Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaarg Dinsdag 22 December 1896. No. 5676. j$utreatt "^Sofersfraaf 50. Feuilleton. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 21 December '96. H°or eenige socialistische afgevaardigden Van de Kamer van afgevaardigden in Frank- is een voorstel ingediend, waarbij de r®geering wordt verzocht een beweging uit te lokken ten gunste van eene ontwapening d®r verschillende naties. Het voorstel heelt ®ngeveer dezeh inhoud. De Kamer verzocht 6 regeering der Fransche republiek stappen te doen tot het uitlokken eener conferentie tusschen alle r.atiën, om allengs te komen lot ontwapening met dien verstande, dat e respectieve strijdmachten der naties tot et treffen eener regeling zullen blijven, z°oals zij thans zijn. He toestand is zeker tegenwoordig niet Van dien aard, dat een voorstel tot ontwape- ®lng bij de mogendheden ingang zou vin- en Mag men de Figaro gelooven, dan jollen de bovenbedoelde afgevaardigden •n de Fransche Kamer met hun motie weinig succes hebben. Want de regeering eerder gedwongen zijn, de uitgaven voor het leger te vermeerderen dan in te krimpen He Figaro toch beweert, dat Frankrijk spoe dig voor het feit zal staan, om zeer uitge breide verandering te brengen in de bewa Pening van het leger en vooral van de artil lerie. De regeering zal buitengewone Credieten tot een zeer groot bedrag moeten aanvragen, meer dan 200 millioen voor de artillerie en bijna 100 millioen voor de in- 'anterie. Spoedig zal men, volgens de Figaro, een daarop betrekking hebbend voorstel hunnen verwachten. De laatste berichten omtrent den opstand ln de koloniën in Spanje ontvangen luiden ^ij bevredigend voor de regeering- Twee duizend Cubaansche opstandelingen z\jn te Loma Alvarez verslagen met een 'erlies van 24 dooden. Uit Havana wordt gemeld, dat men zeer belangrijke operaties verwacht in de provincie li) Er wordt aan de kamerdeur gekloptde officier rijst op en opent. Men overhandigt hem eenen brief met het wapen van Val cour. De jonge man blijft onbeweeglijk staan JUen zou zeggen, dat de donder hem ge- rollen had en hij bij de eerste aanraking Uieen zal zinken. Op den omslag van den brief is in haast het woord »Spoed" geschreven. Leo rukt em open, eene rilling loopt hem over het 'chaam. De hand, die dien brief geschre- en heeft, is zeer zwak, onbestemder zelfs ?an van een klein kind. Wat is dat dan wat is er op Valcour gebeurd? Hij leest Santa Clara. Generaal Echaque, die gewond is, zal 20 December naar Spanje terug keeren. Ook op de Phiiippijnen zijn de Spanjaarden gelukkig. Zij hebben de opstandelingen ver verslagen bij Bulacun en hun een verlies van 49 dooden toegebracht. Zeven spionnen en 20 gevangenen, die in de gevangenis van Cavita tot opstand waren gekomen, zijn doodgeschoten. De Spaansche minister van marine heeft per telegraaf aan de rijks- en particuliere werven bevolen, haast te maken met het bouwen en het uitrusten der oorlogsschepen. De heer Canovas, minister-president, heeft te kennen geven, dat hij spoedig van generaal Weyler bericht verwacht omtrent het einde der campagne. De Spanjaarden hebben wederom een overwinning behaald op de Cubanen thans op een afdeeling onder Calixto Garciade opstandelingen hadden 25 gesneuvelden de Spanjaarden 48 gesneuvelden en 103 ge wonden. Bovendien werden de opstande lingen onder Castillo, Sanchez en Rodriguez, verdreven uit hun versterkte posities te Luisa Delicias, in de provincie Havana. Te Barcelona zijn acht anarchisten ter dood veroordeeld. De Kamer van afgevaardigden in Italië beraadslaagde Vrijdag over het voorstel be trekkelijk de civiele