BINNENLAND. Stads- en Gewestelijk Nieuws. helft ran hen, die verbannen zijn naar Yap, behoorend tot de Carolinen eilanden, ten getale van meer dan honderd, zijn dood- gescnoten, toen zij trachtten te ontsnappen. Vóór het einde van de maand verwacht men een aanval der Spanjaarden op Cavite. De opstandelingen schijnen ontmoedigd te zijn door de talrijke excuties hunner leiders en het krachtige optreden van generaal Polovieja. Het Engelsch-Amerikaansch verdrag is eergisteren-middag in de hoofdstad der Noord-Amerikaansche Unie door sir Julian Pauncefote, den Engelschen gezant, en den staatssecretaris Olney, geteekend. De ge zant hield eén afschrift en het andere ging onmiddelijk naar den Senaat, met den brief waarin Cleveland op bekrachtiging aandrong Al had men niet wat men graag gewild had, men moest nu blij zijn met wat men had en het beschouwen als xeen grooten stap in de goede richting." Volgens een telegram van de Herald, heeft Olney eenige wijzigingen en aanvul lingen gebracht in de instructies der Ameri kaansche gezanten en o. a. den vertegen woordigers buitenslands van de republiek het houden van politieke redevoeringen verboden, een maatregel welke inzonderheid de gezant Bayard zich heeft aan te trekken. De Spaansche troepen op Cuba hebben in de provincie Pinas de Rio drie honderd gebouwen met de daarbij behoorende lande rijen, die door opstandelingen bebouwd waren, verwoest. Generaal Weyler zal eerst de operaties in de provinciën Havana en Matanzas her vatten en zoodia hij daar de rust hersteld heeft, naar het district Las Villas trekken. Aan de World is uit Washington ge seind nadat de staatssecretaris Olney zich niet tevreden had verklaard met het ontwerp van hervormingen op Cuba, heeft graaf Tetuan den staatssecretaris medege deeld, dat Spanje alleen te beoordeelen heeft wat voor zijn koloniën het beste is, en niet kan toelaten dat een vreemde mo gendheid, hoe vriendschappelijk gezind ook, concessies doet in Spanje's naam, of beslist welk tijdstip voor de uitvoering der her vormingsplannen het geschikst is. den bereikt, terwijl het plan bestaat in eene groote vergadering in de Otficieren-Ver- eeniging te houden, de nieuwe kieswet te doen uitleggen en tot de oplichting van eene nieuwe kiesvereeniging te komen. Nadat aan het Bestuur dank was ge bracht voor de zorg, die het steeds aan de behartiging van de belangen der Ver- eeniging had besteed, werd met algemeene stemmen tot ontbinding van de Katholieke I Vereeniging »De Grondwet" besloten. Het Bestuur werd met de liquidatie belast. Daarna werden de notulen dezer verga dering gelezen en goedgekeurd, waarna de laatste vergadering van de Katholieke Vereeniging »De Grcndwet" door den Voor zitter met een woord van dank aan de aanwezigen werd gesloten. Op de tentoonstelling van schilderijen en beeldhouwwerken in »Pulchri Studio" te 's-Gravenhage werden verkocht: nos. 83, 84 en 80, Schetsen uit Zeeland, van onzen vroegeren stadgenoot, den heer A. W. M. Odé. De brand- en waterschade aan de Delftsche broodfabriek is getaxeerd op f 25,000. Be halve de Haagsche meel-en broodfabriek zendt ook de Rotterdamsche broodfabriek dagelijks eene hoeveelheid brood naar Delft De Opper-Ceremoniemeester maakt be kend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin-Regentes, den lichten rouw zal aannemen voor den tijd van drie dagen, ingaande op heden, wegens het overlijden van Z. D. H. Prins Albreeht van Waldeck en Pyrmont. (St. Ct.) Schiedam, 13 Januari 1897. Heden-ochtend