Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 20ste Jaar sr. Donderdag 14 Januari 1897. No. 5692. bureau "gèoterztvaat 50. CLAUDIA. algemeen overzicht. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 13 Januari '97. Brusselsche correspondent van de a,fy Graphic bevestigt, dat koning Leopold Van België in de lente van het volgend ^aar een bezoek zal brengen aan den Congo- ^taat. Baron Uhanis en de hoofden van het °ngodepartement te Brussel zullen hem Vergezellen. ®ij monde van den minister Balfour heeft de regeering in Engeland nu stelling ge- giften tegen de partij, die Ierland overbelast aent. Zondag te Salford het woord voe dde, zeide hij er ongeveer het volgende VatlHet was wel zonderling dat na 80 jaar, ^a&rin de Iersche en de Engelsche schat- vereenigd waren, eerst nu ontdekt was, ^a' Ierland jaarlijks 2.700.000 p. st. meer |.etaalde dan zijn belastbaar vermogen toe- e'- Het beginsel, waarop men de bewering 8r°ndde, dat Engeland Ierland beroofde, e'dde niet tot die uitkomst als men het °P de individuen toepastte, bet was dan verdacht, dat het wel uitkwam als men 6 naties tegenover elkaar plaatste. Het e*tra geld, dat Ierland opbracht, werd door '"directe belasting verkregen en voorname- Jk door den whiskey-accijnsen aangezien 8r hier vrije wil in het spel is, komt men niet eenvoudig met een rekensom. De "hinklijke commissie had een verkeerde jj'sthode van onderzoek gevolgd, hetgeen aar dan ook tot hopelooze logische absur- 'teiten had geleid. Maar zelfs met aan- aarding van die methode moest Ierland e' verre van zich te beklagen, zich ge- ."kkig achten met den toestand gelijk hij Ierland draagt slechts een twee en ertigste bij in de geheele som van rijks- Agaven. Als nu Ierlands eigen aandeel de rijksuitgaven de eerste post op zijn "grooting werd, zou deze home rule in 'Jn financiën het land naar het bankroet °efen. Ierlands, eenige kans op solventie Feuilleton. 1 e Bit is uw verblijf, zeide de grijsaard vertrouw; mijnheer, dat gij, als vriend handeld, u niet als vijand zult gedragen. Heb daar geen zorg voor, mijnheer, twoordde de officier, gy zult over mij niet klagen hebben. Mag ik uwen naam weten y Ridder van Tricastel, edelman van OjJ"phiné. Ik dien in het leger des konings at ik van militaire afkomst ben, want ^jlie familie is van het land, dat men de dervallei noemde wegens de menigte bgers, die het heeft voortgebracht. 't Is wel, antwoordde de grijsaardik Let Mauritius van Gheldof; ook ik ben ^fesman geweest, maar ik heb ter zee lefidthans rust ik in mijne geboorte- in den schoot mijner familie uit. $h Na deze korte verklaringen, groetten zij a"der, en de officier zag, zoodra hij zich en voorspoed, is de vennootschap, die nu bijna 700 jaar duurde, te bestendigen. De liberale oud-minister Asquith, over dit zelfde onderwerp te Dewsbury het woord voerend, kwam tot de conclusie, dat de eenvoudigste en rechtvaardigste oplossing in deze aangelegenheid zou zijn, home rule of zelfbestuur aan Ierland te verleenen. De voornaamste Engelsche bladen spreken met groote tevredenheid over het teekenen van het verdrag betreffende een algemeen scheidsgerecht tusschen Engeland en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika die als 't ware een gansch nieuw geschiedkun dig tijdperk inwijdt. «Feitelijk staat thans de gansche aera van mogelijke geschillen onder de heerschap pij van scheidsrechters en oorlog tusschen de beide takken van het Angel-Saksische ras is onnatuurlijk en onmogelijk gemaakt, uitgezonderd door het een of ander onbegrij pelijke toeval of door een verschrikkelijke verandering der menschelijke natuur. Groot- lirittanje en de Vereenigde Staten geven aldus," zoo oordeelt de Daily Chronicle «aan de beschaalde wereld het bezielende voorbeeld »of the greatest effort ever made since the world began to