ALGEMEEN OVERZICHT. Stads- en Gewestelijk Nieuws overtreden. Zelfs in dezen tijd van voort woekerend ongeloof lezen wij nog bij her haling, dat ongelukkigen die tijdens bun leven de wetten van geloofs- en zedeleer met voeten traden, aan den vooravond van hun dood weder hun God erkenden en Zijn eeuwige wet eerbiedigden. Maar aldus de wederinvoering der dood straf bepleitend, verwachten wij geenszins dat door het herstel van de straf des doods alleen, de misdaden zuilen verdwijnen of in belangrijke mate zullen verminderen. Neen daartoe is het kwaad te veel ingewoekerd te diep ingekankerd in het lichaam der hedendaagsche maatschappij. Wel moet de ondervinding der laatste dagen een bittere ontgoocheling zijn voor hen, die zich van een zedeleer zonder godsdienst alle heil hadden gedroomd of verwachtten dat de misdaden zouden verminderen, naar mate het onderwijs zou verbeteren. Nooit is de verwachting der moderne wereldbeschouwers, dat door het vermeerderd aantal scholen weldra de gevangenissen minder noodig zouden worden, scherper ten spot gesteld dan door de herhaalde berichten over plaats gebrek in onze overvolle gevangenissen. Neen eene zedeleer zonder godsdienst, een onderwijs dat niet de godsdienstige beginselen ten grondslag heelt, kunnen de kranke maatschappij met redden. Alleen het diep besef dat de mensch afhankelijk is van God Die in Zijne oneindige recht vaardigheid, het kwade straffen, het goede loonen moet, geelt kracht om de booze hartstochten te dwingen. De gedachte dat de doodstraf, waarmede de rnenschelijke gerechtigheid hem bedreigt, slechts de vooraf beelding is van de eeuwige straf die hem na dit leven wacht, is in staat den onge lukkige van de voorbedachte misdaad af te houden. Keert de maatschappij tot die beginselen terug, dan zal zeker, bij de blijvende rnenschelijke zwakheid, de misdaad niet van de aarde verdwijnenmaar de misdaden zullen zich niet meer voordoen in die verontrustende mate en met dat ongekend cynisme, waarvan wij in den laatsten tijd getuige waren. Dit vooropstellend kunnen wij niet anders wenschen dan dat de Staat, die ook hier weder als vertegenwoordiger van het Hoogste Gezag in tijdelijke zaken, bemiddelend en voorzienend moet optreden, door goede en wijze wetten, door bevordering van gods dienstig onderwijs den weg voor den terug keer tot die heilbrengende beginselen zal banen. Door daaraan het herstel der dood straf te paren, zal hij van zijnen kant het verschuldigde gedaan hebben om de mis daden te doen verminderen en de gerech tigheid te doen heerschen, daar waar tot heden het onrecht tot schrik der maat schappij ten troon is verheven. 9 Januari '97, Het geschenk, dat de Fransche pers den Keizer en, de Keizerin van Rusland ter herinnering aan hun bezoek aan Frankrijk zal aanbieden, is thans ter verzending ge reed. Het is een uitstekend geslaagde schilderij van Edouard Detaille, voorstellende de revue te Chhlonshet oogenblik dat de schilder gekozen heeft, is het saluut aan het vaandel van de jagers te voet. De Keizer te paard in de uniform der roode Kozakken en de Keizerin in een landauer met president Faure moeten uitstekend gelijken. Bij dit geschenk is het volgende schrijven gevoegd vSire. De geheele Fransche pers, zonder onderscheid van kleur, verzoekt de toestem ming van Uwe Majesteit om een bewijs aan te bieden van eerbiedige sympathie voor uw verheven persoon en van vriendschap voor het edele Russische volk. Wij zijn overtuigd de tolk van alle Franschen te zijn, als [wij Uwer Majesteit verzoeken, dit sou venir aan te nemen. Wij