ALGEMEEN OVERZICHT. Stads- en Gewestelijk Nieuws. 20 3 2 BINNENLAND. 2 Januari '97. De voorstanders van de gelijkstelling van Fransch en Nederlandsch in België zullen dit jaar waarschijnlijk eene nieuwe over winning behalen. De Kamer van Volksver tegenwoordigers heeft met bijna algemeene stemmen het wetsvoorstel van Coremans en De Vriendt aangenomen, en de Senaat, die het voorstel weldrajin behandeling zal nemen, zal zich niet verzetten tegen den duidelijk gebleken wil der Kamer. De kwestie van Ierlanas overbelasting zal aanstonds na de opening van de zitting van het Lagerhuis in Engeland ter sprake komen. De parlementaire club der Iersche nationalisten heeft namelijk besloten op het adres van antwoord amendementen voor te stellen in zake de financieele kwestie, de amnestie en het rapport der recès-commissie. De Engelsche bladen beginnen thans meer gewicht te hechten aan de ernstige be richten, welke omtrent de pest uit Indië komen. De New-York Herald gaf onlangs een zeer verontrustende beschrijving van den toestand en deze wordt door verschillende bla den gedeeltelijk overgenomen. De St. James Gazette betreurt het, dat de Engelsche bla den zelt geen betere inlichtingen uit Indië ontvangen. In de afgeloopen week zijn te Bombay aan de pest 1853 personen overleden. De ziekte neemt te Kurachee toe tot nog toe hebben zich 63 gevallen voorgedaan, waar van 50 met doodelijken afloop. Aan den ministerraad in Spanje is mede gedeeld, dat de Koningin-Regentes Woens dag tien koninklijke besluiten heeft getee- kend, houdende administratieve en politieke hervormingen, welke betrekking hebben op Puerto Rico. Deze besluiten zouden gisteren officieel worden afgekondigd. De weduwe van den Cubaanscher, op standeling kolonel Mirabel, die te Key West, in Florida is aangekomen, beweert, dat generaal Maceo niet dood is, doch gewond ligt in het kamp der opstandelingen, waar hij met de grootste zorg word verpleegd. Mevrouw Mirabel verklaart evenwel, dat zij zelt den Cubaanschen bevelhebber niet heeft gezien, doch haar inlichtingen heeft ont vangen van een lid van Maceo's staf. Verder beweeri de genoemde dame, dat dr. Zertucha Maceo heeft verraden tegen een vergoeding van 50,000 dollars, en zelf op hem heelt geschoten. Maceo wordt thans opgepast door vier doctoren, die allen vast gelooven in zijn herstel, ofschoon zij vree zen, dat het nog langen tijd zal duren voor hij in staat zal zijn het commando weer op zich te nemen. En eindelijk verklaart senora Mirabel, dat de Spanjaarden zekeren Govin, correspondent van een New-Yorksch blad, in stukken hebben gehakt. De te Madrid verschijnende Im-parcial bevatte Donderdag een heftig artikel tegen het beleid der Spaansche bevelhebbers op Cuba en het eischt de onmiddellijke terug roeping van generaal Weyler, als wiens opvolger generaal Azcarroga werd aanbe volen. De Herald bevatte een dergelijk artikel. Beide bladen zijn evenwel op bevel der regeering in beslag genomen. De Opinione deelt mede, dat koning Hum- bert van Italië lichtelijk ongesteld is, ten gevolge van kou gevat op de jacht. Don derdag was er geen rapport van de ministers bij den Koning en Vrijdag zouden de ge bruikelijke Nieuwjaarsreceptie en het gala diner ten hove niet plaats hebben. Uit Rome wordt gemeld, dat een jong Italiaansch docter, de heer Gaccarelli, de kiem der gele koorts heeft ontdekt. De bijzonderheden zijner ontdekking zijn onder zegel in handen gesteld van de Aca demie van geneeskunde te Rome. De vroegere regent van Servië