wondenheid voortwoekert en dat ze zich in Constantinopel bang maken voor een Macedonischen opstand in het komende voor- jaar en met ongerustheid de wapeningen van Griekenland gadeslaan. De audiëntie van den Russischen gezant Nelidof bij den Sultan van Turkije, zoo wordt uit Constantinopel aan de Frank furter Zeitung gemeld, heeft een uur ge duurd. Nelidof had daarna nog een lang durig onderhoud met den grootvizier. Over de audiëntie wordt in diplomatieke kringen slechts dit gezegd, dat Nelidofï behalve een mondelinge opdracht ook een eigenhandig schrijven van den Czaar had medegebracht. Volgens denzeltden berichtgever zijn de wachtposten en patrouilles weer aanzienlijk versterkt. Vijftig officieren moeten spoor loos verdwenen zijn men zegt dat zij 's nachts naar Jildiz Kiosk gebracht werden, waar over hun lot beslist is. Niet tot de omgeving van den Sultan behoorende officieren mogen het paleis niet naderen. Een later bericht meldt dat de bijeen komst der ambassadeurs tot Woensdag is verdaagd, omdat allen bij hun regeering instructies moesten vragen aangaande een der besproken punten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 22 December 1896. De Raad dezer gemeente heeft in zijne vergadering op heden besloten, met intrek king van het raadsbesluit van 4 October 1851, waarbij aan den uitgever der Schie- damsche Courant eene toelage van f200 's jaars is verleend voor het opnemen van de kennisgevingen enz. der gemeente, die kennisgevingen enz., inbegrepen de adver- tentiën door het gemeentebestuur te plaat sen, te doen opnemen in de Schiedamsche Courant en de Nieuwe Schiedamsche Cou rant beiden, tegen eene toelage aan ieder dier beide couranten van f200 's jaars. Deze regeling gaat in met 1 Januari 1897, zoodat van af dien datum de kennis gevingen enz. der gemeente ook aan het hoofd van ons blad zullen worden geplaatst. Mej. J. J. van Driel, aan wie op verzoek eervol ontslag is verleend als hoofd der openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes te dezer stede, aan welke school zij 36 jaar werkzaam was, waarvan 35 jaar als hoofd, heeft Zaterdag ochtend afscheid genomen van hare leer lingen, die haar tot aandenken fraaie geschenken aanboden. In de laatste dagen hebben hier een paar branden, gelukkig van weinig beteekenis, plaats gehad. In de grienden langs de Maas is Zater dag-namiddag een rieten keet met zich daarin en om heen bevindende schoven riet verbrand. Keet en riet waren het eigen- Zijne moeder 1 zijne geheiligde moeder Hij kuste duizende malen die handen, die hem als kind gedragen hadden hij verwarmde ze met zijnen adem. Door de kracht van die liefde herkrijgen zij beweging en buig zaamheid, en de eerste beweging er van is, ze zegenend op het hoofd des zondaars neder te leggen. God, wat zult Gij doen Zult Gij het vonnis opheffen, of is het onherroepelijk Zie dien Christen geknield en U biddende. Toen hij het laatst vaarwel van Elise ont ving, heeft hij zijnen hartstocht ten onder gebracht, een hartstocht, die niet meer beteugeld scheen te kunnen wordenhij heeft den haat, den hoon en de wraak onder zijne voeten vertredenhij heeft den uit- dagingsbrief verscheurd. Zie hem, Heer, vernederd als een kind voor U en voor zijne moeder 1 Zult Gij hem verstooten Neen, want de oogen der stervende moeder hebben op het zien van dezen haar welbe minden zoon het leven terugbekomen. Zij hebben uit deze bron van teederheid die weinige levensgeesten opgenomen, die voor het leven van zwakkelijke wezens voldoende is Elise heeft haren zoon genezen van zijnen hartstocht, en hem als Christen weder ge