is de 22 jarige L. C., die, voor verschillende feiten tot geldboeten van f3 en f2, subsidair 2 dagen hechtenis veroordeeld, was gesignaleerd, tot het onder gaan van een gevangenisstraf van 4 dagen naar het huis van bewaring alhier overge bracht. De Katholieke Vereeniging »De Grondwet" hield heden-middag te 2 uren in een der zalen van de sociëteit ïHarmonie" alhier de aangekondigde vergadering. Na de lezing van de notulen der laatstgehouden vergadering deed de Voorzitter namens het Bestuur het voorstel de Vereeniging te ontbinden. Het Bestuur had gemeend met den stroom te moeten medegaan en oordeelde dat er eene nieuwe kiesvereeniging in overeenstemming met de nieuwe kieswet moest worden op gericht. Het was moeilijk hiertoe anders te geraken dan door de ontbinding van de bestaande kiesvereeniging. Na de ontbinding van »de Grondwet" zou door eenige heeren eene vergadering worden bijeengeroepen, waarin het voorstel zou worden gedaan eene nieuwe kiesvereeniging op te richten, die alle elementen die volgens de nieuwe kieswet tot het verkiezingswerk zullen worden op geroepen, zou kunnen omvatten. Het voorstel tot ontbinding, aldus door den Voorzitter gemotiveerd, werd slechts in t kort besproken, waarbij van de bestuurs tafel nog werd opgemerkt, dat nu er een nieuw reglement moest worden ontworpen, de contributie op nieuw moest worden vast gesteld en een nieuw bestuur gekozen, dit alles veel gemakkelijker door de oprichting van een nieuwe dan door de reconstructie van de bestaande kiesvereeniging kon wor- Men schrijft aan den Tijd uit Rotterdam Zooals men weet, is bij onzen Gemeente raad aanhangig een voorstel om onder zeke re voorwaarden, aan de bijzondere bewaar school subsidie uit de gemeentekas te kunnen toekennen. Op zichzelf is dit voorstel een verblijdend feit; alleen zijn de voorwaarden wat te be zwarend. Daarom hebben de anti-revolutio naire raadsleden, de heeren Van Staveren, Voorhoeve en Van der Pols, een drietal amendementen ingediend, om de bepalingen billijker te maken. Volgens het voorstel van Burg. en Weth wordt geen subsidie verleend, indien op een bijzondere bewaarschool een hooger school geld wordt geheven dan 15 cent per week De heeren Van Staveren c. s. wenschen op deze bepaling een uitzondering toe te laten voor hoogsten 1/10 van het aantal leerlin gen per school tot hoogstens een schoolgeld van 45 cent per week, wanneer in de buurt der school geen bijzondere bewaarschool met hooger schoolgeld is gelegen. Voor deze uitzondering moet voor elk geval op zichzelf de bijzondere goedkeuring van Burg. en Weth. zijn verkregen. De tweede verzachting, welke de,heeren Van Staveren c. s. willen aanbrengen, be treft de sterkte van het onderwijzend per soneel. Burg. en Weth. stellen voor, als voorwaarde om van de subsidie te kunnen genieten, dat op de eerste 100 kinderen, behalve het hoofd, minstens 4 en op de 100 tot 150 kinderen minstans 6 helpsters moeten zijn. De heeren Van Staveren c. s. wenschen deze cijfers onderscheidenlijk te brengen op 3 en 5. Ook wenschen de heeren Van Staveren c. s. de overgangsbepalingen zoodanig te regelen, dat de termijn voor de bewaarscho len, welke ten aanzien van de bouwinrichting enz. niet geheel voldoen aan alle voorwaar den, doch reeds dadelijk subsidie kunnen verkrijgen, mits zij in 1899 de lokalen in gericht zullen hebben volgens de verordening, met een jaar wordt verlengd, en reeds nu en niet, zooals Burg. en Weth. wenschen op een nader te bepalen dag vast te