de heer Ristitsch, heeft namens de liberale partij verklaard, dat hij zal medewerken tot het tot stand komen der grondwetsherziening. Uit het binnenland wordt gemeld, dat de radicale partij onder de boeren een drei gende houding aanneemt tegen de vooruit stervenden. De minister van binnenlandsche zaken heeft uitgebreide maatregelen geno men om de rust te herstellen. De reis van den heer Rhodes naar de hoofdstad der Kaapkolonie schijnt een zege tocht te zijn geweest. Aan elk station werd hij met geestdrift ontvangen, vooral in de districten die door Hollanders bewoond zijn. Op het openbare plein te Kaapstad ston den meer dan 3000 personen verzameld en het rijtuig van den oud-minister werd door personen, die deel hebben genomen, aan den oorlog tegen de Matabelen, voort getrokken. Een klein onheil gebeurde door den druk van de groote menigte werd de balu strade, die het volk keerde, tegen den grond geworpen, waardoor verscheidene personen wonden bekwamen, hoewel in lichten graad. Den heer Rhodes werd een kort adres van welkomst aangebodenals antwoord daarop hield de ex premier een redevoering, waarin hij er op wees, hoe hij twintig jaar lang had gewerkt ter beveiliging van de Noordelijke grenzen der Kaap kolonie. Dik wijls had hij gewanhoopt, maar ten slotte had het volk de voordeelen begrepen, welke verbonden zijn aan vrije tarieven en vrij spoorwegverkeer, In Januari was hem gezegd, dat zijn levenswerk geëindigd zou zijn reeds toen had hij evenwel voorspeld, en dat herhaalde hij thans met vertrouwen, dat nu zijn werk eerst een aanvang zou nemen. Hij zou uit Engeland terugkeeren, meer dan ooit zich willende geven aan het welzijn van Zuid- Afrika. De stad was schitterend verlicht. De Cape Times bevat bijzonderheden om trent een aanslag, welke door drie Duit- schers was beraamd op den trein, waarin de heer Rhodes reisde, toen hij naar Kaap stad terugkeerde. Het doel moet zijn geweest, om den trein 300 mijlen ten Noorden van Kaapstad te doen derailleeren, doch het plan werd, men weet niet om welke reden, opgegeven. Aan de gansche geschiedenis wordt even wel in de Kaap weinig geloof gehecht. De Johannesburg Standard and Diggers' News verneemt, dat Rhodes te Wellington, Kaapkolonie, het woord voerende, een be roep heeft gedaan op de eendracht van de Hollandsche Afrikaners. Zijne beste vrienden, zeide hij, waren steeds Hollanders geweest zijn levensdoel was het Noorden en het Zuiden met Natal te vereenigen, zijn eer zucht de snelle ontwikkeling van het Noor den op voor alle aannemelijken grondslag en door een verbond van alle Zuid-Afrikaansche elementen, die elkaar op het oogenblik bestreden. De zoogenaamde geestdriftige ontvangst van Rhodes te Kaapstad is hier met weer zin of hoofdschuddend ontvangen, zoo seint de Londensche correspondent der N. R. Ct. zelfs onder de imperialistisch- gezinden, terwijl het behoedzaam zwijgen der Times hierover beteekenisvol genoemd wordt. De Standard schrijtt in een hoofd artikel: «Terwijl Rhodes onderweg is naar Engeland om zich over medeplichtigheid aan Jameson's inval te verantwoorden, ontvangt hij deze ovaties in Kaapstad, waaraan tien duizend, anderen zeggen dertigduizend, men- schen deelnemen: dit is niet de manier om zijn denkbeeld, een verbond van alle Zuid- Afrikaansche staten, te verwezenlijken. Men moge dan het imposante der betooging niet ontkennen, zij bewijst alleen dat het publiek in Kaapstad, evenals elke volks menigte overal elders, licht in opgetogen heid raakt, en dat Rhodes, knap