meening moet het bestaande tariefstelsel afgeschaft en een geheel nieuw ontwerp gemaakt worden. Dingley vertrouwt, dat een dergelijke wet in den tijd van zes weken kan aangenomen worden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 27 November 1896. Bij Burgemeester en Wethouders van Schiedam is ingekomen een verzoek van Julius Strömer te Keulen om vergunning tot oprichting van een fabriek ter bereiding van consistente vetten, aan den Noordvest- singel no. 33, kadaster sectie H. no. 302 en plaatsing daarin van een stoomwerktuig van 2| paardenkracht en ketel met een verwarmingsoppervlak van 6 M2 Gelegenheid tot het inbrengen van be zwaren tegen het toestaan van dat verzoek zal op Donderdag den lOn December a.s., des namiddags ten 2 ure, ten Raadhuize worden gegeven, terwijl drie dagen vóór genoemd tijdstip van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. In de nieuwgegraven haven nabij den Frankelandschen dijk alhier liggen thans de Scheveningsche bommen Vriendschap en Oefening SCH. 14, en Dina Cornelia SCH. 167. Een twintigtal loggers worden nog ver wacht, om daar te overwinteren. De Rotterdamsche Raad heeft thans over gewichtige zaken beslissingen te nemen. De volgende week komt de Raad bijeen om de onderwijs-voorstellen te behandelen. Gisteren waren eenige kleine zaken aan de orde. Volgens het praeadvies van B. en W. werd afwijzend beschikt op het adres van ïSchuttevaer", om de lage brug te Overschie in een beweegbare brug te veranderen. Aan de orde kwam de ontwerp-verorde- ning betreffende de passage over de Wil lemsbrug en over de Koninginnebrag. Deze zaak gaf tot langdurig debat aan leiding. De sprekers deden verschillende voorstellen aan de hand omtrent het verkeer der voetgangers op de Willemsbrug. Hot vol gende voorstel van het raadslid, den heer Ebeling, werd ten slotte met algemeene stemmen aangenomen. Het schut weg te laten en B. en W. uit te noodigen ten aanzien van het dichtmaken der brugleuningen een nader voorstel aan den Raad te onderwerpen en de ontwerp verordening omtrent het rechtshouden buiten behandeling te laten. Een bierhuishouder te Rotterdam huurde een dogcar, waarvoor een poney was gespan nen, om daarmede uit rijden te gaan. Voor zijne woning in de Sluisstraat gekomen, liet hij paard en wagen een korte wijle onbe heerd voor zijne deur staan. Drie personen die zich tijdelijk in het bierhuis ophielden, hebben hiervan gebruik gemaakt om in het rijtuigje te stappen en daarmede heimelijk weg te rijden. Tot nog toe is noch van dit drietal, noch van paard en wagen eenig spoor ontdekt. Door het mistige weder van Zondag en Maandag geraakte de logger Sch. 251 Jone Maarten van den reeder W. Verhey op een zandplaat bij Domburg9 matrozen waren reeds met de reddingboot afgehaald, toen het vaartuig vlot raakte en met 5 matrozen zee inging «n gisteren behouden te Vlaardingen binnenkwam. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 26 November, Voortgezet wordt de beraadslaging over de invoering der wet op de personeele belasting. De heer Heemskerk bestreed de in voering, zoolang de regeling der gemeente- financiën, op het personeel gebaseerd, niet is aangenomen, zoodat de toestand sedert de aanneming van het amend. Vermeulen- Kolkman niet veranderd is, terwijl de invoe ring de gemeente-financiën achteruitbrengt. Ook mr. Borgesius achtte alle be zwaren tegen invoering nog niet vervallen bjj de onzekerheid omtrent het lot der gemeente-financiën, maar meende niettemin dat de Kamer te dien aanzien geheel vrij blijft bij inwerkingtreden der personeels belasting. Ook was vervallen het bezwaar ontleend aan hst destijds nog