Stads- en Gewestelijk Nieuws. Het tweede Lustrum van ;,St. Gregorius". Land- en Tuinbouw. BINNENLAND. Zijn taak is geëindigd zoodra het grond gebied van Benadir is afgestaan aan de nieuwe handelsmaatschappij, met wie de Italiaansche regeering het nog niet ge heel eens is. Uitgemaakt is, dat de Re geering aan de Maatschappij jaarlijksch 400.000 lire ondersteuning zal geven. De ministerieele crisis in Servië is reeds weder opgelost. Het nieuwe ministerie is aldus samen gesteld: Simitch, president en buitenlandsche zaken, generaal Miskovitch, oorlog, Velemirovitch, openbare werken, Vorvitch, financiën; Mika Georgevitch, bin- nenlandsche zaken, Andra Nicolitch, onder wijs en eeredienst, Kleritch, landbouw, Melanovitch, justitie. Verschillende deelen van Griekenland zijn opnieuw door overstroomingen geteis terd. De draaineeringswerken van het Co- pais-meer zijn beschadigd, de stad Lebadea staat onder water, ook Atalante, en de ge meenschap tusschen Patras en Corinthe per spoor is verbroken. Te Kirakion zijn tien huizen weggespoeld, waarbij 12 personen verdronken zijn, en men vreest dat op het land nog velen zijn omgekomen. Een groot deel van Thessalië wordt bedreigd door de overstrooming van de Peneus. De bij de November-verkiezingen in de Noord-Amerikaansche Unie voor het presi dentschap verslagen democratische candidaat Bryan heeft Woensdag te Atlanta in Georgia de eerste der vijftig voordrachten gehouden die hij tegen betaling van 50.000 pd. st. in verschillende steden der Amenkaansche Republiek zal houden. Hij heeft tot een ge hoor van ongeveer vijfduizend personen ge sproken over zuiver constitutioneele kwesties. Over de vrije aanmunting van zilver heeft hij gezwegen. De Amenkaansche bladen hebben onrust barende berichten uit Korea ontvangen. Zij vernemen, dat de kroonprins heeft beproefd zich te vergiftigen. De troonopvolger zou tot deze daad gedreven zijn door de ellende. Schiedam, 30 December 1896. De Burgemeester van Schiedam vestigt, op verzoek van den Commissaris der Konin gin in deze provincie, de aandacht van be langhebbenden op het besluit van den Minister van Binnenlandsche Zaken, van den 17n Decemher j.l., houdende intrekking van zijne beschikking van 7 December j.l. no. 4488, waarbij verboden werd het vervoer van herkauwende dieren en varkens naar het overige gedeelte des Rijks uit een kring, omvattende de provinciën Groningen, Fries- land(met uitzondering van de tot die provin ciën behoorende eilanden), Drenthe, Overijsel, Gelderland en Utrecht, alsmede een deel van de provinciën Noord-Holland, Zuid- Holland, Noord-Brabant en Limburg. Gisteren-avond is van den ijskelder aan de Groenelaan, van den heer W. van der Sluys, een stuk cement van den gevel ge vallen. Een vierjarig meisje dat daar voor bijging, werd aan den schouder getroffen, doch niet gekwetst. De avond van 29 December is voor «St. Gregorius" een feestavond geweest, er: tevens een beslist succes; die avond, waarop het tienjarig bestaan der Zangvereeniging werd gevierd, zal den president, den heer A. M. den Draak, en alle leden nog lang als een avond van triomf in blijde herinnering blijven. En ook ons bracht hij verrassingen. Voor eerst het optreden van den heer Tijssen, concertzanger te Amsterdam, die zoo onver wacht de plaats moest vervullen van den heer Urlus, welke wegens ambtsbezigheden niet kon medewerken aan dit concert. En niet minder viel ons een aangename ver rassing ten deel door het optreden van den heer Chr. Wouterlood als feestredenaar, die vóór de uitvoering der zangnummers in een boeiende, welsprekende redevoering aan «St. Gregorius", haren directeur en leden dank bracht en hulde, en hen opwekte tot het ingaan eener toekomst, hun verleden waardig. Het zou, aldus begon spreker, wel ver wondering baren, dat hjj hier was uitge- noodigd eene feestrede te houden en hem- zelven had het niet minder verwonderd. Dan, de taak werd gemakkelijker, als hij acht sloeg op wat de Zangvereeniging «St. Gregorius" was, en op hetgeen ze nu is. öp wat ze was een