'SS» f»? kingen ter beschikking van den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië zullen wor- Stct den gesteld. Naar wij vernemen is het syndicaat tot conversie der pet. Staatsleening heden ontbonden door verdeeling van het saldo 3 pet. certificaten Nederlandsche Werkelijke Schuld. Aan de deelhebbers werd toege wezen 10 pet van het door hen in het syn dicaat genomen belang. (Iibld.) Het Handelsblad bespreekt de plaatsing van mr. Th. baron Mackay als eersten candidaat op de nominatie voorde Algemeene Rekenkamer. Dat de meerderheid der Tweede Kamer in dien zin besliste, schryft het Handelsblad aan redenen van hooge politiek toe. De Katholieken zouden waar schijnlijk den heer Mackay gestemd hebben, omdat, als hij tot lid der Rekenkamer benoemd wordt, er een vacature voor de Tweede Kamer komt in het district Hilversum, en dan een Katholiek meer kansen zou krijgen om gekozen te worden. Het door den Rotterdamschen Bestuurders- bond benoemd voorloopig comité tot op. richting van een plaatselijk comité voor pensionneering van werklieden door den Staats heeit thans aan alle werklied en-ver- eenigingen een uitnoodiging gericht, een vertegenwoordiger aan .te wijzen om zulk een comité te organiseeren. Volgens hier te lande aangekomen parti culiere berichten is de gezondheidstoestand van den kolonel Van Vliet, den benoemden gouverneur van Atjeh, die aan een hart kwaal lijdt, van dien aard, dat de genees kundige dienst hem zeer beslist ontraden heeft naar Atjeh te vertrekken. Intusschen stond in de gisteren aangekomen mailbladen geannonceerd, dat kolonel Van Vliet af scheidsbezoeken zou ontvangen, zoodat het mogelijk is, dat hij niettemin zyn betrekking gaat aanvaarden. Vad Naar aanleiding der zoo gewenschte ver tegenwoordiging van Nederland op de Wereldtentoonstelling van Parijs in 1900 hebben directeuren der vNederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijver heid", een adres ingediend aan de Tweede Kamer, verzoekende»de Regeering uit te noodigen, de leiding van Nederland's deel neming aan deze tentoonstelling in handen te nemen, en door het benoemen van een regeerings-commissaris en het verleenen van een voldoend subsidie een waardig optreden van Nederland op de Parijsche wereldtentoonstelling van 1900 mogelijk te maker.." Naar het Vad. verneemt, is de eerste bijeenroeping van de particuliere commissie voor deze tentoonstelling geschied op initia tief van den heer A. Oppenheim, bankier te 's-Gravenhage. Als voorzitter dier com missie zal waarschijnlijk optreden jhr. mr. C. J. den Tex en als secretaris mr. D. van Houten, respectievelijk voorzitter en secre taris van de jury der wereldtentoonstelling te Amsterdam in 1895. De aannemer van den strandmnur te Sche- veningen laat met kracht werken aan het eindpunt voorbij het Kurhaus. Het meest vooruitspringende gedeelte nabij den afrit is daar op volle hoogte de sluitsteenen wor den er reeds aangebracht. Door het Centraal-Beatuur van den Ned. R. K. Volksbond is in zyne vergadering van 18 Oct. het besluit genomen tot het houden van een sociaal congres in de maand Sep tember 1897 te Amsterdam. Dit besluit werd bij stemming door de leden van den Centralen Raad der verschil lende afdeelingen bekrachtigd, terwijl Z. D. H. de Bisschop van Haarlem er Zijn volle goedkeuring aan schonk. Het plan bestaat, dit Congres, in tegen stelling der beide vorigen, slechts twee dagen te doen duren. Waarschijnlijk zal hetzelve dan Zondagmorgen worden geopend met eene plechtige H. Mis en openingszitting, waarna denzelfden dag nog de sectiën zullen bijeenkomen. Deze zullen des Maandags worden voortgezet, terwijl alsdan des avonds de sluitingszitting zal plaats hebben. Het Centraal-Bestuur hoopt hierdoor de onkosten voor de deelnemende Afdeelingen aanmer kelijk te verminderen. Hoewel het program eerst binnenkort zal worden opgesteld, kan nu reeds worden medegedeeld, dat het voornemen bestaat, aan dit Congres een speciaal sociaal karakter te geven, zoodat slechts een viertal vraag stukken van algemeene strekking in behan deling zullen