Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. gevangen genomen, welke spionnen beweer den, dat het terugtrekken der troepen in verband stond met de groote toebereidselen, welke de Khalifa neemt om tegenstand te bieden aan een verder voorttrekken der Engelsch-Egyptische troepen. De Kaapsche oud-minister Cecil Rhodes door president Kruger wegens zijn aandeel aan de gebeurtenissen in Transvaal, niet onaardig den «bullebijter" genoemd, maakt een triomftocht door de Kaapkolonie. Te Port-Elisabeth was de ontvangst reeds schit terend. Duizenden, waaronder velen uit andere plaatsen, vulden de straten. Op zijn tocht door de stad werd zijn rijtuig ge trokken door veertig man van de voormalige Matabeleland-politie overal ging een gejuich op zonder eind. Verschillende burgemeesters boden adressen aan en natuurlijk hield de groote man een redevoering. Hij vergeleek zich zelf bij Job, maar achtte zich dieper te beklagen. Hij was steeds verkeerd be grepen, maar thaos, hij voelde het, was hij op weg, een plaats te krijgen in het hart van het volk. Zijn eenig doel was, met voorbijzien van het rassenonderscheid, voor het land te doen wat hij vermocht en het Zuiden met het Noorden te verbinden. Hij besloot met deze woorden «Ik ben nu op weg om gehoord te worden door mijn landgenooten. Ik weet, dat de ontvangst, welke gij mij heden hebt bereid, beteekent, dat ik uwe symphathie heb in de moeilijkheden, die mij wachten." Des avonds was er een feestmaal te zijner eer. Ook daar sprak hij over zijn doel en over de toekomst. Slechts dit willen wij aan zijn rede ontleenen, dat hij verklaarde zijn zetel in het Kaapsche Parlement weder te zullen innemen, om het land te toonen, dat hij geen staatkunde van afzondering wil volgen «Wij zullen vriendschappelijke betrekkingen aankwee ken, maar niet toelaten, dat ooit een vreemde mogendheid zich in de zaken van dit land mengt." Rhodes wordt morgen (Woensdag) te Kaapstad ontvangen en gaat den zesden Januari scheep naar Engeland. Schiedam, 29 December 1896. Nadat heden-ochtend ten 7 ure in de kapel van het R. K. Weeshuis door den weleerw. pater Huijsmans de plechtige uitvaartdienst voor de eerw. priorin, Zuster Ursula, was opgedragen, werd ten 9£ ure aan het stoffe lijk overschot van de veelbeminde priorin door de Zustersschaar op de gebruikelijke plechtige wijze uitgeleide gedaan. Daarna vormde zich de lijkstoet. Achter de beide lijkbezorgers gingen de weesjongens en eenige oud-weezen. Bij en achter den lijkwagen deden de leden der St. Vincentius- Vereeniging dienst als dragers, terwijl de geachte familie van de betreurde over ledene, de zeereerw. pastoor Daniels en de weleerw. paters Huijsmans en Jansen, van de St. Janskerk, leden van het R. K. Par. Armbestuur en het bestuur der St. Willi- brordus-Stichting voor de katholieke scholen, in een viertal rijtuigen volgden. Onder den toeloop eener belangstellende menigte trok de lijkstoet aldus naar de R. K. begraafplaats, waarheen reeds velen zich begeven hadden. Hier werden de laatste plechtigheden in de kapel en bij het graf verricht door den zeereerw. pastoor Daniels, geassisteerd door de weleerw. paters Huijsmans en Jansen, waarna nog velen een laatsten blik wierpen op het stoffe lijk overschot van haar, wier zegenrijke werkzaamheid onze stad bijna een halve eeuw ten heil is geweest. Vinde hare ziel, na een zoo langdurigen en vruchtbaren arbeid, de zoo lang ver beide belooning in de eeuwige rustl Aan de universiteit te Leiden is tot apo theker bevorderd de heer C. N. Mendel, van Schiedam. Bij de aanbesteding