eenvoudig begin, met een gering aantal krachten, die eigenlijk nog geen krachten waren door gebrek aan de noodige muzikale ontwikkeling en kennis. Op wat ze iseen vereeniging, bloeiend en geëerd, die lauweren heeft gewonnen overal waar ze optrad, die niet minder op ernstige dan op humoristische wijze wist uit te blinken, die daarbij geen oogenblik aarzelde* hare krachten dienstbaar te maken voor liefdadige doeleinden, bij te dragen waar hare hulp en steun zoo welkom waren. In dankbare herinnering herdacht spreker de gunstig-financiëele resultaten, welke «St. Gregorius'" uitvoeringen o. a. voor de St. Willibrordus-Stichting hadden opgeleverd. En bij het herdenken van dezen bloei, dezen roep van kunstzin en hulpvaardigheid, gaat het oog vanzelf naar den man, die de Ver eeniging stichtte en ze op zulk een hoogte bracht. De heer Den Draak, die trots moeie- lijkheden en tegenwerking zijne vereeniging zóó wist op te voeren, die voor de popula- risatie der schoone muziek in ons Schiedam zóóveel heeft gedaan, hij verdient ten volle den lof, dien de heer Wouterlood hem toe zwaaide. Onder donderend applaus werd den gevierden directeur een lauwerkrans aangeboden, en de feestredenaar vervolgde daarop zijne rede. Is het verleden schoon, het legt verplich tingen op voor de toekomst. De ijver, de ambitie, de lust moeten blijven bestaan, het rusten op welverdiende lauweren zou achteruitgaan wezendirecteur en leden moeten vooruit blijven gaan op den inge slagen weg, dan zal ook in het derde lustrum, dat staat te beginnen, en nog lang daarna de naam van «St. Gregorius" hoog worden gehouden en geëerd door allen. Met een van geestdrift gloeiend woord van ge- lukwensch aan directeur en leden, besloot de heer Wouterlood zijn welsprekend woord, onder luide bijvalsbewijzen van het talrijke publiek, waaronder wij o. a. den edelacht- baren heer Burgemeester, verscheidene eerw. geestelijken en notabelen opmerkten. De uitvoering der eerste nummers «Feest zang" van onzen stadgenoot prof. W. P. H. Jansen en «Cecilia" van Kammerlander liep uitstekend van stapel. Edoch, er wachtten nog meer verrassingen, «het onweer was niet van de lucht", zooals de heer Den Draak zei. De heer J. de Boer, bestuurslid der Vereeniging, nam uit naam der leden het woord en betoogde, dat allen zich hadden gedrongen gevoeld het feest van dezen avond tot een dag van herinnering voor immer te maken. Herinnering, vooral voor den directeur aan wiens steun, ijver en kunde de Vereeniging zooveel had te danken. En die herinnering meende men het best te kunnen levendig houden door een souvenir in onvergankelijk metaaleen kostbaar gouden insigne, in den vorm van een kunstig bewerkte her, welk insigne hij den heer den Draak aanbood, opdat het hem immer zou doen denken aan de dankbaarheid, den welwillenden geest en de vriendschap der leden van »St. Gregorius". Op deze luid toegejuichte rede antwoordde de heer Den Draak met enkele woorden, waarbij hij den lof, hem toegezwaaid, voor een groot deel op de leden, zoo medewerkende als buiten gewone, overbracht, en daarna werd het concert voortgezet. De ballade van Th. Verhey nDer Ritter von den Kramen" beviel ons uitstekend. De koren, die meer op hun gemak waren dan in 't begin, kwamen tot volle recht de hooge jongensstemmen klonken uitmun tend en ook de solisten kwamen goed uit. Vooral de bas-soli van den heer Van Duinen werden uitmuntend voorgedragen, en op het melodieuze slotkoor volgden daverende toejuichingen. Doch voor de solisten was het glanspunt de Tweede Afdeeling, die alleen bestond uit stukken door hen voorgedragen eene regeling die ons voortreffelijk voorkwam, en genotvol niet minder. Het heldere, lieve geluid van mejuffrouw H. Klijn de Jongh kwam goed tot haar recht in de vier lie deren, welke zij voordroeghoewel wij hare stem wel eens in betere conditie heb ben gehoord, was de uitvoering, zooals im mer, zeer goed, en den eerepalm zouden wij aan het lieve liedje t>den Herzallerliebsten" van Taubert willen toekennen. Mejuffrouw Klijn de Jonhg is