komen, terwijl de beide vorige Congressen meer in het bijzonder aan de vakbelangen waren gewijd. Te Duivendrecht zijn Donderdagavond twee boerderijen met hooibergen van den heer G. Vrolijk, bewoond door C. Heman en J. Bon tot den grond afgebrand. De bewoners lagen reeds te bed, doch werden in tijds gewekt, waardoor het hun gelukte het vee in veiligheid te brengen. Var. den inboedel werd bijna niets gered. Alles was verzekerd. Uit Enkhuizen wordt aan de N. R. Ct. gemeldLangs de kust der Zuiderzee be gint zich reeds drijfijs te vertoon en. Het Monnikendammergat ligt geheel dicht. De gemeenschap met Marken is daardoor eenigszins belemmerd, doch kon nog, al is het met vertraging, geschieden. Uit Heerenveen schrijft men aan de Tel. 't Bericht, dat Woensdag de scheepvaart in de Friesche venen door het ys reeds was gestremd, mag zeker op zijn zachtst uitge drukt overdreven worden genoemd, want integendeel is het waar, dat juist Maandag de scheepvaart in de Friesche veenstreken drukker was dan ooit, daar de schippers hun best doen met hunne met turf geladen schepen nog weg te komen, voordat de vorst zoodanig invalt, dat ze aan hunne ligplaats zijn gekluisterd. In de Donderdag j.l. te Winschoten ge houden vergadering van crediteuren in het faillissement van mr. D. M. Hoen, kassier te Hoogezand, is het aangeboden accoord van 45 pet, niet aangenomen. Aanwezig waren 271 van de 301 stemgerechtigde cre diteuren daarvan stemden 191 voor en 89 tegen het accoord. De voorstemmers vertegenwoordigden een bedrag van t 253,262,03^, de tegenstem mers een bedrag van f 81,216.75 en de afwezigen een som van f 21,080.69. Daar voor aanneming noodig is' dat 2/3 van alle crediteuren met 3/4 van het volle bedrag der vorderingen voorstemmen, was het ac coord nog niet aangenomen, Daar zich ech ter 2/3 der aanwezige crediteuren met meer dan de helft van het volle bedrag der vorderingen vóór het accoord hebben ver klaard, zal a.s. Woensdag een nieuwe stem ming plaats hebben. In een vergadering van katholieke kiezers te Zwolle werd een jonge garde, eeD schaar ijveraars gevormd, die, over de verschillende wijken verdeeld, het bestuur zal helpen, om de katholieke kiezers op te sporen en te zorgen dat alle kiesgerechtigden op de kiezerslijsten geplaatst worden. Voor politieagent 3e kl. te Middelburg (jaarwedde f500) hebben zich resds 300 sollicitanten uit onderscheidene plaatten aan gemeld. Tot 30 November staat de termijn van sollicitatie open. Zooals bekend, zijn we gens de aanzienlijke uitbreiding van het politiepersoneel aldaar, 12 agenten be- noodigd. GEMENGDE BERICHTEN. Gisteren-ochtend is een vaartuig (hengst) van Yerseke, dat met suikerbieten beladen was, op de Yerseksche bank omvergeslagen, doordat de opperlast te zwaar was. De sui kerbieten zijn verloren en de mast is ge broken, maar de opvarenden zijn gered. In zijn eer getast. Ter rechtbank te Rotterdam ontstak gisteren een getuigen, die reeds meermalen gevangenis had onder gaan en nu weder in preventieve hechtenis wordt gehouden, in woede, toen een der beklaagden hem in herinnering bracht, dat hij 14 jaren sgezeten" hadhij sprong op den beklaagde toe, tot den president zeg gende: »hij moet mij niet aan mijn eer komen 1 De politie te Rotterdam vond in den nacht van Donderdag op Vrijdag op het Goudscheplein een kantoorbediende, die op weg huiswaarts daar ineengezakt was, ver moedelijk door de strenge koude bevangen. Toen men hem naar het politiebureau in de Meermansstraat vervoerde, was zijn toestand bedenkelijk en in den ochtendstond overleed hij daar. Kras. Een Amsterdammer had voor een werkman, die in een belangrijke aangele genheid twee telegrammen naar eldert had te seinen met betaald antwoord, de bezor ging daarvan op zich genomen en aan het telegraafkantoor verzocht, de antwoorden aan zijn adres te zenden Later ontving de bereidwillige heer bezoek van een ambtenaar der inkomstenbelasting en een beschrijvingsbiljet, waarby de werkman in die belasting wordt aangeslagen; omdat ten kantore van den tusschenpersoon meer malen telegrammen voor hem werden