tot bijwoning van het huwelijk van den hertog van Orleans en dat van den prins van Napels. Verder wordt de bevredigende oplossing van het geschil te Lorenzo Mar- quez in herinnering gebracht en de voort durende verbetering van den economischen en financieelen toestand van het land be sproken. Bij de omwerking van de invoer rechten zullen de grondslagen voor een tarievenstelsel ten gebruike tegenover de andere zaken worden vastgesteld. Keizer Nicolaas heeft den aftredenden gouverneur van Warschau met een schrijven vereerd, dat in Rusland nogal opzien heeft gewekt. In een in zeer vleiende en warme bewoordingen gesteld schrijven spreekt Z. M. o. a. de hoop uit, dat de graaf spoedig zijn krachten en gezondheid zal terugkrijgen, opdat hij zich opnieuw aan de staatszaken zal kunnen wijden. De Czaar voegde zelf aan het slot van den brief de woorden »in groote dankbaarheid." Ter gelegenheid van het Kerstfeest, vol gens oude tijdrekening in Servië op 6 Januari (oude stijl 25 December) gevierd liet de vali van Uskub den kerkdienst cele- breeren door den Griekschen bisschop Am- brosius. De Serviërs wilden de plechtigheid belettendaardoor ontstond eene botsing met de gendarmen en troepen talrijke manifestanten werden gewond. De overheid deed den bisschop de kerk verlatende bisschop werd beleedigd. Nader worden omtrent deze ongeregeld heden nog de volgende bijzonderheden ver meld De Serviërs van Macedonië beweerden, dat het aarsbisdom van Uskub, hoofdstad van Oud-Servië, hetwelk vacant was gewor den, door den patriarch moest worden toegekend aan iemand van hun nationaliteit. Zij baseerden dezen eisch op het feit, dat de meerderheid der Christenen van Uskub Serviërs waren en dat zij onmogelijk de Mis, die in het Grieksch zou worden gele zen, konden verstaan. Men vreest echter, dat door het benoemen van een Servischen bisschop de invloed van de Serviërs te veel zou toenemen. Het patriarchaat te Constantinopel heeft de Serviërs eerst met eenige beloften gepaaid, maar later toch een Griekschen bisschop benoemd. Vandaar de ongeregeldheden, waarvan in bovenstaand bericht sprake is. Op het eiland Creta zijn weer nieuwe aanslagon door Muzelmannen op Christenen voorgekomen. Verscheidene Christenen wer den gedood. Er heerscht een gevaarlijke opwinding te Canea. Stads- en Gewestelijk Nieuws Schiedam, 8 Januari 1897. Door de politie alhier zijn aangehouden 7 jongens, die verdacht worden zich voor eenige dagen aan diefstal van sigaren en pepermunt in een winkel aan de Kinder- buurt te hebben schuldig gemaakt. Door den rijksveearts Van Velzen is mond en klauwzeer geconstateerd onder het vee van den veehouder van der Most oDder deze gemeente. De schietwedstrijd van het korps konink lijke scherpschutters te Rotterdam in de maand December II. gehouden, had voor den, wedstrijd van buitengewone leden, afstand 225 meter, het volgende resultaat voor ingezetenen dezer gemeente de heer A. H. van der Most 35e met 53 p., de heer J. Meijer 6e met 51 p. Woensdag-avond zijn door den agent majoor van politie A. van der Meulen in de Nadortstraat te Rotterdam aangehouden twee jongens van 15 jaar, die bij een uit drager in die straat een paar duizend meter telegraafdraad wilden verkoopen, tusschen Delftshaven en [deze gemeente ontvreemd. Zij zijn naar het politiebureau in de Witte de Withstraat overgebracht. Gisterennacht bemerkten twee agenten van politie, dat op het stoomschip Hollan- dia liggende in de Veerhaven te Rotterdam, brand was ontstaan. Zij wekte de bemanning, wie het gelukte het vuur met eigen midde len te blusschen. De brand is vermoedelijk ontstaan, door het omwaaien van een lan taarn, waardoor eenige vaten vet vlam vat ten. Een paar vaten zijn beschadigd. Tengevolge van mist heeft gisteren-middag op de rivier de Maas voor Rotterdam een aanvaring plaats gehad tusschen de stoom- booten Oude Maas II en Simon van den Bergh, waarbij beide booten schade aan den voorsteven beliepen. Door den schok viel de Oude Maas tegen een lichter, waarvan de bolders braken, en de Simon van den Bergh tegen een houten schip, dat daardoor de voorsteven brak. Door het laten ontsnappen van stoom door een zeeboot werd het uit zicht belemmerd, en dit was de oorzaak der aanvaring. Naar de D. Ct. meldt, is te Delft een Christelijk-Historisch kiescomité tot stand gekomen, bestaande uit de heerenmr. L. W. C. van den Berg, S. van der Heide, C. Kerkhof, mr. H. W. van der Mey, J. A. Milders, J. Richter en C. Vetli. Gisteren-middag omstreeks 1 ure is brand uitgebroken in de Delftsche Broodfabriek 6 brandspuiten hadden flink werk om de