in onze stad een gewilde zangeres, dit bleek wel uit de welverdiende toejuichingen die haar gewerden. De heer Jos. Tijssen gaf ons zijn heerlijk en vol geluid in eene Aria uit Massenet's Opera «Hérodiade", volkomen te genieten. Waarlijk, zoo het gemis van den heer Urlus een verlies was, de winst woog er tegen op, welke ons door dezen zanger werd geschonken. Twee lie deren van Dr. E. Pijzei bezorgden hem niet minder succes. Ook de heer van Duinen, de bekende bas-zanger, bleef zijn ouden roem handhaven, «lm Sturmé" van Sommer, dat ons minder kon bevallen, werd geheel in de schaduw gesteld door de gevoelvolle voordracht, welke hij van het «Albumblad" van Zweers en «Terugkomst" van Verhulst, ons gaf. Het aangename timbre van de stem des heeren Van Duinen blijft ons immer bekoren. Gedachtig aan het «lest, best" hebben we van den heer W. Feltzer, een oud stadgenoot, die nu te Berlijn onder leiding van Joachim werkzaam is, nog niet gespro ken. Tot het succes van den avor.d bracht deze violist en componist zóóveel bij, dat een afzonderlijk woord van dank voor het gegeven kunstgenot niet ongepast schijnt. Van de drie, meesterlijk voorgedragen viool stukken, weike het programma aangat, be viel ons het beste de «Fantasie" van de Bériot, waarin wij zijn techniek, vooral in de dubbelnoten, konden bewonderen. Een afzonderlijke hulde verdiende wel het na- stukje, dat den heer Feltzer door het en- thousiastisch applaus als 't ware werd afge dwongen, en waarin de zoo moeielijke flage olet-tonen met meesterlijke zuiverheid wer den voorgedragen. Mejuffrouw Feltzer, eene zuster van den violist, accompagneerde op verdienstelijke wijze de verschillende viool nummers, evenals het lied «Hooren en Ver staan" dat een der meest gewaardeerde composities van dezen kunstenaar is. Door Mejuffrouw Klijn de Jong werd dit lied zeer goed voorgedragen. Van de overige nummers was de piano-begeleiding opgedragen aan den heer A. de Leur, wiens uitstekend spel aan de verschillende voordrachten nog meer gloed bijzette. Vooral in «Der Ritter von den Kramen" kwam de bij uistek zwaren begeleiding bijna overal tot haar recht. Zoo behoort deze kunstavond weer tot het verledene. Schiedam is trotsch op «St. Gregorius" en haren directeurhet zal er trotsch op blijven als allen zóó blijven voort gaan op den weg van het goede, het ware, het schoone. Wanneer wij den Directeuren zijne Vereeniging gelukwenschen met deze uitvoering en het besliste succes, dan her halen wij slechts den dank van allen die gisteren tegenwoordig waren, en met vollen moed durven wij aan «St. Gregorius" op hare verdere loopbaan, onder zulk een uitstekende leiding, nieuwe lauweren voor spellen, en voortdurend succes, hier en elders. De commissie, die de Rotterdamsche vij- lenkappers-kwestie onderzocht, is tot de slotsom gekomen dat het ontslag van den machinist Heykamp gewettigd was, dat de motie der vijlenkappers-vereeniging, ook om haar gevolgen, was te betreuren, dat de heer Vonk zijn werklieden echter niet wil verhinderen lid eener vereeniging te zijn, en dat 't daarom wenschelijk is, dat de vereeniging haar motie van 3 No vember intrekke en daarna de firma Kerk hoven en Vonk de ontslagen werklieden in hun functie herstelle. De afd. Rotterdam der «Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank" heeft het plan opgevat, op Nieuw jaarsdag twee openbare samenkomsten te houden, éen des middags om 2 uur en éan 's avonds om halt acht, elk toegankelijk tegen betaling van 10 cents. Nauwelijks was de zaal van «Exelsior" (St-Janstraat), te Rotterdam gehuurd en het programma opgemaakt (zang, voordrachten, muziek lichtbeelden, versnaperingen) of van alle kanten kwam er medewerking. Enkele firma's te Rotter dam zonden een grooten voorraad chocola de, kwast en suiker, terwijl anderen aan de financieele bezwaren tegemoet kwamen door een bijdrage in geld. Geen twijfel dus of de zaak zal slagen. In eene gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad te Delft was ingekomen een schrijven van den Minister van