Dagblad voor Schiedam en Omstreken. bureau l^ofersfraaf 50. 19de Jaarg. Donderdag 31 December 1896. No. 5682. Feuilleton. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 o. - 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. NIEUWJAAR WE1VSCHET van 1-6 re?els, worden in het nummer van 1 Januari 1897 geplaatst a 5 O ets. ALGEMEEN OVERZICHT. 30 December '96. De benoeming van den radicalen oud- nunister Paul Doumer tot gouverneur-gene raal van Indo-China wordt door de bladen in de hoofdstad vanFrankrijk druk besproken. Men verwondert zich er vrij algemeen over, dat Doumer zijn vroegeren chef Bourgeois m den steek laat voor een vetten bestuurs post. De gematigde bladen nemen de be noeming vrij kalm op, doch de radicalen gaan te keer en zeggen, dat Doumer een politieken zelfmoord begaat. Een socialistisch afgevaardigde zal de regeering na de her opening der Kamer over de benoeming interpelleeren. In een openbaar gemaakten brief ont kent de hertog van Orleans, dat hij voor nemens is zich candidaat te doen stellen in het departement Finistére. Hij weet, schrijft hij, dat de regeering der republiek thans 'n een neteligen arbeid van diplomatieken aard betrokken is. Afkeerig van aanleiding Ie geven tot incidenten in het buitenland, wil hij eigen ijver en den invloed van fa milie-relaties in dienst stellen van Frank- tijks belangen in den vreemde. Wederom zijn in Engeland twee van de met Jameson wegens den inval in Transvaal tot zachte gevangenschap veroordeelde Engelsche officieren in vrijheid gesteld, nl. de luitenants Grey en H. White. Ditmaal echter niet wegens fistel-operatie of onaan gename kerkerlucht, maar wegens het ver strijken van den straftijd van vijf maanden, waartoe deze twee adellijke boekaniers der koninklijke garde pro forma veroordeeld Waren. Daar «brommen" er nu nog twee kolonel John Willoughby en majoor R. Whithe, onderscheidenlijk veroordeeld tot 10 en 7 5) Zijt gij het, mijnheer Ferdinand riep de molenaar uit, met zijne eene hand zijne zweep opheffende, en met de andere zijne grove muts afnemendegij gaat ons dus verlaten? Veroorloof mij, dat ik uomhelze. lranen verstikten zijne stem. Die eenvou dige, goede man onttrok zich haastig aan dit afscheid, dat hem het hart brak, en voegde zich uit zijn adem loopende bü ziin Wagen. v J ,?chzeile hij, het scheen mij toe, alsof ik eenen doode omhelsde. Wij zullen "}eest,er niet wederzieniets in den g ond des harten zegt het mij. Het was met met mijnen wil, dat hij vertrok. Hl baren^pn6 w°orden, met zooveel ge- zooveel tranen, en zijne muildieren maanden. Majoor Coventry werd, naar men weet, evenals onlangs dr. Jameson, reeds een paar maanden geleden wegens ziekte vrijgelaten. Rhodes «de Bullebijter", in wiens dienst al deze brave jongens op statenroot uitgingen, zal in Januari ook weder in Engeland ver schijnen, echter niet orn gekerkerd te wor den, maar ;om zich te laten bewierooken Het Daily News is intpsschen boos op hem geworden, daar hij in zijn speech tot zijn dwaze vergoders te Port-Elisabeth heeft durven zeggen «ik ga naar Engeland om door mijn landgenooten gehoord te worden wier zalvende gerechtigheid bekend is." 't Ware te wenschen, zegt het blad terecht, dat Rhodes-zelf wat meer begrip van ge rechtigheid getoond had. De opstand in het tusschen Transvaal en West-Griqualand gelegen district Tauns schijnt werkelijk door de met groote snel heid genomen krachtige maatregelen geheel onderdrukt te zijn. De Transvaalsche boeren waren op hun hoede zij hielden de grenzen bezet om zich te vrijwaren voor eene over rompeling als die welke 't vorig jaar om dezen tijd in hun gebied plaats had. De Londensche bladen verzekeren, dat het protocol, waarin de algemeene beginselen van een scheidsrecht tusschen