omringende gebouwen te behouden. De oor zaak is onbekend. De bakkerij brandde totaal uit, doch de meelmagazijr.en werden behou den. De schade moet aanzienlijk zijn. Verbetering. In het overzicht van de scheepvaart beweging gedurende 1896 alhier, in ons vorig nummer, staat abusief gasstoomkolen dit moest zijn gas- en stoomkolen. BINNENLAND. H. M. de Koningin Regentes heeft benoemd tot grootkruis in de orde van Oranje-Nassau den heer Bihourd, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van de Fransche republiek aan het Nederlandsche Hof. Op 31 December 1896 heeft te Berlijn de onderteekening plaats gehad van een verdrag tusschen Nederland en het Duitsche rijk, tot regeling der wederkeerige uitleve ring van misdadigers. Stct In de Staat.-Ct. van 8 Januari is op genomen de overeenkomst tusschen den Staat der Nederlanden en de Rotterdam- scne Tramweg-Maatschappij, betreffende den aanleg van den stoomtramweg van Rotter dam naar de Hoeksche Waard, In verband met de invoering der wet op de personeele belasting heeft de Minister van Financiën bij instructie aan de inspec teurs der directe belasting opgedragen, met de burgemeesters in overleg te treden, ter aanwijzing van personen voorde schatting der huurwaarden. Ook de aanwijzing van schat ters van het meubilair moet op dezelfde wijze geschieden. Bij het afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer in zake het voorstel-Bahlmann tot wijziging der schutterijwet drong men op terugneming van het voorstel aan in ver band met de nadere regeling der gemeente- financiën. Sommigen achtten eene af schaffing der schutterijen beter dan eene hervorming. De billijkheid van eene schade loosstelling der schutters werd eenerzijds erkendanderzijds meende men dat de kwestie van de schadeloosstelling wegens de militaire lasten moest wachten tot eene wettelijke regeling der levende strijdkrachten De nieuwe wet op het Personeel zal, zoo meent de Haagsche Ct., misschien ook aan de wandelaars ten goede komen. Zij bepaalt nl. dat de belasting niet wordt geheven van voor het publiek toegankelyke gronden van buitenplaatsen, wat allicht leiden zal tot verwijdering van althans eenige der hatelijke .bordjes met »verboden toegang," onder bedreiging met de strafwet op ter reinen, die vroeger voor den wandelaar openstonden. De Billitonmaatschappij heeft aan de Regeering voorgesteld een wijziging van het concessiecontract van 1892, omdat het te bezwarend is van de totaalwinst altijd 6/s aan de Regeering at te staan. Zij vraagt aan de winstverdeeling tusschen Staat en Maatschappij te doen voorafgaan een uitkee- ring aan de aandeelhouders van een som gelijk aan de rente van hun in de onder neming gestoken kapitaal. Atjeli. Bij het departement van koloniën is ont vangen het volgende, van 7 dezer gedag- teekende, telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch lndië betreffende de krijgsverrichtingen in Atjeh: ïHeuvelstelling achter kampong Gentoet bleek verlaten. Toekoe Oemar uitgeweken naar het bovenland van Daya. Colonne blijft voorloopig in Lohong patrouilleeren." (Stct,) De anti-rev. Nederlander noemde, gelijk wij mededeelden, een curiosum wat in de overgangsbepaling van de op initiatief van mr. Hartogh tot stand gekomen wet staat nl.»deze wet is niet van toepassing op gedingen, ten aanzien waarvan bij hare inwerkingtreding geen uiterlijk gewijsde bestaat". Deze wet kan dus alleen worden toegepast op gedingen, die bij haar in werkingtredingen, reeds zijn atgeloopen, concludeerde Be Nederlander. De Ilaarl. Ct. schrijft naar aanleiding daarvan het volgende »Deze laatste opmerking komt ons niet juist voor. Fraai is de redactie der overgangs bepaling zeker niet, maar het feit dat de aangevallen woorden als eene »overgangs- bepaling" zijn geformuleerd, maakt het o.i. toch duidelijk genoeg, dat het hier eene uit zondering geldt, zonder welke de wet van toepassing zou zijn op alle gedingen ook op de bij het in werking treden der wet reeds hangende gedingen, die thans (maar ook alleen zij) door deze overgangsbepalingen zijn buitengesloten" De adres-beweging tot verkrijging van rijks-pensioen voor weduwen en weezen van openbare onderwijzers is in 't geheele land geëindigd. Het totaal der handteekeningen bedraagt 8361. Binnenkort zal nu audiëntie worden aangevraagd en zal de aanhieding van het onigineele adres met de memorie van toe lichting en de geteekende volmachten plaats hebben door een deputatie van vier perso nen uit de beide hoofdbesturen van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap en den Bond van Nederlandsche