allen, eens van hart, hebben de tegenwoordigheid van Nico- laas II en van Hare Majesteit de Keizerin te Chalons begroet als een nieuw bewijs van de vereeniging van onze beide landen. Geen uiting heeft Frankrijk meer getroffen dan die, waarin gewaagd wordt van de swapenbroederschap" van Russen en Fran schen. De schilderij van de revue van 9 Oct. 1896 vereeuwigt een nooit te vergeten schouwspel. Moge het beeld vandezen historischen dag aan Uwe Majesteit de goede wenschen herinneren, welke de Fransche pers vormt voor den voorspoed en de groot heid uwer regeering." Dit schrijven is onderteekend door de leden der commissie en gaat vergezeld van een lijst van de 1500 bladen, die aan het geschenk hebben bijgedragen. De leidende Staatslieden in Engeland gaan voort, in politieke redevoeringen hun meening over de kwestiën van den dag uit te-spreken. In een te Bristol uitgesproken redevoe ring verklaarde de heer sir Michael Hichs Beach, kanselier der schatkist, dat Enge land haar suprematie op zee moest hand haven en het vrijhandelsstelsel noodzakelijk voor Engeland was. Het Britsche rijk moet zich steeds uitbreiden, teneinde debouches te vinden voor de Engelsche producten, die door beschermende rechten in andere lan den geen toegang hebben. De Daily News verzekert, dat de liberale leden van het Hoogerhuis den 18n Januari bijeen zullen komen ter verkiezing van een leider ter vervanging van lord Rosebery. Londensche bladen beweren, dat de recep ties op het Vaticaan moeten opgeschort worden wegens ongesteldheid van den Paus. Van andere zijde wordt echter gemeld, dat de H. Vader zijne gewone bezigheden vervult. Volgens de Standard and Digger News. heeft de Lord-Mayor van Londen geweigerd een feestmaaltijd ter eere van Cecil Rhodes te presideeren met het gevolg dat het plan voor dien maaltijd in duigen is gevallen. De toestand in Turkije is nog steeds de hoofdschotel aan den politieken disch. Uit Constantinopel wordt gemeld, dat de partij dar Jong Turken een manifest heeft gericht tot de Grieken om hen uit te noodigen gemeene zaak met hen te maken tot het verkrijgen eener constitutie. Alle politiek Armenische gevangenen ten getale van 450, zijn in vrijheid gesteld. De Fransche gezant te Constantinopel heeft, daar zijn dragroman niet toegelaten is bij het proces tegen de moordenaars van pater Salvator, hem gelast onmiddellijk Marasj, waar de krijgsraad vergaderd is te verlaten. Aan de Porte heeft de gezant, kennis gegeven, dat het proces als nul en van geener waarde zal beschouwd worden. Te Se'oastapol wordt verteld, dat Rusland in den loop van dit jaar het voorrecht zal krijgen om zijn oorlogsschepen door de Dardanellen naar de Zwarte Zee te doen stoomen. De berichten over de wapeningen in Griekenland zijn niet uit de lucht gegrepen. De minister-president Delyannis gaf onlangs in de Kamer te verstaan, dat het tekort op de begrooting niet onaanzienlijk zou zijn. Hij voegde er echter troostend bij, dat dit alleen in het jaar 1897 het geval zou zijn, omdat men nu offers moet brengen om te zorgen, dat Griekenland, voor het geval de Oostersche kwestie weer vaan het rollen" ging, beschikte over een slagvaardig leger, waardoor Griekenlands bondgenootschap op prijs gesteld zou worden. Herhaalde botsingen tusschen Muzelman nen en Christenen hebben op Creta plaats gehad. De Christenen zijn naar het dorp Tsikalaria getrokken, waar zij de Turken belegeren. Ook te Varipetro heeft een ge vecht plaats gehad. Een groot aantal platte landbewoners, die zich naar Canea hebben begeven, durven niet naar