Stads- en Gewestelijk Nieuws. De Armeniërss chijnen het wachten moede te zijn op de hervormingen, die de mogend heden eisehen, die de Sultan belooft, maar nog altijd niet zijn uitgevoerd. Zij kiezen de meest wijze partij en verlaten het land. Volgens de Dovosti zijn reeds 40000 emigran ten op Russisch grondgebied aangekomen 20000 hebben zich gevestigd in het Kars- district, 14000 in het district der Zwarte Zeede overigen hebben een woonplaats gezocht in de buurt van Erivan. Voorloopig zullen de genoemde districten weinig voordeel van deze nieuwe bevolking trekkenwant de Armeniërs verkeeren in zulk een deerniswaardigen toestand, dat nu reeds uit Moscou en uit Astrakan gelden zijn toegezonden voor hun onderhoud tot het aanstaande voorjaar. Volgens draadbericht uit Pretoria is de voorzitter van den Uitvoerenden Raad in Transvaal Vrijdag naar Potchefstroom ge gaan voor de opening van den nieuwen spoorweg. Aan een banket 's avonds zei hij, dat de runderpest alleen snel tegengegaan zal kunnen worden, indien de verkeersmid delen beter worden. Daarom moet de aanleg van nieuwe spoorwegen ook met het oog op dit belang zooveel mogelijk worden aangemoedigd. Uit Kaapstad is tijding ontvangen, dat een toespraak van Sivenwright te Worcer- ster gehouden, sensatie maakt, hij beschul digde daarin de Transvaalsche regeering, dat zij geheime agenten met het doel om op te stoken, naar de Kaapkolonie zendt. Schiedam, 25 Januari 1897. Zaterdag-avond omstreeks ure is doordat een brandende doek, die door de kinderen in de kachel was geduwd, in een mand met lorren terecht kwam, brand ontstaan ten huize van J. van den Berg aan den Rotter- damschen dijk alhier. De brand werd door een buurman met een paar emmers water gebluschteen gordijn en ledekant hebben schade geleden. lleden-ochtend 7s/4 ure is, vermoedelijk doordat een vonk uit den oven in de daar onder liggende brandstoffen was gei aak t, brand ontstaan ten huize van den heer P. Boks, mr. broodbakker aan het Oude Kerk hof alhier. De brand is door Boks met een paar emmers water gebluscht; alleen het verlies van een 7 tal schieters en be doelde brandstoffen is te betreuren. Heden-ochtend 10£ is de 9-jarige Thomas Ruiten van het tjalk.schip Pleuna. Cornelia, liggende in de Lange Haven alnier, te water geraakt. De knaap werd gered door de zak kendragers J. Zagwijn en K. Vrauwdeunt, die zich met te waier behoefden te begeven. In de gewone huishoudelijke vergadering der afdeeling Schiedam van den Ned. R.-K. Volksbond zal aanst. Zondag de weleerw. pater A. Perquin, kapelaan der parochiekerk van O. L. Vrouw van den Allerh. Rozen krans alhier, als spreker optreden. Schipper M. Noordzij, van de sloep Sncces, met averij te Pernis binnengekomen, heeft medegedeeld, dat hij door vliegende stormen beloopen werd, waardoor het schip geheel op zjjde lag. Door een golf opgenomen en weder neergeploft, was de luchtdruk in de bun zoo sterk, dat de planken uitscheurden en de visch wegzwom. Gelukkig braken de planken bjj de scheiding van de bun af, want anders zou hoogstwaarschijnlijk het schip met man en muis gezonken zijn. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 83 schepen, waarvan 1 zeilschip. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 82 en voor Hoek van Hol land 1. In hetzelfde tijdperk van 1896 kwamen binnen 93 schepen, waarvan 4 zeilschepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 92. Zaterdag-nacht heeft te Rotterdam een geweldige brand gewoed. Omstreeks 1.30 werd brand ontdekt in de vruchtendrogerij van de firma Henkes Co. Voorhaven te Delftshaven. Het uitgestrekte fabrieksge bouw werd een prooi der vlammen. Het voorgedeelte echter, waarin het kantoor is gevestigd, bleef gespaard. Met behulp van negen brandspuiten en drie stoombrand- spuiten was men den brand tegen 3 ure nagenoeg meester. Omtrent dezen brand wordt aan de Tel. nog het volgende gemeld Nadat in enkele maanden geen brand van beteekenis had plaats gehad, blies de politie Zaterdagnacht om half twee de geheele stad in rep en roer voor een brand, die in een der uithoeken van Oud-Delftshaven woedde. De brand was ontstaan in de vruchten drogerij der firma Henkes Co., in het perceel Voorhaven no. 195. Het voorgebouw dient tot magazijn voor opslag van kisten en balen met gedroogde Amerikaansche appelen, peren, matten vijgen, balen koffie enz., terwijl ook het kantoor der firma in het voorgebouw gevestigd is. Achter dit gebouw bevinden zich de machinekamer, de drogerij bevattende een 5 tal droogovens, benevens een pakhuis met pakhuis met zolderverdieping, dienende tot berging der gedroogde vruchten enz. De brand door tot nog toe onbekende oorzaak vermoedelijk in hef pakhuis ontstaan, breidde zich uit tot de drogerij en ds ma chinekamer. Aan redden viel niet te denken, want toen de brandweer ter plaatse verscheen, stonden de achterperceelen reeds in lichte laaie en slaagde zij door het werpen van een stortvloed van water op de brandende massa er in, het voorgebouw en de belen dende perceelen te behouden. Daartoe waren 4 stoomspuiten met meerdere stralen en 9 handspuiten in werking. Omstreeks 3 uur was het gevaar voor uit breiding geweken en waren van het pak huis en de machinekamer niets dan naakte muren overgebleventegen 6 uur in deri morgen kon de brandweer inrukken, eene stoomspuit ter bewaking achterlatende. De panden behooren aan den heer J. Schiltman en zijn op beurspolis verzekerd; de voorhanden goederen en machinerieën der firma Henkes Co. zijr. gedeeltelijk op beurspolis, gedeeltelijk bij de Assurantie Maatschappij tegen brandschade «de Neder landen te Zutphen, gedeeltelijk bij de assurantie-maatschappij «Insulinde" te Am sterdam verzekerd. De schade bij de firma Henkes en Co. wordt op circa 20,000 gulden geraamd, ter wijl de schade aan de verbrande perceelen op 15 20,060 gulden geschat wordt. Doordat de politie in een gedeelte der stad alarmeerde voor brand Spooi weghaven Westzijde", ofschoon daar geen brand uit gebroken was, werd de brandweer op een dwaalspoor gebracht. Een gedeelte van het bluschmaterieel rukte daarheen, circa drie kwartier gaans van de plek waa de brand wel woedde. De Rotterdamsche gemeenteraad heeft Zaterdag-middag bij acclamatie goedgekeurd het voorstel van B. en W. om op de reeds gemelde voorwaarden, een 3 pCt. leening aan te gaan van 8 millioen gulden. Bij het ontwerp-besluit was gevoegd een tweede ontwerp, dat in nauw verband staat met het eerste, nl. om B. en W. te mach tigen voor die leening van een bankiers- syndicaat gebruik te maken, bestaande uit de Rotterd. Bank, Amsterd. Bank en de heeren Wertheim Gompertz. In het ontwerp-besluit werden door den wethouder van financiën eenige wijzigingen gebracht en de datum van uitgifte en stor ting bepaald op 1 Maart a.s. In den loop dezer maand werden door den voorzitter van de R. K. Vereeniging Recht en Orde" de afdeelingen dier vereeniging in de vijf kiesdistricten van Rotterdam opgericht. Ook de afdeelings besturen zijn gekozen. Het voornemen bestaat, dezer dagen vanwege de vereeniging de R. K. kiezers in te lichten omtrent de bepalingen der kieswet, op grond waarvan zij het kiesrecht kunnen erlangen. In de Diergaardelaan te Rotterdam is door den stucadoor Van Haagen geplaatst een door hem van sneeuw vervaardigde goed gelijkende buste van Paul Kruger staande op een eveneens van sneeuw ver vaardigd verhoogd voetstuk. 