Dagblad voor Schiedam en Omstreken. bureau 'jfgofersfraaf 50. 19de Jaarg. Zondag 15 November 1896. No. 5645. TWEEDE BLAD. algemees overzicht. Vervolg Binnenland. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2.— Afzonderlijke Isommers- 0.05 44 November '96.^ De leidende staatslieden in Engeland 8&an nog steeds voort in politieke rede neringen hun meening over den toestand 111 Europa kenbaar te maken. De staats ecretaris voor Indië, lord George F. Hamil- ton hield te Acton een rede, waarin hij de °P«aerking van lord Salisbury bevestigde, tusschen Engeland en Rusland geen onoverkomelijke oneenigheid bestaat. Het *°u goed zijn, meende Hamilton, als de "itsche pers dit erkende en zorg droeg, e Engelsche lankmoedigheid niet oponbe- 0orlijke wijze op de proef te stellen door j|e aanvallen welke zij bestendig tegen ''"geland richt. De Köln. Ztg. merkt niet Zeer vriendelijk op, dat Hamilton beter deed zich met zijn eigen te bemoeien en te letten °P den nood in Indië, dan zich in aange- ®&enheden te mengen, waarvan hij niets begrijpt. Dok de officieuse Norddeutsche zoowel a's de radicale Foss. Ztg. is verontwaardigd °Ver de rede van Hamilton, maar de Bis- •"arckiaansche Berliner Neuesie Nachrich- ten beweren, dat reeds sedert twee maanden e Engelsche regeermg alle moeite doet om ®e" toenadering tot Duitschland te verkrijgen °or den rechtstreekschen invloed van hoog geplaatste personen op den Keizer buiten Qe diplomatie om. En juist daarom zou Bis marck met zijn onthullingen in de Ilamb. Nachr. te rechter tijd tusschen beiden ge komen zijn om tegen die Engelsche verlok kingen te waarschuwen op een oogenblik men zich te Londen reeds van den eizer verzekerd waande. Lord Lonsdale, de vriend van keizer Wil- h®lm, heeft eergisteren avond aan een diner *6 Whitehaven, een toost gehouden die de Ha"dacht trekt. Hij vertelde, dat president Kroger voor Jamesons aanval inderdaad Duitschlands hulp inriep, maar Duitschland Peigerde: Over het vermaarde telegram *an den Keizer aan president Kruger wilde °rd Londsdale zich liever niet uitlaten Misschien waren althans de bewoordingen ""verstandig gekozen, maar hij verklaarde Z|ch gemachtigd nog eens te verzekeren, het telegram niets vijandigs hoege- "aamd tegen het Engelsche volk bedoelde. Dell, alias Ivory, medeplichtige van Kearny eti Haynes, die te Rotterdam in hechtenis genomen, is te Londen verwezen naar rechtbank. In de akte van beschuldiging w°rdt hem ten laste gelegd samenzwering tot het veroorzaken van dynamiet-ontplof- ®°gen in Engeland. Een Londensch blad meldt, dat de Engel sche regeering besloten heeft een vervolging l" te stellen tegen den (Engelschen) secre taris van het Chineesche gezantschap te Londen, Hallidayr Mc Kartney, wegens het "Plichten van den Chineeschen dokter ^oenjatsen. PRIJS DER adverte;nti;ëN: Van 1—6 regels0.60 Elke gewone regel meerq.io Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. De Daily Telegraph verneemt uit Pre toria, d.d. Donderdag, dat het bericht als zou de Zuid—Atrikaansche Republiek een millioen pond sterling schadevergoeding van de Chartered Company eischen, onjuist is. Het Londensche bureau van den Johannes burg Standard and Digger News publiceert een telegram uit Johannesburg, naar luid waarvan de regeering der Z.