man van zaken als hij is, sommige eigenschappen mist waaruit groote staatslieden zijn ge vormd". Volgens een telegrafisch bericht uit de hoofdstad der Noord-Amerikaansche Unie is de onderteekenirig van het algemeen arbitrage-verdrag tusschen de Vereemgde Staten en Engeland voorloopig niet te wachten, aangezien lord Salisbury zich met sommige onderdeelen van het ontwerp niet J kan vereenigen, waarover Olney en de gezant Pauncefote tot overeenstemming zijn geraakt. De Evening Post zegt, dat de politiek van den heer Mc. Kinley, den aanstaanden pre sident der Vereenigde Staten, ten doel zal hebben Onmiddelijke herziening der tarie ven op gematigden protectionistischen grond slag en waarbij overdreven hooge invoer rechten zullen worden vermeden. Herstel Van de reciprociteits-verdragen, welke be staan hebben onder het bestuur van den heer Harrison. Handhaving van alle soorten geld in vergelijking met gcud. Geleidelijke intrekking van de «greenbacks," zoodra de regeering een overschot heeft, dat voor dit oogmerk kan worden gebruikt. Uitbreiding van het nationale bankstelsel, teneinde het vestigen van onafhankelijke banken of filialen van stedelijke banken in kleine steden te vergemakkelijken. Schiedam, 2 Januari 1897. Gedurende het jaar 1896, zijn alhier uit zee aangekomen 57 stoomschepen met een inhoud van 94.508 Ms, Netto, en 24 zeil schepen met een inhoud van 8.973, Netto, uit de volgende havens. Abo Braila Domsjö Geflé Gothenburg Hernosand Huil Helgoland Kramfors. Libau 1 4 2 3 3 1 1 13 1 2 Middlesbrough New-Castle Oxelosur.d. Pernau. Rafsö Re val Riga Salis Sunderland Windau Van deze voerde de Nederl. vlag Deensche Duitsche 28 5 23 Engelsche Noordsche Russisehe vlag 1 7 1 12 1 8 9 1 6 4 Hieronder zijn niet begrepen 1 zeetjalk, 1 kotterschip als bijlegger, 14 Schevening- sche bommen, en de haringloggers, die respectievelijk 23 reizen deden. Van diverse hdingen waren er 35 met graan, 17 hout, 13 steenkolen, 1 steenen, 14 stukgoederen, en 1 ijzererts. Gedurende de maand December arriveerde alhier 5 stoomschepen, tegen verleden jaar 8 stoomschepen en 1 zeilschip. In de op 29 December II. gehouden leden vergadering van het departement Schiedam der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werden toe bestuurders der Spaarbank be noemd de heeren mr. Lodder, Frans Visser en A. Bakker. Gisteren den ln Januari f897, was het 25 jaar geleden, dat de heer J. van der Hout, hoofd der le openbare tusschenschool, hoofd werd eener openbare school. In 1846 te 's-Gravenzande geboren, ont ving hij zijn eerste opleiding bij den hoofd onderwijzer A. de Vletter aldaar, totdat hij op 14-jarigen leeftijd als Rijkskweekeling naar Haarlem vertrok, waar hij later werk zaam was als (hulp)onderwijzer. Op 1 Januari 1872 trad de heer Van der Hout voor de eerste maal op als hoofd eener school en wel te De Lier, en bleef daar werkzaam, totdat hij in Augustus 1876 optrad als hoofd der tusschenschool alhier, welke school toen nog in het Broersveld gevestigd was. Hij was daar de opvol ger van den hoofdonderwijzer Sanders. Nadat de school aan de Broersvest gereed gekomen was, verhuisde de le openbare tusschenschool daarheen en betrok de heer Van der Hout de school aan de Warande, waaraan hij nog werkzaam is. Ruim 21 jaar heeft de heer Van der Hout dus aan het hoofd dier school gestaan. Dat hij zijne betrekking tot algemeene tevre denheid heeft vervuld, bewijzen de bewijzen van sympathie, die hem reeds gisteren op zijnen feestdag en heden-middag