't Vorig jaar werd door genoemden stuca door aldaar geplaatst de van sneeuw ver vaardigde buste van H. M. Koningin Wil- helmina. St. Franciscus-Gasthuis te Rotterdam. Den 31n Mei-1892 werd in het pand aan den Oppert te Rotterdam, dat thans als Gildenhuis van de atd. Rotterdam van den Ned. R. K. Volksbond dienst doet, een zieken huis geopend voor de opname en kostelooze verpleging van hoogstens een twaalftal arme zieken, onder leiding van Eerw. Zusters, die ook haar liefdewerk buiten het gesticht zouden gaan uitoefenen in de woningen der arme lijders, tot welke godsdienstige gezind heid deze ook mochten behooren. Niemand had toen durven voorspellen dat thans, nau welijks 5 jaren later, dit gesticht zou ver vangen worder. door een groot en schoon gebouw waarin 60 lijders worden verpleegd. Het hoogst eenvoudig doch doelmatig ingericht Sint Franciscus-Gasthuis aan de Schiekade Oz. No. 64 en 66, mag met recht onder de schoonste instellingen op liefdadig gebied te Rotterdam geteld worden. Doch ook dit nieuwe gesticht, zonder de geringste subsidie of het minste vaste inkomen alleen uit de particuliere liefdadigheid onderhouden, voldoet nog niet geheel aan de eischen die voor zulk een inrichting gesteld worden. Op dit oogenblik doet zich weer de be hoefte aan uitbreiding gevoelen. Daarom hebben zich op verzoek van het bestuur van het Sint Franciscus-Gasthuis epn aantal dames en heeren vereenigd om te trachten door een tentoonstelling van voorwerpen van kunst en smaak met daaraan verbonden loterij, in de maand Mei van dit jaar te houden in de zalen van de sociëteit «Har monie" (Den Doele), ten einde het gesticht in staat te stellen de zoo hoog noodige uit breiding aan dit liefdewerk te geven. Het bestuur besloot aan het gesticht te verbinden een inrichting voor chirurgische behandeling en kocht daartoe aan het pand Schiekade no. 66. De aankoop, de verbouwing en de inrich ting van dit pand hebben reeds aanzienlijke offers van de Stichting geëischt, doch de inrichting van operatiezalen enz. gaan de krachten van het gesticht te boven. Van daar het plan voor deze tentoonstel ling en loterij. Men hoopt daardoor een belangrijke som bijeen te brengen, waardoor het aantal liefdezusters, thans 22 in getal, nog kunne vermeerderd worden, ten einde aan de voortdurende klimmende aanvragen tot verpleging buiten het gesticht te kunnen voldoen. Met allen aandrang bevelen wij dat lief dewerk onzen katholieken stadgenooten vooral aan. Maar al te veel wordt toch van hier uit in ernstige gevallen in de neutrale zie- keninrichtingen te Rotterdam heling gezocht; en al moge het waar zijn, dat den Katho lieken in die gestichten gelegenheid wordt gegeven de Troostmiddelen der H. Kerk te ontvangen, zij zijn daar toch onder die omstandigheden allerminst op hun plaats Zij missen er de liefdevolle opbeurende zorg, welke alleen de katholieke liefdezuster, die hare taak geheel belangloos met zelfopoffering vervult, geven kan. In het St. Franciscus-Gasthuis, onder de hoede van den Serafijnschen vader Franciscus, door zijne geestelijke kinderen der Derde Orde gesticht, vinden zij die zorg in ruime mate. Van ganscher harte bevelen wij dus het grootsche liefdewerk door