van de «Capellen- stichting" te Capellen a/d. IJsel waren 31 biljetten ingeleverd. Begrooting f-40.700. Het hoogst was ingeschreven door den heer H. Zanini te Rotterdam voor f56.120, het laagst door den heer H. Wienhoven te Schiedam voor f38.900. Tegelijk met de vaststelling der gemeente- begrooting besloot de gemeenteraad van Rot terdam tot vernieuwing van de kleine Wijn- brug. Thans is deze brug gelegen voor den westelijken mond ter verbinding der door de Wijnhaven gescheiden Leuvehaven. Burg. en Weth. stellen voor om de nieuw te bouwen brug 300 meter oostelijker te leggen, tegenover de Posthoornsteeg, waar door zal worden verkregen een nieuwe bijna rechte verkeersweg tusschen het Centraal-Station en de Boompjes en tevens de Wijnhaven een voorhaven zal hebben, waardoor de opsperring, thans veroorzaakt door de uit de Leuvehaven, de Wijnhaven inzwenkende schepen, in het vervolg zal worden vermeden. Het verplaatsen der brug zal een meer dere uitgaaf van f 30,900 vorderen, doch Burg. en Weth. achten dit hooger bedrag gerechtvaardigd met het oog op de te ver krijgen voordeelen voor het verkeer te land. Met inbegrip dezer hoOgere uitgaat zijn de kosten voor de nieuwe brug op f182,800 geraamd Het nadeel der verplaatsing zal zijn, dat een aantal panden op de Wijnhaven in waarde zullen dalen doch dit achten Burg. en Weth. een particulier belang, dat niet in aanmerking kan komen tegenover het algemeen belang, 'twelk door de verplaat sing wordt gebaat. Zondag-avond te 6 uur werd te Rotterdam een beschonken persoon door den kapitein van het Delttsche bootje op de Schiekade W. Z. aan wal gezet, daar de man, die een plaatsbiljet He klasse naar Delft had geno men, in de Ie kajuit ging zitten en spectakel maakte. Een politie-agent herstelde de orde door den levenmaker mede te nemen. Als een zeker ongewone bijzonderheid kan worden gemeld dat een der raadsleden te Delft in den loop van dit jaar geen en kele raadszitting heeft bijgewoond. 'n Ge woon mensch zou vragen, waarom zulk een lid, dat geen tijd heeft zijn mandaat uit te oefenen, dit niet liever beschikbaar stelt. Of hebben we hier te maken met iets nieuws, met een eere lidmaatschap van den Raad T De op den 2en Kerstdag te Delft gehou den schaalcollecte ten behoeve van de R. K armen heeft opgebracht 11402.37 en die der Ned. Herv. f 1784.92. Een Zondagavond te Delft gehouden muziekavond in de R. K. Leesvereeniging is op een zeer droevige wijze onderbroken. De heer Blaauw, van 's Gravenhage, vader van de bekende altzangeres mej. Anna Blaauw, die voor dezen avond hare mede werking had toegezegd, werd plotseling, terwijl zijne dochter 't Wiegelied zong, hevig ongesteld, zoodat overbrenging naar een nieuw vertrek moest plaats hebben, toen men hiermede bezig was, was hij reeds overleden. Een beroerte had een einde aan zijn leven gemaakt. Onder diepe deel neming werd de uitvoering opgeheven. EERSTE KAMER. Zitting van Maandag 28 December. Suikerwet. Het debat over de suikerwet werd voortgezet. De heer Bultman ontkende de juistheid van 's ministers beweringen, dat de land bouw vooraf wist, dat deze verhooging zou zijn voorgesteld en beriep zich op de notulen der gehouden vergadering. Hij waar schuwde tegen aanneming dezer wet, omdat de landbouw daardoor benadeeld en de vrijhandelsbeginselen ernstig worden be dreigd. De heer Reekers bestreed ook dit ont werp als onbillijk, daar het den fabrikanten protectie ontneemt, waarop zij mochten rekenen. Voor de laatste maal gunt hij hun bijzondere voordeelen tegenover toekomstige nadeelen der nieuwe