Dagblad voor Schiedam en Omstreken. tweede blad. Jaarg. Zondag 24 iJanuari 1897. No. 5701. bureau ISofersfraaf 50. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco oer post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 1.50 - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0-60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Vervolg Binnenland. He Minister van Marine heeft, gevolg §evende aan de door hem in de vergadering er Tweede Kamer van 11 Dec. gedane t°ezeggirigi aan de Kamers van koophandel etl fabrieken om advies gezonden een afdruk ^atl het rapport, uitgebracht door de bij 0tl- besluit van 22 Dec. 1894, no. 27, be zemde commissie tot herziening der tarie- veti van loodsgelden. ^aar de N. R. Cf. verneemt, is door den Minister van Waterstaat een onderzoek inge- Ste'd naar het nemen van maatregelen, om eett einde te maken aan de misbruiken, die "aar beweerd wordt, bestaan bij verkoop ls de rijksvischhal te IJmuiden. Hl verband met deze aangelegenheid zal et rijkscollege voor de zeevisscherijen op dezer samenkomen in het gebouw van departement van waterstaat. Het model van de aanslagbiljetten der Personeele belasting is er op ingericht om, overeenstemming met het kohier, de be tasting naar de eerste 3 grondslagen gesplitst °P te geven, wanneer de aanslag tot meer "ta® één perceel betrekking heeft. Het totaal c.q. na aftrek der verminde- r'0g wegens inwonende kinderen wordt in ee0e som ingevuld. He aanslagbiljetten moeten zijn gedrukt °P deugdzaam en sterk papier. Spaarbankkiezers Wanneer het beweren juist is dat adspi- rant-kiezers er dikwijls tegen opzien een Sang naar het Raadhuis te maken om het kiesrecht aan te vragen, dan zou daaruit te«i duidelijkste blijken dat het noodig is ^et den aanstaanden kiezers zoo gemakkelijk "aogelyk te maken. Voor hen die wegens Het bezit van f50 op de Rijkspostspaarbank ^«durende 12 maanden in het bezit van het kiesrecht komen, konden de voorbereidingen *el gemakkelijker gemaakt worden. Volgens de wet moeten zij aan den directeur der Hijkspostspaarbank om een bewijs vragen. Als men na weet dat vooral landbouwers •het het voeren van correspondentie alles k®halve gewoon zijn, dan is het te voorzien dat een aantal personen, die op deze wijze kiezer wil worden, maar liever hun recht tullen laten varen. Bovendien wat zal men Hij de directie der Postspaarbank te Amster dam een drukte krijgen om de verschillende bewijzen te verstrekken. Om het Gemeente bestuur van het recht om op de kiezers- Hjsten geplaatst te worden te overtuigen, t°u men toch evengoed een bewijs kunnen overleggen van den directeur van het post kantoor in zijn woonplaats, zoodat men te Amsterdam alleen bewijzen zou behoeven te geven voor hen, van wie in den loop van bet laatste jaar het boekje vernieuwd werd. (Arnh. Ct He garnizoenscommandant te 's-Graven- tatga heeft bij order aan de onder-officieren en minderen doen bekend maken, dat zij zich vóór 12 Febr. rechtstreeks zonder zijn tusschenkomst hebben te wenden tot het gemeentebestuur, indien zij meenen kies gerechtigde te zijn en van hun kiesrecht wenschen gebruik te maken. Te :s-Gravenhage heeft zich eene com missie gevormd voor het aanbieden van een huldeblijk aan H. M. de Koningin-Regentes ter gelegenheid van de troonsbestijging van H. M. de Koningin. Door mr. J. D. Veegens, die gisteren als pleiter voor den Hoogen Raad optrad, werd de voorzitter van dit college, mr. J. G. Kist geluk gewenscht met het gouden jubilé van zijn promotie. De verzamelstaat der