niet geregelde kiesrecht en aan den toestand der schatkist. Nu de meerderheid der Kamer het personeel heeft aangenomen, berustte hij in den ver loren strijd, aan het publiek overlatende te beoordeelen of de nieuwe belasting voordeelig zal zijn. Hij verklaarde zich dus vóór het ontwerp. De Minister van Financiën achtte hier door zijn taak zeer vergemakkelijkt, be toogde dat de voorgestelde invoering niet Strijdt met de beslissing der Kamer tot uitstel der inwerkingtreding en de ongele genheden voor de gemeenten tijdelijk worden verholpen, zoolang de regeling der gemeente- financiën niet tot stand is gekomen. Do gemeenten zullen de verlichting van druk, die het nieuwe personeel voor de burgerij zal brenger., zeker niet willen uitstellen. De Min. bevestigde, dat de Kamer volkomen vrij blijft bij de regeling dor gemeente- financiën. Na sluiting der algemeene beraadslaging, kwam in behandeling het door de heeren Gerritsen en De Boer voorgestelde en op rechtvaardigheids- en billijkheidsgronden ver dedigde amendement om aan de belasting schuldigen voor het nog verschuldigde bedrag volgens de oude wet, ontheffing teverleenen, zooals aan de nieuwe belastingschuldigen onder de nieuwe regeling, kwijtschelding kan worden verleend. De heer H i n t z e n bestreed het amen dement, dat bovendien en uit een fiscaal én uit een politiek oogpunt ten aanzien van het kiesrecht het doel niet bereikt en dat meer onwillige dan ongelukkige belasting schuldigen zal baten. De Minister van Financiën, de heer Sprenger va» Eijk, sloot zich bij die bestrijding aan met een betoog, dat het amendement hoegenaamd geen effect zou hebben. Ook de Commissie van Rapporteurs ont ried bij monde van den heer Van Delden het amendement. Het amendement ontheft onwilligen van den blaam hun belasting niet te hebben willen betalen. De heer Gerritsen wijzigde zijn amen dement om aan de fiscale bezwaren te ge- moet te komen, doch de regeering en de Commissie van Rapporteurs bleven het be strijden. Het amendement-Gerritsen werd verworpen met 71 tegen 18 stemmen. Delnvoeringswetnieuwe perso neel met 1 Januari a. s. is aange nomen met 68 tegen 22 stemmen. Daarna is goedgekeurd het ontwerp tot vergoeding aan de gemeenten voor de min dere opbrengst der opcenten op 't personeel. Het wetsontwerp tot bekrachtiging van eene overeenkomst met de Exploitatie maatschappij betreffende personeel weleer in dienst bij de voormalige Ned. Rijnspoor wegmaatschappij, dat van Staatsexploitatie van het Intercommunaal Telefoonnet en eenige kleinere wetsontwerpen werden goedgekeurd. Vele andere ontwerpen en de Staatsbe- grootin» zijn aan de orde gesteld voor Dins dag a. s. Onze Koniginngen hebben, zooals reeds is gemeld, een bezoek gebracht aan de Certosa van Pa via. »La Certosa di Pavia" is een Karthuizer klooster, 8 kilometer ten Noorden van Pavia gelegen. Dit klooster is, zoowel om zijn bouw als om zijn rijkdom aan beeldhouw werk, een der schoonste gebouwen van de wereld. Het werd in 1395 gesticht door Giovanni Galleazzo Visconti en reeds 2 jaar later door de monnikken betrokken. De kerk, in den vorm van een kruis, gedeeltelijk in gothische, gedeeltelijk in renaissance-stijl gebouwd, is 77 meter lang en 54 meter breed. Boven het midden van het kruis staat een grootsche koepel. De fagade is ontworpen door Ambrosio Bourgognone in 1473 en prijkt met een rijkdom van heer lijk uitgevoerd beeldhouwwerk. Zij bestaat uit wit marmer, brons en mozaïek. Het in wendige der kerk bevat een schat van fresco's, schilderijen en beeldhouwwerk. Vooral het hoogaltaar is beroemd. Het klooster werd in 1782 door Jozef II opgeheven, in 1843 werd het