Dagblad voor Schiedam en Omstreken. eerste blad. 20ste Jaarg. Zondag 17 Januari 1897. No. 5695. bureau looierstraat 50. CLAUDIA. I Parijsche Kroniek. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland -2.— Afzonderlijke Nommers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. De gedeeltelijke vernieuwing van den enaat had op Zondag 3 dezer in de grootste TOte plaats. De uitslag ervan zal noch en geest noch het gehalte dezer hooge Vergadering wijzigen, en de verwachtingen er radicalen en socialisten zijn gelukkig hter teleurgesteld de uitslag voltooide de reeks van nederlagen gedurende de laatste baanden door deze partijen ondervonden, °P eene voor het groote publiek gerust stellende wijze. Dok zal het kabinet-Méline er zijn voor- ^eel mede doen. Zijne positie is er onaf- ankelijker door geworden, en zoo het zich v°or onhandigheden weet te wachten, dan 'gt zijn weg voor eenigen tijd gebaand. De hervatting der parlementaire werk- Zaamheden is Dinsdag den 12n dezer, te Ridden eener zichtbare onverschilligheid, öegor.nen. Alleen verschafte hel dwaze °Ptreden van den Mahomedaan geworden afgevaardigde, dokter Grenier, eenige af- e,dingzijne verschijning, in het wit gekleed lftet tulband op zijn hoofd, verwekte reeds Veel nieuwsgierigheid, doch toen hij, alvorens zaal binnen te gaan, driemaal de treden Van het perron kuste, steeg zij tot een a'genaeene verbazing. Tegen de kosten voor het buffet der Kamer uitgetrokken, waaraan alle leden j®°eten bijdragen, heeft deze omgekeerde "mzelman reeds geprotesteerd voorgevende, daar hij niets dan water zal drinken, i) ook niets te betalen heeft. De verkiezing Van dezen exentriek wordt te Pontarlier, ^arvoor hij zitting heeft, algemeen als een 8rap beschouwd, en daar hij het nu ernstig 8aat opnemen, wordt het bepaald kluchtig. Het oudste lid in jaren, graat Lemercier, Presideerde deze eerste zitting en hield een ^ooie reden, eindigende met de woorden 5) Zij en eenige andere moedige dochteren Pebben uitstekende diensten bewezen aan ie Kerk, door den heiligen Willibrordus en "en heiligen Bonifacius in deze gemeente 8esticht en met hun zweet en bloed beze ild zij brengt verlichting aan de ongeiuk- Jj'gen, zij onderwijst de kinderen, zij is met e zorg belast van alles, wat ons verdrukt geloof aangaataan hare handen worden de j.e'k, de ciborie en de sieraden van onzen hei den godsdienst toevertrouwd; zij waarschuwt, ^.e'ijk gij gezien hebt, de katholieke geloo- 'gen, en haar rein leven en standvastig geloof zijn een machtig voorbeeld en een Poorslag geweest voorde wankelende zielen 1). van Marcus Aurelus LaboremusLaten wij hopen, de Kamer dit jaar nuttig werk zal doen en in afwachting daarvan over iets anders schrijven. Nog niet lang geleden kwam ik bij toe val door de oudste buurt van Parijs en herinnerde mij, dat zich daar een kerk moest bevinden, welke het in ouderdom ver van de Notre-Dame wint. Het quartier was dat van de Sorbonne en de kerk die van St. Severin in de straat van denzelfden naam gelegen. Van buiten reeds kan men zich niets eerbiedwaardiger voorstellen dan dit godshuis, welks oorsprong zich in de eeuwen verliest. Het binnenste maakt evenzoo een grootschen indruk en het zoude een schande voor Parijs en geheel Frank rijk zijn, indien de hulp welke de kerk fabriek vraagt, om dit oude gebouw van Parijs voor geheel verval te behoeden, mocht geweigerd worden. Voor zoover ik uit goede bronnen kon vernemen, neemt men algemeen aan, dat de primitieve kapel van Saint Severin daar gebouwd werd ter nagedachtenis van een heilig man, Severin geheeten, die onder de regeering van Childebert leefde en door zijne deugden de bewondering van allen opwekte. In de negende eeuw werd deze kapel, evenals de meeste Parijsche