Dagblad voor Schiedam en Omstreken. bureau !?8ofersfraaf 50. 19de Jaarg. Woensdag 23 December 1896. No. 5677. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco ner post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regels f 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. degens het KERSTFEEST zal de ^*eutee Schiedamsche Courant V7rij- en Zaterdag-avond niet ver- 8chijn en. ADVERTEKTIËV voor het nummer Donderdag-avond bestemd, gelieve 'hen vóór 4 ure 's middags in te zenden. NlELWJAARWENSCHEV van 1—6 ref?els, worden in het nummer van 1 Januari 1897 geplaatst a 50 ets. ALGEMEEN OVERZICHT. 22 December '96. De dagbladen in de Noord-Amerikaansche Unie bevatten het verslag van tal van inter- Yiews naar aanleiding van de verklaring van ^®h secretaris van staat Olney, dat de ^oord-Amerikaansche regeering het besluit Van den Senaat ten aanzien van de Cubanen ®envoudig beschouwt als een haar niet bin dende uiting van des Senaats meening. De hDgo's zijn daar woedend over en zeggen, ^at de houdend van Olney in de kwestie °Deerbiedig is tegenover het Congres, en dat zij terecht moeten kunnen staan wegens noogverraad, en dergelijke beweringen "heer. Maar de bovendrijvende meening in Vereenigde Staten schijnt te wezen, dat de beweging min- of meer van de Bryanieten hitgaat, dat beursgedobbel er niet vreemd aat* is en dat zij ook is ondernomen ten bate van de Cubaansche obligatiën. In al geval gelooft men niet, dat er iets gebeuren Zal vóór Cleveland's aftreden, terwijl, naar ®hen zegt, Mac. Kmley het beleid van Cleve tand ten aanzien van het eiland steunt. De Senaat te Washington heeft de be raadslaging over het voorstel der commissie betreffende de Cubaansche belangen, ver 12) (Slot.) IV. Vertrek, Christene ziel. daagd tot na de Kerstvacantie. Ook de behandeling van de andere voorstellen, waarbij het Congres competent wordt ver klaard om de onafhankelijkheid van Cuba te erkennen, is tot zoo lang verdaagd. Een telegram uit Washington aan de New-York Herald meldt: president Cleve land heeft zijn goedkeuring gehecht aan de houding, door Olney aangenomen, met be trekking tot het voorstel van Cameron. Met president Cleveland treedt staatsse cretaris Olney at. Mac Kinley heeft aan den heer Sherman aangeboden, zijn staats secretaris voor buiterdandsche zaken te worden, zoodra hij het Witte Huis betrekt. Sherman heeft den post aangenomen. Vol gens de Daily Chronicle is Sherman zeer vijandig tegen de Engelschen. De regeering in Spanje doet al het mo gelijk om door feitelijke demping van den opstand der Cubanen aan de begeerlijkheid der Noord-Amerikaansche jingoes een einde te maken. Door den dood van het muiter- hoofd Maceo is de moreele positie van ge neraal Weyler veel versterkt, daar nu nie mand meer zijn terugroeping wenscht en men zich vleit met de hoop, dat althans de kleurlingen, die zich door Maceo lieten op- zweepen allengs den moed zullen verliezen en dus hoofdzakelijk tegen het Spaansche element der opstandelingen en de cosmo- politische gelukzoekers te kampen zal hebben Voor het oogenblik schijnen de opstande lingen zich voornamelijk in de provincie Santa Clara te concentreeren met het plan een vernieuwden aanval op Mantazas en Havana te beproeven. Men verwacht dus spoedig een belangrijk treffen. Volgens den Madridschen correspondent van de Temps heeft de Spaansche regeering op raad van verschillende Mogendheden besloten, de in 1895 door de Cortes goed gekeurde autonomistische hervormingen thans op het West-Indische eiland Puerto Hij komt, hij ijlt voort, daar is hijIs het nog tijd Neenwant hij bemerkt, bij de kromming van den weg, twee in koor gewaad gekleede knapen, waarvan de een ®en kruis, de andere een wijwatersvat draagt. Zij gaan naar de kerk. Zonder twijfel gaan zij vóór eene begrafenis