Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaarg. Zondag 20 December 1896. No. 5675. jSureau ^ofersfraaf 50. T WE ED E BLAD. Vervolg Binnenland. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco Der post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Een lid der Tweede Kamer, in zijne af- deeling gekozen tot rapporteur over wets ontwerp betreffende de stoomtram van Brou wershaven naar Steenbergen, heeft voor die functie bedankt, omdat hij door fmancieele steun den aanleg dier lijn mogelijk helpt maken. Bij kon. besluit is herbenoemd tot kan- tonrechter-plaatvervanger in het kanton Schiedam mr. H. M. C. Poortman. Aan het Departement van Binnenlandsche Zaken schijnt een maatregel te worden voorbereid, waardoor een einde zal komen aan het heffen van leges voor attestatiën de vita tot ontvangst van pensioenen ten laste var. den staat. Vanwege het minis terie is ten minste dezer dagen bij de gemeentebesturen geirdormeerd waar zoo danige leges nog geheven worden. Aan de N. R. Ct. wordt gemeld, dat de pantserschepen Piet Hein en Evertsen in het Engelsch Kanaal tamelijk ruw weer hebben doorstaan, waardoor de gelegenheid werd geboden om de aan de Piet Hein aange brachte verbeteringen te beproeven. De uit slag mocht alleszins bevredigend heeten. ïHet schip slingerde betrekkelijk weinig, wat voornamelijk is toe te schrijven aan de kim- kielen, waarvan het vóór het vertrek van Nieuwediep werd voorzien en die de stabi liteit belangrijk verhoogden." De liberale kiesvereeniging sBurgerplicht'' te Vlaardingen vergaderde eergisterenavond ter verkiezing van bestuursleden, maar is daarin niet kunnen slagen. De ter vergadering aanwezigen bedankten al aanstonds en van de daarop benoemden, niet tegenwoordig, is niet anders te verwachten. Voorgesteld Werd om tot ontbinding over te gaan. Dit was de tweede bijeenkomst met 30 leden, terwijl de vergadering, 9 dezer ge houden onvoltallig bleef. Het bestuur van de nieuw opgerichte R.-K. kiesvereeniging te Delft heeft zich als volgt geconstitueerd de heer dr. J. J Gribling, presidentP. E. G. van Berckel secretarisJ. M. Boin, penningmeester. In navolging van andere academiesteden hebben ook het Delftsch Studentenkorps en het Indologisch Studentenkorps te Delft besloten aan enkele leveranciers vergunning te verleenen tot het voeren van het zinne beeld van het korps. De boekhandelaar firma J. Waltman Jr is de eerste aan wien door beide korpser deze onderscheiding is verleend. B. en W. van 's-Gravenhage hebbenden Raad voorgesteld, aan het bestuur der Ver eeniging voor Ziekenverpleging te Scheve- ningen, voor het stichten var. een gebouw voor ziekenverpleging in erfpacht te geven eene oppervlakte gemeentegrond ter grootte van ongeveer 1200 M., gelegen aan de Duinstraat tegenover de halte van de stoom tram der H. IJ. S. M. en zulks tegen een jaarlijkschen canon van f 120 en onder eenige voorwaarden. De man, die Woensdag door de Haagsche politie is aongehouden, verdacht zich aan diefstal te hebben schuldig gemaakt, is gisteren naar het huis van bewaringover ge bracht. Deze persoon zou, zooals uit bewijs stukken en uit eigen bekentenis voor den commissaris van politie moet gebleken zijn, de dader zijn van niet minder dan 8 dief stallen met inbraak, meest allen in den omtrek van sDuinoord" gepleegd. Een groot aantal gouden, zilveren en andere voorwerpen zijn in beslag genomen. Een gedeelte is gevonden in de woning van den verdachte te Rozendaal, waar hij de voorwerpen verborgen had in een koffer, staande op een vliering. Woensdag-middag om 4 uur werd aan de universiteit te Leiden de weleerw. heer J. Van Vessem S. J. bevorderd tot doctor in de klassieke letteren, na verdediging van een academisch proefscrift, getiteld :»De M. Tuliii Ciceronis de Oratore libris", en om 5 uur de weleerw. heer S Krüger S. J. tot doctor in de wis- en natuurkunde; op proefschrift,»Ellipsoidale evenwichtsvor- men eener wentelende vloeistofmassa". Ook legde Woensdag de weleerw. heer J. Kramer S. J. met goed gevolg het doc- toraal examen at in de chemie. Van het gymnasium te Katwijk uit volg den de drie jonge geleerden de Leidsche colleges. Nog vier of vijf andere paters bereiden zich daar op dezelfde wijze voor tot het doctoraal examen in verschillende vakken. {Tijd). Uit Katwijk schrijft men aan de Tel. Geheel Katwijk is onder de indruk van den slag, die een deel zijner bevolking op het einde van de haringvisscherij zoo geheel onverwacht treft. Immers de maanden Octo ber en November bleven vrij van ruwe na jaarsstormen, den schrik der visschers en van hun betrekkingen aan land. Volledigheidshalve zij nog vermeld, dat de aanvaring van bom K. W. 6 plaats had den 13en November, des avonds om 11 uren door de stoomboot Minerva van de Kon Ned. Maatschappij, welke dien avond uit IJmuiden was vertrokken met bestemming naar Lissabon. De namen der verongelukten zijn: D. v. d. Plas, schipper, nalatende een weduwe met vier jeugdige kinderen; C. v. d. Plas, broeder van den schipper, nalatesde een weduwe met een kind: Jb. v. d. Plas, ge huwd en reeds bejaard; A. Schaap en zijn zoontjes Leendert en Pieter, nalatende een weduwe en vier jeugdige