bij de receptie ten zijnen huize van verschillende zijden ter. deel vielen. Heden-ochtend is bij mistig weder op de rivier de Maas, nabij den watertoren onder deze gemeente, aan den grond geraakt de stoomboot Maassluis, varende van Rotterdam naar Maassluis. Men vertrouwde, dat het vaartuig bij hoog water weder vlot zou komen. De Rotterdamsche Tramwegmaatschappij vervoerde in de maand December 11.564.342 reizigers met een opbrengst van f 47.140.63, tegen 497.950 reizigers met een opbrengst van f 42.090.995 in dezelfde maand van het vorig jaar. Het totaal aantal reizigers in 1896 be draagt 7.435.638 met een opbrengst van f586.599.795, tegen 6.675.477 reizigers met een opbrengst van f530.173.975 in 1895. De buitengewone ontvangsten bedroegen in de maand December 11. f51.218.46 tegen f 43.623.96 in dezelfde maand van het vorig jaarhet totaal-generaal in de afgeloopen maand was f98.359.09, tegen f85.714.955 in dezelfde maand van het vorige jaar. De buitengewone ontvangsten in 1896 bedroegen f292.770.78 tegen f 282.286.16 in 1895; het totaal-generaal was f879.370.575 tegen f 812.460.13s in 1895. Nu reeds, ofschoon de in aanbouw zijnde wijk achter het Proveniershuis op de Schie nog niet half voltooid is, zijn te Rotterdam, weder plannen gemaakt, om het gedeelte land tusschen Gerard Scholtenstraat, Berg weg en Gelderlooze Pad een nieuwe wijk te bouwen. O. a. is in 't midden daarvan een plantsoen ontworpen van circa '130 meter lengte bij 60 meter breedte. Jack the Ripper in de stad Onder dit alarmeerende opschrift schrijf' de te Rotterdam verschijnende a.-r. Neder- landet van Donderdagavond: Een meisje vervoegde zich hedenmiddag bij een politieagent in de Raamstraat met de mededeeling, dat zij al reeds eenige dagen door een lang als heer gekleed persoon achtervolgd werd. Gisterenavond had zij dezen weder ontmoet en toen had de man van onder zijn jas een groot mes te voor schijn gehaald en haar daarmede bedreigd- Hedenochtend nu ontmoette het meisje den onbekende andermaal op den Coolsingel, waarop zij de vlucht nam en zich bij den agent vervoegde. Deze begon terstond te zueken naar den moordenaar maar deze was nergens te zien. De politie onderzoekt nu in hoever het verhaal van het meisje waarheid bevat. De heeren jhr. A. O. A. Van der Meer de Walcheren, burgemeester, en J. L. Ver veen, secretaris van Berkel en Rodenrijs, hebben het initiatief genomen, om pogingen aan te wenden tot het verkrijgen van een tramverbinding tusschen Rotterdam en Delft, over de gemeenten Hillegersberg, Beig- schenhoek, Berkel en Rodenrijs. Pijnacker en Vrijenban. Te dien einde hebben ge noemde heeren zich den steun verzekerd van den heer Schotel, ingenieur, en van den heer Guichart, directeur der Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij HH. MM. hebben gisteren-middag te 128/« ure ter gelegenheid van het Nieuwejaarsfee®' in audiëntie ontvangen de Ministers, hoofden der bestuursdepartementen, de leden van den raad van Voogdij, den gouverneur der residentie en den directeur van het Kabinet der Koningin. Deze autoriteiten werden ontvangen 'n den salon voor de diplomatie. Ten 1 ure gaven HH. MM. in de kleine danszaal Nieuwjaarsreceptie voor de dame» der Koninginde grootofficierende heeren van het dienstdoende civiele en militate Huis; de leden van de Hofcommissieden hofprediker en den lijfarts van HH. MM. Bij deze gelegenheid was de Regentes gekleed in grijze zjjde en droeg de Koningin

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2