ALGEHEEN OVERZICHT. Stads- en Gewestelijk Nieuws. 16 Januari '97. Het arbitrage-verdrag tusschen Engeland en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika te sluiten, is vooral in de Noord-Ameri- kaansche Unie nog steeds het hoofdfeit van den dag. De Amerikaansche bladen berekenen de kansen van het arbitrage verdrag met Engeland in den Senaat der Vereenigde Staten, waar het !'s der stem men noodig heeft, om tot wet te worden verheven. Van de senatoren worden twee-en-veertig beschouwd als besliste voorstanders van het tractaatnegen-en-twintig zullen het goed keuren, zoodra er een geringe wijziging is aangebracht, terwijl achttien besliste tegen standers zijn. De oppositie der laatsten is gebaseerd op twee grondenvooreerst de vijandschap tegen de heeren Cleveland en Olney, die zij de eer van zulk een diplomatieken coup niet gunnenten tweede wantrouwen in koning Oscar, die, naar zij beweren, te veel onder den invloed staat van Engeland, wat hij heeft getoond in de kwestie der Behringzee. Maar bovenal wenscht men rekening te houden met de houding van Rusland. In de Vereenigde Staten bestaat een sterke strooming ten gunste van Rusland en de achtereenvolgende staatssecretarissen heb ben, zegt de New-York Herald, op Rusland gerekend, wanneer het tot een oorlog met Engeland mocht komeri. En veilig mag, volgens de Herald, worden aangenomen, dat Rusland alles zal doen, om de goedkeu ring van bet tractaat tegen te gaan. Volgens bericht uit Canton in Ohio had generaal Sherman een langdurig onderhoud met den heer Mc Kinley. Hij heeft defini tief zijne benoeming tot staatssecretaris van buitenlandsche zaken aangenomen. De hongersnood en. pest, waardoor Engelsch-Indië geteisterd wordt, wekken in Engeland veel deernis. De Lord-Mayor van Londen had Woensdag avond 42000 bijeen. Nieuwe giften zijn o. a. 100 gui neas van den hertog van Connaught en evenveel van den hertog van York. De spoorwegvrachten voor het vervoer van graan in Indië zijn verlaagd en men is gereed met de maatregelen om de plaat selijke commissies van graan te voorzien. De regeering geeft dagelijks een lakh roe pijen (ongeveer t 75000) aan onderstand uit deskundigen berekenen, dat de hongersnood minstens f 45.000.000 zal kosten. De otficieele statistieken over de pest te Bombay geven aan 3394 ziekte- en 2356 sterfgevallen deze statistieken worden even wel niet betrouwbaar genoemd, omdat ver scheiden gevallen geheim zijn gehouden. De pest heerscht tevens in hevigen graad te Boudia en andere districten, vooral te Pona, waar 11 dezer 87 ziekte- en 51 sterf gevallen geconstateerd werden. Acht duizend personen zijn gekampeerd te Andoeri, waar hun water ontbreekt en men vreest voor het uitbreken van cho lera. Volgens nader bericht zijn kapitein Bois- sagon en de districtcommissaris Loeke, leden van de expeditie van Benin, gered, Da zes dagen in de bosschen te hebben rondge zworven. Beiden zijn licht gewond. Er is geen hoop op het behoud van de overige. Het plan van de expeditie tegen den koning van Benin is eergisteren-avond vast gesteld. Een leger van 500 man zal op ongeveer 20 Eng. mijlen van de stad Benin aan wal werden gezet. De krijgsoperatiën zullen in de tweede week van Februari worden geopend. De anti-Rhodesiaansche beweging van de Afrikaners breidt zich in de Kaapkolonie snel uit. Er worden veel vergaderingen gehouden en de Hollandsche Kapenaars blijken bijna allen tegen Rhodes te zijn. De socialistische leden der Kamer van afgevaardigden in Frankrijk zijn voorne mens by de Kamer een voorstel in te die nen, waarbij den Staat het recht wordt gegeven de suikerfabrieken te naasten. Grenier, die