te lang meer op zich te laten wachten. Wel is het voorstel Rus om het reeds metl Maart e. k. geheel te doen vervallen, door de Begrootingscommissie met 20 tegen 10 stemmen verworpen, maar zij keurde toch reeds de afschaffing op lo. Maart goed voor alle bladen die niet meer dan drie maal per week verschijnen, en nam bovendien een voorstel Haase aan, strekkende tot algeheele opheffing van het dagbladzegel in Cisleithanië op 1 Januari 1808. Indien dus de Rijksraad deze besluiten overneemt, en voor de opbrengst van dit zegel een be hoorlijk equivalent zal gevonden zijn, zullen reeds over een jaar alle dagbladen vrij zijn. In de vergadering door de Kamer van afgevaardigden in Italië eergisteren gehou den heeft de minister van buitenlandsche zaken, Visconti Venosta, verklaard, dat het bericht over het inbezitnemen van een punt aan de kust der Roode Zee door de Russen geheel ongegrond is. De Russische regeering heeft op een desbetreffende vraag van de Italiaansche geantwoord, dat hier enkel van hydrografische onderzoekingen sprake kon zijn; de Russen zijn overigens vertrokken, toen hun werd mededeeld, dat zij zich op Italiaansch gebied bevonden. Omtrent het ingrijpen van Rusland in de zaken van Afrika en Azië worden de volgende berichten verspreid De Chineesche legatia te St. Petersburg ontkent beslist het bestaan van een Rus sisch-Chinoesch tractaat. De bewering der Kölnische Zeitung, dat negus Menelik een strook lands aan de Roode Zee aan Rusland zou hebben afgestaan, wordt eveneens met groote beslistheid tegengesproken. Maar daarentegen loopt in goed ingelichte kringen wèl het gerucht, dat een Russisch oorlogs schip de kust heeft onderzocht, om een goed kolenstation voor de Russische vloot te vinden. De door zoo velen in Turkije reeds met ongeduld verwachte en door den Sultan reeds zoo goed als beloofde algemeene amnestie aan de circa 9000 te Constantinopel en elders nog gevangen zittende Armeniërs, tegen Maandag jl. reeds aangekondigd, laat nog op zich wachten. Volgens den Con- stantinopelschen correspondent van de Times heeft Abdoel Hamid spijt van zijn gereede toezegging en tracht hij thans voorwaarden te bedingen. Van andere zijde wordt ge meld, dat de Turksche autoriteiteiten een kwaden indruk op de Muzelmannen vreezen. De Patriark blijft intusschen aandringen en heeft over deze zaak een nieuw adies tot den Sultan gericht. Volgens telegrammen uit Weenen heeft Rusland besloten den Sultan door dwang te nopen tot het aannemen van het ultima tum der mogendheden, bijaldien hij het wilde afwijzen. De Times verneemt uit Constantinopel, dat de Sultan het verleenen van amnestie aan de Armeniërs afhankelijk stelt van de vraag of de Armeensche patriark zich voor hem aan wie straffeloosheid wordt geschonken, borg stelt. Aan de Daily News wordt uit Weenen gemeld, dat de heer Goluchowski den heer De Nelidoff' in kennis heett gesteld met het voornemen der Oostenrijksche regeering om het optreden van Rusland in het Oosten te steunen. De opstand op de Philippijnen heeft zich verspreid, zegt een telegram aan de New- York Herald, over de provincie Balavan, Batangas en Pampanga en ook over een deel van Morong. Het hoofpunt van den opstand is even wel gelegen in de provincie Cavite, welke binnenkort door de Spanjaarden met een sterke macht zal worden aangevallefl, aan gevoerd in persoon door generaal Polavieja. Generaal Lachambre heeft het opperbe vel in Batangas aanvaard en generaal La- muna is naar het Noorden vertrokken, om uit die streken de opstandelingen te