Stads- en Gewestelijk Nieuws. Dit laatste bericht word evenwel door een telegram uit Rome tegengesproken. De oneenigheid tusschen kolonel Petrofï en vorst Ferdinand van Bulgarije schijnt steeds grooter afmetingen aan te nemen. Hij is niet aanwezig geweest bij de plech tige godsdienstoefening, gehouden ter nage dachtenis van vorst Alexander. Deze af wezigheid heeft allerwege de aandacht getrokken, omdat daaruit reeds bleek, hoe de minister een samentreffen met den vorst opzettelijk scheen te willen vermyden. Maar nog grooter bewijs van de ontevre denheid des ministers wordt gezocht in het feit, dat hij niet alleen zijn portefeuille wil neerleggen, maar tevens uit het leger zal treden. Omtrent den opstand op Cuba zijn weer eenige berichten ingekomen die als altijd geen volledig vertrouwen verdienen. De Cubaansche hoofden Carrillo, Miguel Gomez en Serafin Sanchez zijn varslagen bij Caney, Manguitas, Sagua, San José, Ramos en Rosario. Zij hebben groote ver liezen geleden. Generaal Weyler is er in geslaagd de gemeenschap tusschen het Oosten van het eiland en Havanna te her stellen. Een telegram van New-York deelt mede, dat president Cleveland misschien aan Spanje en Cuba zijn bemiddeling zal aanbieden om een wapenstilstand of een modus vivendi gedurende eenige maanden tot stand te brengen. Schiidam, 23 November 1896. In- en doorvoer van rundvee, schapen en geiten uit België. De Burgemeester van Schiedam vestigt op verzoek van den Commissaris der Ko ningin in deze provincie de aandacht op de ministerieele beschikkingen, waarbij de voor waarden zyn vastgesteld waarop ten aanzien van den in- en doorvoer uit België van rundvee, schapen en geiten voor de fokkerij zoowel als voor de slachtbank afwijking, wordt toegestaan van de verbodsbepalingen, vervat in het koninklijk besluit van 8 De cember 1870 Staatsblad no. 107). De ministers van binnenlandsche zaken en van financiën brengen ter kennis van belanghebbenden, dat met intrekking van hunne gemeenschappelijke beschikkingen van 20 Mei 1895 en 6 f ebruari 1896 no..32, voor zoover deze betrekking hebben op de invoer uit België van rundvee en schapen, bestemd voor de slachtbank, daaronder be grepen de exportslachterijen, afwijking van de verbodsbepalingen, vervat in het aange haald Koninklijk Besluit, wordt toegestaan ten aanzien van den in- en doorvoer uit België van rundvee, schapen en geiten op de volgende voorwaarden A. bij invoer van rundvee, schapen en geiten, bestemd voor de fokkerij 1°. dat aan het eerste kantoor worde overgelegd eene ambtelijke verklaring van de overheid van de plaats van herkomst binnen de laatste 8 dagen afgegeven, ten bewijze a. dat de dieren, waarvan de leeftijd en het signalement te vermelden zijn, gedurende gerukt," riep hij, paars van kwaadheid. »Onmogehjk, luitenant." »Wel voor den duivel pardon, mynheer pastoor zal je met gehoorzamen En met het plat van zijn sabel gat hij mij een geweldigen slag in het gezicht. Ik kookte van woede en rilde koortsig in dien jongen man zag ik niet meer mijn superieur, maar een laffen aanvaller tegen wien ik mij niet mocht verdedigen, door wien ik mij onge straft moest laten mishandelen, maar plicht en voorzichtigheid alles vergat ik en ik smeet hem een brood naar den kop zoodat hij omviel." »Dat was een ernstig vergrijp," sprak de kantonrechter. »Dat geloof ik wel. Een uur later hield de maarschalk wapenschouwing over de divisie. En toen hij achter het regiment gekomen was, zag hy daar een arm sol daatje staan door vier fuzeiiers bewaakt. Die soldaat was ik. sHelp me maarschalk, help me 1" riep