lijst voor den kroon prins na diens huwelijk. De schatkist zou elk jaar 1 millioen aan den prins van Napels toestaan en de koning zou uit zijn eigen kas elk jaar zulk een bedrag in de schat kist storten. Even goed had Humbert de som rechtstreeks aan zijn zoon kunnen be talen, doch hij wilde den schijn redden met een vorm, alsof het land weigerde zijn kroon prins te onderhouden. Niettemin verhieven zich in de Kamer nog stemmen tegen deze re geling. Imbriani en Cairoli wilden 's konings civiele lijst met 1 millioen verminderen en Costra Andrea wenschte geheele afschaffing er vanhij verklaarde het koningschap te »Mijn Zoon, slndien deze afscheidsregelen u geworden vóór dat mijne ziel, vrij gekocht door het bloed van Jesus Christus, maar welke ik met liefde tot uw behoud zou ten beste geven, tot haren Schepper wederkeert, wil ze dan ontvangen en aannemen als het beste wat mij overblijft om u te geven. De Heer, die u aan mij heeft toevertrouwd, heeft gedoogd, dat ik, voor zooverre mij mogelijk was, zoo al niet over u waakte, dan toch u gevolgd heb in al uwe afdwalingen, die mij helaaste goed bekend zijn. Ik weet alles. Ik weet zelfs wat u op dit oogenblik zoo buiten u zei ven voertik voorzie er de noodlottige gevolgen van, en daarom wil ik, hoe zeer dan ook mijne krachten het mij ter nauwernood veroorloven, u ten laat- sten male schrijven, opdat ge mijne laatste beschikkingen zoudt kennen. »Het is noodig, mijn zoon, dat gij het wetet, dat uwe moeder nog had kunnen levendat hare lichaamskrachten maar al leen langzaam bezweken zijn onder het ge wicht van zedelijke droefenissen, waarvan gij de oorzaak zijt. Van uwe vroegste jeugd af zag ik in u die kiem van drift zich ont- beschouwen als een nutteloozen last. Het woord werd hem door den voorzitter ont nomen. Na een rede van minister Di Rudini nam de Kamer het regeeringsvoorstel (1 millioen aan den prins van Napels) aan, waarna onmiddeiijk een koninklijke boodschap werd voorgelezen, meldende dat de koning elk jaar 1 millioen aan de schatkist zal afstaan. Volgens een telegram uit Cassino (Italië) heeft een ontploffing plaats gehad in de woning der gebroeders Valeris, die in het geheim bommen vervaardigen. Twee verdiepingen van het huis zijn ge heel uit elkaar geslagenmen heeft reeds 5 dooden en 6 gekwetsten van onder de puinhoopen te voorschijn gehaald. Uit Massowah is het bericht ontvangen, dat majoor Nerazzini den 18 December met 215 gevangenen te Zeilah is aangekomen en 22 December naar Massowah zal ver trekken. Er heerscht groot verschil in meening om- tren de juistheid van het bericht door de Köln. Zeitung medegedeeld, dat door Rus land een strook gronds aan de Roode Zee was bezet. Het bericht is met de grootste beslistheid tegengesproken zoowel door Engel- sche als door Russische bladen. De Köln. Zeitung houdt echter voet bij stukTrots alle ontkenningen büjtt toch ten slotte ons bericht, dat Rusland een kuststrook heeft verworven aan de Roode Zee tot het aan leggen van een haven, waarheid te zijner wordt zelfs beweerd", aldus het Keulsche orgaan, dat reeds een Russisch oorlogsschip onderweg is, om het land in beslag te nemen. De toestand in Turkije blijft bij voort during een voorwerp van ernstige zorg voor al de groote Europeesche mogendheden. De onderhandelingen door de verschillende mogendheden aangeknoopt om tot eene op lossing der Oostersche kwestie te komen, hebben, zegt de Matin, een tweeledig doel het ontwerpen van een plan tot het in voeren van politieke en administratieve her wikkelen God is mijn getuige, dat ik, om die kiem te onderdrukken en te verstikken al mijne liefde al mijn gezag