Stads- en Gewestelijk Nieuws. i» A merika gekomen, de rest uit Duitschland en Frankrijk. Rust kennen de ingetenen vanCretanog altijd niet. De gendarmerië zal hervormd worden volgens de wenschen der mogend heden uit verschillende landen zal zij ge- recruteerd wordende Bulgaarsche regeering is aangerocht eenige harer beste ambtenaren ter beschikking te stellen uit Montenegro zijn reeds een kapitein, eenige officieren en een tachtigtal manschappen naar Canea vertrokken, om bij de gendarmerie te worden ingedeeld; maar daarmede is de haat, welke op het eiland bestaat tusschen Christenen en Mohammeeanen niet verstikt. Eergister nog is het bewijs geleverd, hoe de vijandschap bij lange na niet is verdwenen. Eenige Christenen, die naar hunne dorpen wilden terugkeeren, werden bij Herakhon door een bende gewapende Mohammeda nen aangevallen. Verscheiden Christenen werden gewond en mishandeld hun muil ezels en hun goederen weiden hun ont nomen. Vandaar groote opgewondenheid in de stad, waar de kooplieden in allerijl hun winkels sloten. De Spanjaarden hebben op de Philippijnen een aantal overwiningen bebaald, waarbij de opstandelingen 50 dooden en 72 gevan genen verloren, de Spanjaarden 5 dooden en 5 gewonden. De Spanjaarden maakten zich tevens van een aantal kanonnen meester. Schiedam, 29 Januari 1897. De heer C. Horman alhier is door Burge meester en Wethouders benoemd tot plaats vervangend keurmeester van het vleesch in deze gemeente. In de vergadering door de leden van het Ondersteuningsfonds van den Ned. R. K. Volksbond afd. Schiedam, Woensdag-avond gehouden, werd het verslag van het vorig jaar goedgekeurd. Daaruit bleek, dat op 15 December II. de kas sloot met een voor- deelig saldo van fl724.00|. In dat jaar werd uitgekeerd wegens ziekte f3146. De inkomsten der leden en donateurs bedroegen f 3961.06. De geestelijke adviseur der Bondsatdeeling, ter vergadering tegenwoordig, bracht dank aan het bestuur en de controleurs en, wij zende op hunne moeilijke taak, sprak hij den wensch uit, dat zij nog vele jaren in het belang van het fonds zouden werkzaam blijven. Dé heer J. Van Riet, penningmeester, die wegens ongesteldheid van den Voorzitter de vergadering leidde, dankte den eerw. adviseur voor zijne bemoedigende woorden. De staat der kas zal gedurende 14 dagen voor de leden in het Bondsgebouw ter inzage liggen. De aftredende bestuursleden W, Blok en A. Daalmeijer werden herkozen. Vergadering der Katholieke Kies* vereeniging. De nieuw opgerichte Katholieke Kiesver- eeniging hield gisteren-avond hare eerste vergadering in de zaal der Officieren-Ver eeniging, die door een zeer verscheiden en talrijk publiek was bezet. De heer W. A. Beukers, de vergadering openend, deelde mede, dat hem door hes comité was opgedragen deze bijeenkomst te presideeren. Na het welsprekend woord van den zeereerw. pastoor Daniels en den weledgestr. heer De Ras achtte hij eene uitvoerige inle.ding overbodig. Deze verga dering was belegd tot vaststelling van de statuten, het reglement der nieuwe ver eeniging, dat artikelsgewijze zouden worden behandeld en daarna en bloc ter goedkeu ring voorgedragen. Bij de behandeling der artikelen werd op voorstel van den heer rar. W. H. Jansen, die zelfs in den naam der vereeniging wilde doen uitkomen, dat wij niet alleen recht en orde hebben te handhaven, maar ook plich ten hebben te vervullen, den naam der vereeniging zoodanig aangevuld, dat de katholieke kiesvereenigingzal heeten :»Recht Plicht en Orde". Verder bleek uit de voorgelezen statuten dat de gewone leden zullen betalen 50 cents de buitengewone leden f 1 en donateurs 2.50. Volgens de nadere uiteenzetting door den Voorzitter was de betaling der contri butie aldus geregeld om eenerzjjds iedereen te doen zien, dat men tegen betaling van 