Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. nemen. Zij hadden er reeds op gerekend, dat in dit geval een der hunnen met het presidentschap zou worden bekleed. Groot vorst Constantijn schijnt hun intrigues even wel begrepen te hebben. De toestand in Turkije houdt bij voort during de aandacht der Europeesche Mo gendheden gespannen. De gezanten der Mogendheden te Constantinopel trachten thans van den Sultan goedschiks te ver krijgen, wat door dreigende nota's niet heeft willen gelukken, maar Abdul Hamid, een maal wetende dat hem persoonlijk geen kwaad zal geschieden en dat Rusland feite lijk aan zijn zijde staat tegenover de overige Mogendheden, is nu heelemaal niet bang meer. Hij belooft al wat men wil, maar wijst steeds op de leege schatkist, die inder daad eerst gevuld moet worden, voor dat een degelijke reorganisatie mogelijk is. Hem nieuwe millioenen te bezorgen zonder jEuropeesche controle" gaat bezwaarlijk, en juist dat wil hij absoluut niet. Toch verwacht de Constantiriopelsche correspon dent van de Daily Telegraph, dat Rusland en Frankrijk binnenkort een leening van vier millioen pond zullen voorstellen om Turkije te helpen. De leening zal gewaar borgd worden door de Mogendheden. Mocht Engeland zijn goedkeuring aan het voorstel onthouden, dan zullen Rusland en Frankrijk desnoods met hun beiden de garantie op zich nemen. Baron Calice, Oostenrijksch-IIongaarsch gezant te Constantinopel, heeft in zijn hoe danigheid als deken van het diplomatieke korps, den Turkschen minister van buiten- landsche zaken, den heer Tewfik-pacha, een plan overhandigd tot wijziging der gendar merie op Creta. Hij heett den minister te kennen gegeven, dat de uitvoering van dit plan dringend gewenscht was en dat groote moeilijkheden zouden kunnen ontstaan, wan neer de uitvoering mocht worden uitgesteld. Volgens een telegram uit Manilla hebben de opstandelingen in de provincie Bulacan op de Philippijnen Augat en Norzagarcy aangevallen; zij hebben verscheidene huizen verbrand, maar zijn verslagen. Het gewichtigste feit der laatstverloopen dagen is zeker wel de totstandkoming in de hoofdstad der Noord-Amerikaansche Unie van het algemeen scheidsgerechtsverdrag tusschen Engeland en de Vereenigde Staten, dat een nieuw tijdperk opent in de wereld geschiedenis. De Daily Chronicle, die zich bijzonder met dit verdrag toont ingenomen, deelt de vijftien artikelen van den tekst van het verdrag mee. De eerste artikelen handelen over ge schillen, waarbij enkel geldvorderingen boven de honderdduizend pond sterling te pas komen. Voor het beslechten daarvan zullen Noord-Amerika en Engeland elk éen scheids man benoemen, die dan samen een scheids rechter kiezen. Bijaldien de scheidslieden daarin falen, moet het Amerikaansch hoog gerechtshof en het rechtscomité van den Engelschen Geheimen Raad samen een scheidsrechter aanwijzenen als ook zij daarin niet slagen, zal de koning var. Zweden en Noorwegen het doen. Zijn de scheids lieden het oneens over het punt van ge schil zelf, dan nemen de contracteerende partijen de verplichting op zich een scheids gerecht van vijf leden te benoemen, waar van Noord-Amerika en Engeland er ieder twee aanwijzen, en de vijfde door de vier aangewezenen gekozen wordt als voren. Artikel zes behandelt de scheidsrechter lijke uitspraak over geschillenwaarbij grondgebied in 't spel is. Alsdan moet het scheidsgerecht uit zes leden bestaan, waar van de Koningin van Groot-Brittannië en Ierland en de president van de Vereenigde Staten er elk drie kiezen