den monniken teruggegeven, doch is door de Italiaansche regeering thans weer opgeheven. De Romeinsche correspondent der IV. R. Ct, seint in dato 26 dezer De Koninginnen bezochten gisteren Monza voor de ijzeren kroon van Lombardijs, en daarna te Milaan het museum Risorgimento het Museo Civico en het paleis Poloi. Zij vertrokken heden te 9 uur naar Venetië. Te Verona stegen de Koninginnen uit en bezochten er de voornaamste bezienswaar digheden. Zij werden er opgewacht door de autoriteiten. Te 2 u. 10 m. vertrokken de Koninginnen naar Venetië, waar zy logee- ren in het hotel Danieli. De officieren, in Den Haag in garnizoen zullen in de 2e helft der volgende maand worden voorgesteld aan H. M, Koningin Wilhelmina. Zooals vroeger gemeld is, heeft de Re geering eene commissie benoemd om een onderzoek in te stellen naar de concurrentie welke aan de vrije nyverheid deor den ar beid in de rijksgestichten wordt aangedaan. Deze commissie heeft het wenschelijk ge acht, ook over den toestand in het buiten land inlichtingen te vragen. Die gegevens zijn haar dezer dagen door den Minister van Justitie toegezonden. Men mag nu verwach ten, dat het verslag niet lang meer zal uitblijven. Mr. F. H. Lambrechts. f Omtrent het plotseling overlijden en de nagedachtenis van mr. F. H. Lambrechts meldt de correspondent van de Tijd uit Sittard de volgende bijzonderheden: Ons geacht Kamerlid mr. F. H. Lambrechts is heden-ochtend omstreeks 2 uur overleden. Met den sneltrein van 8 uur wilde hij zich gisteren naar Den Haag begeven. Juist toen hij den trein zou instappen, trof hem een beroerte; hij viel met zijn hoofd op de rails, zonder zich te verwouden. Gelukkig was dr. Joosten. van hier aan het spoor, zoodat geneeskundige hulp onmiddellijk kon verleend worden. Men bracht hem in het hotel van mej. wed. Bussin, tegenover het station. De lijder klaagde veelj over hoofd pijn. Zijn toestand verbeterde echter een weinig tot omstreeks 12 uur. Juist toen zijn zuster binnentrad, herhaalde zich de beroerte, en zoo hevig, dat hem terstond de H. H. Sacramenten moesten worden toegediend van toen af verloor hij het bewustzijn. Ver scheiden geneesheeren werden geconsulteerd, die alle hoop opgaven, en des nachts om streeks 2 uur was zjjn einde genaderd hij stierf zacht en kalm. Met hem verliest de katholieke partij een man van een oprecht karakter, dat zich nooit verloochend heeft. Van hem kan met waarheid gezegd wordenhij deed zijn plicht tot in de» dood. Ik heb hem gekend in zijn leven, ook woonde ik zjjn sterven by, maar een diepen eerbied gevoel ik voor den lijder die daar lag te sterven en dien ik niets anders hoorde herhalen dan den naam van zyn Goddelijken Meester voor vvien eer en glorie hy steeds gewerkt heeft. Ja, waarlijk van dezen man kan gezegd worden, dat hij trachtte zooveel mogelijk alles te zijn voor allen; wie ook zijn hulp of bijstand vroeg, hij stond een ieder ten dienste hij deed zich altyd kennen ais een braaf en oprecht afge vaardigde, huichelarij was hem vreemd, zijn plicht doen eu God dienen was zijn ideaal, daarvoor leefde en werkte hy. Moge God Zijn trouwen dienaar daarvoor het onvergankelijke loon schenken I Nog dienzeliden nacht werd het lijk ge kist en naar zijn woning overgebracht te Papenhoven, waar zijn 85 jarige moeder in spanning wachte op goede tijdingen van haar zoon, die haar des morgens gezond verliet en nu als lijk werd binnengedragen. Hij bereikte den leeftijd van ruim 56 jaren. Hy ruste in vrede 1 Te Schevenin gen, waar weer eenige ge vallen van. typhus zijn voorgekomen en reeds eenige lijders in de typhus-barak werden opgenomen, is thans de eerste lijder