Engeland en de Vereenigde Staten worden weergegeven, is opgemaakt. Waarschijnlijk zullen de hee- ren Olney en de Britsche gezant dit protocol deze week nog onderteekenen. Er zijn indertijd in den Rijksdag van Duitschland harde woorden gevallen over het optreden van den Duitschen ontdekkings reiziger dr. Peters in Afrika. Vooral de socialistische afgevaardigde Bebel heeft ver schillende voorbeelden aangehaald om te doen zien, dat, wat dr. Peters in Afrika heeft gedaan, weinig gemeen heeft met be schaving. De vrienden van dr. Peters hebben dezen trachten te verdedigen er is een onderzoek ingesteld naar de waarheid van de feiten, liepen zoo wild, dat de boeren dachten, dat het hem in het hoofd scheelde. VI. Na het verdriet, dat elke plechtige schei ding vergezelt, volgt rust en onderwerping, vooral wanneer, gelijk hier, eer en godsdienst er de reden van zijn. Het vreedzame leven van het kasteel hernam weder zijn vorigen plooi, ofschoon, zonder twijfel, een weinig gestoord door de vrees der moederlijke liefde, die nimmer geheel hare zwakheid verloo chent ook een weinig verontrust door eenen angst, die van een geheel anderen aard was, en die het hart van Lucie betrof. Ferdinand, van zijnen kant, vergat, onder den Italiaanseen hemel en in het midden van het oorlogsveld, het vaderlijke huis niet Zijne brieven volgden elkander geregeld op en waren de spiegel zijner schoone ziel. Men las ze in den huiselijken kring voor men besprak ze, en vervolgens sloot de moeder ze in een koffertje, alsof het nieuwe brieven van adeldom waren. Nauwelijks te Rome aangekomen, schreef hij hun «Verheugt u over het vertrek van uwen zoonwant bij het geluk hem aan den H. Vader geleend en misschien gegeven te welke in den Rijksdag ter sprake zijn ge bracht en volgens de Vossische Zeitung heeft dat onderzoek voor dr. Peters zulke bezwarende feiten aan het licht gebracht, dat er hem niets anders overschiet dan maar stilletjes den Rijksdienst te verlaten. Een strafrechterlijke vervolging heeft hij niet te vreezen, omdat de door hem ge pleegde strafbare feiten vallen vóór het uitvaardigen der tegenwoordig bestaande bepalingen omtrent de uitoefening van het strafrecht in het beschermd gebied. Het bericht, als zou Spanje zich tot de mogendheden gericht hebben om te weten wat hare houding zou zijn als het met de Vereenigde Staten van Noord-Amerika in oorlog kwam, wordt in een Reuter-dépêche uit Madrid onwaar geheeten. De Daily Chronicle beweerde namelijk, op gezag van haar correspondent te Rome, dat de Spaansche regeering aan de regee ringen van Engeland, Frankrijk en Italië de vraag had gedaan welke houding zij zouden aannemen, wanneer Spanje werd gewikkeld in een oorlog met de Vereenigde Staten. Frankrijk en Engeland moeten hebben geantwoord, dat zij niet direct een antwoord konden geven op een vraag welker oplos sing zoozeer afhankelijk is van de verdere houding der beide partijen. Italië heeft zijn hulp aangeboden om tot een vreedzame oplossing te komen zonder evenwel de be lofte te geven, dat het Spanje in geval van oorlog zal ondersteunen. Met andere staten worden nog onderhandelingen gevoerd. Uit Washington wordt daarentegen ge meld, dat, naar de Post verneemt, de Amerikaansche staatssecretaris Olney en de Spaansche gezant Dupuy Delóme't eens zijn geworden over een regeling betreffende Cuba, op grond van een otficieele mede- deeling van den minister Canovas. Spanje noodigt de regeering der Vereeitigde Staten uit, de voorwaarden over te brengen die voor de opstandelingen zijn vastgesteld, be- hebben, kunt gij er dit ook bijvoegen, dat hij u nog teederder bemint. Gij weet niet hoezeer de eerste afwezigheid dat gevoel in het hart eens zoons vermeerdert. Te Beauvoir, komt het mij voor, zag ik