uit. Koorknapen, het kruis, wijwater, eenige godvruchtige ge zangen, dat zijn buiten de plechtigheden bij begrafenissen. Leo gevoelt zich op het punt van te bezwijken hij wil voortgaan, maar zijne beenen weigeren het. En toch, eene inwendige stem roept hem toeVoorwaarts 1" Onvermogend om eene beweging meer te doen, houdt hij zich aan een olmboom vast hij aanschouwt de koorknapen, die naderen Die knapen kennen hem wel. OVoorzie nigheid Valcour begrijpt uit hunne rustige gelaatstrekken, dat hij zich bedrogen heeft. Ja, het is wel een begrafenis, maar niet zijne moeder, die men naar het kerkhof der Parochie begeleidt. De hoop komt weder in het hart van den ongelukkige, zij komt er met zulk eene kracht, als zy er eerst eens klaps in verzwakt was. De krijgsman herstelt zich, en toen de nederige lijkstoet voorbij was getrokken, liep hij spoedig voort, en ging verder den kant op naar de haardstede zijner vaderen. Om tijd te winnen, klom hij eene door nenhaag over, welke aan die zijde der tuin omringde hier veranderde hij haastig een weinig zijne richting, om te vermijden, dat hij niet door de rozenparken moest loopen. Zijn geliefde rozeboom uit zijne kindsche jaren kwam hem voor den geest. Deze her innering is droevig als het gelui eener doods klok. Hij gaat voort, en in de verte eenen hond hooreride blaffen, herinnerde hij zich Althé. Al deze verwijtingen, die hem als bij toeval "gedaan werden, ontmoedigden zijne zielter nauwernood durft hij zijne eigen woning binnen treden. Hij roept, maar niemand verschijnt. De deuren zijn open. Eene onuitsprekelijke Rico in te voeren, hoewel de gouverneur en de Spaansche partij aldaar er nog wei nig toe genegen zijn, maar voor Cuba houdt de regeering nog vast aan het stelsel dat van de beloofde hervorming slechts spraak mag zijn na volledige onderwerping. Alleen zal misschien vergunning gegeven worden tot hervatting van den arbeid op de plantages. De dood van Maceo heeft, zegt de cor respondent der Times, nog niet den minsten invloed gehad. Geen der opstandelingen in de provinciën Pinar del Rio en Havana heeft de wapens neergelegd, of toont daar toe eenigen lust. Bovendien wordt aan Spaansche zijde niets gedaan om voordeel te trekken van de jongste gebeurtenissen. De dood van Maceo heeft te Havana geen geestdrift verwekt en geen opgewondenheid. Uit Havana wordt bericht, dat Ruiz Rivero zal optreden als opvolger van generaal Maceo en als commandant der opstandelingen in de povincie Pinar del Rio. Wat den opstand op de Philippijnen be treft, deze omvat thans de provincies Bala- van, Batangas, Pampanga en, in mindere mate, Morongheel het eiland Luzon, dus zuidelijk van Boelacas en al de provincies van Tagalog. Het Noorden alleen blijft rustig. Weldra zal generaal Polavieja Cavite aanvallen. Verleden Vrijdag zijn 250 man inlandsche troepen gedeserteerd. Te Cavite zijn Maandag 21 en te Manilla 4 rebellen gefusilleerd. Het spoorwegverkeer staat op veel plaatsen stil. De Japansche kruiser Josjino is te Manilla gekomen. De vreem delingen te Manilla zijn op hun hoede men vreest onlusten in de stad. De Engelsche kruiser Spartan is van Hongkong vertrok ken, om de Daphie, Pigmy en Pique te versterken. Te Barcelona zijn 6 bataljons infanterie, samen 3000 man, te Cadix twee bataljons, ammunitie en wapenen ingescheept voor de Philippijnen. Naar de Heraldo verneemt, wanorde heerscht er in dat verblijf, dat tot heden toe met zulk eene krachtige hand bestuurd werd. Onvermogend om alleen verder in dit huis door te dringen, waarin zich misschien de ijselijke waarheid voor hem verbergt, keert hij terug en wil de kleine kinderen van de hoeve, die hij daar beneden bemerkt, aanspreken. Maar, o mar teling 1 Hij moet daarvoor de schrikkelijke plaats voorbijgaan, waar de graftombe zal moeten opgericht