50 ets. per jaar lid kan worden, terwijl anderzijds de gelegenheid wordt gegeven door het betalen van een hoogere contributie ot als donateur de Vereeniging te steunen ;de leden zullen nochtans alle gelijke rechten hebben. De bepaling dat het lidmaatschap vervalt wanneer men ophoudt kiezer te zijn, werd gemaakt met 't oog op de moeilijkheid om bij het stemmen in de groote vergaderin gen de kiezers van de niet-kiezers te onder scheiden. Deze aangelegenheid gaf ook aan leiding het kiezerschap der oud-zouaven te bespreken, die zich volgens het gevoelen van den voorzitter eenvoudig als kiezer moesten aanmelden in afwachting of het betrokken college hen als Nederlander al of niet ais zoodanig zou toelaten. De verdere voorlezing der statuten deed o.a. blijken, dat het bestuur uit 9 leden zal bestaan die uit hun midden een voorzitter, vice-voorzitter, secretaris en penningmees ter aanwijzen, de eerstbenoernde voorzitter heeft zitting tot het jaar 1900, drie be stuursleden treden jaarlijk naar den roos ter al, maar zijn terstond herkiesbaar in de eerste algemeene vergadering, vóór den 31n Januari te houden, heeft de bestuurskeuze plaatsdaartoe kunnen zoowel het bestuur als de leden candidaten stellen eene voor dracht voor de bestuurskeuze uit de leden moet door minstens 20 leden onderteekend zijn en binnen 8 dagen bij der. secretaris ingediend worden. De vergaderingen worden gehouden zoo dikwijls als zij door het bestuur worden bijeengeroepen 20 leden hebben het recht met opgaaf van redenen een vergadering te verzoeken, die dan na de beslissing van het bestuur, binnen 8 dagen na de aanvrage wordt gehouden. Zes dagen voor de alge meene vergaderingen worden deze, behou* deus spoedeischende gevallen bijeengeroepen. Ieder lid is geschikt in die vergaderingen het woord te voeren, waartoe hem, behou dens goedkeuring der vergadering, tweemaal gelegenheid zal worden gegeven. Over de alphabetisch opgemaakte candi- datenlijst wordt gestemd door het dooi- schrappen van de namen der personen die men met verlangtvan onwaarde zijn de stembiljetten die geen candidaat aanwijzen of andere personen ot bijvoegingen bevatten bij eerste stemming wordt de volstrekte meerderheid vereischtoij tweede stemming beslist in zake dezelfde voordracht de meer derheid der stemmen, bij staking het lot. In öijzondere gevallen kan eene benoeming bij acclamatie geschieden. Te dezer zake is, naar de Voorzitter op merkte, geheel gevolgd de nieuwe wijze van stemmen, waarover later nog wel eens een repetitie zou worden gehouden. De verdere artikelen der statuten, houden in dat de leden zich op hun woord van eer verbinden de voorgestelde candidaten bij de verkiezingen te stemmen en door anderen te doen stemmen. Wijziging van de statuten rnoet door 20 leden gevraagd worden en kan slechts met 3/s der stemmen plaats hebben. Nadat de instemming der vergadering met de verschillende artikelen gebleken was, werden de statuten, in haar geheel voor gesteld, bij acclamatie aangenomen. De benoeming van het bestuur was daar na aan de orde. De vergadering vereenigde zich met het voorstel van den Voorzitter, om wegens de moeilijkheid van deze eerste bestuurskeuze, de carididaatsielling door 20 leden t« doen vervallen en voor dit geval, in plaats van de volstrekte meerderheid, de gewone meerderheid te doen gelden. Nadat door de leden verschillende candi daten waren genoemd, werd de candidaten- lijst opgemaakt en voorgelezen, waarna de stemming plaats hadde leden leverden hunne stembriefjes in aan de bestuurstafel, waar hunne namen werden opgeschreven. De stembus werd daarna verzegeld en het zegel ter hand gesteld aan den heer H. B. Heggelman, die met de heeren A. de Jong, A. Bouwman en A. Zoetmulder S.Jzn., daartoe door de vergadering aangewezen, heden