suikerwet. De heer Van Lier ontkende, dat ver kregen rechten zullen geschonden worden, al wordt de zoete hoop teleurgesteld. De heer Godin de Beaufort achtte het officieus communiqué in de N. R. Ct. in strijd met 's Ministers latere handelingen. In dat communiqué werd voorgesteld, een accijnswinst van 3 millioen, gedurende de campagne 1896/97, zijnde het gemiddelde van vorige jaren. Hoe nu daarmede is te rijmen de in de definitieve wet voorgestelde premie van 23 ton In elk geval waren de fabrikanten gerechtigd hun campagne zoo in te richten, dat zij onder normale omstan digheden 3 millioen zouden genieten. De Minister van Financiën, de heer Sprenger van Eijk, -de verschillende sprekers beantwoordende, hield staande de juistheid van het rapport omtrent de ver gadering van het Landbouwcomité. Al zwijgen de notulen er óver, toch is het een feit, dat de fabrikanten reeds in April af zagen van hun recht, om bij wijziging der Suikerwet slechts 19 in plaats van f 10 te betalen. De heer Bultman bleef volhouden, dat het hier uitsluitend het belang van den land bouw betreft, en dat de Minister op een ongunstig oogenblik, waarop niemand er op rekenen kon, tusschenbeiden is gekomen. En nu stelde hij de goede trouw tegenover de belangen der schatkist. Er was een overeenkomst aangegaan, die behoorde te worden nageleefd en daarover loopt de beslissing. Na repliek van den Minister, waarbij hij met kracht opkwam tegen de bewe ringen van den heer Bultman, werd het ontwerp in stemming gebracht en aange nomen met 27 tegen 21 stemmen. Heden, Dinsdag, half twee Indische Be grooting. H. M. de Koningin-Regentes heeft gisteren middag in audiëntie ontvangen den nieuw- benoemden Pauselijken internuntius bij ons hof, Mgr. Tarnassi, die zijne geloofsbrieven aan H. M. aanbood. De vertegenwoordiger van den Pauselijken Stoel werd op de gebruikelijke plechtstatige wijze van zijne woning aan den Bezuiden- hout naar het paleis geleid en vandaar naar zijn woonplaats terug. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal op Donderdag 31 Dec. niet plaats hebbenevenmin zullen plaats vinden de audiënties van den Minister van Marine en dien van Koloniën op Vrijdag 1 Januari a.s. Blijkens mededeeling van den Minister van Oorlog is aan den Gouverneur der Koninklijke Militaire Academie last ge geven tot het doen drukken van een reglement op de intanterie-exercitiën der schutterijen. De verschillende, in verband met de invoering van het geweer M. 95 in het licht verschenen voorschriften en reglementen kunnen voorts geheel zooals zij voor het leger zijn samengesteld, door de schutterijen worden gebezigd. De gezant van Groot-Britannië bij ons hof, de heer Henry Howard, is gisteren ochtend via Hoek van Holland uit Londen hier ter stede aangekomen, om definitief zijn post te aanvaarden. De gezant heeft tot aan het tijdstip waarop hij het gezantschapsgebouw in het Hooge Westeinde zal kunnen betrekken, met zijne familie intrek genomen in het Hotel Paulez. De nieuw verschenen Staats-almanak voor 1897 bevat, gelijk steeds om de vijf jaren, eene lijst van personen, behoorende tot den Nederlandschen adel, ook van die aan wie geep adellijke titel is verleend, doch die het «praedicaat" jonkheer voeren. De Nederlandsche missionarissen ir. Duitsch Togoland zijn dit jaar zwaar bezocht ge worden door ziekte. De helft is overleden of niet in staat hun plichten waar te nemen. Blijkens officieele opgaven is de uitslag van de haringvisscherij van Scheveningen in 1896 als volgt Aangebracht werden door 231 bomschui ten 1,736,000 stuks