Waterstaat, houdende mededeeling, dat aan de heeren Ribbink Van Bolk Co. bij Koninklijk be sluit de gevraagde vergunning is verleend tot het leggen van een telefoonnet binnen de gemeente, met intercommunale aan sluiting. Bij een veehouder onder deze gemeente zijn heden wegens verzuim van aangifte en niet afzonderen in beslag genomen vijf run deren, die bleken aan mond- en klauwzeer lijdende te zijn. Bovendien is proces-verbaa tegen hem opgemaakt. Door de afdeeling Hoekschewaard van den Nederl. Boerenbond is besloten eeI) schrijven te richten aan Burg. en Weth- der verschillende gemeente in dit eiland, waarbij de wenschelijkheid wordt uitgedrukt om bij benoemingen van onderwijzers de voorkeur te geven aan hen, die eene akte voor landbouwkunde bezitten. Ook de school' opziener in dat arrondissement zal met het verzoek worden in kennis gesteld. Op de veilingen Maandag-avond 1,1 het Westland gehouden, werden de volgende prijzen besteedstoofappelen fl.80 a 3.25' stoofperen f2.45 a 2.65, spruitkool f0.95 11 1.25, per kinblauwe druiven 40 a 60 et- per kilo; tafelperen 3 a 14 ct., appelen 4 a 8 ct. per stuk. EERSTE KAMER. Zitting van Dinsdag 29 December. Tot rapporteurs van de definitieve Sui* kerwet zijn benoemd de heeren Magnóe, Welt, van Lijnden, Muller en Godin de Beaufort. Bij de Indische begrooting stemt de heer Van Alphen in met de voorstellen ono' trent de marine en verdedigt hij blijvende vestiging in Atjeh, bestrijding van alle rust verstoring, algemeens bindende scheepvaart- regeling; hij dringt aan op aanschalfing van snelioopende recherche-vaartuigen. De heer Schimmelpennir.ck van der Oye adviseert ook, dat men aan de militaire actie in Atjeh geruimen tijd vrijer loop late, en den toestand consolideere doof volharding zullen wij ons gezag in Atjeh blijvend vestigen. De heer Fransen van der Putt® juicht geenszins het beleid van den Minister in vele opzichten toe, maar zal met het oog op de politieke omstandigheden niet debat- teeren, waar de Minister in zake Atjeh zoo geheel is afgeweken van vroegere verkla ringen. Intusschen hoopt hij, dat de Minister in het nu ingeslagen vaarwater zal blij ven- De minister van koloniën, de heer B e r g s m a, betoogde, dat de toestanden in Atjeh zoo veranderd zijn, dat verandering var, beleid alleszins verklaarbaar is en ieder ander hetzelfde zou gedaan hebben. De Minister verzekerde nog, dat voor spoedige afwijking van de tegenwoordige Atjeh-tactiek geen vrees behoeft te bestaan. De heer Pijnacker Hord ij k ver klaart ook ernstige bedenkingen te hebben tegen het beleid van den Min., vooral tegen het financieel beleid, maar zal bij het hoofd stuk X der Staatsbegrooting daarop terug komen. De Minister zou dat afwachten, doch ontkende, dat de toestand in Indife zoodanig is, dat hij ooit noodlijdend zal worden. De heer Van der Putte hield vol, dat de Minister van beleid was veranderd, voordat de omstandigheden in Atjeh gewij zigd waren. De Indische begrooting is aangenomen, evenals de andere ontwerpen. De Minister van Binnenl. zaken heeft in getrokken zijne beschikkingen, waarbij het vervoer van herkauwende dieren en varken® uit een kring in de gemeente Zundert en het houden van markten in de gemeenten Coevorden, Schoonebeek en Dalen verboden is- Daarentegen is verboden het vervoer van herkauwende dieren en varkens uit een kring in de gemeenten Philippine en IJzendijke- Over het denkbeeld om Javaansche ge zinnen in hun geheel naar Suriname over te brengen is de Minister van Koloniën in overleg getreden met den gouverneur- generaal van Nederl.-Indië en met den gouverneur van Suriname. Den 17den dezer iheeft te Belgrado de uitwisseling plaats gehad der akten van bekrachtiging van aldaar op 28 Februari/B Maart 11. tusschen Nederland en Servië ge sloten overeenkomst tot regeling der weder- keerige uitlevering van misdadigers. De Minister van Staat, vice-president van den Raad van State, jhr. mr. Van Panhuys, zal Donderdag 31 dgzer, 's namiddags 5.2'2

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2