verjagen. Het spoorwegverkeer is onderbroken, in de Noordelijke provinciën blijft de bevolking voor het grootste deel echter nog getrouw aan het Spaansche bestuur. De terdoodveroordeelingen zijn groot in aantal maar de invloed daarvan is uiterst gering. Een en twintig opstandelingen zyn ter dood gebracht te Cavite en vier te Ma nila. De heer Emilio Aguinaldo is aanvoer der der opstandelingen, die, gelijk het boven genoemd blad beweert, er in is geslaagd zijn twee dames gevangen te nemen. De Engelschen schijnen niet bijzonder ge rust te zijn over den afloop der revolutie. Het oorlogsschip Daphne ligt in de onmid- delijke nabijheid van Manila ten anker, ter wijl de Pigmy en de Pique uit Hongkong vertrokken zijn. De commissie voor buitenlandsche zaken uit den Senaat der Noord-Amerikaansche Unie heeft de motie van Cameron, waar bij de onafhankelijkheid van Cuba erkend wordt en verklaard, dat de Vereenigde Staten hun bemiddeling zullen gebruiken om een eind aan den oorlog te maken, aangenomen. Deze resolutie is voor het Congres be stemd, Indien dit haar tweemaal met twee derden der stemmen aanneemt, verkrijgt zij kracht van wet ondanks het veto van den President. Volgens een Reuter-telegram uit New-York heeft de beslissing van de commissie voor buitenlandsche zaken uit den Senaat in zake Cuba een halve paniek op de Beurs veroorzaakt en uitgebreide liquidaties, alle fondsen omvattende tengevolge gehad. De Beurs sloot koortsachtig met een fractie boven de laagste koersen van den dag. Het is zeker, dat de staatssecretaris Olney tegen het voorgenomen optreden betreffende Cuba is, aangezien het tot een oorlog met Spanje kan leiden. Men verzekert, dat de regeering ongenegen is, den nieuwen pre sident zulk een oorlog na te laten. Boven dien zou zij het voorstel van Cameron, waar over nu het Congres beslissen moet, ontij dig en ongerechtvaardigd achten. De regeering te Washington blijft alsnog getrouw hare neutraliteit handhaven en heeft nog juist twee oorlogsschepen, de kruisers Raleigh en Newark uitgezonden, om te beletten, dat het te Key-West uitgeruste vrijbuitersschip Three Friends krijgsmate- rieel of vrijwilligers op Cuba aan land zou zetten. En ditmaal moet de maatregel iets meer dan schijn geweest zijn, want vis- schers te Key-West binnengeloopen, rap porteerden, dat zij op zee tusschen Florida en Cuba een geweldige canonade gehoord hebben. Maar uit alles blijkt, dat Spanje zeer spoedig, hetzij door geweld van wape nen, hetzij door amnestie en autonomie- verleening, de pacificatie moet verzekeren, zoo het niet Cuba voor altoos wil verliezen. De Spanjaarden hebben op Cuba over winningen behaald te Palma Torsano, Delores en Santa Amalia. De meest tegenstrijdige berichten over Maceo blijven loopenvolgens sommigen gaat de Cubaansche leider voort met vech ten in de provincie Matanzas, terwijl aan de World uit Havana geseind wordt, dat alle geruchten over een verraad onwaar zijn en dat Maceo stellig bij een schermutseling is gesneuveld. De Spaansche ingezetenen van Uruguay hebben besloten een oorlogsschip aan Spanje ten geschenke te geven. Aldus wordt uit Madrid gemeld. In het zelfde bericht wordt mededegedeeld dat de regeering van San Domingo op 300 gewe ren en 40,000 patronen, voor de Cubaansche opstandelingen bestemd, beslag gelegd heett. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 19 December 1896. De Burgemeester van Schiedam brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de kohie ren van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten nrs. 3 en 4 dezer gemeente, over het dienstjaar 1896/7, door den heer direc teur der directe belastingen te Rotterdam op den 17n December 1896 executoir ver klaard den 18 dezer aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering zijn overgemaakt. Voorts wordt er aan herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoenalsmede dat den 18 dezer de termijn van zes weken is ingegaan binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. Vagadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 22 December 1896, des namiddags 2 uren. Agenda 1. Beëediging van het nieuw benoemde raadslid, den heer Dr. B. de Bruijn. 2. Vaststelling der notulen van de laatst gehouden vergadering. 3. Mededeeling van de ingekomen stukken. 4. Benoeming van a. Een curator van het gymnasium, ter vervulling der bestaande vacature in dat college. Aanbevolen zijn' de heeren 1. M. D. Lodder. 2. Dr. L. E. de Visser. b. Een lid der Commissie van toezicht op het M. Onderwijs, ter vervulling der bestaande vacature in die Commissie. Op de aanbeveling zijn geplaatst de heeren H. J. C. Roelants en J. M. v. d. Schalk Jr. c. Een lid der Commissie van toezicht op het L. Onderwijs, wegens periodieke aftreding van de heer J, W. J. v. Harwegen den Breems, die verzocht heeft voor eene eventueele herbenoeming niet meer in aan merking te komen. Aanbevolen zijn de heeren 1. J. H. van Westendorp J.Dz. 2. Joh. Goedkoop. d. Een lid der Gezondheidscrmmissie, wegens periodieke aftreding van den heer J. H. van Westendorp Jdz. Op de aanbe veling zijn geplaatst de heeren: 1. J. H. van Westendorp JDz. 2. M. C. M. de Groot. e. Een onderwijzer 3e. kl. aan de 2e. Openb. Kostelooze school. Voorgedragen zijn de heeren I. P. Penning, onderwijzer alhier: 2. J C. Woensdregt, 3. B. Peereboom, onderwijzer te Purmerend. f. Een onderwijzeres 3e. kl. aan de 3e. Openb. Kostel. school. Voorgedragen zijn 1. Mej. S. Dura, onderwijzeres teRotter- [dam (Katendrecht.) 2. Mej. M. Kuipers, onderwijzeres te Sleeu- [wijk. 3. Mej. W. A. de Recht, onderwijzeres [te Rotterdam (Katendrecht.) 5. Bezwaarschriften van C. A. van der Burg e. a. tegen hunnen aanslag in de pl. directe belasting naar het inkomen dienst 1896/7. 6. Verzoeken van J. J. v. d. Gaag e. a. om afschrijving of ontheffing van pl. be lasting. 7. Voorstel van Burg. en Wath. tot het doen voor af- en overschrijving op de ge- meente-begrooting voor 1896. 8. Adres van den heer E. van der Woude om eervol ontslag als leeraar in het hand- teekenen aan de Burgeravondschool. 9. Adres van den heer Rutschy, stads heelmeester, om hem opnieuw voor éen jaar ontheffing te verleenen van het bepaalde in art. 29 der pensioenverordening voor ge meente-ambtenaren. 10. Voortzetting der behandeling van het voorstel van Burg. en Weth. met betrek king tot het schrijven van Regenten van het St. Jacobs-Gasthuis alhier over de ver zekering tegen brandschade van de panden van dat gestichtzoomede van het daarop ingediende voorstel door den heer De Groot. 11. Voortzetting der behandeling van het voorstel van Burg. en Weth. op het adres van den Waag- en magazijnmeester J. H. Berghout om verhooging van jaarwedde en uitbetaling van f 225, die hij, wegens de vermindering van zijne wedde, heeft gemist alsmede van het daarop door den heer De Groot ingediende voorstel. 