bij de opneming der stemmen ten 2 ure in het Bondgebouw zouden aanwezig zijn. Aan het eind der vergadering bracht de heer F. van Dijk, wijzenden op den komen den strijd, het voorloopig comité hartelijk dank voor de moeite die het zich had ge geven, den wensch uitsprekend dat door eendrachtige samenwerking de katholieke zaak in de toekomst krachtig zou gesteund worden (applaus). De Voorzitter sloot daarna de vergadering onder dank voor het geschonken vertrouwen, de nieuwe kiesvereeniging aanbevelend met den wensch dat zy voor Schiedam rijke vruchten zou opleveren. Ruim 500 leden zijn tot heden reeds tot de nieuwe kiesvereeniging toegetreden. Heden-middag ten 2 ure had in het Gil denhuis van den Ned. R. K. Volksbond aan de Lange Haven alhier de stemopneming plaats voor de bestuurskeuze van de nieuwe katholieke kiesvereeniging »Recht Plicht en Orde" Eerst circa 4 ure was dit omvangrijk werk afgeloopen en bleken tot bestuursleden te zijn gekozen de heeren H. R. M. A. Van Gent, W. A. Beukers, C. J. Wilieman, A. C. A. Nolet, mr. W. H. Jansen, M. L. Honnerlage Grete C. J. Wou- terlood, F. J. Smit en H. J. Töns. Volgens nadere aankondiging zal in de vergadering door de afdeehng Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond Zondag middag 12^ ure in de Officieren-zaal te houden de weleerw. pater A. L. H. Perquin als spreker optreden. Zij die het welsprekend woord van den begaafden kapelaan der nieuwe parochie gaarne willen hooren, zullen daartoe eene geschikte gelegenheid vinden door het bij wonen van bedoelde vergadering, waartoe ook en donateurs toegang hebben. Voor eene geringe jaarlijksche bijdrage wordt men donateur der Bondsafdeeling en verkrijgt men het recht hare belangwek kende vergaderingen bij te wonen. Vanwege den Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam, zal aanst. Zondag avond in de zaal der Officieren-Vereeniging alhier eene vergadering van Brood- Koek- Ban ketbakkers (patroons en gezellen) worden gehouden, waarin de heer N. J. Appelman, van 's Gravenhage als spreker zal optreden. Wij vertrouwen, dat de betrokken vak beoefenaars zich in grooten getale in die vergader.ng zullen laten vinden, ten einde ook hier te komen tot de oprichting van een vakafdeeling van bakkers, die in andere Bondsatdeelingen reeds met zoo goed gevolg bestaat. De liberale Kiesvereeniging »Schiedam" zal Maandag 1 Februari aanst 's avonds 8 ure in het Volkshuis aan de Lange Haven alhier eene vergadering houden, waarvoor als pun ten van behandeling o. a. verkiezing van bestuur en bespreking over te nemen maat regelen in verband met de nieuwe kieswet vermeld worden. De heer F. Mol te 's-Gravenhage zal op uitnoodiging van de afd. Schiedam van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond den 3n Februari aanst. in »Musis Sacrum" alhier een lezing houden voor de mannelijke ingezetenen van 25 jaar en daar boven over »Onze taak" Ook gisteren stelde de gemeente te Rot terdam weder een drie honderd man aan het werk om sneeuw te ruimen. Tot dus verre werd in dezen winter van gemeente wege aan de sneeuwscheppers ongeveer f 6000 aan werkloon uitbetaald. er een brandend stuk pit in van een vet kaars die hij in de andere hand hield. middellijk stond de geheele pot in ^lC^{ I laaie en Plank, die nog steeds op den la"fl staande, hem niet langer houden kon, den pot vallen waarvan de brandende inb°u^ nu grootendeels terecht kwam op de hem komende 28-jarigen P. van Gannef en gedeeltelijk op de volgende werklied G. van der Gaarden en D. van Noorden allen brandwonden bekwamen, doch dek bereikten Een vreeselijke paniek onstond onder werklieden die zich nog in de piek bevoti' te meer daar tegelijkertijd brand d*p' d»' dik"6 iU*' gedeeelte van de Teutonia uitbrak en rookwolken zich in die met matten