hun haardsteden terug te keeren. Uit Kaapstad verneemt de Times, dataan alle vrijwilligers in de Kaapkolonie be volen is zich gereed te maken om naar Betsjoeanaland te gaan, ofschoon daar op het oogenblik nog geen uitbarsting ge vreesd wordt. Volgens berichten uit Noord-Amerikaan- sche bron zouden de opstandelingen op Cuba bereid zijn onder zekere voorwaarden over den vrede te onderhandelen. De vredes-voorwaarden zouden door de Ver- eenigde Staten gewaarborgd moeten worden. Het protest des Pausen. De woorden waarin Z. H. Leo XIII dezer dagen protesteerde tegen zijne onhoudbare positie te Rome, hebben de liberale pers zeer vertoornd. Sommige bladen slaan zelfs een toon aan en doen alsof zij niet be grijpen waarom de H. Vader die klaag- woorden heeft gesproken. En toch voor deze woordan bestaat voldoënde reden. Want de Italiaansche regeering moet in zake de zen ding van mgr. Macario tegenover het Vati caan een zeer dubbelzinnige en verrader lijke rol hebben gespeeld. Naar de Romein- he correspondent van een Fransch blad mededeelt, was het niemand ander dan de Italiaansche minister-president, markies di Rudini, die, na een ministerraad, door be middeling van een Romeinsch patriciër de tusschenkomst van den H, Stoel inriep ter bevrijding der gevangenen bij den Negus. Leo XIII het toen mgr. Macario bij zich komen en deed wat werd verlangd. Maar toen deze edelmoedige daad groote geest drift wekte in net land, werd het Quirinaal bezorgd. Men vreesde, dat de vreugde des volks het Pausdom ten goede ion komen, en nu werd alles in 't werk gesteld, om Macario's zending te doen mislukken. Deze bejegening heeft op het loyale ge moed van den souvereinen opperpriester een allerpijnlijksten indruk gemaakt en daar au fond Rome's bezetting de ware oorzaak is dier vernederende handelwijze, nam de verontwaardiging den vorm aan van een nieuw krachtig protest tegen de overweldi ging der Eeuwige Stad. De historie der missie naar Abessinië verklaart en moviteert maar al te zeer het door den Paus gespro kene. En zoo komt bij deze gelegenheid weer met veel kracht en helderheid uit, hoe noodlottig het verblijf in één stad met den koning van Italië voor den H. Vader werken moet. Telkenmale, dat de diplomatie des Pausen of een persoonlijk optreden van den H. Vader het beoogde doel scheen te zullen bereiken, voelde het Quirinaal zich bedreigd en vandaar de sluwe tegenwerking, welke men op het Vaticaan steeds van de zijde der Italianisimi ondervond. De Italiaansche monarchie, zegt bovenbedoelde correspondent, is onder drievoudig opzicht het symbool van den strijd tegen den Paus en het welzijn der Kerk: als nationaal orgaan, als politiek systeem en als dynastie. Zulk een toestand kan inderdaad niet duren. Zooals te verwachten was, worden de mededeelingen van bedoelden correspondent van Italiaansche zijde officieus tegengespoken. De Opinione verklaart het door sclericale" bladen openbaar gemaakte bericht dat de minister-president di Rudini den Paus ver zocht zou hebben om zijn tusschenkomst ten gunste der Italiaansche krijgsgevangenen, en dat dientengevolge de zending van Macario naar Abbessynië plaats gehad zou hebben, voor volkomen ongegrond. Di Rudini had, zegt de Opinione, Macario's zending uit de Osservatore Romano vernomen, en toen dadelijk iemand naar het Vaticaan ge zonden om te zeggen dat hij wel-is-waar den stap, door den Paus gedaan, bewonderde, maar dat de tocht van Macario geen goeden uitslag kon opleveren, daar de Negus de krijgsgevangenen alleen aan Italië zou uit leveren. Schiedam, 9 Januari 