worden, die van de ver keerdheid eens zoons zal moeten getuigen! Neen, neen, dat is onmogelijkZooveel kwelling kan die zoon niet verdragen, en als vermeesterd door die foltering, loopt hij verder voort en werpt zich als een zinne- looze in de voorzaal, die de verdere ver trekken vooraf gaat. Hij gaat de zaal door niets,hij opent eene volgende deur, niets Is alles hier dood Eindelijk, zie, daar is de kamer van me vrouw Valcour de deur is open. Leo werpt zich op de knieën, hij bemerkt, dat alle be dienden, die in dit plechtig oogenblik hunne post verlaten hadden, in deze kamer bijeen vergaderd zijn. Van alle kanten hoort hij gesnik en geween, en te midden van al die droefheid, hoort hij den priester dat schoone woord, dat zoo verheven woord, dat de Kerk tot zijne kinderen richt, uitspreken heeft generaal Polavieja tien bataljons aan gevraagd. In de vergadering van het Magnatenhuis in Hongarije stelde stelde kardinaal Schlauch een amendement op de troonrede voor, in het welk de hoop werd uitgedrukt, dat de Keizer in zijne wijsheid middelen mogen vinden om den godsdienstvrede in het land te herstellen. Na bestrijding door den minister-president baron Banffy en den minister van justitie werd het amendement verworpen. De commissie van financiën uit het Hon- gaarsche Lagerhuis heeft de begrootingen van landbouw, eeredienst en onderwijs, jus titie en landsverdediging aangenomen. In overeenstemming met een meedeeling in de troonrede verklaarde de minister van eere dienst Vlascis dat de regeering het vraag stuk van de roomsch-katholieke geestelijke prebenden (het congruavraagstuk) in overleg met het katholieke episcopaat hoopte op te lossen, en binnenkort een wetsontwerp zou indienen over de congrua van de overige erkende belijdenissen. De eerste groep krijgsgevangenen uit Abessinië op weg naar Italië, 215 man en 8 officieren, is Vrijdag te Zeila aangekomen. Allen waren gezond en door het Roode Kruis van het noodige voorzien. Menelik had hun een afdeeling soldaten medegege ven om voor hun veiligheid te zorgen, en zelfs aan 20 krijgsgevangenen toegestaan zich met geweren te wapenen. Zaterdag zouden zij naar Massaua vertrekken en omstreeks Nieuwjaar te Napels aankomen. De laatste groep krijgsgevangene1 generaal Albertone aan het hoofd, zr uit Sjoa mogen vertrekken, nadat de sc loosstelling door Italië betaald is. Volgens een bericht uit Weenen zijn bij een vechtpartij in Sfanlevel verscheidene ontevreden softas gedood. Verder staat in hetzelfde telegram, dat op Creta de opge- Vertrek, christene ziel Toen Valcour dat woord hoorde, herkrijgt hij eene ongekende krachtzijn hart bloedt zijn hoofd duizelt. En in overhaasting de kamer binnen ijlende, werpt hij zich tusschen de priester en zijne stervende moeder. Neen, neen, ziel mijner moeder, vertrek niet I Ik ben hier I Zie mij Het is uw zoon hij is overwonnen, hij heeft vergeven, hij is christen, Moeder, moeder, vertrek niet I Op het hooren dezer zoo welbeminde stem, die zegtVertrek nietbeefde Elise, die sedert lang reeds ongevoelig was geworden voor ieder aardsch geluid. Haar mond is stom, hare oogen zijn gesloten maar hare koude hand heeft de hand van haren zoon aangeraakt; die koude hand heeft gezegd: Ik schenk u vergiffenis, dewijl gij vergiffenis hebt geschonken! En daarna ontlasten zich tranen, een stroom van tranen, uit hare weder geo pende oogen. Het is een stortvloed, die zich door liefde en lijden uit dat hart ontlastte. De dienstboden hebben zich bescheiden teruggetrokkende priester zwijgt. Hij zelf treedt terug voor die onverwachte, niet meer gehoopte genade, welke de Heer toezendt. Elise is met haren zoon alleentoen opende en ontblootte zich zijn hart, maar tevens begreep hij ook wat hy verloren h^d S NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1