stellen, dat deze regeling in werking zal treden met 1 Januari 1898. De zaak komt Donderdag a. s. in onzen Raad aan de orde. Door de kuipers-patroons te Vlaardingen is een vereeniging opgericht onder den naam »Ons Vakbelang", die zich ten doel stelt om den treurigen toestand van dit vak te verbeteren. De vereeniging is opgericht op initiatief van de kuipersgezellenvereenigingnWij streven naar verbetering", die een vergade ring hadden belegd met de patroons als genoodigden. Tot bestuursleden van »Ons Vakbelang" zijn benoemd de kuiperspatroonsA. van den Berg, C. vanToor, H. N. Droppert, C. Goedkriecht, W. P. /Versteve, M. Dom en J. Mitson. H. M. de Koningin-Regentes heeft aan de Kon. Militaire Académie te Breda ten ge schenke gegeven een fotogravure naar een portret van Anna van Egmond, gravin van Buren, eerste echtgenoote van Prins Willem den Eerste. De gravure zal in de uitspan ningszaal der cadetten, de vroegere ridder zaal van het kasteel, een plaats krijgen, HH. MM. de Koninginnen vereerden gis teren-avond in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's Graverihage het concert van het Amsterdamsch vocaal kwar tet (de dames Noordewier-Reddingius, Cato Loman en de heeren Rogmans en Messchaert) van het begin tot het einde met hare tegenwoordigheid. Het kwartet zong, alvorens met het pro gram aan te vangen, het Wilhelmus in de oude toonzetting, waarbij het publiek zich van de zetels verhief. Het gevolg der Koninginnen bestond uit kamerheer graaf Van Bylandtadjudant baron Van Tuyll van Serooskerkenordonnans officier graaf Du Monceau, en de dames Van Limburg Stirum, Van de Poll en Van Ittersum. De Minister van Binnenlandsche zaken heeft Burg. en Weth. van. Leiden gemachtigd om met 20 Januari a. s. vier paviljoens van het nieuw gebouwde krankzinnigengesticht op Endegeest in gebruik te nemen, zoodat daar thans ongeveer 200 patiënten kunnen geplaatst worden. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal op Vrijdag 15 Januari 1897 niet plaats hebben. Volgens het Dagbl. kan eerstdaags de benoeming worder. tegemoetgezien van het lid van Ged. Staten mr. W. baron Röell, tot commissaris der Koningin in de provin cie Noord-Holland, ter vervanging van der. tot vice-president van den Raad van State benoemden jhr. mr. J. W. M. Schorer. Gisteren-nacht heeft te 's-Gravenhage een zware brand gewoed aan den Kanaalweg. De brandweer uit Den Haag ondersteunde die van Scheveningen. Vier stralen van de waterleiding waren noodig om het vuur te blusschen. Een loteling te Haarlem, die wegens broe- derdienst recht op vrijstelling van de militie had, verzuimde bij den burgemeester aan vrage te doen om de noodige bewijsstukken en werd dientengevolge voor den dienst aangewezen door den militieraad. Van deze uitspraak ging hij in hooger beroep bij Gedeputeerde Staten, die echter zijne reclame afwezen. De twee individuen, Zaterdag-avond door de Haarlemsche politie aangehouden, zijn gebleken te zijn de jassendieven, die in de laatste dagen de buitenwijken zoo onveilig maakten. De een heeft geklapt, terwijl de ander blijft volhouden van niets te weten, doch dit baat hem niet veelreeds zijn eenige der jassen in beslag nenomen te Amsterdam. De heeren hadden een uitge breid arbeidsveld en sloegen in verschillen de plaatsen hun slag, maar steeds in wo ningen, waar zij zeker waren, goede jassen te vinden. De inspecteur Bolkensteijn heeft z»c>1 bit de arrestatie door te vallen, danig a het been bezeerd. Algemeen wordt het optreden in