ik. (Slot volgt.) de laatste 20 dagen te dier plaatse verblijf hebben gehouden en b. dat te dier plaatse wanneer het rundvee betreft, in de laatste 120 dagen geen besmettelijke longziekte en in de laatste 6 weken geene veepest en geen mond- en klauwzeer, wanneer het schapen betreft, in de laatste 6 weken geene veepest, geen mond- en klauwzeer, geene schaapspokken en geen rotkreupel, wanneer het geiten betreft, in de laatste 6 weken geen mond- en klauwzeer en geene schaapspokken zijn voorgekomen 2o. dat de dieren aan het eerste kantoor door den districtsveearts of een zijnor plaats vervangers worden gekeurd en gezond be vonden. Deze veearts is bevoegd, wanneer eenige overweging van veterinairen aard hem daar toe aanleiding geeft, den invoer slechts toe te laten onder voorwaarde, dat de dieren zoo spoedig mogelijk, afgescheiden van ander vee, naar de plaats van bestemming worden doorgevoerd, aldaar gedurende de 15 vol gende dagen afgezonderd worden gehouden en na dien termijn niet met ander vee in aanraking gebracht worden, dan na door den districtsveearts of een zijner plaatsver vangers op nieuw te zijn gekeurd en gezond bevonden B. bij invoer van rundvee, schapen en geiten, bestemd voor de slachtbank, daar onder begrepen de exportslachterijen lo. sub A, lo 2o. dat de dieren, zoo spoedig mogelijk afgescheiden van ander vee, naar de plaats van bestemming worden doorgevoerd, per spoor, zonder overlading, in afzonderlijke, gesloten en verzegelde wagens 3o. dat de ontzegeling der wagens op de plaats van bestemming niet geschiedde, dan in tegenwoordigheid van den districtsveearts oi een zijner plaatsvervangers 4o. dat de dieren, op de plaats van bestem ming, onder politietoezicht, zoowel ontladen als vervoerd worden naar de slachtplaats, alwaar zij van ander vee afgezonderd zijn te houden en binnen 24 uren, mede onder politietoezicht, moeten worden geslacht C. bij doorvoer van rundvee, schapen en geiten dat de dieren, na aan het eerste kantoor door den districtsveearts of een zijner plaats vervangers te zijn gekeurd en gezond bevon den, zoo spoedig mogelijk, afgescheiden van ander vee, worden doorgevoerd per spoor, zonder verdere overlading, in afzonderlijke, gesloten en verzegelde wagens. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente werd Zaterdag-middag geopend de inschrijvingsbiljetten voor het recht van afslag var. visch aan de vischmarkt alhier. Ingekomen waren 2 inschrijvingsbiljetten en wel van C. Kerssen voor f65 en W. Blok voor f 80 per jaar. De gunning is nog voorbehouden. De Parochie-verdeeling. Het Bisschoppelijk besluit, gedateerd van 19 November 11., waarbij de parochie van den H. Joannes den Dooper te Schiedam in twee parochiën wordt verdeeld, is Zon dag 11. in de parochiekerk van den H. Joannes den Dooper en in de nieuwe parochiekerk van O. L. Vrouw van den H. Rozenkrans van den predikstoel afge kondigd. Het bevat in hoofdzaak het volgende Met toestemming van het hoogwaardig ka pittel en gehoord de belanghebbenden, krach tens zijn gewoon gezag en de hem door de H. Kerkvergadering van Trente gedelegeerde volmacht, heeft Z. D. Hw. de Bisschop van Haarlem besloten te bepalen en vast te stellen als volgt Het parochiaal grondgebied der parochie van den H. Joannes den Dooper te Schiedam wordt verdeeld in twee nader te omschrijven deelen, waarvan een gedeelte blyft be- hooren tot de parochie van den H. Joannes den Dooper en het tweede gedeelte eene nieuwe parochie vormen zal. Bedoeld tweede gedeelte wordt opgericht tot eene zelfstandige en van de overige parochiën geheel vrije en