vonden Zij zal leven. Dr. Pz. d. K. dom van den aannemer B. K. Nederlof te Sliedrecht. Men vermoedt dat jongens den brand veroorzaakt hebben. Zaterdagnamiddag ontstond, doordien kinderen een op een tafel staande branden de lamp omwierpen, een begin van brand in de woning van P. Brouwer aan den Langen Achterweg alhier. Brouwer wist door zijn vlug optreden met een paar dekens de vlam te smoren, zoodat slechts die deken en het tafelkleed brandschade bekwamen. Er was niets verzekerd. Gisteren-ochtend omstreeks 11 ure viel de 26-jarige A. Broekmeijer, wonende in de Boterstraat alhier, in de branderij van de firma J. F. Legner Co. aan den Dam, van den distilleerketel op de steenen in die branderij, waarbij hij zich aan het voorhoofd verwondde. Dr. Endtz verleende geneeskundige hulp, waarna de man per rijtuig naar zijne woning is gebracht. In het N. v. d. D. zet dr. H. Kapteijn de wenschelijkheid uiteen, dat Rotterdam van beter drinkwater worde voorzien, daar z. i. het Maaswater, dat thans gebruikt wordt, ook na de filtratie, niet in alle deelen voldoet. De eenige goede oplossing zou z. i. op eene van de twee volgende wijzen te vinden zijn: lo. Men beproeve door boringen uit te maken, of op eenige uren afstands van Rot terdam, benoorden de Lek, voldoende water uit den bodem te verkrijgen is, om in de behoeften te voorzien, of 2o. Rotterdam combineere zich met alle gemeenten, langs de Maas, Noord en Mer- wede gelegen, en legge met die gemeenten gezamelijk een buisleiding aan, die hare prise d'eau vindt in de ongerepte heide- en zandgronden in de provincie Utrecht, in de streek tusschen Zeist en Amerongen. Alle bestaande kostbare werken, water torens, buisleidingen door de steden, enz, konden behouden blijven en aan de nieuwe leiding aangesloten worden. Het zou hem niet verwonderen, of er konden liefhebbers gevonden worden voor een concessie-aanvrage in dien zin. Hygiënisten mogen, meent de schrijver, hun goedkeuring niet hechten aan rivier waterleidingen, en allerminst aan dezulke, die het water aan sterk vervuilde rivieren ontleenen. Zooals wij gemeld hebben, werd Joh. de Bruijn als de voorzitter van den «Nieuwen Neder. Bootwerkers-Bond" te Rotterdam geschorst wegens woorden door hem ge sproken in de vergadering van kaarsen makers te Schiedam, in zake het kiesrecht, woorden waarin de »N.N. BB." een aan randing en een ingrijpen had gezien in den werkkring van den Bond. Zondag werd de Bruijn gelegenheid ge geven zich nader te verklaren. Velen kozen zijn partij, doch anderen traden tegen hem op, op eene wijze, welke hem de vergade ring deed verlaten. Naar men verzekert, zal hij een aanklacht indienen bij de justitie wegens de woorden op deze vergadering tegen hem geuit. (Tel.) Volgens de N. R. Ct. is De Bruijn ver vallen verklaard van het lidmaatschap van den »N.N. B.B.", omdat hij is afgeweken van de Statuten van den Bond, die het be handelen van politieke of godsdienstige kwestiën verbieden. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag 21 December. Bij het algemeen debat over het ont- werp-suikeraccijns had de heer B a s t e r t gaarne de verlaging van den accijns tot f20 gezien, daar thans 180 der marktwaarde voor accijns wordt ge heven dit zou de consumtie zeer doen toe nemen. Voorts wenscht hij meer bescherming voor drie nog bestaande raffinaderijen, die bij onveranderde aanneming der wet met ondergang worden bedreigd. Wenschelijk ware het heffen van een invoerrecht op ruwe en geraffineerde suiker. De heer Tydeman keurde het entre potstelsel goed, mits de premie niet te noog is, doch het stelsel van