de*6 van de politie geroemd. De maatregele" waren dan ook wel doordacht genome" Niet alleen de speurders, doch ook de i°' specteurs en adjuncten waren in politiek e" geen buitenwijk bleef Zaterdag onbewaakt Met het plan eener Amsterdamsche cof miasie uit verschillende vakvereenigingen 01" Koningin Wilhelmina bij gelegenheid Hare" inhuldiging een gulden statiekoets aan bieden, heeft H. M. Haar ingenomenheid betuigdal was het niet bij de gelegenheid Har er kroning dan zal Zij toch op een nade" te bepalen tijdstip dit geschenk met erkente lijkheid aanvaarden. Op grond daarvan is dezer dagen d« Vereeniging van het Amsterdamsche volk tot het aanbieden van een huldeblijk aa" H. M. Koningin Wilhelmina tot stand ge komen. Door de Vereeniging worden aa"' deelen uitgegeven van 25 ct. per stuk, waarop) behalve de beeltenis van H. M., ook ee" verkleinde vooorstelling van de koets is aan gebracht. Van ieder kooper van een aandeel wordt de naam in het Gedenkboek geplaatst) dat H. M. zal woiden aangeboden. De ver vaardiging van de koets is opgedragen aa" de firma Spijker; alle deelen der koet" moeten in de hoofdstad door Amsterdamsch" werklieden worden gemaakt. De commissie in zake de werkloozen te Amsterdam, heeft gisteren wederom ver gaderd. Zij gaven de wensch te kennen, dat Burg. en Weth. een voorstel bij den raad zouden indienen, om gelden voor de werk loozen beschikbaar te stellen. Hiertoe wilden B. en W. echter niet overgaan. Het is evenwel te verwachten, dat de commissie in die weigering niet zal berusten en Woens dag a. s. aan den gemeenteraad voorstellen zal doen, om aan de met den dag toene mende behoefte tegemoet te komen. Prof. Treub spreekt thans zelf in het Hbl. het bericht tegen, dat hij als lid zo» zijn toegetreden tot de nieuwe vrijzinnig® kiesvereeniging. Hij is nu van geen enkele kiesvereeniging lid en ook niet voornemen' hierin eenige verandering te brengen, zoo lang hij niet zal zijn in staat geweest o"® door de in hun veelheid en onderlinge gelij kenis voor hem niets zeggende programma»8' waarmede het nieuwe kiezersvolk wordt be deeld, heen, daden te zien. Hij heeft zich) zegt hij »genoeg om de politiek bewoge"' om zich niet te laten verschalken door ge zwaai zelfs met het mooist denkbare program-' De Telegraaf van Zaterdag-avond behelsd® de mededeeling, das te Zaandam een meisj® door een »heer"' was aangerand en m'8" handeld en dat de commissaris van politie dien heer had aangehouden, doch dat deZe had weten te ontsnappen. Het geval heef' zich blijkbaar iets minder ernstig toegedra gen. Ziehier, wat is voorgevallen, schrijd thans de Zaandamsche correspondent V»" genoemd blad: Een dienstbode wordt op straat dooreet heer aangesproken, doch zelfs met geefl vinger aangeraakt. Haar verbeelding doe" haar in hem een moordenaar zien. Ze snel' heen. Pas is ze thuis, of daar wordt gebeld- t Kan niet anders, of 'tmoet diezelfde m»° geweest zijn. De politie wordt met de Z»»k in kennis gesteld en gaat op onderzoek ui'- De commissaris van politie ontdekt aan station een persoon, die eenigzins overeen stemt met het vage signalement, dat de dienstbode had opgegeven. Deze, die dicht hij 't station diende, werd geroepen, doch toen was de vogel gevloge"' Dat wekte achterdocht. Kort daarna men hem evenwel weder. Nu werd hij het meisje geconfronteerd en wat bleek?-' dat het niet de man was, die haar h»d aangespoken. Mijnheer mocht dus onge hinderd zijn reis voortzetten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2