slechts hartelijke blikkenhier, waar de ledigheid mij omringt, vervult gij mijne ziel." Op een anderen tijd schreef hij «Ik kom van Frosinone, uitgeput van ver moeienis en met stof bedekt. Lamoricière doet ons zonder ophouden van het eene land naar het andere trekken. Op de stoflerige wegen, door de Italiaansche zon beschenen, houden ons de boeren, die aan die bewe gingen weinig gewend zijn, voor voorbij trekkende duivels. Wat mij betreft, zij weten niet, dat die duivel, waarvoor zij bijna uit angst het kruisteeken zouden maken, slechts door de gedachte aan zijne moeder en aan zijn verwijderd vaderland gekweld wordt." Is er niets voor mij in? vroeg Lucie schroomvallig. Ja, een postscriptum, mijne dochter, antwoordde haar de gravin, en gij weet, dat het postscriptum de schuilplaats onzer dierbaarste gedachten is «Wat doet Lucie, en waarom schrijft zij tuigt verder leedwezen over de aan den Amerikaanschen handel toegebrachte schade, en stemt toe in het sluiten van een verdrag van wederkeerigheid, waardoor de Unie voor die nadeelen zal worden schadeloos gesteld. Canovas verklaart, dat Spanje be reid is de goede diensten van de Ameri kaansche regeering als tusschenpersoon, te aanvaarden en een waarborg te willen geven voor straffeloosheid na het tot stand komen der nieuwe hervormingen. De vorm van bestuur aan de Cubanen aan te bieden, zal zijn een onbegrensde onafhankelijkheid, welke kan worden toegestaan aan elke pro vincie, zonder absolute afscheiding van het moederland. Het bericht van de Post wordt te Was hington in officieele kringen tegengesproken. Men erkent echter, dat er gedurende eenige maanden pogingen zijn gedaan tot onder handelen, met het doel aan Cuba zelfbestuur te verzekeren door het uitsluitend beheer der douane en het recht te geven alle leden van zijn parlement te verkiezen. Een deel van het batillon van Coen<;a heeft de Cubaansehe opstandelingen van Junca en Rojas te Cuarton verslagen en hun een verlies van 36 dooden toegebracht. De Cubanen moeten tevens verslagen zijn bij Holguin, Mamacon en Villas. Op de Philippijnen hebben de Spanjaarden aan de opstandelingen een verlies van 38 man toegebracht. In de provincie Bulacan zijn verscheiden aanzienlijke personen gearresteerd. De overste Sorentino zou eergisteren in opdracht der regeering van Italië naar Benadir vertrekken met den titel van bui tengewoon commissaris des Konings en voorzien van burgerlijke en militaire vol macht. Hij moet alles in 't werk stellen om de Somali's, die Cechi en zijn met gezellen hebben vermoord op te sporen en voorbeeldig te straffen en tevens naar mid delen zoeken om de Italiaansche neder zettingen te beveiligen in de toekomst. mij niet? vroeg Ferdinand. Gelooft zij bij toeval, dat ik hare medalje verloren heb, en niet meer aan haar denk? Weent zij nog altijd Waarop Lucie door het volgende post scriptum antwoordde «Gij hebt geen groote gedachte van mij waarde Ferdinand. Waarom wilt gij, dat ik altijd zal weenen, gelijk eene vrouw, die geene zelfstandigheid bezit? Ben ik door uwen moed niet versterkt Indien ik u echter zeide, dat ik niet ongerust was over u, zou ik u met andere woorden zeggen, dat mijn hart veranderd is, en dat zoudt gij niet willen." Aan zijn oom schreef hij «Ik heb de Mis van den H. Vader bijge woond; en ik heb uit zijne hand de H. Communie ontvangen. Maar de glans der Sixtijnsche kapel heeft mij geenszins, de ne derige bidplaats van Beauvoir, waar ik mijne eerste H. Communie deed, doen vergeten en het doorluchtig en schoon gelaat van den Opperpriester heeft geenszins uit mijne ziel het beeld van een ander geestelijke ge wischt die, alhoewel niet zoo verheven, mij toch niet minder dierbaar is (Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1