distributie der pre mie acht hij verkeerd. Dit denkbeeld volgt niet het beginsel van Pierson, om geleide lijk te komen tot afschaffing der premie, maar blijft bescherming huldigen, doch in waar heid vermindert het die allengs, zoogenaamd om aan andere landen het voorbeeld te geven. Die politiek deelt spreker niet om dat ze niet zal baten. Ook acht hij de premie per 200 kilo te hoog, omdat ze nadeelig is voor den landbouw. De heer Z ij 1 m a wees op de belangen van de cultuur, de industrie en de schat kist die hier in aanmerking komen. Ook hij verklaarde met het gewijzigd ontwerp niet te kunnen medegaan. De heer H i n t z e n stelde de voor- en de nadeelen dezer regeling tegenover elkan der, en wees op de tegenstelling tusschen de beschermde binnenlandsche en de kolo niale industrie, die zelve tegen alle moei lijkheden zich moet opwerken. Hij erkende echter dat de industrie zich door de voor genomen regeling vrijer zou kunnen ont wikkelen. De heer D e R a m bestreed het ontwerp wegens de daaruit voor de industrie zoowel als voor den landbouw voortvloeiende na deelen. Hij kwam daarbij op tegen de tabel van art. 67 van het ontwerp, zonder welker wijziging hij het niet zou kunnen aannemen. De heer De Boer wees er op, dat de strijd over den suikeraccijns langzamerhand een maatschappelijke kwestie is geworden. De productie van suiker over 't algemeen neemt aanhoudend toe buiten evenredigheid met de consumtie. Spr. ontwikkelde eenige bezwaren tegen het ontwerp. Wanneer hij er nochtans voor zal stemmen, zal het we zen, omdat het, hoewel de kwestie niet oplossende, haar vereenvoudigen zal en de suikerkwestie tot eenvoudiger proportiën terugbrengen. Heden- (Dinsdag) ochtend voortzetting, na afdoening van de vooraf aan de orde gestelde kleinere ontwerpen. De leden van de Tweede Kamer de heeren Bool en Vos de Wael konden in den laatsen tijd wegens voortdurende ongesteld heid geen deel nemen aan de werkzaamhe den, en de heer Viruly Verbrugge wordt door zijne oogkwaal verhinderd de verga deringen bij te wonen. De Eerste Kamer kwam gisteren-avond bijeen tot hervatting der werkzaamheden wegens lichte ongesteldheid van mr. Van Naamen van Eemnes onder voorzitterschap van mr. Geertsema, het oudste lid in jaren. De van de Tweede Kamer ontvangen wetsontwerpen werden naar de opnieuw samengestelde afdeelingen verzonden. Heden-middag om vier uur openbare ver gadering, teneinde de wetsontwerpen te ontvangen, die inmiddels door de Tweede Kamer zullen zijn aangenomen. Op 18 December 1896 is door H. M. de Koningin-Weduwe, Regentes, in bijzonder gehoor ontvangen de heer C. A. de Ger- baix, graaf de Sonnaz. ter overhandiging zijner terugroepingsbrieven als buitenge woon gezant en gevolmachtigd Minister van Zijne Majesteit den Koning van Italië bij het Nederlandsche Hof. St.-Ct Mgr. Tarnassi nieuwbenoemd Apostolisch Internuntius bij ons Hot, is Zondag-avond uit Brussel te 's Gravenhage gearriveerd. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal op Donderdag 24 Decem ber a. s. niet plaats hebben. Naar aanleiding van eene missive van den minister van binnenlandsche zaken aan de commissarissen der koningin in de pro vinciën, zijn de burgemeesters uitgenoodigd een overzicht in te zenden van de uitgaven der gemeenten over 1895, wat betreft de jaarwedde van de burgemeesters, den bur gerlijken stand, het bevolkingsregister, de politie, schutterij, het armwezen, verplicnt middelbaar en hooger onderwijs, na aftrek van de subsidiën of andere inkomsten, door de gemeenten voor ieder onderwerp ont vangen. De miliciens der lichting 1896, die voor