gebouwen, door de Noormannen verwoest en daarna weder gedeeltelijk herbouwd. Sedert dit tijdstip werd zij herhaalde malen vergroot, veran derd of hersteld en wel in 1347 en 1489, in welk jaar de rechtervleugel in de kruis boogstijl er aan werd toegevoegd. Van toen af aan werd de Saint Severin een der belangrijkste en meest bezochtste kerken der stad. Het was van haar toren dat 's avonds de klok luidde om in de buurt der Universiteit het uur aan te geven, dat men de vuren uit moest doen en haar hoofd portiek was met hoefijzers behangen welke door hen die ten strijden toogen, daar wer den aangebracht, nadat zij eerst in de kapel van den Heiligen Martinus zijne bescher ming hadden afgevraagd. De krijgsman deed dan den sleutel der kapel in een groot wierookvat gloeiend wor den en brandmerkte zijn paard daarmede de zijdevervolgens ontnam hij het een zijner hoefijzers, dat hij als ex-voto aan de deur der kerk spijkerde. Tengevolge harer uitbreiding was de Saint Severin een der eerste kei ken van Parijs die een orgel bezat en werd daarmede in 1358 door meester Regnault de Douy s>gou- verneur des grandes escholles dela parouesse de Saint Séverin," zoowat grootmeester der hoogeschool, begiftigd, en dit vorstelijk ge schenk wekte niet weinig den naijver van vele Parijsche pastoors op. Naast de kerk bevond zich het kerkhof, dat zeer lang is blijven bestaan en waar men door een poortje moest binnen komen, waarop de volgende zonderlinge inscriptie te lezen stond sPassant, penses tu passer par ce passage, Ou pensant j'ai passé Si tu n'y penses pas, passant, tu n'es pas sage, Car en n'y pensant pas, tu te verras passé. Op ditzelfde kerkhof heeft in 1474 een scène plaats gegrepen zoo buitengewoon en sterk de tijden kenschetsende, dat ik niet wil verzuimen het in weinig woorden te vertellen. De geneesheeren en chirugijns hadden aan Lodewijk XI medegedeeld dat vele hooge personages door de steen, koliek en steken in de zijden gekweld waren en dat het zeer nuttig zoude zijn de plaats te onderzoeken waar die ziekten ontstonden, dat men zich niet beter kon inlichten dan op een levend persoon proeven te nemen en vroegen dientengevolge dat men hen een pas tot den dood door ophanging ver oordeelden vrijschutter, die door deze kwalen veel geleden had, zoude overleveren. Lodewijk XI stemde in het verlangen van de mannen der kunst om zich te bekwamen En zal mejufvrouw Claudia, uwe klein dochter, de voetstappen van hare tante drukken Claudia is een kind, met de teederste zorg opgevoed, en als een liefelijke plant voor storm en onweder behoedzij heeft een levendig geloof, maar is uiterst schroom vallig, en de strenge leefwijze van hare tante zou haar schrik aanjagen. Gij zijt dus van plan haar uit te hu welijken. Heer van Gheldof schudde het hoofd, en zeide droevig -- Ik wenschte dat ik het kon doenhet is eene teedere bloem, zij heeft behoefte aan eene zachte, liefderijke behandeling, en aan eenen steun, waarop zij kan vertrouwen maar waar zou men die hier vinden?.... Hij ging niet voort met spreken, en ver wijderde zich zuchtend. Deze woorden brachten den jongeling tot nadenkende schoonheid van Claudia had reeds een diepen indruk op zijn hart ge maakt een grootmoedig besluit deed zijn bloed sneller vlietenhij was vrij en kon zijn leven wijden aan het kind, dat misschien spoedig geheel alleen op de wereld zou staan. Waarom zou zij mijne vrouw niet worden? sprak de ridder tot zicn-zelven. Indien men in onze vereeniging wil toe stemmen, zal ik haar, wanneer de vrede gesloten is, naar Dauphiné, naar mijn voor vaderlijk kasteel leiden. Zij is van een edel geslacht, zij is katholiek, wat zou onze ver bintenis in den weg kunnen staan Het langdurig verblijf van het regiment van Brionne te