Vereeniging van den H. Vincentius van Paulo in de vijf bisdommen van Nederland wees voor het jaar 1895 een totaal aan ontvangsten aan van f 604.966, aan uitgaven van f 559569. Door antir. kiezers in het district, Hilver sum van de fractie-Kuyper, is nog candi- daad gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer (vacature-baron Mackay) de heer C. W. Wüstenhoff, lid van den ge meenteraad van Hilversum. Moordaanslagen te Amsterdam. De officier van justitie te Amsterdam looft f500 uit aan diegenen, die eenige aanwij zing kunnen doen omtrent den moord in de Van Eeghenstraat en de moordaanslagen in de Spinozastraat en Haarlemmer-Houttuinen, en die tot opsporing en schuldigverklaring leiden. Twee dagen na den'moordaanslag in de Spinozastraat te Amsterdam dus Woensdag 6 Januari, ontving de familie H., Lepelstraat 60, een dreigbreig, waarin vermeld stond, dat hun beide dochters met den dood be dreigd werden en maar afscheid moesten nemen van het leven. Een der dochters, Helena H., trok zich dit zóó aan, dat ze van dat oogenblik voort durend in zenuwachtigen, jjlenden toestand verkeert en nog steeds het bed moet houden. Onnoodig te zeggen, in welken angst de ouders verkeeren. De brief is gedeponeerd bij den commis saris Van Raalte aan het politie-bureau op het Waterlooplein. (Amst. Ct.) Naar de Zaanl. Ct. meldt, heeft de onlangs overleden kantonrechter van Zaandam, de heer P. Dwars, aan ieder der politiebeambten, wonende in de onder het kantongerecht te Zaandam ressorteerende gemeenten, een som van f10 vermaakt. Het maken van een baan van Monniken dam naar Marken vordert goed, dank zij het krachtig initiatief der vereeniging Olympia, die aanstaandeu Zondag de win terfeesten, ijs en weder dienende, zal openen. Een terrein van ongeveer 20.000 vierk. meter zal afgerasterd worden, waarop allerlei ver schillende aantrekkelijkheden zullen vertoond worden. Wanneer het ijs sterk genoeg is, zal bal op zee gehouden worden. De ijsschuiten vlogen eergisteren over de Gouwzee nabij Monnikendam, dat er geen oog op te houden was. Jammer dat door het hobbelige en ruwe ijs in de richting van Marken, de tocht niet zoover kon uit gestrekt worden als men verlangde. Een 50 tal mannen waren bezig om het loop- en rijpad voor sleden van Monnikendam naar Marken te maken. Het nieuwe bondsgebouw der atdeeling Helder van den Ned. R. K. Volksbond, aan de Molengracht aldaar, is Woensdag plechtig gewijd en geopend. De wijding geschiedde door pastoor Huyg, geestelijk adviseur der afdeeling, terwijl in de openingsbijeenkomst, die door vele autoriteiten werd bijgewoond, als feestredenaar optrad de heer Fr. A, van Kerkhoff, uit Oss. De R. K. armen ontvingen op dezen dag een extra bedeeling. Te Winschoten is Donderdag gevankelijk binnengebracht K. R., van Onstwedde, ver dacht zekeren H. Bügel op den tweeden Kerstdag met een mes eene wonde te heb ben toegebracht aan de gevolgen waarvan hij dezer dagen is overleden. De firma Ingelse Co., die te Vorden (G) in de roomboterfabriek eene nieuwe machine levert, gaf de vorige week Donder dag vóór 't hotel Ensink aldaar op 't plein aan de overzijde der straat, eene proef met haar nieuw brandbluschmiddel, die uitmun tend geslaagd kan heeten. Een mutsaard, uit stroo en dennetakken bestaande en met teer en petroleum gedrenkt, werd ontstoken en stond weldra in lichtelaaie. Maar door een dun straaltje van 't bovengemelde bluschmiddel werd de geheele massa in een paar minuten tot op het laatste vonkje uit gedoofd. De burgemeester, een der wethou ders benevens eenige belangstellenden woonden de proefneming bij. De kosten van zoo'n bus moeten een gulden of twaalf beloopen. 