onafhankelijke parochie onder den titel van Parochie van O. L. Vrouw van den Allerheiligsten Ro zenkrans te Schiedam, waarvan de tegen woordige Bijkerk aan den Singel verheven wordt tot Parochiekerkmet al de rechten en voorrechten aan parochiekerken verbonden. Ongewyzigd de Bisschoppelijke besluiten van 6 December 1856 en 19 November 1872, waarbij de parochiale grensregeling van Schiedam en omliggende parochiën wordt vastgesteld, wordt van dat gedeelte der stad, hetwelk thans de parochie van den H. Joannes den Dooper is. de volgende ge deelten toegewezen aan de nieuwe parochie van O. L. Vrouw van den Allerheiligsten Rozenkrans lo. Het gedeelte der stad dat ligt tusschen den Overschieschen Weg en den Rotter- damschen Dijk, met de Broersvest, van de Rotterdamsche Poort tot aan de Spoeling- brug 2o. Het stukje Kerkstraat, aan de eene zijde tot aan het Broersveld en aan de andere zijde tot aan de Kreupelstraat. 3o. De geheele Kreupelstraat, aan beide zijden. 4o. Aan het eind der Kreupelstraat wordt de grenslijn doorgetrokken tot op de Schie vervolgens dusgedeelte Boter- straat, aan beide kanten, van de Kreupel straat tot aan de Spoelingbrug, de Schie, St. Anna-Zusterstraat, Groenweegje en Noordvest. N. B. Hoekhuizen, sloppen, gangen, hofjes enz. worden geacht tot die parochie te be- hooren, waarin de hoofdingang iigt. Het Heerenpad echter wordt met wederzijdsch goedvinden aan de nieuwe parochie toege wezen. De vakafdeeling der Houtbewerkers van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam, onder het patronaat van den H. Jozef, hield Zondag in het Bondsgebouw eene propa- ganda-vergadering, waaromtrent ons eenige mededeelingen werden verstrekt, die wij hier slechts verkort kunnen wedergeven. Dé Voorzitter, de heer J. N. Elgers, opende de vergadering met het gebruikelijk gebed en richtte daarna een woord van welkom tot de vergadering allereerst tot den spre ker, den heer P. G. Stuul, van Den Haag, voor de bereidwilligheid waarmede hij de uitnoodiging om in deze vergadering het woord te voeren had aangenomen, verder tot het Bondsbestuur en de aanwezige be stuurders van verschillende vakafdeelingen in 't bijzonder zijn welkomstwoord richtend tot de tegenwoordige houtbewerkers, be treurde spr. 't, dat er nog niet meer waren opgekomen. Herinnerend aan het verheven woord van Z. H. Paus Leo XIII »arbeiders vereenigt u", wees spr. op het groot belang van het vereenigingsleven in de vakafdee lingen, waarin de kracht van den Bond is opgesloten. Toen in 1776 de gilden in Frankrijk bij de wet werden opgeheven, traden de misstanden op den voorgrond langer arbeidstijd en lager loon, dat was de vrijheid die den werkman werd aange boden. Spr. wees er ten slotte op, hoe moeilijk de taak voor een bestuur is en hoe bezwarend het lidmaatschap wordt, wanneer niet een groot aantal leden tot de afdeeling toetreden, mededeelende dat een bestuurslid langs dien weg buiten betrekking was geraakt. De spreker voor dezen middag daarna het woord erlangend, verklaarde alleen te zullen spreken als een zoon van het volk, verbonden als allen zijn door de banden des geloots, de belangen van den Bond en die der vakafdeeling. Verder be «leitte spr. de noodzakelijkheid vari het vereenigings leven, wijzende op den strijd onzer dagen en den geest van onzen tijd. Van de kracht van het vereenigingsleven in vorige eeuwen ge tuigen nog Rome's kunstwerken. Men is maar half katholiek, wanneer men zich niet vereenigd heeft. Spr. hoopte dan als zoon van het volk het genoegen te hebben, alle vakbroeders in deze vakafdeeling van hout bewerkers