eerste oefening onder de wapenen zijn bij het wapen der infanterie, zullen 15 Ju" e 15 Augustus a. s. in het genot van Sr0 verlof worden gesteld, terwijl enkelen ree 27 Februari naar hunne haardsteden zulletl terugkeeren. Uit goede bron verneemt het Ilbl-, generaal Karei van der Heijden, comö1311 dant van Bronbeek, zich verloofd heeft na eene dame uit Dordrecht. Moord te Amsterdam. Uit Amsterdam meldt men aan de N. R- De commissaris van politie der der sectie, de heer Dusser de Barenne, aan wi0 de leiding van het onderzoek in zake de moord in de Van Eeghenstraat is toever trouwd, heeft reeds een groot aantal pel sonen ontboden en ondervraagd. Zaterdag' avond is een man, die met een valsche0 baard rondliep, aangehouden, doch Zondag ochtend weder vrijgelaten, aangezien hl) door geen der dienstmeisjes, die in de laatst0 dagen, waarschijnlijk door een en denzelfdeI1 persoon, zijn aangerand, herkend werd- Zondag-avond is een andere man, die z'0'1 in de P. C. Hooftstraat eeriigszins vreero0 gedroeg, voor den commissaris gebracht ook hij echter werd door niemand herkend- Twee kleine meisjes hebben medegedeeld dat zij Vrijdag-avond in de Van Eeghen* straat iemand hebben zien loopen, wie"3 uiterlijk aan het gegeven signalement moet hebben beantwoord. Ook deze beide kindere" werden met de als verdacht opgebracht0 personen geconfronteerd. Toen zij Zondag" avond laat tot dit doel weder uit het bed gehaald moesten worden, toonde de vader der kinderen zich daarover bijster ontsticht- Nader meldt men nog Ook heden heeft het onderzoek der justi tie geene belangrijke resultaten opgeleverd vele personen zijn gehoord en bij het lijk der vermoorde gebracgtook is weder de persoon opgeroepen, die gisteren-avond reeds door den commissaris is ondervraagd. Thans werd bij dezen heer een dolkmes gevonden aan welke omstandigheden echter geen ge' wicht kan gehecht worden. Heden is door rechercheurs een onderzoek bij de voornaamste photografen hier tel stede ingesteld om zoo mogelijk een portret van den gesignaleerden man in handen te krijgen. In verband met den moord is het van belang de bijzonderheden nog eens mee te deelen van de in hoofdzaak reeds bekende aanranding, die in den avond van 11 De cember heeft plaats gehad. Mejuffrouw Elisabeth Alida Jacobi begaf zich dien avond als gewoonlijk van haar dienst in de Van Baerlestraat langs het hek van de ijsbaan naar de Daniël Stalpertstraab waar zij woont. Zij had reeds eenigen tijd een man in een lange jas vóór zich zien loopen, die bij een gedeelte waar geen lan tarens staan de straat scheen te willen oversteken en naar haar toekwam. Het sloeg toen juist negen uur. »Is dat niet negen uur vroeg hij en op hetzelfde oogenblik haalde hij de handen uit zijn zakken, stak haar tweemaal met een scherp voorwerp in den arm en toen in de borst. De laatste stoot veroorzaakte een wond, die later bleek niet ernstig te zijn. Op hetzelfde oogenblik had de man echter het licht van een fiets gezien en ging hij aan den haal. Het was de heer J. F. Zweers uit de Jacob van Campenstraat, die tot redding opdaagde. Hij bracht het verschrikte meisje naar huis. Van den dader was niets meer te be kennen. Zondag-avond zijn de heer en mevrouw Teutenberg, hij wie de vermoorde diende, in de stad teruggekomen. De politie kan nu een onderzoek instellen in het huis waar het meisje gewoond heeft. De kans, dat dit onderzoek iets aan het licht zal brengen, is echter zeer gering. Nader wordt aan de N. R. Ct. uit Am sterdam nog geseind: Het onderzoek inzake den moord in da

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2