kinderen; De Bruin Steur, uit Volendam, nalatende een weduwe met zes kinderen: C. Haasnoot, ongehuwd, 27 jaar oudD. van Rhijn en J. Kuijt, beiden 17 jaar oud. Van bevoegde zijde vernemen wij nog, dat het te Katwijk bestaande fonds voor nage laten betrekkingen van verongelukte visschers ook ondersteuning toekent aan weduwe en weezen van vreemdelingen, die de Katwijk- sche haringvloot helpen bemannen. De raad der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude besloot de politie-verorde- ning o. m. aan te vullen met een artikel, waarbij het verboden is, zonder schriftelijke vergunning van den burgemeester in die gemeente te venten men hoopt hierdoor de zoo toenemende vermomde bedelarij tegen te gaan. Moord te Amsterdam. Men meldt in dato 18 dezer aan de N. R. Ct. uit Amsterdam Hedenavond omstreeks 6 uur werd in de van Eeghenstraat ter hoogte van perceel no. 11 door eene dame, die daar toevallig voorbij kwam, een vrouw op straat liggende gevonden; een kleine jongen wist te vertellen, dat de vrouw, voor hem uit gaande, gevallen was, weder was opgestaan, nog eenige huizen ver voortgeloopen en toen voor de tweede maal, schijnbaar bewusteloos, was neerge zegen. Intusschen schijnt het geval toen reeds door een ander voorbijganger opge merkt te zijn, die bij den bakker in de buurt hulp ging halen. Men dacht nog slechts aan eene flauwte, en trachte het lichaam over eind te helpentoen bleek echter, dat de kleeren der vrouw geheel doorweekt van bloed warenzij was stervendeslechts eenige zuchten wrongen zich uit de keel. De bewoner van perceel No. 11 stond toe dat men de vrouw bij hem binnen bracht, bij de twee in de Van Eeghenstraat wonende geneesheeren, dr. Pypers en dr. Coeverden, werd aangebeld, dr. Van Coeverden spoedde zich naar de stervende en vond een diepe wonde met een puntig smal wapen aan den hals dicht bij den schouder toegebrachtin zijne tegenwoordigheid gaf de ongelukkige den geest. Zij was een zeer eenvoudig in het zwart gekleed en droeg een tullen muts bij zich, en knippatronen, zoodat het slacht offer der misdaad waarschijnlijk een dienst meisje is. Waar zij 'thuis behoort, was der politie diep in den nacht nog niet be kend vruchteloos werd in de buurt navraag gedaan. De bloedsporen op de straat zijn over den afstand van een huis of tien te volgen en eindigen bij den trottoirband, waarachter een nog onbebouwd stuks gronds ligtdit terrein is met zorg doorzocht, maar geen bloedsporen zijn daar gevonden de aanslag is dus waarschijnlijk in de straat zelve gepleegd. Men vermoedt, met een uiting van krankzinnigheid te doen te hebben immers twee weken geleden is een ander dienst meisje in de Alexander Boersstraat, alzoo in dezelfde buurt, door een langen, zwaar gebouwden man aangevallen, die haar woorden toevoegde: sDaar heb jij ook w van me!" Thuis gekomen ontdekte dat haar een wond in den schouder w toegebrachten slechts enkele dagen ge den heeft op de Prins Hendrikkade dezelf man weder een dienstmeisje aangevall echter zonder ernstig gevolg. De justi tast dus niet volslagen in den blinde. Het lijk der vrouw is overgebracht nt het politiebureau op het Leidscheplein, wa de hoofdcommissaris van politie, de he Franken, de leiding van het onderzoek zich kwam nemen. De rechercheurs vingen hunne naspor gen terstond aan, voornamelijk in de W: moesstraat en in de Nes. Het signalement der vermoorde lui middelmatige lengte, donkerblond ha zwarte japon met witte stippen, zwa mantel. Op het lijk werd een gouden h loge en een zakdoek, gemerkt H, gevund Het wrak van het Enkhuizer vissche vaartuig EH 3, dat in het begin der rige maand door de spoorboot Holland den grond werd gevaren, is gelicht en Enkhuizen aangebracht, Zondagsrust voor bakkers. Door de Enschedesche bakkersgeze is in circulaire tot de ingezetenen verzoek gericht te willen mededeelen, zij op Zon-en feestdagen al dan niet ver brood of andere mondbehoeften eischen Door de besturen van den »Verzoenii bond", de »R. K. Arbeiders-vereenigh Patrimonium", de afd. Enschedé van »Alg. Nederl. Wevers- en Spinnersbor de timmerlieden vereeniging »Eendrat en den »R. K. Burgerkring", is v - sympathie betuigd met deze circulaire wa voorts op het harde lot van den bakk gezel wordt gewezen. Ongeregeldheden te Staphorst. Aan de Tel. wordt geschreven dai onlusten van 8 Dec. buiten veler verw ting, niet het verloop hebben gehad dat er zich aanvankelijk van voorstelde, meenen sommigen, dat het vuurtje na korte flikkering niet geheel uitgedoofd dat er naar aanleiding van het een of a wel eens weer nieuwe troebelen ku geboren worden, maar de rustige stem der laatste dagen draagt daarvoor e< vertrouwbaar karakter. De boeren zeggen het zelfs dat er mer van een verzet als dit sprake zoi weest zijn, als de marechaussees Dij eerste optreden slechts wat kalmer ha gehandeld en dat het beste van alle geweest zijndat deze in het geheel waren gekomen. De macht van of liever de vrees vc politie is echter door hetgeheele geva zienlijk verminderd. Immers de boerei klaren met het grootste genoegen d marechaussées zoo hard zij konden hen op den loop zijn gegaan, endejoi D

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5