Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 20ste Jaarg. Zondag 10 Januari 1897. No. 5689. bureau ^ofersfraaf 50. T WËEDE BLAD. Vervolg Binnenland. PB IJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers - 0.05 PB IJS DEB ADVEBTENTIËN: Van 1—6 regelsf q.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten De moord te Amsterdam. Het vermoeden, dat Hendrika Beyer, de vermoorde dienstmaagd in de Van Eeghen straat, het slachtoffer is geworden eener Vergissing van de zijde des moordenaars, kriJgt meer en meer zekerheid, Wanneer ®ien weet, dat zeker dienstmeisje K., in de ^an Eeghenstraat dienende, door haar vroe- geren minnaar herhaalde malen met dood slag bedreigd was, wanneer zij bleef weigeren de betrekking weder aan te knoopen. De gelijkenis tusschen beide meisjes, in gestalte en kleeding, moet den moordenaar °P een dwaalspoor gebracht hebben. Bedoelde minnaar is sedert den moord spoorloos verdwenen. in de Vijlerstraat aldaar. Hoewel de politie en brandweer spoedig ter plaatse waren en beide de blussching door middel van een brandkraan konden bewerkstelligen, is toch het geheele huis uitgebrand, waarbij een hond in de vlammen is omgekomen. Tot nu toe is de oorzaak der brand onbekend zoowel huis als inboedel waren verzekerd. Dinsdagmiddag heeft een net gekleed jongmensch in de Koningstraat te Amsterdam getracht een meisje met een mes te steken hij is naar het politiebureel aan de St-Pie- tershal gebracht. Het signalement van den arrestant komt lr- 't geheel niet overeen met dat, door Ma tte Hock van haar aanvaller gegeven hij Schijnt dan ook niets met den moordaanslag hl de Spinozastraat te maken te hebben. De marechaussees van Echt (Limburg) hebben aangehouden en te Roermond in de gevangenis gebracht twee personen, die verdacht worden van den onlangs gepleegden diefstal met inbraak in de kapel te Schil berg, bij Echt. Verschillende gouden en zilveren voorwerpen, van dien diefstal af komstig, zijn bij hen gevonden en uit den tuin van een hunner opgedolven. Men verzekert, dat in de naburige Prui sische Rijnprovincie een heele bende bestaat, die zich bij voorkeur bezighoudt met dief stallen in kerken. Een persoon, die Woensdagavond in de St. Annastraat te Amsterdam een woning binnentrad, waar slechts een paar kinderen te huis waren, bood den kleinen «lekkers" ^an, doch blies meteen de lamp uit, waar door de kinderen beangst werden en luid keels begonnen te schreeuwen. De buren, °nheil vermoedende, snelden toe, waarop de kerel, die zeker slechte bedoelingen had, ttch haastig verwijderde. Donderdag-avond is de koopman P. Jean- vier uit Bergen-op-Zoom een ernstig onge luk overkomen. Tusschen de tramstations P. Smoor en Van Helvert te Gastel, sprong hij uit de in volle vaart zijnde stoomtram. Hij gleed uit en kwam onder den wagen terecht. In een oogwenk waren zijn klee deren als het ware van het lichaam ge scheurd en in de zijde en het been ver toonden zich diepe wonden waaruit hij veel bloed verloor. Zijn toestand is hoogst zorgwekkend. Den zelfden avond is hij nog voorzien van de laatste H. H. Sacramenten. Te Munnekezijl vindt men nog een vreemd gebruik, stellig van zeer oude dagteekening. Omstreeks Kersttijd en op Nieuwjaar worden de buurtgenooten, de kom van het dorp is in twee buurten verdeeld, uitgenoodigd te komen chocolade drinken. De personen, die de gasten moeten ontvangen, worden reeds een jaar te voren aangewezen. De benoo- digde gelden worden gevonden uit de boeten, welke de ingezetenen of buurtplichtigen ver schuldigd zijn, wanneer zij bij eventueele sterfgevallen in de buurt huune plichten niet in allen deele vervullen. De bewoners van de eene buurt komen samen op den Kerstavond, die der andere buurt op den Nieuwjaarsdag. Vroeger klepte de klok 's avonds als de «drinkerij" zou plaats heb ben, thans niet meer. Pogingen, wel eens gedaan om de gelden waardiger te besteden, hadden geen gevolg. met 403 ploegen gewerkt. Aan de kaden werd op 68 schepen gewerkt door 1302 werklieden met 181 kranen. In de loodsen en hangars zijn 2203 werklieden aan den arbeid. Von Elm, het bekende lid van den Rijks dag, heeft Woensdag in een vergadering den werkstakers nog eens op 't hart ge drukt, toch vooral niet groepsgewijs met de patroons te onderhandelen, maar vol doening der gezamenlijke eischen te ver langen. De drie personen, die Dinsdag 1.1. te Alk maar waren aangehouden als verdacht schuldig te zijn aan de aanranding van den groenteboer Róhr nabij de bosch van Fo rest te Heilo, zijn weder op vrije voeten gesteld. Het schijnt nl. te zijn gebleken, dat de geheele geschiedenis dezer aanran ding slechts door het slachtoffer verzonnen 's geweest. Deze bevindt zich dan ook thans lh arrest als verdacht van valsche aanklacht. In de maand December j.l. zijn aan het grensstation Rozendaal ontsmet 401 wagens tegen 1359 in December 1895. Berekend a 10 stuks vee per waggon, bedraagt dit een minderen uitvoer van 9580 stuks vee, eene waarde vertegenwoordigende van ruim f850.000. Een 14-jarige knaap had zich heimelijk verborgen op