-A. Republiek de schadevergoeding voor Jamesons inval, als de Chartered Company weigerde te betalen, van de Engelsche regeering eischen zou, en dat van deze betaling verwacht werd. De Senaat in Frankrjjk hield zich gis teren weer bezig met het ontwerp tot wijziging der drankbelasting, dat ten slotte werd aangenomen. Er zijn echter amende menten in aangebracht welke de goedkeu ring der Kamer nog behoeven, zoodat er van invoering vooralsnog geen sprake kan zijn. Den velen tegenstanders van de wet zal dit niet onaangenaam zijn. Het Romeinsche dames comité, dat zich in Italië zeer verdienstelijk maakt door zich het lot der krijgsvangenen in Abyssinië aan te trekken, heeft van Dzjiboeti bericht ontvangen, dat de Negus in de oprichting eener afdeeling van het Roode Kruis toe stemt en haar neutraliteit in oorlogstijd erkent, zoodat voortaan geneesheeren vrijelijk naar Sjoa mogen gaan. De Russische expe ditie zal 25 dezer uit Harrar naar het buitenland mogen uitrukken. Volgens den Romeinschen correspondent van den Univers had 's Pausen aanzoek zulk een gunstig onthaal bij Menelik gevonden, dat hij reeds opzettelijk de meeste krijgs gevangenen te Adis-Abeba had bijeenge bracht om ze aan mgr. Macario mee te geven. Het bekende geval met de Doelwijk was de aanleiding, dat Menelik op zijn be sluit terugkwam. Niettemin gaf hij een officier en een korporaal in vrijheid mede aan den Pauselijken gezant om zijn diepe achting jegens Leo XIII aan den dag te leggen. De Italiaansche regeering heeft Maandag te Genua eenige stoombooten van de Maat schappij Florio Rubattino laten inspecteeren omtrent haar geschiktheid voor troepen transport. Dit heeft aanleiding gegeven tot het gerucht, als zou de Regeering zich voorbereiden tot een nieuwe expeditie tegen Abyssinië. In politieke kringen in de hoofdstad van Oostenryk trekt het verblijf van den koning van Griekenland en zijne veelvuldige bespre kingen met den keizer Oostenrijk en graaf Goluchowski de aandacht. Men spreekt zelfs van eene toenadering tusschen Oostenrijk en uriekenland in het Macedonische vraagstuk. Het feit, dat de Russische gezant te Con- stantinopel Nelidoff, naar St. Petersburg is ontboden, schijnt in Rusland het vermoeden te bevestigen, dat hij ten slotte Lobanoff als minister van buitenlandsche zaken zal op volgen. Dit zou dan in het voorjaar gebeuren als de toestanden te Constantinopel wat opgeklaard zijn- Volgens de Times is de rust op Creta nog lang niet hersteld. Vooral onder de Christenen heerscht groote moedeloosheid en sterker dan ooit wordt er behoefte ge voeld aan een krachtig civiel bestuur. Als men sommige bladen mag gelooven doorleven Spanjaarden en opstandelingen op Cuba een crisis die gunstiger afloop belooft aan de zijde der laatsten dan aan die der eersten. De toestand wordt in de Vereenigde Staten zoo critiek geacht, dat een ontknoo ping op dit oogenblik onvermijdelijk wordt beschouwd en dat daarom de regeering der Vereenigde Staten zich rustig op een afstand houdt, wetende dat zij niets beter kan doen dan den loop der gebeurtenissen met scherp oog gade te slaan. Ook de limes, erkennende dat er voor de Vereenigde Staten geen reden bestaat om de tot dusver gevolgde politiek te wij zigen, verheelt niet, dat de positie van Spanje op Cuba uiterst hachelijk wordt. Want geen enkele aanwijzing is te vinden, welke een onderdrukkig van den opstand in het vooruitzicht stelt. Spanje heeft boven matig groote inspanning getoond. Het heeft op Cuba een garnizoen gebracht van 200.000 mande schatkist zijn de klemschroeven aangelegd en de rebellen bieden nog altijd tegenstand, thans heftiger dan ooit. vDe ernst van den toestand kan door de warmste vrienden van Spanje niet worden ontkend." Aan de Times wordt uit New-York ge seind: De Cubaansche partij in de Veneenigde Staten bereidt, nu de Venezolaansche kwestie van de baan is, onbetwistbaar een nieuwen anti-Spaanschen veldtocht voor. Men acht het zeker, dat Cleveland in December in zijn boodschap aan het Congres, onder den aan drang van de publieke opinie, die de Cubanen gunstig gezind is, de Cubaansche kwestie behandelen zal. Die