den Islam in de Fransche Kamer vertegenwoordigt, heeft ook eergis teren tijdens de zitting zijn gebeden en knielingen voortgezethij bad ook op straat, en sprak daarna de menigte toe, de men- schen vermanend om steeds aan God te denken. Onder de afgevaardigden is reeds de vraag ter sprake gebracht of men door eene wijziging in het huishoudelijk regle ment der Kamer den afgevaardigde van Pontarlier niet zou kunnen dwingen, zijn excentrieke handelwijze te laten varen. De minister-president van Spanje, de heer Canovas del Castillo, spreekt beslist het gerucht tegen, dat er onderhandelingen tusschen Spanje en de Vereenigde Staten zuilen gehouden worden omtrent Cuba. Men verwacht tegen het begin van Februari het openbaar maken van de hervormingen, welke op Cuba zullen worden ingevoerd. Het blad The Press, deelt mede, dat volgens particuliere berichten van de te New- York verblijf houdende Cubanen ontvangen, de opstandelingen de stad Santa Clara hebben veroverd. Maximo Gomez zou volgens een telegram uit Havana aan de World, voortrukken naar Havana zijn voorhoede heeft de pro vincie Matama verwoest. Volgens een telegram uit Manilla (Phi- lippijnen) hebben twee duizend opstande lingen in de provincie Bulacan hun onder werpingaangeboden. Kolonel Viilalon leverde een gevecht tegen de rebellen, waarin deze 47 dooden verloren. De generaal der opstan delingen Roque werd gevangen gemaakt. Het tweehonderdjarig bestaan der dynastie wordt in Montenegro op feestelijke wijze gevierd. De festiviteiten zijn begonnen met het overbrengen van het stoffelijk over schot van Pietrovitch Nilgoch, den stichter der dynastie uit de kathedraal naar het mausoleum op de Orbowkrs. Dit mausoleum is gebouwd volgens de teekening van de prinses van Napels, zooals men weet, een dochter van den vorst van Montenegro. Na de plechtige godsdienstoefening in de kathe draal werd het stoffelijk overschot vervat in een zilveren kist, door vorst Nicolaasen andere leden van het vorstelijk huis ge dragen, in een feestelijken stoet naar het mausoleum overgebracht. Nadat het stof felijk overschot in het mausoleum was bijge zet, keerde de stoet terug naar de kathe draal, waar het Te Deum door de schis matieke geestelijkheid en de geloovigen werd gezongen. Van de kathedraal hield vorst Nicolaas een rede tot het volk, welke herhaalde malen door geestdriftige toejui chingen werd onderbroken. Later ontving de vorst het diplomatieke korps. De muntkwestie is ook in Rusland aan de orde van den dag. In een keizerlijke ukase wordt gewezen op de moeilijke be raadslagingen, welke het wetsvoorstel om trent de muntkwestie van den Rijksraad eischt verder op de noodzakelijkheid, om over te gaan tot nieuwe aanmuntingen van gouden munten en tot het wegruimen van den twijfel welke onder de bevolking is ontstaan tengevolge van het verschil tus schen de nominale waarden van de gouden munten en de waarde waartegen zij kunnen worden ingewisseld. Veder wordt, in de ukase bevolen, dat op de imperialen het teeken van 15 roebel en op halve imperialen dat van 7£ roebel zal worden geslagen zonder verandering van het gewicht en van het fijn gehalte. De Staatspresident van Transvaal, de heer Kruger, heeft in een ondeihoud met den heer J. R. Robinson verzekerd, dat bij hem en het land het oprechte verlangen bestaat naar vrede. De Republiek zal niets doen, dat strekken kan om verstoring van den vrede teweeg te brengen. De regee ring zal voortgaan haar meest welwillende aandacht te wijden aan de belangrijke kwestiën nopens de goudmijn-industrie. Schiedam, 16 Januari 1897. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam, Dinsdag 19 Januari 1897, des namiddags 2 uren. Agenda 1. Vaststelling der notulen van de ver gadering van 28 Dec. jl. 2. Mededeeling van de ingekomen stukken. 3. Benoeming van een lid der Commissie voor het Burgerlijk armbestuur. 4. Ontwerp-besluit tot het doen van af- en overschrijving op de gemeente- begrooting voor 1896. 5. Vaststelling van het le suppletoir kohier der pl. directe belasting naar het inkomen, cienst 1896/7. 6. Bezwaarschriften van J. Hille e. a. tegen hunnen aanslag in de pl- dir. belasting naar het inkomen, dienst 1896,7; en rap porten daarop der Com. voor de pl. dir. belastingen. 7. Adressen van D. M. Zoet mulder e. a. om geheele of gedeeltelijke restitutie van betaalde pl. dir. belast, over 1896. 8. Adressen van de Wed. A. Büller, geb. de Raaij en J. C. H. Kramers en P. L. M.Kramers qq, om afschrijving vaD pl. dir. belasting naar het inkomen, dienst 1896/7. 9. Adres van J. van der Marei om conti nuatie van huur van een gemeentewoning op de voormalige werf »de Nijverheid." 10. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders om den erfpachtsprijs van den aan S. van Velzen te Alphen a/d Rijn op nieuw in erfpacht uit te geven grond, te bepalen op 30 cent per c. A. in het jaar. 11. Voorstel van Bur gemeester en Wethouders om onder intrek king van het raadsbesluit van 31 Juli 1884, bepalingen bevattende omtrent het door de gemeente overnemen van particuliere straten, nieuwe voorwaarden vast te stellen waarop thans bestaande particuliere straten door de gemeente in eigendom zullen kunnen worden overgenomen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft in hare heden middag ten twee ure gehouden zitting herbenoemd tot voorzitter den heer J. J. G. Nolet en benoemd tot vice-president den heer mr. W. H Jansen en tot commissaris van de Beurs den heer D. F. W. Prins. De heer J. Hoogendam is tot secretaris der Kamer herbenoemd. Schiedams katholieke kiezers. Eindelijk is toch ook Schiedam uit den hoek gekomen 1 Nadat de katholiciteit in hare zustersteden haar reeds vóór eeni- ge weken was voorgegaan, zal ook binnen hare veste de organisatie der katholieke kiezers met kracht worden ter hand ge nomen. Tegen aanst. Dinsdag 19 Januari worden alle katholieke kiezers van Schie dam opgeroepen ter bijwoning eener ver gadering in de zaal der Officieren-Vereeni- ging, waarin de bekende afgevaardigde van Maastricht, de heer M. de Ras, als spreker zal optreden. Waarom wordt die vergadering gehouden Wel eenvoudig om Schiedams katholieke kiezers te vormen tot eene vaste aaneen gesloten korps, dat met goed gevolg den naderenden strijd bij de aanstaande verkiezingen zal kunnen voeren. Er heeft zich, zooals zeker tot veler genoegen reeds bleek, een voorloopig comité gevormd, samengesteld uit onze meest achtenswaar dige katholieke stadgenooten, die alle R. K. mannelijke ingezetenen boven de 25 jaren, en ook zij die't vóór of op 15 Mei aanstaande worden, oproepen tot eene vergadering aanst. Dinsdag-avond 7£ ure in de Officieren-Ver- eeniging te houden, ten einde te komen tot de oprichting van een groote algemeene katholieke kiesvereeniging. Aanst. Dinsdag dus gaan alle katholieke mannelijke ingezetenen dezer gemeente vanaf 25-jarigen leeftijd ter vergadering op 1 Allen behooren Dinsdag avond op het appèl te verschijnen. Alleen zieken enstokdooven mogen thuis blijven de eersten kunnen niet, de laatsten hebben er niets aan. Maar allen die nog op gezonden lichaamstoestand kunnen bogen, voor wien een gang naar de Officieren-zaal niet al te bezwaarlijk is, zoo wel zij die nog niet ten volle de 25 hebben bereikt als zij die de 70 of 80 reeds lang achter den rug