Dagblad voor Schiedam en Omstreken. eerste blad. De Kiezers. 20ste Jaarg. Zondag 24 Januari 1897. No. 5701. bureau '•JSofersfraaf 50. CLAUDIA. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland -2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. I. kieswetVan Houten, door velen als ettelijk product ver boven het kiesrecht- JotwerpTak geacht, is dan den eersten nUari dezes jaars in volle werking getre- Eene eerste ofilcieele oproeping der ®Zers heeft reeds plaats gehad, en zal ^eldra door nieuwe aankondigingen in zake et kiesrecht gevolgd worden. Het is dus tlleer dan tijd, dat allen die gaarne door bitoefening van het kiesrecht tot het richtig estuur des lands medewerken, zich er wel overtuigen, ot zij recht hebben op de lezerslijsten te worden geplaatst. Ten einde ®n> bij de ingewikkelde bepalingen der leswet, in die vrij moeilijke taak te helpen, ^'lien wij in een paar artikelen uiteen Zetten, wat er voor het kiesrecht wordt bevorderd en er te doen is om het binnen e° wettelijken termijn te verkrijgen. Slechts zij die op de kiezerslijsten staan, ZlJU kiezer. Het is dus niet voldoende, dat b'en alle wettelijke vereischten voor het 'esrecht bezitmen moet ook op de kie slijsten staan. Nu moeten vele kiezers zorgen, dat zij op die lijsten komen. erzuimen zij de kleine moeite daaraan ^erbonden, dan zijn zij voor een jaar van kiesrecht uitgesloten, en kunnen dus b'et medestemmen bij de aanstaande groote v®rkiezingen. Volgens de nieuwe wet, die, zooals mer. ^eet, het kiesrecht toekent aan alle man lijke ingezetenen boven de 25 jaren, die aar> zekere voorwaarden voldoen, worden kiezers in twee hoofdcategoriën gesplitst ZlJ die ambtshalve op de kiezerslijst wor den geplaatst en zij die het kiesrecht moeten nvragen Feuilleton. ui .Hij kon geen handel gaan drijven, daar bij evenmin geld als koopwaren bezatniets )®ef hem over dan zijne lichaamskracht, *(jne stoutmoedigheid en de wanhoop die beni nog onverschrokkener maaktehij v®rliet de door menschen bewoonde streken ®n volgde tot in de diepste bosschen de ®gerkampen der buffeljagers. Hier leidde hij een boven alle beschrijving ®"endig en zwervend leven. In het diepste ber bosschen, in hutten aan die der Ca riben gelijk, of onder legertenten, die zij ?yeral met zich ronddroegen, hielden de buffeljagers zich met niets anders onledig met de jacht. Zij maakten jacht op ^'Ide stieren en zwijnen, en verkochten aan Ambtshalve worden op de lijst geplaatst degenen, die hun kiesrecht ontleenen aan de belasting welke zij betalen. Als men slechts eenig bedrag in de personeele-, be- drijfs- of vermogensbelasting betaalt, of ten minste f 1 in de grondbelasting betaalt, wordt men ambtshalve op de kiezerslijst geplaatst. Wat moeten die belastingkiezers nu doen Zij moeten hun belasting op tijd betalen. Het verschuldigde over het laatst verloopen dienstjaar moet vóór 1 Februari zijn aangezuiverd. Voor 1 Februari moeten dus zijn gestort de bedrijfsbelasting, de vermogensbelasting en de personeele belas ting van 1 Mei 1895 tot 1 Mei 1896, en de grondbelasting van 1 Januari 1896 tot 1 Januari 1897. Wie nu voor den le Februari verzuimd heeft deze te betalen, kan toch nog kiezer worden, mits hij vóór 1 Maart zijn reke ning bij den ontvanger aanzuivere. Maar in dat geval moet hij vóór den 3n Maart het voor voldaan geteekende aanslagbiljet aan den burgemeester vertoone. Het best is dus, dat men vóór 1 Februari zijne reke ning met den ontvanger over het vorige belastinjaar in 't reine brengt. Men wordt dan zonder