publieke opinie heeft ook bewerkt, dat de regeering der Unie werkelijk eenige vlootbewegingen beraamde voor het geval zij hare neutrale houding, tot dusver volgehouden, liet varen. Men aarzelt echter nog te Washington, en veel hangt af van Spanje's houding tegenwoordig. In zake den toestand in Brazilië wordt uit Rio Janeiro aan de Times gemeld, dat de Staatspresident om gezondheidsredenen en tengevoige van een operatie de teugels van het bewind heeft overgegeven aan den vice-president Pereira. Men hoopt evenwel, dat de president spoedig in staat zal zijn om zijn taak te hervatten weshalve het door het Kabinet aangevraagd ontslag niet is aangenomen. Te 's Gravenhage heeft gisteren de onder- teekening van de overeenkomst betreffende het internationaal privaatrecht plaats hebben in tegenwoordigheid van de ministers van buitenlandsche zaken en justitie en den staatsraad prof. Asser als vertegenwoordi gers van Nederland en voorts van vertegen woordigers van België, Spanje, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Portugal, Zweden en Noorwegen en Zwitserland. Naar het Dagblad verneemt, zullen de Commissarissen der Koningin in de verschil lende provinciën hun belangstelling in het aanstaand zilveren ambtfeest van hun ambtgenoot in deze provincie, mr. C. Fock, aan den dag leggen door de aanbieding van een huldeblijk, waartoe deze hoofden der gewesten naar de residentie zullen komen. De verklaring van het zonderlinge feit, dat er na den dood van Koning Willem III nog voortdurend nieuwe muntbiljetten van f50 met zijn portret worden uitgegeven, is, naar de Haagsche Ct. verneemt, dezedat de beteekenis van de muntbiljetten, vast gesteld bij kon. besluit, in het Staatsblad moet worden opgenomen en men 't tot dus ver niet noodig achtte de moeiten en kosten te maken van eene nieuwe gravure. Op 16 November zal de beproeving plaats hebben van de nieuwe spoorwegdraaibrug over de Leidsche Trekvliet nabij het station Voorburg. Wanneer de uitslag gunstig is, wordt zij den 24 d. a. v. definitief in gebruik genomen. Aan het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem, werd door wijlen den heer D. Har- tevelt te Leiden, een aanzienlijk geschenk gelegateerd, bestaande uit vier polygromeer- de beeldjes Italiaansche kunst; een schrijt- nap van ingelegd linnenhout, met daarbij behoorende specimina van dat houteen antiek Japansch bronzen wierookvateen Javaansche ponjaard met ivoren gevest en gouden schreê een degenstok van het hout van den klapperboom met zilveren beslag. Het lemmet is gedamasquineerd en met goud in gelegd een ivoren a jour gesnaden sigaren koker, in den kraton gemaakt. Beiden laatste voorwerpen zijn geschenken van den Soesoehoenan van Soerakarta Pakoe Boewono VII, door den heer Hartevelt in 1858 ontvangen, toen hij die residentie verliet. Tegen vergunning De afdeeling Helder van den »R. IC. Volksbond" heeft vergunning gevraagd en verkregen voor den verkoop van sterken drank in het door haar nieuw gesticht vereenigingslokaal. De afd. van Patrimo nium vond daarin aanleiding om Woens dagavond eene openbare bijeenkomst te houden, teneinde op grond van haar sociaal program daartegen te protesteeren. Deze bijeenkomst werd zeer druk bezocht onder de aanwezigen waren ook vele R. K. arbeiders. Na eene inleiding van den heer A. P. Staalman, afgevaardigde ter Tweede Kamer, werd met algemeene stemmen eene motie aangenomen, waarin de vergadering hare diepe verontwaardiging uitspreekt over het feit, dat de vR. K. Volksbond"deze vergun ning heeft durven aanvragen, waardoor de arbeiderspartij beleedigd en gegriefd wordt en deze Bond zijn aanspraak op het ver- NIEUWE SGHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5