een stoomschip aan de Han delskade te Amsterdam, dat onder stoom lag voor Londen. Hij werd echter weldra opgemerkt en te IJmuiden aan wal gezet, waar hij aan de politie werd overgegeven, die hem naar zijne ouders te Amsterdam terugbracht. De knecht van den heer K. te Herwijnen was zoo onvoorzichtig een busje met buskruit op de kachel te zetten om het te laten drogen. De gevolgen van deze roekeloosheid bleven natuurlijk niet uit, want weldra ontplofte het kruit, zoodat de kachel in stukken vloogen de ruiten verbrijzeld werden. De scheepvaart in het noorden van Fries- '&nd is thans geheel gesloten. Tegen den kapitein van een Hunze-boot, die nog giste ren door de reeds berijdbare ijsvloer der stadsgrachten te Dokkum brak, is proces- v®rbaal opgemaakt. Uit het volk daalde een regen van steenen °P de boot neer, waaraan echter door de Politie een einde werd gemaakt. IJs. Te Harderwijk is gisterennacht omstreeks uur een felle brand uitgebroken in de honing (met café) van de wed. Userstam Het Monnikendammergat is dichtgevroren, waardoor het verkeer met eiland Marken eenige belemmering ondervindt. Te voet langs den Katouderdijk en verder per bot ter geschiedt de overtocht naar genoemd eiland. Wegens het ijs in de Zuiderzee is de stoornbootdienst Enkhuizen Stavoren gestaakt. Wegens het ijs heeft de Drentsche stoom boot-maatschappij hare diensten tusschen Zyvolle en Genemuiden moeten staken. GEMENGD NIEUWS. Weer een geval van bloedvergiftiging met doodelijken afloop heeft zich te Muntendam voorgedaan. Een I9-jarig jongeling had een onbeduidend wondje aan de wang. Plotseling zwollen het hoofd en de borst onrustbarend op. Ondanks de hulp van twee geneesheeren is de ongelukkige patiënt na een smartelijk lijden bezweken. Gevaarlijkgebruik. In enkele stre ken van Noord-Brabant heeft men de vreemde gewoonte zich het hoofdhaar soms met petro leum te wasschen. Dit had een dienstbode van den landbouwer J. K., te Knechtsel, ook gedaandafirna ging ze een vuur aanleggen, terwijl de haren nog niet geheel en al droog waren. Een vonk kwam bij haar hoofd en het haar vloog in brand, zoodat het meisje van angst en pijn in zwijm viel. De ijlings toegeschoten huisgenooten doofden de vlam men, doch het hoofd is met brandwonden overdekt. Op het stations-emplacement te Roer mond is door een wissel wachter ontdekt dat vijf wissels waren omgetrokken, waar door rangeerende treinen konden ontsporen. De veelbesproken majoor Lothaire is, volgens een bericht uit Brussel op weg naar Nederlandsch-Indië, waar hij een werkkring denkt te vinden in het landelijke. De stad Warschau is in rep en roer ge bracht door het gerucht dat een bekende adellijke dame gravin Potock levend begra ven zou z(jn. De gravin overleed voorverleden week plotselingde dood werd behoorlijk door de geneesheeren geconstateerd en het lijk begraven. Weldra verspreidde zich het ge rucht, dat de gravin slechts schijndood was. De familie vroeg en verkreeg machtiging om het lijk op te graven, en den staat, waarin men het lijk vond, geeft aan het verhaal een schijn van waarheid. Het lichaam zag er niet uit als een lijk en hoe wel het reeds zeven dagen onder de aarde had gestaan, vertoonde het nog geen spoor van ontbinding. Het lichaam is naar het kasteel teruggebracht en wordt daar door geneesheeren bewaakt. In het hospitaal Tenon te Parijs is plot seling een waanzin-epidemie uitgebroken. Verscheiden zieken werden plotseling vol komen krankzinnig, sommigen gevaarlijk, andere onschadelijk. In den loop van Zondag en Maandag zijn negen gevallen geconstateerd, zoowel in de mannen- als in de vrouwen-afdeeling. Men spoort de oorzaak vruchteloos na. De Libre Parole is een circulaire machtig geworden, en publiceert die thans, waarin twee prinsen van Bourbon Charles en Auguste, leden van de bekende Bredasche lamilie, die beweert in de rechte lijn van Lodewijk XVI at te stammen, aan hun vrienden mede- deelen, dat zij wegens de slechte tijden van hun aanspraken afzien en wijnkoopers wor den. «Voor u," zoo eindigt het staatsstuk, «hebben wij geen geheimen. Zij die u hun diensten komen aanbieden, zijn uw vorsten en uw vrienden." Uit Hamburg zijn 50 van de beste werk lieden over Kiel naar Aarhuus gezonden, om daar te werken op de schepen, die uit Hamburg gekomen zijn, maar door de boot werkers te Aarhuus niet gelost worden. In de haven van Hamburg lagen Woens dag 218 schepenop 181 daarvan werd Het onderhoud van piano's. Piano's, die in lokalen staan, waar de lucht zeer droog is, loopen veel meer gevaar be schadigd te worden, dan wanneer zij zich in een warme of vochtige atmosfeer bevin den. Er is een eenvoudige manier, het bezwaar te verhelpen en het hout een bepaalden graad van elasticiteit te laten behouden; men plaatst namelijk in het vertrek groene planten, waardoor voorkomen wordt, dat de lucht te sterk uitdroogt. Zoolang de plant weerstand biedt, blijft ook de piano in goeden staat. Voor nog meerdere zekerheid kan men bij de piano, op een schoteltje of vaasje

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 5