1897. In verband met achterstaande advertentie vestigen wij ook te dezer plaatse de aan dacht op het Kunstenaarsconcert dat op initiatief van de Symphonie- Vereeniging op Donderdag 18 Februari aanst. alhier zal gegeven worden. Behalve de vermelding van de alom be kende muzikale specialiteiten, die tot dit concert zullen medewerken, zal zeker de mededeeling dat het tot een liefdadig doel gegeven wordt, voor velen een aansporing zijn er van gebruik te maken. Zij 't der Symphonie-Vereeniging gegeven, het prij zenswaardig doel dat zij met dit con cert op 't oog heeft, geheel naar wensch te bereiken. Neutrale broederschap. In de Christelijke Tabaksbewerker deelt de secretaris der Schiedamsche Sigaren- makers-Vereeniging van den Ned. R. Volksbond het volgende staaltje mede van de broederlijke hulp die de neutrale Ned. Sigarenmakersbond verleend aan de door hem gemaakte slachtoffers. Een der ontslagen werklieden van den heer Willeman moest, daar er aan de zaak niet meer te verhelpen was, elders werk gaan zoekeu en vond dit ook te Rotterdam; maar toen hij daar een paar dagen gewerkt had, bemerkte hij, dat er niet meer te ver dienen was dan zes a zeven gulden per week. De man nam zijn ontslag, omdat hij daarvan natuurlijk zijn huisgezin niet kon onderhouden, en nu kwam bovenge- noemde Bond hem zeggen, dat hij geen uitkeering meer krijgt. Kijk me dat werk nu eens eventjes aan. Eerst bewerkt de Bond, dat de man op een fabriek, waar hij wekelijks 11 a 12 gulden heeft verdiend, om een krankzinnig® reden het werk neerlegt, en als hij dan later op een fabriek, waar hij de helft krijgt) zijn ontslag neemt, dan geen uitkeering meer. Als de N. S. en T. Bond dat solidariteit noemt, geeft dan mijn portie maar aan d® poes, misschien dat het beestje er van sterft- En of die Bond socialistisch is OP de vergadering van 13 Dec. hier te Schie' dam gehouden liep men te koop met De Roode Duivel, Recht voor Allen en andere brochures Werkeloosheid Sf Co. Ziehier weer het iluttige nut dier neutrale vereenigingen. Wij ook zeggen in dit geval Wie ze steunt verdient bedrogen te worden, en zal ook bedrogen worden. Volksbanier Door het gemeenteraadslid, den heer Bonn, werd ir. de eergisteren gehouden raadszitting te Rotterdam eene motie in* gediend om B. en W. uit te noodigen te onderzoeken of eene vaste brug over de Wijnhaven ter vervanging der Wijnbrug te verkiezen is boven eene zeer kostbar® hydraulische basculebrug, welke motie werd aangenomen. In den ouderdom van 66 jaren is gisteren nacht te Rotterdam plotseling aan hartver lamming overleden de heer A. van Bemme len, sedert 30 jaar directeur van t Diergaarde. Hij volgde den eersten directeur en opzichter, den welbekenden dierentemmer Henri Martin, op, die tengevolge van een verschil met het bestuur aftrad. Op 15 Januari 1867 had de instal a plaats en met veel lust en grooten ijve^ begon de heer Van Bemmelen aan hetge® voortaan zijn levensdoel zou zijn: de on wikkeling van de Diergaarde. Hij was toe^ nog jongden 3den November 18 Almelo geboren, was hij, voor hij te Rotter^ dam kwam, conservator aar. het museu^ van natuurlijke historie te Leiden gew<-® waar hij vroeger had gestudeerd. Onder de directie van den heer Bemmelen is de Diergaarde belangrijk rer groot en verfraaid, en steeg het leden van 1800 tot 5300 leden. De ^gecnee^t waardeering die zijn ijverig streven ontwikkeling van de Diergaarde alom v0^' bleken het best uit de talrijke bewijzer' sympathie die hem bij zijn zilveren Ju ten deel vielen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2