uit de hoogste rechtslichamen van de twee landen. Indien vijf hunner van hetzelfde gevoelen zijn, bindt hun uitspraak de contracteerende partijen onvoorwaardelijk, terwijl deze ook gehouden zijn door de uitspraak als de stemmen- meerderheid kleiner is, tenzij éen van de contracteerende partijen binnen zes maanden tegen de uitspraak in verzet komt. Alsdan zal de uitspraak nietig zijn, maar de con tracteerende partijen verbinden zich, geen vijandelijkheden te beginnen alvorens een hunner of beide de bemiddeling van een of meer mogendheden hebben ingeroepen. Het tiende artikel is oogenschijnlijk ver minkt overgeseind, maar het schijnt aan contracteerende partijen de bevoegdheid te verleenen het verdrag op te zeggen. Ge schiedt dit niet, dan zal het verdrag vijf jaren duren en na wederzijdsche opzegging nog een jaar. Volgens berichten uit de Vereenigde Staten vindt het scheidsrechterlijk verdrag tusschen Engeland en de Unie algemeenen bijval onder het volk en in de pers. Niemand betwijfelt dat de Senaat er zijn sanctie aan zal geven, al is er ook eenig verzet onder de jingo's, omdat voorname senatoren zooals Sherman het tractaat zeer geprezen hebben. Sherman noemt het de merkwaardigste gebeurtenis in de historie der Unie. Het zal alle geschillen tusschen de twee broe dervolken van één taal en één stam voorko men. Het is een waarlijk gedenkwaardige gebeurtenis. Het bericht dat het hoofd der opstande lingen op Cuba, Maximo Gomez, geneigd was den strijd te eindigen, wordt tegenge sproken. De opstandelidgen in het oosten van Cuba hebben twee Spaansche colonnes aangevallen de Spanjaarden kregen daarbij 1 doode en 34 gewonden. Schiedam, 14 Januari 1897. Aan het diner gisteren-avond ten 6 ure door den heer H. J. Versteeg, burgemeester dezer gemeente, den leden van den ge meenteraad met den secretaris aangeboden, werd door alle raadsleden en den gemeente secretaris deelgenomen. Er heerschte een vroolijke, joviale toon aan den feestelijken disch. Algemeen bleek men het bewijs van vriendschappelijke ge zindheid door den vrijgevigen gastheer zijnen medebestuurders dezer-gemeente betoond, op hoogen prijs te stellen. Omstreeks 11 ure scheidden de dischge- nooten in de meest genoeglijke stemming, wel voldaan over den genotvollen avond in de woning van het algemeen geachte hoofd dezer gemeente doorgebracht. Onder het rundvee van den landbouwer G. van der Most in deze gemeente is mond en klauwzeer geconstateerd. Op het stationsplein te Rotterdam is door een vrouw gevonden een pakket, inhoudende een waarde van 10.000 gld. aan obligatiën a f250 en f 500 der Avion Tinmaatschappij. Het pakket is door de vindster bij de politie gedeponeerd. Met het stoomschip Lousiana, liggende in de Rijnhaven, zijn gisteren, met bestem ming naar Deensch West-Indië, te Rotterdam aangekomen een korporaal en 60 manschap pen van de Deenscne koloniale infanterie, onder bevel van een officier. Een gedeelte der soldaten kreeg verlof aan wal te gaan en mocht door bemiddeling van den water schout, den heer jhr. S. B. Ortt, van het lokaal van den Zeemansbond gebruik maken. Begeleid door een tolk, brachten zij ver volgens een bezoek aan de marinierskazerne, welker practische inrichting zij zeer bewon derden en waar zij door den commandant der mariniers in de cantine gastvrij werden onthaald. Een tocht door de stad besloot hun bezoek aan Rotterdam. Door een slager uit Overschie, tevens grossier in de Vleeschhal te Rotterdam, werd gisterennamiddag aan het abattoir geslacht een koe, welk