aaneengesloten te zien, veroor. deelend de kleingeestigheid en - e laksheid die den werkman dikwijls van h< t toetreden tot de vakvereenigingen terughc iden. Nadat de spreker zijn taak ten einde had gebracht en de Voorzitter 1 jm namens de vergadering had bedankt, isprak ook de heer J. J. Van Hees de noodzakelijkheid van aaneenaluiting in de vakafdeelingen. Daarna voerde nog de president der afdeeling, de heer C. Willeman, het om eveneens de noodzakelijkheid va"eJ,jng eeniging te betoogen, waarna de verg door den Voorzitter werd geiloten. n d« A. K., die een 14 dagen geleden a Hoofdstraat te dezer stede bij het a *P a* been gen van een sleeperswagen met ue onder de wielen geraakte en naarjag- ziekenhuis werd vervoerd, kon Zate ochtend hersteld die inrichting veI maar werd door den rijksveldwachter genomen en gebracht naar het hui»^ bewaring, ten einde 10 dagen hechte ondergaan, waarvoor hij wegens oveitr der drankwet gesignaleerd stond. Gedurende de afgeloopen week zij" Nieuwen Watei weg ingekomen 143 se',e're,i waarvan 17 zeilschepen. Hiervan bestemd voor Rotterdam 139, voor Schie 3 en voor Vlaardingen 1. gI) In hetzelfde tijdperk van 1895 binnen 121 schepen, waarvan 6 zeilsc^eP^ Hiervan waren bestemd voor Rotterdam Tot op heden is het aantal binneng6^ men schepen 635, metende 660.287 register ton, grooter dan tot op ge'1-' datum in 1895. uoor d. en vv. van notteraam j gemeenteraad een voorstel ingediend uitbesteding van de levering der voor reinigingsdienst benoodigde bespanning en W. stellen voor, hen te machtige" het houden eener openbare 'n r(|, ving in vier perceelen of gecombi"6"^ gedurende het tijdvak van 1 Mei 189' 31 Juli 1901 veplichting voor leveranc'ey om voor de vereischte stalling te tor^ en om van de gemeente over te nemen nog bij den reinigingsdienst aanwe^» onverdachte paarden en tuigen, teg6" taling der daaraan vóór de inschrijving taxatie toegekende waarde en voorts te machtigen, die levering te gunnen, i°" hun die voorwaarden in verband met begrootingspost aannemelijk voorkom6"1 anders nadere voorstellen te doen. Vrijdag-avond werden aan het stat'°e Beurs te Rotterdam door de politie t* Duitschers aangehouden, een kantoor diende en een smid,beiden 23 jaar oud- hun bezit werd gevonden een bedrag ongeveer 5000 mark aan goud- en zilverg®^ welk bedrag door den kantoorbediende verduisterd ten nadeele van zijnen te D burg gevestigden patroon, een koop"1 f De smid, zijn vriend en medeplichtige, na het plegen van het misdrijf med6 reis gegaan, teneinde zoo mogelijk Q* Amerika te ontkomen. Beiden werden v°a loopig als niet toegelaten vreemdeliuS^ naar het huis van bewaring overgebra" In een logement op den Schiedams" dijk te Rotterdam zijn door de rech6lC^. aangehouden twee 15 jarige scholieren, ouders te München en te Dusseldorf achtig zijn. De knapen waren heime van een kostschool te St. Goarshause" Coblenz ontvlucht en maakten den reis een bedrag van 50 mark aan geleend ge Hun ideaal was een schip te zoeken 6" wijde wereld in te trekken. Bij aanhouding waren zij geen cent rijk m6^ Natuurlijk werd aan de ouders bericht hunne aanhouding gezonden. Vrijdag-avond ruim 7 uur heeft 111 Rotterdamsche Schie te Overschie een a varing plaats gehad tusschen de stoom »de Reederij de Schie" en een met dun" mest beladen Westlandsche schuit, schipP Cornelis de Winter te Delft. Deze bek wam een groot gat in den boeg, l°° t, een gedeelte van den mest moest ove e laden worden. Vanwege de afdeeling Delft der 111 schappij »Tot bevordering der Toonku"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2