12. Nadat adres van den heer Dr. B. Koster over de berekening van het bedrag der hem uit de gemeentekas toe te kennen jaarlijksche toelage boven zijn rijkspensioen. Onder de rubriek ingezonden stukken de N. R. Ct. vinden wij onder het opschri ^Werkstaking Schiedam" een schrijven va" de sDirectie van den Sfoomkorenmolen d« Cycloop." De vraag, waarom de Directie van Cycloop" dit schrijven niet op de eerste plaats aan de Schiedamsche dagbladen ter plaatsing heeft aangeboden, ter zijde latend, meene" wij toch onzen lezers den inhoud van dit stuk te moeten mededeelen. Het luidt als volgt: Op alle berichten, omtrent de werkttaking aan den stoomkorenmolen genaamd de Cyc loop te Schiedam, die in verschillende dag* bladen de ronde hebben gedaan, heeft de directie dier molen, overtuigd van haar goe" recht, gemeend het stilzwijgen te moeten bewaren. Nu echter na beëindiging der staking !D die dagbladen berichten voorkomen, die de meening zou doen geboren worden, dataa" eischen van het stakende personeel zou &1J" tegemoet gekomen, acht zij zich verplic*1 het volgende bekend te maken lo. dat de ontslagen molenaarsknechts weder in dienst werden genomen op gehcf dezelfde voorwaarden en loonen, die vóof de staking bestonden 2o. dat alle stakenden schriftelijk ver klaarden, dat de staking berustte op e e misverstand hunnerzijds; en 3o. dat het der directie onbillijk voorkwa"1» na de staking den in de couranten genoemde" 7en man te ontslaan, die tijdens de staki"£ door haar voor vast werd aangenomen Ze"s werd door de directie geweigerd in te gaan "P het voorste! dar stakenden om boveng0' noemden 7en man te ontslaan, die dan va" de stakenden nog gedurende 14 dagen he loon zou ontvangen. In antwoord op het manifest van de afdeeling Schiedam van den »Ned. I"1' Sigarenmakers en Tabaksbewerkersbond waarin Schiedams ingezetenen werden aan gespoord geen sigaren te koopen, gemaak' in de fabriek van den heer Willeman, 's thans vanwege het geheele personeel va" den heer Willeman een protest verspreid- In dit protest wordt opgekomen tege" het streven van den Sigarenmakersbond- vWij zullen ons niet krommen onder die" bond zoo heet het in bedoeld stuk e° daarom ook ons protest dat de bedoeling heeft» U, Burgers van Schiedam, juist te beweg®" sigaren te koopen van den heer Willema"» daar gij dan verzekerd kunt zijn, dat voor d0 sigaren die gij rookt, niet een hongerloo" wordt betaald, maar een loon waar wij zeef dankbaar voor zijn." Ten slotte worden de winkeliers genoemd» waar de alom bekende merken van de" heer Willeman verkrijgbaar zijn. Voor de algemeene vergadering van de" Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam, welk0 morgen (Zondag) middag ten 12£ ure in d0 zaal der Officieren-vereeniging wordt ge' houden, is aller opkomst dringend verzocht- Niet de heer dr. D. N. Janssen, maar de heer P. La Verge, heeft geneeskundig0 hulp verleend aan S. Poort, wien gistere" het bekende ongeluk trof. Onze vroegere stadgenoot, de weleer^- heer J. C. H. Kramers, verbonden aan h0t gymnasium te Katwijk, heeft Woensdag met goed gevolg aan de universiteit t0 Leiden het doctoraal examen in de schei kunde afgelegd. Na eene toenemende ongesteldheid va" slechts enkele dagen overleed gisterer.-avond te Kralingen, gem. Rotterdam, de heer J. T- Wittkampf, tot vóór eenige maanden ing0" zetene dezer gemeente. De heer J. T. Wittkampf is hier o. als lid van de Kamer van koophandel 0" fabrieken en kerkmeester der St. Jans- parochie op verschillend gebied ijverig werk zaam geweest. Werd zijn vertrek uit dez0 stad reeds in vele kringen betreurd, zij" betrekkelijk spoedig daarop gevolgd v®r scheiden zal zeker door velen met deelne ming worden vernomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2