proces tengevolge van haren snoeplust eerder plaats had dan het plan was. De koe was op stal los gebroken en vond bij hare wandeling door het huis een pot, waarin een hoeveelheid van ruim 10 kilogram versch gekarnde boter aanwezig was en deze boter viel zoo in haar smaak dat de pot schoon uitgelikt werd. Het ge volg was, dat de koe geen ander voedsel meer verlangde en dit halsstarrig weigerde, waarom zij aan genoemden slager werd verkocht, om te worden geslacht. In een vergadering van reeders te Vlaar- dingen is met algemeene stemmen besloten een nieuwe regeling in te voeren in zake het volksloon voor de haringvisschers, daar het thans bestaande stelsel bij ondervinding is gebleken, minder doelmatig te werken. De nieuwe vastgestelde loontarieven, aldus wordt aan de Tel. gemeld, staan, meer dan vroeger, in rechtstreeksch verband met de besommingen en zyn zoodanig geregeld, dat zij daarbij in 't geldelijk voordeel van den zeeman zullen werken. De afdeeling Delft Van den N. R. K. V. vierde Zondag haar 5-jarig bestaan. Het programma bestond uit comische voordrach ten en tableaux vivants. Alles liep flink van stapel en verschafte den velen aanwe zigen een recht aangenamen avond. De inleiding van het feest mag echter niet worden vergeten. De weleerw. heer Thie- mans, adviseur van de afd., sprak een waardeerend woord. Hij herhinnerde aan den oorsprong en het doel van den Bond en deed vooral een beroep om zich zoo nauw mogelijk aan te sluiten. Eene opwek king tot liefde en verdraagzaamheid onder elkander en tot de vele aanwezigen om eene bijdrage tot ondersteuning en instandhouding van de afd. besloot zijne schoone rede. De president der afdeeling Delft, de heer N. Dobben, declameerde daarna een door hem vervaardigd gedicht, waarin hij voor namelijk een overzicht gaf van het leven der Afdeeling in het vijfjarig tijdvak. In het afgeloopen jaar werden ter vee markt te Delft aangevoerd 15970 runderen, 2824 vette kalveren, 7320 nuchtere kal veren, 29996 schapen, 888 paarden, 273 geiten, 3062 varkens, 28748 biggen, 2 ezels en 2 veulens. Ten teeken van rouw over den ln luite nant der inlanterie Hennekeler, die onlangs op Atjeh is gesneuveld, en te Delft vroeger in garnizoen lag, is de vlag halve stok ge- heschen aan de kazerne der infanterie op de Paardenmarkt aldaar. Niet zonder leedwezen is in de afdee' lingen der Eerste Kamer de verminderi"? van het aantal vrijwilligers waargenome11' Ten einde het aanwerven van vrijwillige1"5 te bevorderen wenschte men (in eene af' deeling), dat militairen, meer dan tha"- geschiedt, in aanmerking kwamen tot he4 bekleeden van burgerbetrekkingen in 's land" dienst, wanneer zij den militairen dienst verlaten. Het lid der Rekenkamer mr. Th. P. baro" Mackay is dezer dageri als zoodanig ge'11* stalleerd. Baron Mackay heeft zitting in afdeeling Ontvangsten. De Apostolische Internuntius, mgr. Tal" nassi, is eergistenen-avond uit Luxemburg waar hij zijn geloofsbrieven aan den Groot' hertog heeft overhandigd, in de Resident!