t0' werk enz. gevulde ruimte verspreidden- het appèl houden bleek dat er drie van l,etl die zich bij het uitbreken van den bran1 d'" de"1 de" De rivier voor Rotterdam tot aan zee was gisteren middag, dank zij den ingevallen dooi, slechts over ongeveer 1 g der breedte met zwak drijfijs bedekt. Wegens het vele ijs in de rivieren Oude Maas en Spui zijn door de stoomboot-maat schappij, te Oud-Beijerland, de raderbooten uit de vaart genomen. De man die Woensdagavond te Rotterdam bewusteloos in het Ziekenhuis werd gebracht en kort daarna overleed ten gevolge van het overrijden door een rangeerenden treir. aan hst Station Delttsche Poort, is door de familie herkend. Het lijk werd herkend als van den 53 jarigen C. J. van Rijnen, los werkman, wonende 2e Lombardstraat 27' te Rotterdam. Aan boord van het stoomschip Teutonia liggende naast het gemeente-droogdok in de dokhaven te Oud Charlois, gem. Rotter dam, had gisteren een vreeselijke ramp plaats. Een der 9 werklieden, die in de onderste verdieping van de piek aan het krabben en teeren waren, zekere H. Plank, stond op de trap met een pot met teer. Op 't oogenbhk dat hy die pot omhoog wilde reiken, viel het onderste gedeelte van de piek bevon werden gemist. Na het blusschen van brand werden de lijken van den 18 jar'2 f J. de Wit, den 22-jarigen J. van 't Hof e den 24 jarigen L. van Persie gevonden- De drie omgekomenen en de twee v wonde werklieden zijn allen ongehuwd evenais al de andere werklieden inW" van Charlois. De schade aan het stoomschip Teuto welke zich tot het onderste gedeelte v de piek bepaalt, is niet va» overwegend aard, 1 1 'L.ê Door het vele ijs in de RotterdatnsC Schie nabij de Lagebrug te Overschie k^a daar eergisteren een volbeladen spoel' schouw van Jacob Stigter in aanraking een ledige schouw van Van Marken, met gevolg dat eerstgenoemde schouw met sp ling onmiddellijk zonk. Men schrijft aan het R. N. uit dingen De kuiperspatroons alhier hebben aangesloten tot een vereeniging. Deze eeniging stelt zich ten doel, verbetering brengen in het kuipersvak, en tracht dit te bereiken door alle haar ten dienste st*aI' Mil bl) de" middelen. De leden verbinden zich geen personen beneden 15 jaar op te lejj^ tot het kuipersvak, zij voeren een 8e'^ loonstandaard in, waarvan de wijziging f kan geschieden zonder toestemming vereeniging, terwijl ieder lid verpheh' dien loonstandaard in zijn werkplaats °Pj{ hangen. Ook zal de vereeniging te te^( trekken tegen de »Maandaghouders .g bestuur bestaat uit de heeren A. v. d- a (le voorzitter), C. Van Toor, (2e votrzi''^t W. P. Versteve (le secr.), C. Goedk" (2e secr.), M. Don (penningmeester), Droppert en J. Metson (commissarissend y«f' Te Vlaardingen had de algemeen gadering plaats van het ^Onderling steuningsfonds in geval van ziekte p. ambachtslieden en varensgezellen ,f rekening over het afgeloopen jaarslo een voordeelig saldo van f984.59. ^,-t ziekengeld werd uitbetaald f 5429» en de oprichting (1871) f91.039. In de spaarbank te Vlaardinge" kas is te zamen f13.744, en het le is 1346. v»n In de algemeene vergadering "y0flf Delftsche handelsvereniging deelde zitter gisteren mede, dat spoedig eet>^gl be' bare vergadering zal belegd worde" spreking van plannen tot verfraai"' wandelplaatsen in en om Delft. De bond ^Maatschappelijk belang i van de handelsvereeniging «en onde' zal een adres aan de hooge re°eer^0 dienen om wijziging te vragen va9jr' op de coöperatieve verenigingen jet zal vergezeld gaan van een naam leden van »Eigen Hulp" te 's'®iaV^y0rde'j terwijl afdrukken zullen gezonden aan H. M. Koningin-Regentes, van State, en leden der Eerste en Kamer. Ook is bij het hoofdbestun^^^ii' werking eeri uitvoerig rapport over trekkers en zweudelfixma's. b"'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2