Naarden 1) gaf hem den tijd om zijn voornemen tot rijpheid te bren gen hij gevoelde, dat van het welslagen zijner plannen het geluk zijns levens afhing. Hij besloot met heer van Gheldof te spre ken en zijn hart voor hem open te leggen. De grijsaard verzocht eenige dagen om er over na te denken, en, nadat de bepaalde termijn verstreken was, begaf hij zich naar den jongeling, die hem met ongeduld ver beidde. Gij verlangt met mijne kleindochter te huwen, en naar, na het sluiten van den vrede, naar uw vaderland te leiden. Ik moet u gulweg bekennen, dat ik, in gelukkiger tijden, uw voorstel niet zou hebben aange nomen ik zou bij voorkeur gewenscht hebben, toe en stond den vrijschutter aan hen af. De ongelukkige werd naar het kerkhof van St. Séverin gevoerd, hetgeen voldoende aan duidde dat naar de verwachtingen der geneesheeren zij hem na de operatie nog slechts goed achtten om begraven te wor den. En daar begon in het bijzijn van vele toeschouwers de menschelijke slachtpartij. Het merkwaardigst van alles was, dat onze patient er niet onder bezweek. Na alles nauwkeurig onderzocht en bewerkt te hebben, plaatsten de chirurgijns de inge wanden weder in het lichaam van den vryschutter, die zorgvuldig genaaid en ver bonden verder zoo goed behandeld werd, dat hij na veertien dagen weder op de been was. De Koning, die veel belang in de genome proef stelde, schonk hem niet alleen genade doch nog een handgeld op den koop toe. Als bij mirakel aan de galg en de ontleed- tafel ontkomen, haastte *de dankbare vrij schutter, zich zoodra hij hersteld was, zijne devotie in de kerk van St. Séverin te gaan houden, en wat had hij inderdaad beter kunnen doen Van het kerkhof is niets meer te ontdek ken en de zwaar beschadigde kerk is geheel tusschen oude huizen ingebouwddoch voor liefhebbers van oudheden is èn het gebouw èu de omgeving juist geschikt om hen de grootste voldoening te schenken. Een zeer kunstig gebeeldhouwde groep van de Heilige Maagd der Zeven Smarten en de prachtige geschilderde ramen uit de 14de, 15de en 16de eeuw trekken dadelijk de aandacht, en wanneer men het geluk heeft den eer- bieawaardigen jovialen pastoor dezer thans wat vervallen parochie te spreken te krijgen, dan kan men nog zeer veel aardigs over dezen in alle deelen interessante hoek van het vroegere Parijs, vernemen. Parijs, 1/15 Januari 1897. Fidélius. dat mijn kind in haar vaderland bleef en niet van de voorvaderlijke gebruiken be hoefde af te wijken. Maar wij leven in droevige dagen de toekomst is duister en ofschoon ik voor mij-zelven, die aan den rand des grafs, sta, niet vrees, ben ik echter beducnt voor mijne kleindochter, voor dat dierbare wezen, dat nog slechts de eerste schrede heeft gezet op het doornig levenspad. Claudia is vreesachtig, zij heeft behoefte aan vrede en liefde. En welken vrede kan men verwachten in ons arm land, dat door partijschap wordt verscheurd, en waar de Katholieken worden vervolgd, als het hert door de jagers Liefde helaaszij heeft niemand in de wereld dan ons, mij, een af geleefde grijsaard, en hare tante, die door den arbeid en het beoefenen van goede werken is uitgeput. Wij zullen weidra onze aardsche loopbaan hebben volbracht, en dan zal het arme kind geheel verlaten zijn. Wordt vervolgd.) j D De Zusters klopjes, ook thans nog bekend onder naam van Klopjes, hebben aan de Hollandsche ^'saie in vroeger dagen al de diensten bewezen, die en hier Jacoba ziet verrichten zij zijn door de Staten hij" Holland dikwijls vervolgd geworden. Zij vervulden in i lijdende Kerk, de diensten, die de diakonessen eerste eeuwen der Kerk vervulden. 1) De Franachen kwamen te Naarden in Jnni 1672 en verlieten die stad eerst in Juli 1673

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1