't Vullen er van, na gebruik, geschiedt voor één gulden. {Z. C.) Te Maastricht heeft de politie de hand gelegd op eene bende jeugdige dieven, die er hun werk van maakten foulards te stelen. De diefstallen werden gepleegd door middel van een dun stokje waaraan een gebogen speld was bevestigd en dat gestoken werd door de opening der pin, dienende tot sluiting der luiken. Vele foulards zijn op die wijze in verschillende winkels ontvreemd. De verschillende afdeelingen van »het Kruisverbond" [in het bisdom van s-Bocsh hielden den lOen Januari een gecombineerde vergadering tot vaststelling der Statuten en ter verkiezing van een Centraal Bestuur. Door het, uit het Centraal Bestuur gekozen, Dagelijksch Bestuur werden deze statuten onderworpen aan de goedkeuring van Mgr. W. van de Ven, Bisschop van 's-Bosch, die de volgende goedkeuring op de statuten schreef: »De Roomsch-Katholieke drankbe- strijders-vereenigin nHet Kruisverbond" met deze hare statuten wordt door ons ten volle goedgekeurd en dringend aanbevolen. Wij wenschen haar van harte 's Hemels beste en rijkste zegeningen." Naar de M. C. verneemt, wordt er door de eigenaars van de Middelburgsche brood fabriek ernstig overwogen, of het niet mogelijk zijn zou tegen April of Mei den nachtarbeid der Dakkers af te schaffen en dien te vervangen door een langeren werk dag, b.v. van 16 a 18 uur, in welken tijd dan twee ploegen werkzaam zouden moeten zijn. De een zou dan arbeiden van 's mor gens vier of vijf uren tot twee a drie uur 's middags, de andere van twaalf of éen uur 's middags tot acht negen uur 's avonds. Het Koninklijk jacht Victoria and Albert, komende van Portsmouth, wordt morgen te Vlissingen verwacht, om de keizerin-weduwe Friedrich naar Engeland over te brengen. GEMENGD NIEUWS. Onder de perceelen, die worden onteigend voor de stoomtram van Rotterdam naar Numansdorp, komt o. a. voor een huis met erf, gelegen onder Mijnsheerland, dat voor eenige weken door den tegenwoordigen eigenaar voor f600 is gekocht en nu voor het dubbele van dat bedrag is onteigend, Verleden Zondag reden drie meisjes de« avonds van Heereveen naar Wolvega terug. Ze verdwaalden op het ijs en reden in de richting naar Echten. Zij kwamen voor een groot wak en verkeerden in doodsangst. Twee personen, die zij op het ijs troffen, brachten hen huiswaarts, waar ze om 11 uur bij de ongeruste ouders aankwamen. Op het park bij de suikerfabriek te Go- rinchem, zakten bij het schaatsenrijden vier militairen door het ijs. Gelukkig dat men spoedig ter hulp kwam, anders toch waren misschien allen verdronken. Ofschoon alle vier behouden op het droge kwamen, moest een hunner, die met groote moeite was gered, naar het hospitaal vervoerd worden. De schipper Hoving, die onder Veendam op schaatsen reed, werd door een onbekend manspersoon achterop gereden, die hem plotseling met een mes in den rug stak, dat daarin steken bleef. Hoving vluchtte by zekeren Barelds in, waar het mes uit de wonde werd getrokken. Dr. Brongers con stateerde een wonde op aanmerkelijke diep te en verleende de noodige hulp. De politie is den dader op het spoor Het bruidsbouquet schijnt voor trouw lustigen ten minste gedurende den winter te moeten plaats maken voor het zooge naamde bruidsmofje. In Den Haag is deze nieuwigheid reeds te zien Zjj bestaat uit O. IH'MiM'i in"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 5