be zorgd Wanneer 't precies zoo is, zooals 't wordt verteld, is 't kras, want de inhoud der telegrammen zou wel eens aanleiding kunnen zijn geweest voor den aanslag, en die inhoud dient geheim te blijven. Den 22n Maart 4897 zal het honderd jaar geleden zijn dat nu wijlen keizer Wilhelm I werd geboren. Op initiatief van zijn klein zoon, den tegenwoordigen Keizer van Duitsch- land, zal op dien dag de biographie van den heldenkeizer verschijnen in den boekhandel van Schall Grund, te Berlijn. De netto opbrengst van het werk zal ten goede komen aan het bouwfonds van de Kaiser Wilhelm Gedachtnisskirche. Het schrijven van den tekst is opgedragen aan professor Oncken, te Giessen, de verluchting aan den directeur der chalcographische afdeeling van de rijks drukkerij, professor Roese. In het plaatsje Turnich bij Keulen ontstond op een bruiloft twist onder de bruilofts gasten, van wie er een met een geweer werd doodgeslagen en twee anderen zwaar gewond werden. De jonggehuwde echtge noot en verscheiden gasten werden in hechtenis genomen. Voor Brest heeft een aanvaring plaats gehad tusschen twee torpedobooten, waarbij een stoker verdronk en drie matrozen en een torpedist werden gewond. De bankier Cohn te Breslau is vermoord in zijn kantoor gevonden. De brandkast was geledigd. Drie verdachte personen zijn in hechtenis genomen. Te Weenen is Maandag de eerste sneeuw gevallen bij een temperatuur van drie graden boven het vriespunt. De beweegkracht der Niagara-waterval- len is nu naar Buffalo overgebracht door middel der electriciteit. een aantal fabrieken en tallooze huizen, hotels en trant worden door middel van drie toeste e beweegkracht en licht voorzien. e g, wagens zijn die der Baffalo-Straattp0^ maatschappij, welke in het veiv 375.000 inwoners voorziet. Voor de digde 7000 paardekrachten worden door de Niagara geleverd. Weldra za^ eC benoodigde beweegkracht in de omstreken van de Nigara uitgaan. Kerknieuws. Daar het in Venuzuela van regeerin£s^ejt verboden is, seminariën te bouwen, de bisschop van Merida, in ^enezUejri.Jri( Rome verlof gekregen, een groot sen te bouwen op Curasao, maar Z. 'porni- bevolen, dat onze Hollandsche PaterSworde<1 nicanen met het professoraat moeten belast. Land- en Tuinbouw» berg' Te Slagharen, gem. Ambt-Harden^^,- is het mond- en klauwzeer uitgebroken- ook in de Pruisische gemeente baar' middellijk aan de grens, de ziekte heer is door den burgemeester van Gramsbej^, een detachement van 72 militairen a* ',e vraagd om de grenzen der gemeente° bewaken. Hoewel aan alle zijden door de 11 ingesloten, heeft zich in de gemeente bergen tot heden nog geen enkel voorgedaan. Ook door Coevorden is macht aangevraagd, terwijl DedemsV .j, een achttal tijdelijke onbezoldigde rijk5*6 wachters heeft aangesteld. Burgerlijke Stand. Geboren: 27 Nov. Wilhelmus dorus Johannes, zoon van K. Janssen e° Joosten, in een vaartuig. Andreas He cus Maria, zoon van H. Rammers en Hillen, Korte Achterweg. Gerrit HeIltp'et zoon van C. Horman en D. J. Luring) Heinstraat. Johannes Jurianus Hendr)a zoon van A. L. Hoenderkamp en M. Dirkje Meesterstraat. Elisabeth, do<^' van C. W. Gordijn en H. J. Tettero, Nieuwstraat. Cornelia Antonia, d"cfl van H. II. Determann en A. H. T. mann, Rotterdamsche dijk. Overleden: 27 Nov. Marinus dus Bronkhorst, oud 5 maanden, Hoogstr® Antje Mulder, oud 1 jaar, Adrianasti"a9 Zeetijdingen. Newcastle, 26 November. Aangekom6'1 s. s. Agathe, kapt. G. Kondrühn, van Schied3'1' Fornau, 25 November. Vertrokken. s' Therese Horn, kapt. R. Bar telt, 11,9 Schiedam. Handelsberichten. BEURS TE SCHIEDAM, 28 Nov. i#6' Spoeling f4.50. Moutwijn Not. makelaars f 7*/4. Brandersb. - 7t/g. Stemming Onveranderd. Berlijn. (Slotk.) Parijs. Hamb. Rogge, Nov. Dec. Spiritus Dec. Mei Meel 42 Merk. 1. md. 42 Nov. Rogge, loop. md. Nov. Spirit. Nov./Dec. i Jan./Febr. 43-2° 47$ •18.6$ 18.624 New-York. Maïs 317s- 27 N»r- 31 V«' hee'' YC1 OUUC11 toj oclllllisll ioil IC f"" 37 Nov. 429.75 429.75 44.90 43.— 46.50 46.50 44.50 44.40 48.50 18.62£ 26 Nov.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 6