heb gebruik maar gij hebt beide veracht. Sedert ver scheidene jaren hebt gij uw hart verhard, en mij den ingang tot dat hart ontzegd. Voorzeker hebt gij gedacht, dat ik mij aan dat lijden zou gewennen gij hebt u bedrogen. »Ik gevoel, dat ik nog slechts eenige dagen in dien staat van kwijning, die mij beheerscht kan blijven. Beoordeel Gods besluiten in deze niet te streng, en geloof mij, Leo I dat ster ven voor mij veel minder moeilijk is dan leven. »Van twee zaken een of gij zult voor Gods rechterstoel verschijnen, alvorens ik deze aarde zal verlaten hebbenof gij zult mij overleven. »In het eerste geval, is mij alles ontzegd tot zelfs de hoop, want gij hebt zelf den dag en het uur van uwen dood bepaald, en gij zult dien grooten stap doen door het volbrengen eener zondige handeling, waartoe gij vrijwillig en in koelen bloede zijt over gegaan. Indien dat gebeurt, dat God u dan genadig zijen indien Hij, in de diepte zijner barmhartigheid zonder mate, nog eenen blik gewaardigt te slaan op ondank vormingen het ontwerpen van een plan tot invoering van financieele hervormingen. Het tweede plan moet in zeker opzicht worden beschouwd als een logisch gevolg van het eerste. Want eerst wanneer men nauwkeurig heeft aangegeven, welke ver anderingen in het Turksche bestuur moeten worden aangebracht kan men bepalen welke uitgaven daarmede gemoeid zijn en hij een financieele hervorming zal daarmede zeker rekening worden gehouden. Over de politieke en administratieve her vormingen schijnen de mogendheden het eens te zijn. In het begin van Januari mag men van die zijde een voorstel verwachten. Maar intusschen moet de Porte het hoofd bieden aan verschillende financieele moeilijk heden, welke voor een goeden gang van zaken zoo spoedig mogelijk uit den weg moeten worden geruimd. Men heeft daarom het plan gevormd, de Porte in het bezit te stellen van het voordeel, voortspruitend uit de conversie der Ottomaansche leening van 1885. De jaarlijksche schatting welke Cyprus aan Turkije moet betalen, vormt het waar- borgsfonds voor deze leening. Deze schatting is evenwel grooter dan het bedrag dat de Turksche regeering elk jaar voor deze leening moet besteden en het wordt der halve zeer goed mogelijk geacht om met het overschot dier schatting te voorzien in de noodzakelijke behoeften van her Turk sche rijk of het te doen dienen als waar- borgsfonds voor een nieuwe leening. Volgens een Reuter-telegram uit Weenen spreken de berichten uit Constantinopel over ongeregeldheden te Stamboul, waarbij verscheidene ontevreden softas zijn gedood. De agitatie betreffende Creta duurt voort de wapening der Grieken veroorzaakt groote ongerustheid en stelt een beweging in Macedonië in het aanstaande voorjaar in het vooruitzicht. De Russisch gezant te Constantinopel, de heer De Nelidoff, is gisteren in audiëntie ontvangen door den sultan. bare zonen, dat dan die blik op u moge vallen, Leo 1 ïVoor 't geval, dat uw vijand alleen valle, ziehier mijne bevelen nKom dan terstond de erfenis, die u be hoort, in bezit nemen, en draag zorg voor het lichaam uwer arme moeder, die u bidt, haar op de u aangeduide plaats onder de treurwilgen te begraven. Dat deze plaats worde afgesloten en alleen gij er toegang in hebbe, want ik wil en gebied u hier op mijn doodsbed, dat gij aan den voet des kruises, dat mijne graftombe zal bewaken, deze woorden zult schrijven MIJNE MOEDER «Vaarwel, LeoDeugdzaam, zou ik u uit de volheid mijner moederliefde gezeeend hebbenschuldig, zegen ik u nog. Vaarwel, mijn zoon (Slot volgt.) o. HIER RUST DERDE OFFER VAN MIJNE DRIFT.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1