Onderwijzers De geheele adresbeweging kan als volko men geslaagd worden beschouwd. De commissie, die zich voor deze zaak moeite heeft gegeven, spreekt hierbij den wensch uit, dat de arbeid, dien zoovelen zich voor de belangen van weduwen en weezen getroost hebben in de laatste maan den van het jaar 1896, rijke vruchten moge dragen in het nieuwe jaar en dat het luid door geheel ons land zal klinkenDe open bare onderwijzers zijn eenstemmig in den krachtigen wensch, dat de verzekering van rijks-pensioen aan hun weduwen er. weezen het begin zij van de verbetering hunner maatschappelijke positie. Dezer dagen kwamen te 's-Gravenhage eenige invloedrijke personen samen, die meenen dat het wenschelijk is bij a. s. ver kiezingen voor de Tweede Kamer de be langen van den landbouw, in zijn vollen omvang, niet uit het oog te verliezen. Eene lijst is vastgesteld van datgene, wat, in het belang van den landbouw voor de naaste toekomst van regeering en volks vertegenwoordiging in hoofdzaak moet wor den verlangd. Men wilde echter de nis' beschoawd zien als een vast, onveranderd aan te nemen verkiezingsprogram, maar als een leidraad bij de bespreking van de landbouwbelangen, in verband met de aan staande verkiezingen. Eén punt is weggelaten, nl. dat der be schermende rechten, waarover de meeningen te zeer uiteenloopen, dan dat men te dezen opzichte eenstemmigheid zouden kunnen verkrijgen. Als no. 1 is vermeld een ministerie van lanebouw, handel en nijverheid. In de Grieksche kapel aan den Ouden Scheveningschen weg te 's-Gravenhage had Woensdag-voormiddag een plechtige diens' plaats naar aanleiding van het Kerstfeest, da' dien dag in Rusland gevierd wordt. De leden der Russische legatie woonden den plech tigheid bij. Naar het Dagblad verneemt, heeft de raadscommissie betrekkelijk de haven Scheveningen, naar aanleiding van het deb»' bij de oorlogs begrooting in de Tweede Kamer, den minister van oorlog de vraag gesteld of Z. Exc. den diepgang voor een eventueele haven zou kunnen aangeveni waardoor de eisch van fortenaanleg zo" komen te vervallen. Het antwoord des min's' ters zou bereids zijn ingekomen. Op den Leidschen straatweg van Sassen- heim werd eergisteren-namiddag ten half vier uren een vrouw door een als heef gekleed persoon aangerand. De vrouw wis' te ontkomen en de vlucht te nemen na»1 een nabijzijnde boerderij. Daar er geen getuigen zijn en de vrouw, vermoedelijk tengevolge van den schrik' geen nauwkeurig signalement kan opgeve(1' zal het voor de politie, die een onderzoe instelt, geen gemakkelijke taak zijn de'1 schuldige op te sporen, die natuurlijk spoed'o het hazenpad had gekozen. Dr. Schaepman te Amsterdam. Omtrent het optreden van dr. SchaPp1*1*0 in de groote vergadering van Katholieke"' in het Paleis van Volksvlijt te Amsterda"1 gehouden, wordt in dato 7 dezer aan Msb. het volgende gemeld In eene druk bezochte vergadering ^a" Katholieke kiezers, onder voorzitterschap van den heer mr. W. G. J. van Waterscho van der Gracht, is gisterenavond dr. Schaep man als spreker opgetreden. In eene ze uitvoerige rede zette spr. zijne denkbeeld® omtrent de organisatie der Katholieke k> zers uiteen. Vooral beval hij aan om een drachtig op te treden, ten einde den overmo® der tegenstanders te breidelen of ter nede te slaan. Hij bestreed de meening, dat redenen kunnen bestaan om kiesvereenig1"" gen op te richten voor werklieden en voo niet-werkiieden. Laat ons, zeide dr. Schaepman, den to stand te Amsterdam eens onder de oog zien. Men heeft hier negen districten, welken eisch stelt die toestand aan organisatie? Terwijl vroeger Amsterda^ als één kiesdistrict gold, en dus(t negen den AnUdS mer niet meer recht te mogen geJenU eenig ander kiezer in het vader au met die splitsing de eenheid van Am^ verbroken, daarmede gezegd, dat Ams zich in negen kiesdistricten moet m ^er aliseeren? Die vragen beantwooi ontkennend. De schadelijke wei buurten te voorkomen kan geschied ?gf. de zedelijke eenheid, die tusschen ^g{ schillende kiezersgroepen kan bes*a ak-ezerS de vereeniging van de gelijkgezinde j,- in de verschillende districten tot een i tige groep. Daarom wilde het com1' organisatie éen kiesvereeniging, v®g tuuf in negen afdeelingen, éen centraal o - dus dat het geheel overziet en op de houding der partijen in elk distnc j,. geeft en tracht te komen tot éen een tige handeling. Aan deri anderen negen afdeelingen, onafhankelijk, zei.» rzjp handelende naar omstandigheden en ^gfl(p beraad en gevoerd overleg. Dit is e g 0|J slag, en het zou dwaasheid zyn, J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2