inaugurate the reign of universal peace." Een aanhaling uit de Daily News: «De eifde Januari 1897 zal in het vervolg een bekende dag zijn in de historie van Groot- Brittanje en van de Vereenigde Staten en misschien van de gansche wereld." Een andere uit de Times: «Wij moeten niet zoo spoedig gelooven, dat dit verdrag, zelfs al wordt het door den Senaat goedge keurd, ons regelrecht zal terugvoeren naar de gouden eeuwmaar wanneer het de ge legenheid vermindert tot het ontstaan van een conflict tusschen twee bevriende naties en strekt tot het vereffenen van zulk ge schillen, welke onvermijdelijk zijn, dan nog verdient het alles, wat president Cleveland tot zijn lof heeft gezegd." alleen bevond, met eene zekere nieuwsgie righeid om zich heen. De wanden der kamer waren met leder van Cordova bedekt, en de meubelen van eikenhout, rijk met beeld werk voorzien, waren uiterst fraaidoch te midden van al die weelde uit vroegere dagen, zag men eenig verlakt huisraad, ivoren kast jes, kostbaar porselein en eene trofee met Javaansche wapenen, die den vreemdeling de betrekkingen van Holland met Oost-Indië herinnerden en iets oorspronkelijks en vreemdsoortigs schonken aan het antieke en rustige, dat dit vertrek kenmerkte. Nog eene andere bijzonderheid trof den jongeling aan het bed hing eene kleine schilderij van van Eyck, den heiligen Hieronymus in de woestijn voorstellende was dit een eenvou dig gedenkteeken van liefde voor de kunst, of was het in dit protestantsche land een bewijs van het geloof, dat de inwoners van het huis beleden Deze vraag stelde zich de heer Tricastel. Ten zeven ure, bracht men hem zijn avondeten, en hij merkte op, dat men voor hem, officier in werkelijken dienst, den regel der onthouding had gevolgd, want het was de dag vóór het feest van de heilige Apostelen Petrus en Paulus het avondmaal werd zonder vleesch opgediend. Hoewel de jonge officier zich over niets De drie gematigde groepen uit den Senaat in Frankrijk zijn voornemens zich te vereenigen onder den naam Regeerings- republikeinen om den Vereenigden radi calen en socialisten krachtigen tegenstand te kunnen bieden. In den laatsten tijd heeft Duitschland groote belangstelling in de Zuid-Afrikaansche republiek betoond. Niet alleen het Duitsche volk, maar ook de Duitsche keizer ge tuige diens telegram aan den heer Kruger, na Jameson's inval, dat hem door de En- gelschen zoo hoogst kwalijk genomen is. Die belangstelling is hoofdzakelijk een ge volg van de vermeerdering der Duitsche kolonisten in de Zuid-Afrikaansche Repu bliek en de daarmede onvermijdelijk gepaard gaande uitbreiding der handelsbetrekkingen. De Duitsche regeering moet dientengevolge voornemens zijn, zegt de Norddeutsche Allge- meine Zeitung, om te Johannesburg een consulaat te vestigen en vermoedelijk zal dan de heer Nells, thans Duitsch vice-consul te Parijs, met de vestiging van het nieuwe :onsulaat worden belast. De heer Nells is eenige jaren werkzaam geweest in het Zuid-Afrikaansche protecto raat en in de afdeeling koloniën aan het ministerie van buitenlandsche zakenhij moet zeer goed op de hoogte zijn van Zuid- Afrikaansche toestanden. De keizer en de keizerin van Rusland gaan binnenkort naar Liwadia, waar zij twee maanden zullen blijven, daar de Keizer vermoeid is en de dokters hem aanraden rust te nemen. Het bericht omtrent de benoeming van een nieuwen minister van buitenlandsche zaken in Rusland wordt thans bevestigd. Uit St. Petersburg komt thans het be richt, dat graaf Murawiew, Russisch ge zant te Kopenhagen, officieel is aange wezen als minister van buitenlandsche zaken. De heer Murawiew moet een beslist voor stander zijn van het Russisch-Fransch ver had te beklagen, maar integendeel op eene goede en wel voorziene tafel kon roemen, en de heer evenmtn als de dienstboden iets vijandigs lieten blijken, bleef