen uitkomen, dat sluiting der Belgische grenzen voor ons vee in de naaste toekomst niet te wachten is, tenzij ernstige redenen ontleend aan den gezond heidstoestand van onzen veestapel België daartoe nopen, heeft zijn ambtgenoot van Waterstaat de technische bezwaren beant woord, en verzekerd, dat de Nederlandsche belangen bij de werken voldoende be hartigd zijn. Na replieken is de overeenkomst Gent- Terneuzen aangenomen zonder hoofde lijke stemming. Voorts zijn aangenomen verschiliend sup- pletoire begrootingen en nadere regeling van het aandeel der Indische geldmiddelen in de leening 1883. Het debat over de Indische begco oting is aangevangen. Te Rotterdam hebben Donderdag-namiddag een 20 a 25 talwerklieden getracht de boot werkers, (meest vast werkvolk), die op het stoomschip Zappot, liggende in de Binnen haven en geladen met stukgoederen, werk zaam waren, tot staking over te halen. De aanleiding moet hiervan gezocht worden dat deze lieden tegen een daggeld van f2.40 a f3 werkten, terwijl het loontarief een loon van 3 cent per baal voorschrijft. Nadat bedoelde werklieden door de politie van het afgesloten handeliterrein waren ver wijderd, is men geregeld met de werkzaam heden doorgegaan, waarmede men Vrijdag avond dacht klaar te zijn. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 13 November. De opvolger van wijlen mr. Haffmans, het nieuwe lid voor Venlo, dr. Nolens maakte zijn intrede in priesterlijk gewaad en nam Lang, kaarsrecht en blond, met e^nvoor- ken haardos boven het hooggewelf hoofd, een open, maar ernstig, h_c getint gelaat, maakt het nieuwe Ka een zeer aangenamen indruk. - Jong en krachtig, blijkbaar van ee^ ep zond en flink gestel en van een kenn talenten, waarvan de roep, reeds l»»^ hij als candidaat voor de Kamer wei noemd, tot ons kwam, belooft di- voor de Katholieke partij eenkostbaie winst te zijn. En dit te meer of1 steeds een groote voorliefde heeft ge^ voor de sociale vraagstukken, welke naaste toekomst vooral de aandacht Volksvertegenwoordiging zullen vragen- bijzondere sympathie begroeten wij a eji de verschijning in onze Kamer van geestelijke, die, hij is, zegt men, 'e pessimistisch van aard, den ernst levens reeds vroeg heeft begrepen °^g twijfeld met dezelfden ijver en toeWl) zijn nieuwe taak aanvaardt, als waarv^11 vroeger èn als student te Utrecht, e(1 professor te Rolduc deed blijken. Mr. Nolens nam plaats op de vierde der tweede rij rechts, naast den heer M>c j die, in zekeren zin de taak van Par «n vervulde en den nieuwen afgevaardigd zijn collega's voorstelde. Voor hem z'' heer Kolkman, die de buur is van Schaepman en recht voor zich heeft nf p Everts. De drie priester-kamerleden 21 dus in elkanders onmiddellijke nabijhe' be- De gemeenteraad van Amsterdam) pf- noemde tot wethouder (vac. Treub Blooker met 20 tegen 18 stemmen Blooker nam de betrekking aan. ADVERTENT IE N. Voor de vele bewijzen van deelneming °nCtef vonden bij het overlijden onzer geliefde ZuS en Behuwdzuster JOSEPHINE MARIA MEIJER, betuigen wij onzen haf lijken dank. Uit aller naam M. J. M. T. VAN GENT-ME,jf> J. W. M. VAN GENT. Hees, 15 Nov. 1896. Bijzonder aanbevolen aan IlPJ die aan prima kwaliteit devo**1 keur geven. Dr. Nolens in de Kamer. De priester-afgevaardigde van Venlo, dr. Nolens, heeft gisteren zijn intrede in de Tweede Kamer gedaan. De Residentiebode geeft het portret van den nieuwen afgevaardigde met de volgende levensschets Gekleed eerst in toog met sjerp, daarna in lange geestelijke jas, nam hed^n op de gebuikelijke wijze in de Kamer zitting het nieuwe lid voor Venlo: mr. W. H. Nolens. Het nieuwe kamerlid is meester in de de rechten, doctor in de Staatswetenschap pen, en professor te Rolduc. Hij maakte zijne voorbereidende studiën aan het college St. Joseph te Weert. Zijne universitaire studiën volbracht hij aan de Hoogeschool te Utrecht. Na de H. Priesterwijding ontvan gen te hebben, promoveerde hij den 18en Feb. 1890 te Utrecht met de hoogste onder scheiding cum laudè) tot Meest ;r in de Rechten met proefschrift»De leet van den H. Thomas van Aquino over het i icht" en tot Doctor in de Staatswetenschappen met astellingen." V op Woensdag 18 Nov. d-s' In de Gro te Zaal der Onderwerp met het Leger des Heils- NOGNIMMERINNEDERLiNDVEKT#0 Toegang 25 Ct- 50 Ct. en 11'^ Aanvang 8 UUT 'S avonds. jgii Plaatsbilletten verkrijgbaar aa° ingang der Zaal. TE GEVEN DOOR MET ZIJN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2