hebben, allen behooren op de groote katholieke meeting te verschijnen, ten einde de noodige inlichtingen omtrent den weldra te vervullen staatkundigen plicht te erlangen. Nu zegge niemand: ik ben toch geen kiezer of wel zij zullen het zonder mij toch wel af kunnen; neen: of u kiezer zijt, zal eerst afdoende blijken, wanneer u goed om trent de vereischten die de nieuwe kieswet voor het kiesrecht stelt, zijt ingelicht en het laatste argument kan hier zeker ook niet gelden, immers ieder behoort zijn deel tot het vervullen van de gezamenlijk, eens gezinde krachtdadige actie bij de aanstaande vei kiezingen bij te dragen alleen door eene krachtige degelijke organisatie zullen de katholieke kiezers bij de aanstaande ver kiezingen, waarmede zoovele belangen ge moeid zijn, ^gewicht in de schaal kunnen leggen. Wij komen dus tot de conclusieAanst- Dinsdag mag van de adspirant-kiezers nie mand op 't appèl ontbreken. Behalve, als we zeiden, de zieken en stokdooven. De Katholieken van Schiedam mogen niet achter blijven, nu zich een comité heeft gevormd met het doel in zake de cp te richten kies vereeniging met de kiezers van gedachten te wisselen. Het kerkelijk leven, dat zich in St. Liduina's veste zoo krachtig heeft ontwikkeld, behoort gepaard te gaan met een opgewekt politiek leven, dat ons ook in het openbaar optreden de katholieke be ginselen zal doen hoog houden. Maar dan mag ook niemand zich aan de gemeenschappelijke taak onttrekken. Neen, ieder behoort zelf mede te werken, niet het op anderen te loten aankomen. Wij moeten zelf' naar de vergadering in den Officierentuin gaan, en niet den volgenden dag deze of gene aanklampen vragend: jhofl is het gisteren-avond atgeloopen Dat zij wij verplicht aan het belang van het Vader land in 'talgemeen, aan dat der Katholieken als staatkundige partij in 't bijzonder. Dat zijn wij verplicht aan de achtenswaardig® mannen die in dezen het initiatief hebben genomen en wien wij daarvoor onze oprech te hulde, onzen innigen dank brengen. Het laatste woord blijft dus aan de katho lieke kiezers om op te gaan ter vergadering- Geen enkele katholieke kiezer blijve Dinsdag avond thuis: er is in de toekomst voor d® Katholieken op politiek terrein veel te win nen maar die winst wil behalen, moet ef op uit. Daarom nog eensniemand z°° eenigzins mogelijk, blijve Dinsdag achter- Allen, allen zooveel wij maar kunnen, ter vergadering I Door de Schiedamsche afdeeling van den Ned. Timmerliedenbond »Door opvoeding verbetering" aan het kerkbestuur der pa' rochiekerk O. L. Vrouw van den H.Rozen krans het verzoek gericht om in het bestek van den voorgenomen bouw der pastori® bij een werktijd van 11 uren het volgende loon per uur verplichtend te te stellen timmerman 22 c., metselaar 21 c., opperman of handlanger 16 c., graver 18 c., steen houwer, loodgieter of leidekker) voor ieder uur dat hij op het werk aanwezig 's) 20 c., schilders 20 c., ververs 17 c., overig® werklieden naar evenredigheid. Tevens 's gevraagd de verzekering tegen ongelukken verplichtend te stellen. Van de afdeeling Schiedam van den Ne R. K. Volksbond is een nagenoeg gelijkln' dend verzoek ontvangen. Zijn wij wel ingelicht dan is de zeereerW- heer pastoor bereid, aan deze verzoeken z°° veel mogelijk tegemoet te komen. Wij vestigen de aandacht op achter* staande advertentie, waarin een uitvoering van de tooneelvereening »St. Cornelius" n°et medewerking van het harmonie orkest Arobrosius", beide onderafdeelingen van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam, woi aangekondigd. Op goeden grond kunnen wij veriekereni

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2