eenige moeite of geloop van zelf op de lijst geplaatst. Is iemand elders aangeslagen dan dient hij voor 15 Februari aan den burgemeester over te leggen het voor voldaan geteekende aanslagbiljet, terwijl zij die wegens hun aandeel in een onverdeelde nalatenschap (grondbelasting) aanspraak op het kiesrecht kunnen doen gelden, daarvan eveneens vóór 15 Februari aangifte moeten doen. En nu degenen die niet ambtshalve op de lijst worden geplaats en het moeten aanvragen. Tot deze categorie behooren de huurkiezers, de loonkiezers de pensioen kiezers, de spararkiezers en de examen kiezers. Vóór den 8n Februari worden zij door den burgemeester opgeroepen om aan gifte te doen. De modellen dier aangiften door de regeering vastgesteld, zijn koste- de bewoners des lands het vleesch en de vellen dezer dieren. Deze zwervende jagers leefden twee aan twee bij elkander, in vergetelheid ^n ver achting van de Europeesche gebruikenzij hadden de onafhankelijke neigingen en stout moedigheid der wildjagers van het Noorden vereenigd met de spitsvondigheid der Hol- landsche kooplieden, en voor een groot aantal onder hen had dat vrije en onafhankelijke leven eene vreemdsoortige aantrekkings kracht zelfs dan, als zij rijk waren, ver kozen zij in de bosschen te leven en te sterven in hun lederen kleed en in hunne van bladeren gemaakte tent, zonder ander gezelschap dan hun kameraad, zoo als zij hunnen gezel noemden, zonder anderen die naar dan deze, zonder rust, zonder eenige genietingen, maar met den vrijen grond onder hunne voeten en het uitspansel boven hunne hoofden. Het was in dit gevaarvol en door ontbe ring gekenmerkt leven, dat de ridder het verledene trachtte te vergeten. Van liever lede werd de herinnering aan Frankrijk bij hem uitgewischtde doorgestane gevaren, de rampen, die hij had verduurd, zijn krijgs stand en de gevangenis waren voor hem ioos te verkrijgen op den door den burge meester aan te wijzen tijd en plaats en kunnen eveneens kosteloos aan den burge meester per post worden verzonden. De huurkiezers, dat zijn zij die op 31 Januari sinds den 1 Augustus een huis of kamer bewonen, waarvan de huurprijs voor deze stad minstens bedraagt f 1.75 per week, (In dien tijd mag men slechts een maal verhuisd zijn) moeten op hun aan gifte vermelden naam, voornaam, woon plaats, zoo mogelijk met opgave van straat en nummer van het huis of gedeelte van het huis (ingeval van verhuizing sinds 1 Augustus van de huizen of gedeelten van huizen) door den belanghebbende bewoond, met opgave van het bedrag van den huur prijs en van naam en woonplaats van den verhuurder. De bewoner van een vaartuig moet over leggen een opgave van den naam van het vaartuig en van den inhoud, voorts of hij eigenaar, vruchtgebruiker of huurder is, en in het laatste geval opgeven naam en woon- •Dlaats van den verhuurder. De Zoonkiezers dat zijn zij die alhier minstens f 450 's jaars verdienen en op den 31 Januari sedert den 1 Januari van het laatstverloopen jaar (dus 13 maasden) bij denzelfden patroon zijn geweest moeten in hun aanvrage vermelden den naam van den patroon ot van de onderneming bij wie zij in dienst zijn, het bedrag van het loon over het laatstverloopen jaar ontvangen, met berekening van vrijen kost en vrije woning als loon wanneer dit genoten is. Opgave van het vaste week- of maandloon is daarbij voldoende. Heeft men tengevolge van ziekte of verwonding gedurende twee maanden gedeeltelijk of geen loon ontvangen, dan kan dit worden vermeld en vermindert dit niet het wettelijk bedrag van