de kennisma king echter op de hoogte als toen hij daar gekomen was. Heer van Gheldof bracht hem eiken avond een bezoek, maar daarbij bleef hetter nauwernood was de jongeling te weten gekomen, dat het huisgezin bestond uit den grijsaard en twee vrouwende zuster en de kleindochter van Heer van Gheldof. Hij had de kleindochter slechts eenmaal in de verte gezien, toen zij in een der lanen van den tuin wandeldehij had toen niets van haar kunnen opmerken, dan hare bevallige, tengere gestalte. Meermalen echter had hij mejuffrouw Jacoba (dit was de naam der tante) op den trap of in den gang ontmoetdan trof hem steeds die zwijgende gedaante, dat strakke gelaat, die zwarte kleeding, die hem zonder het minste gerucht en bijna onmerkbaar als eene schaduw voorbijgleden, Nooit had hij een enkel woord van haar ontvangen. II. Hoewel Holland schijnbaar aan Lodewijk XIV onderworpen scheen, was de dienst iu bond en staat vooral in hoog aanzien bij de keizerin-weduwe. Het ministerie—Di Rudini in Italië is volgens de Italia besloten tot ontbinding van al.e socialistische clubs en arbeidsraden, om te beginnen in de Romeinsche provin cie, waar een onwettige propaganda als directe aanleiding zal genomen worden. Crispi, wiens systeem in dat opzicht wordt nagevolgd of zelfs overtroffen, moet aan een Siciliaansch journalist verklaard hebben, dat het bericht, als zou hij zich uit het politieke leven terugtrekken, onjuist is, maar dat hij, de moeilijke positie der tegenwoordige Regeering erkennende, haar niet meer stelselmatig zal bestrijden om haar tot eene hopelooze Kamerontbinding te drijven. Deze, zeide hij, zou tot niets anders leiden dan versterking van de partij Cavalotti. In zake Erythrea heeft Di Rudini, vol gens de Italia, nog geen besluit genomen, daar hij persoonlijk voor prijsgeving dezer kolonie is, maar daarbij een sterke tegen kanting ontmoet bij zijn collega van buiten landsche zaken, Visconti Venosta, die het behoud der kolonie volstrekt noodig acht voor het prestige des lands in de oogen van Europa. Over dit punt alsook over de legerhervorming gaan de verschillen zoo diep, dat een formeele oneenigheid in het Kabinet er het gevolg van kan worden, zoodra het Regeeringsprogram voor de Kamer zal moeten ontwikkeld worden. De New-York Herald bevat omtrent den opstand op de Philippjjnen het volgende telegram uit Manilla, dd. 12 Januari. Roxas en twaalf andere opstandelingen, waaronder een luitenant der infanterie, zijn Maandag doodgeschoten. Deze week hebben nu in 't geheel zes-en-twintig executies plaats gehad, waaronder drie van priesters. Allen hebben kalm het vonnis ondergaan. Te Mindanao zijn zeven soldaten wegens samenzwering doodgeschoten. Er wordt verder bericht, dat ongeveer de de veroverde steden streng en moeilijk beurtelings moesten de officieren waken, om de verslagen te ontvangen van de nachtelijke patroeljes, die de stad in alle richtingen doorkruisten. Het was de beurt van den heer Tricastelhij waakte in eene zaal van het stadhuisom zich niet door den slaap te, laten overmannen, beproefde hij een Grieksch boek te ontcijferen, en trachtte zich al het Grieksch te herinneren, dat hij eer tijds op de hoogeschool had geleerdgeen ander gerucht dan het Werda der schild wachten trok zijne aandacht, of van tijd tot tijd de stemmen der soldaten, die in het naburige wachthuis op een trommel zich met het kaartspel verlustigden. De klok sloeg éen uur de derde nachtelijke rondte was binnengekomen, en de jonge krijgsman maakte zich gereed het rapport van den sergeant te ontvangen. Deze kwam haastig en met verwarden blik binnen, en zeide: Luitenant, wij hebben eene vreemde vangst gedaan; kom eens zien en geef ons uwe bevelen. (Wordt vervolgd NIEUWE SCHIEDAKISCHE COURANT DE NACHTELIJKE RONDTE.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1