bedoeld comité te Rotterdam ondernomen, in aller aandacht aan, vertrouwend dat het ook door de hu'P van Schiedams Katholieken het beste succ0® zal hebben. Te Rotterdam vergaderden Zaterdag-a von1' verscheidene werklieden-vereenigingen zake de loonkwestie onder de metaalb®' werkers. Voorzitter was de heer D. de Klerk, e° en doel der vergadering geen ander kennisname van het antwoord der patrooflS op de betoogen der werklieden, aangaand® de noodzakelijkheid van een algemeen® loonsverhooging. Uit het vers'ag dat de daartoe benoemd® commissie van het verhandelde ir. een W eenkomst van patroons uitbracht, bleek, d9' dezen verklaarden het verzoek niet te kun* nen inwilligen. Hunne argumenten waren, dat er geeP bepaald en erkend minimumloon op d0 verschillende fabrieken en werkplaatsen bestond, (op sommige wordt aan bekwam0 werklieden meer uitbetaald dan wat geëischt werd); dat de dronkenschap 011 het Maandaghouden, thans reeds zeer vee' voorkomende onder metaalbewerkers, n0# grootere afmetingen zouden aannemen, wad* neer het loon verhoogd werd en eindelij1' dat in dat geval een groote toeloop v9° metaalbewerkers uit andere plaatsen ria®r Rotterdam zou te wachten zijn, waar than' reeds een betrekkelijk hoog loon betaald werd- De patroons achten hei doorvoeren vad een andere loonregeling misschien mogelijk» wanneer er eerst een krachtige organisat'0 der werklieden tot stand komt. De vergadering nam in antwoord daarop na eenig debat de volgende motie aan «De vergadering van metaal be werker'i gehouden op Zaterdagavond 23 dezer, bet gebouw «Caledonia", gehoord het rapp°r' van h.h. patroons, in zake verbetering de' loonen, spreekt in hooge mate hare afkeu ring uit over dat rapport, en verklaart veol alsnog geene ingrijpende maatregelen te kunnen nemen, wegens te zwakke orga"1' satie der metaalbewerkers zelvespreek' den wensch uit, dat de niet vereenigd0 metaalbewerkers zich spoedig bij hunde vakvereeniging aansluiten, daar verbetering in de toestanden der vakgenooten dringend noodzakelijk is, om dan andermaal en me' meer kracht te kunnen optreden." (Tel-) Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft he' plan om te Rotterdam een op vrijzinnig0 leest geschoeid katholiek dagblad op 16 richten, waaromtrent eenigen tijd gelede0 geruchten liepen, schipbreuk geleden. Te Rotterdam werd een brievenbeste"®' betrapt op het openen van hem toev0' trouwde brieven. In verhoor genomen, be* kende hij een drietal brieven, uit Amerik9 afgezonden, zich te hebben toegeëigend 010 de postzegels machtig te worden en v°°{ eigen profijt te verkoopen. De man, d'e ruim 12 jaren als brievenbesteller in tuncM® was, is voorloopig door den directeur ëe' schorst, in afwachting dat nader omtreu' hem door den minister zal beslist zijn. Door den districts veearts is Vrijdag onde' het rundvee van mej. de wed. L. Snijde'3 in den polder Zestienhoven te Oversch10 mond- en klauwzeer geconstateerd. Vee e° hoeve zijn onder bewaking gesteld. Door de politie te Delft is proces-verba9' opgemaakt tegen een 14 jarigen jong®n wegens het werpen van kruitbevatten voorwerpen in de bnevenbu; van een predikanten aldaar, waardoor een ontp° fing ontstond en de brievenbus uit e"t9 werd geslagen. De te Delft nieuw opgerichte R- ^'eS vereeniging heeft den naam aange"0n° Recht en Plicht. Deze naam is gekozen, ieder Katholiek niet alleeri zijn iecllte,'g moet handhaven, maar ook zjjn p'lC,lt staatsburger vervullen. De voorzitter, de heer dr. J. ^rlb'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2