aan die ziekte overleden. Het is een bejaard zeemau, wonende op een hofje aan de Badhuisstraat. De lijf- en beddegoederen zijn ter ontsmetting uit de de woning gehaald. Te Leiden vergaderde de vereeniging van gemeente-veldwachters in Zuid-Holland ter bespreking van een aan te biedt n huldeblijk aan mr. C. Fock, commissaris oer Koningin in Zuid-Holland, die 1 December a. s. zyne I 25-jarige ambtsvervulling herdenkt. commissie van 4 personen, bestaan ^j. Van der Stel, Zoeterwoude ^oeë'er'g]()l[, muiden Heisterborgh, Oegstgeest, 0n g Monster, zal Z. E. namens de vereenlc een bloemstuk met album aanbieden- Het is te Amsterdam een goede tijd zakkenrollers, wegens de enorme dru de Kalverstraat, in verband met het staande St. Nicolaasfeest. Het p°Iiti©raP maakt melding van 8 dames, wier P monr.aies eergisteren zijn gerold. Tel- De moord te Winschoten. Uit Oude Pekela meldt men aan de De verdachte, de 19jarige Hendrik f sens, is met het lijk van Gerrit D0 geconfronteerd en moet zijn misdaa mondig bekend te hebben. De begrafenis van den verslag01ie heden-middag plaats hebben. Omtrent dezen moord schrijft m0n "a aan het N. v. d. D. het volgende Zondag-avond, ongeveer 7 uur PaS,eeIj6n vier jongelieden uit Oude Pekela, °P straatweg in de richting naar Winscb0 twee anderen, ongeveer van hun 'ee g en te Beerta woonachtig. Zonder ee"gI) voorafgaanden woordenwisseling vr°efje deze twee, in antwoord op een groet, 0 vier een pak slaag wilden hebben, *aar drie van het viertal op de vlucht ging00' De vierde, zekere G. De Boer, schee" zijn tegenstanders niet zooveel kwaad vermoeden en bleef staan, vertrouwe" -ach' ct" waarschijnlijk ook op zijn meerdere k'*1 ten. Een der aanranders verwijderde z' rukte een eir.d paal uit den grond, wa,r mede hij De B. een zoo geweldigen slag het hoofd toebracht, dat deze terstond n0ef zeeg. Met den trein, welke juist voorbijk^s,Ii' werd de doodelijk gewonde De B. Winschoten vervoerd, waar de heer dr. 1 J. Van Olan, de eerste geneeskundige bu'P verleende, om vervolgens naar Oudepek" te worden overgebracht, waar het slack' offer na weinig tijds bezweek. De stoomboot Gouverneur Generaal maer van Twist, die Zondagmiddag u'' Rotterdam te Deventer moest aankom0"' is eerst gisteren-ochtend wegens den dikk0" mist gedurende deze week aldaar gearriv00r De gemeenteraad van 's-HertogenboS1^ stond f55,000 toe voor ontij zering van b"1 water der drinkwaterleiding, aldaar. Woensdag is te Tilburg het postrij1"'^ in den trein Antwerpen Amsterdam Utrecht gederailleerd. Daar het toevalt het achterste rijtuig was werden er g0e" ongelukken veroorzaakt. Alleen 20 minut0" vertraging was het gevolg doordien alle3 'n een coupé 3e klasse moest worden overg0' bracht. In Den Bosch kon niets van d0 post worden afgegeven daar alles nog d°ot elkander lag. Gisteren-ochtend werd te Middelburg '0 tegenwoordigheid van eene talrijke polit*0' macht een executoriale verkoop gehoud00. De socialist Van der Veer hield eene toespraak- Het verschuldigde bedrag werd verkreg0"' daar eensdeels werd gekocht door t°e' schouwers, anderdeels door Van der Ve®r' Te Ovezand heerschen de mazelen bij"8 van huis tot huis. De openbare school 's> wijl de ziekte zich ook voordoet ten huiz® van het onderwyzend personeel, tydehjk gesloten. Naar men aan de Tel. mededeelde, *er" zond mr. H. A. Nebbens Sterling, burg0' meester van Dordrecht, aan verschillend® werkliedenvereenigingen een schrijven, waar' iu hij hen uitnoodigde een afgevaardigd0 te willen aanwijzen in een te vormen com missie voor een nationaal huldeblijk aan H. M. de Koningin-Regentes.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2