het loon. Vrije woning kan hier in Schiedam tot een bedrag van f87.50 van het wettelijk vereischte loon afgetrokken worden, vrije kost tot een bedrag van f 212.50, vrije kost niet anders dan de hersenschimmen van een voorbijgaanden droomde moedige krijgs man bestond niet meer deze was vervangen door den ruwen natuurmensch. In dat oogen- schijnlijk ongevoelig hart echter vond nog éen naam weerklank, en als soms des avonds een der gelukzoekers van eene beminde gade, of van een steeds diep betreurd kind gewaagde, wendde Tricastel het hoofd af; dan rolde een traan langs zijn gebruinden wang, dan hoorde zijn kameraad hem, ge durende den nacht, zuchtend de tent op en neêr stappen. Hij had de volstrekte vergetelheid zijner rampen gezocht, zonder die te vindenhij had zijn gemoed willen verstalen, maar het gelukte hem nieten datgene, waarnaar hij niet had getracht, viel hem ten deel. Hij werd rijk, en toen hij de lasten des ouder- doms begon te gevoelen, ontstond bij' hem een vurig verlangen, om nog eenmaal Eu ropa weder te zien. - Hij had zijnen geboortegrond in overijling verlaten, en thans vroeg zijn hart, door de nieuwe tooneelen verzadigd, thans vroegen zijne in die vreemde omgeving vermoeide oogen, om nog eenmaal Europa's bewolkten hemel te aanschouwen, om de met pannen en inwoning tot een bedrag van f300 in rekening worden gebracht. De bij zijn «uders inwonende zoon, die als foonkiezer op de lijst kan komen, moet opgave doen van den naam zijner ouders, vader of moeder, van het uitgeoefend be drijf, het over het laatstverloopen jaar ge noten loon in geld en van vrije kost en inwoning. Iemand die aan loon en pensioen te zamen hier het wettelijk vereischt bedrag van f 450 zou genieten, kan zich ook als kiezer opgeven. De pensioenkiezers, dat zijn zij die van een of andere instelling hier in Schiedam minstens f450aan pensioen alleen genieten leggen over een opgave van den naam der openbare instelling, waarvan zij hun inko men betrekken en het bedrag van hun pensioen. De bezit- of spaarkiezers, dat zijn zij die een inschrijving hebben van minstens f100 op het Grootboek of f50 op de Rijks postspaarbank, moeten aan de directie der grootboeken of aan den directeur der rijkspostspaar bank een bewijs van hun inleg aanvragen en dat bewijs overleggen. Het bewijs of de verklaring van den directeur der Rijkspostspaarbank wordt op schriftelijke aanvrage toegezonden de belanghebbende behoort in die aanvrage te vermelden het nummer waaronder en het kantoor alwaar het spaarbankboekje is uitgegeven. De examen-kiezers eindelijk moeten bij hun aanvraag overleggen een opgaaf van het door hen met goed gevolg afgelegd examen en van het jaar en de plaats der aflegging. De vraag of hiermede nu alles gezegd is, willen wij in een volgend artikel be antwoorden. gedekte daken te zien en zich te verlusti gen in den huiselijken kring herinneringen die den mensch van zijne eerste jaren bij blijven en een onuitwischbaren indruk in het geheugen nalaten. VII. De brik de Hoop doorkliefde met vollen zeilen de Schelde en maakte zich gereed om Antwerpens haven binnen te stevenen. In de schoonste hut van het vaartuig, zaten twee mannen bij een hangmat, waarin een man lag uitgestrekt, die ernstig ziek scheen te zijn. Zijne naar achter gestieken ver grijsde haren gaven gelegenheid, om een door de zon gebruind gelaat te aanschouwen maar waarover op dat oogenblik eene akelige bleekheid verspreid lag. (Wordt vervolgd.) COURANT TERUGKEER.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1