steurharing 27, tonnen steurharing en 181.737 kantjes (zee- paktonnen) pekelharing. Van de ladingen der loggervloot werden te Scheveningen afgeslagen 452,200 stuks steurharing en 5382 tonnen idem. In 1895 was de aanbrengst met bom schuiten 1,893,000 stuks steurharing, 24,310 tonnen idem en 180,896 kantjes pekelharing' terwijl toen van de loggervloot te Scheve ningen werden verkocht326,800 stuks en 3929 tonnen steurharing. Is er alzoo weinig verschil tusschen de vangst van 1895 en die van 1896, de besommingen van de beide vangsten ver schilden veel, want terwijl deze in 1895 gemiddeld per bomschuit ongeveer f6500 bedroeg, was dit in 1896 hoogstens f 4200 een gevolg van de wisselende markt prijzen. Omtrent de viering van het 25-jarig be staan der Vereeniging van R. K. hoofden van scholen in het bisdom van Haarlem, werd aan de Rsb. in dato 28 dezer uit Haarlem het volgende geseind Op plechtige wijze werd heden alhier het 25-jarig bestaan gevierd der «Vereeni ging van R. K. Onderwijzers (hoofden van scholen) in het bisdom Haarlem". Te 10 uur kwamen de leden bijeei. in de kathe drale kerk, waar door Z. D. H. mgr. Botte- manne een stille H. Mis opgedragen werd, geassisteerd door de beide eerw. heeren secretarissen en de eerw. heeren Kersber gen en Kriek, kapelaans der kerk. Aanwezig waren de hoogeerw. heeren B. Dankelman. deken, en Gallier, vicaris-generaal, benevens de zeereerw. heer pastoor Thünnissen uit Amsterdam, De leden waren bijna allen op gekomen en namen plaats vooraan in de kerk de overige plaatsen waren bezet door tal van belangstellenden. Na de H. Mis hield mgr. Bottemanne een toespraak. Z. D. H., die verklaarde, gaarne deel te nemen aan het feest, door een kort woord te spreken, herinnerde aan de Ver eeniging ter bevordering van Katholiek Bij zonder Onderwijs in het bisdom van Haarlem opgericht door Mgr. Wilmer z. g. Hierover en over de oprichting dezer Vereeniging wilde spr. niet uitweiden, maar hij wenschte een paar vermaningen te geven. Z. D. II. wees er nu op, wat het beteekent, hoofden van Kath. scholen te zijn, lo. hoofd eener school, 2o. van een Kath. school. Dat in het oog houdend, moest men zich ten eerste beijveren, om goed eenvoudig onderwijs te geven, niet veel kennis en geleerdheid maar degelijk; ten tweede moet men het onderwijs van een Katholie ken geest doordrongen zijner moet en dit is 't voornaamste opvoedende kracht van uitgaan. Den kinderen moet eerbied worden ingeprent voor alle gezag ook veel eerbied voor zich zelf, wat van zoo groote waarde is. Eindelijk moet ook het voorbeeld van den onderwijzer in allesin zijn gezin, zijn woorden, zijn houding, zijn daden, hen leeren. Monseigneur spoorde allen aan, dit te betrachten, vroeg van God Zijn zegen voor de leden over hun gezin, hun scholen en hunne werken, over geheel hun leven en verleende ten slotte zijn Bisschoppelijken zegen. De leden hieven tot besluit der kerkelijke plechtigheid den lofzang Laudate Domi- num aan. Te half een had een huishoudelijke ver gadering plaats, waarop te half 2 de teest- vergadering in de Sociëteit-Vereeniging volgde. Daarin werd verslag uitgebracht, en een feestzang uitgevoerd door de leerlingen der Kath. scholen, onder leiding van den heer N. A. Andriessen. Vervolgens werd een feestrede gehouden door den heer J. A. Bakker van Amsterdam, terwijl een toe spraak van den Eere-Voorzitter het bijeen zijn besloot. Na afloop van de feestvergadering kwamen de leden bijeen aan een gemeenschappelijk diner bij den heer Montagne.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2