® teruggekeerd. De auditeur bij de Internuntiatuur, mgr' graaf Scapinelli, zal in de volgende we®k voor goed naar Italië terugkeeren. Men schrijft ons in dato 14 dezer ult 's-Gravenhagej} Toen in 1846 de St. Vincentius-Vereen'* ging alhier werd opgericht, behoorden aa"' vankelijk alle leden bijeen, Na een gr°ot half jaar echter werd splitsing noodzakelijk en de eerste conferentie opgerichtde lede'1 werden daarover verdeeld. De conferentie" 3 in getal en wel die van de HH. Ant° nius en Lodewijk, de H. Willibrordus e" de H. Theresia herdenken op Maandag 24 dezer haar 50 jarig bestaan. Des ochtend» wordt voor iedere conferentie in haar p® rochiekerk, een H. Mis opgedragen en <^eS avonds houden de drie jubilaressen g®z® menlijk een vergadering. Onnoodig te zeggen' dat de armen een extra bedeeling krijg®"' Blijkens mededeelingen in de Staats-Ct. is met ingang van heden 14 Jan. het houden van markten, openbare verkoopingen, ten toonstelling en andere vereenigingen van herkauwende dieren en varkens verboden in de gemeente Rozendaal en Nispen. De overleden Prins Albrecht van Waldeck - Pyrmont, voor wien een driedaagsche lichte Hofrouw is uitgeschreven, is de te Kleet in 1841 geboren en aldaar wonende Prins Al brecht George Bernard Karei, zoon van Prins Karei van Waldeck, die een broeder was van den grootvader onzer Koningin- Regentes. Prins Albrecht is majoor geweest in het Pruisische leger. Naar men verneemt, heeft het besluit van den Haagschen gemeenteraad tot instelling van noodkiassen op de lagere scholen ter voorziening in de behoefte aan onderwijs voor restanten, naar aanleiding van een daartegen ingediend request, bezwaar ont moet bij den Min. van Binnenlandsche Zaken die de oprichting dier klassen in strijd acht met de wet op het lager onderwijs. Dien tengevolge zal de gemeenteraad worden uit- genocdigd, de verorderdenig betreflende die noodkiassen in te trekken, zullende anders bij handhaving der verordening dezer ter vernietiging aan H. M. worden voorgedragen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, in deze door den minister gehoord, achtten de noodkiassen niet strijdig met de wet. De katholieken kiesvereeniging te Haat tem is ontbonden. Men stelde de beschei den der vereeniging in handen van de" voorzitter, den heer J. W. A. Beynes, wanneer er eene nieuwe kiesvereeniging 13 opgericht, ze aan deze zal overdragen. H® oude bestuur zal niet meer zitting nem®" in de nieuwe kiesvereeniging. Een com"118 sie is gevormd, uit 7 personen bestaan die eene vergadering tot oprichting ®e" nieuwe kiesvereeniging zal uitschrijven- oude nu begraven vereeniging bestond jaren. Dinsdag-avond bevonden zich op d Schotersmgel te Haarlem tal van schaats® rijders op het zwakke ijs, toen plotse''11 twee meisjes er doorzakten. Van de talrijke rijders durfden niema"^ een poging tot redding te wagen, toenzeke Hangjas zich op het ijs begaf maar er doof zakte. Een broeder van het gesticht van de H. Joannes de Deo liet zich een touw o"1 het middel binden en begaf zich met vensgevaar op het broze ijs. Soms tot 1 midden er doorzakkende, wist hij de dien lingen te bereiken en, met behulp van on standers, met touwen op het droge te trekke Beide meisjes, in bewusteloozen toesta" en ook de heer H. werden in het nabijgeleg gesticht van den H. Joannes de Deo verpleging opgenomen. Het moedig gRt èn van den heer Hangjas èn van den bi der van de orde van den H. Joannes Deo verdienen allen lof. Aan de gemeente Stein (L.) is ter tege moetkoming in de kosten harer huishouding van Rijkswege een onderstand verleend van f5000. Te beginnen met 15 dezer, zijn aan stations Amsterdam C. S. en W. P-, ^ott dam Beurs en D. P. en Utrecht biljetten verkrijgbaar naar Cannes, Perrache, Menton, Monte-Carlo en Door de Vereeniging tot van Katholiek Bijzonder Onderwij» p Bisdom Haarlem", zal eerlang t® fS eene R. K. Kweekschool voor onderwy worden opgericht. Q. Als directeur zal optreden de heer Brom, hoofd der R. K. Jongensscholen a

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2