Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. landsche politiek ran Rusland en Duitschland thans evenmin als vroeger eenig verschil van belang in den weg staat. In het Pruisische Huis van Afgevaardigden is gisteren beraadslaagd over een voorstel van Ring en een sub-voorstel van Hoens- broecb, betreffende het belang dat de Rijn provincie heeft bij het verbieden van den invoer van versch vleesch uit Nederland. Het voorstel, beoogende om dien invoer te verbieden, werd bestreden door den minister Hammerstein, daar de sluiting van de grens tegen de bestaande verdragen is, en het verbod van invoer van Nederlandsche var kens reeds gedeeltelijk bestaat. Er worden afdoende maatregelen overwogen tot keuring van het vleasch. Bij de beraadslaging in de vergadering door het Lagerhuis in Engeland gisteren gehouden, over het verslag aangaande het wetsontwerp op de militaire werken, ver klaarde Hicks Beach, dat er geenszins wordt voorgesteld Londen door fortificatiën te omringen, maar enkel voort te gaan met het werk door een vroegere regeering be gonnen. Het ontwerp werd in eerste lezing aangenomen met 109 tegen 29 stemmen. Volgens den Londenschen correspondent der IV. R. Ct. duiken er weer geruchten op, dat Rhodes voor de parlementaire Zuid- Afrikaansche commissie bewijzen zal bijbren gen, waardoor gestaafd wordt dat de Duitsche Keizer met Kruger gekuipt heeft vóór den inval van Jameson. De brandstichters van de Groote Schuur zouden de bedoeling hebben gehad de desbetreffende bescheiden te vernietigen. De South Afrika Association te Londen heeft in de provincie een beweging op touw gezet, ten einde door middel van openbare vergaderingen enz. invloed te oefenen ten gunste van het herstel van de grieven van de uitlanders in Transvaal en de handhaving van de Engelsche suprematie in Zuid-Afrika. De Neue Freie Presse meldt, dat de regeering in Oostenrijk nog vóór de ver kiezingen voor den nieuwen Rijksraad een taalverordening zal uitvaardigen, bepalende dat bij alle gerechtelijke en politieke over heden van eerste en tweede instantie in Bohemen en Moravië voortaan de Czechische taal even gangbaar zal zijn als de Duitsche. Teneinde de Duitsche overheden in de Duitsche districten gelegenheid te geven. Czechisch te leeren zal een overgangstijd perk worden aangenomen van tien tot vijf tien jaren. Volgens een bericht uit Weenen aan de Temps zal de heer Strohbach, burgemeester der hoofdstad, weldra zijn ontslag nemen, om plaats te maken voor den leider der anti-semieten. Bovendien moet de minister president, graaf Badeni, van plan zijn dr. Lueger in zijn kabinet op te nemen, zoodra het Oostenrijksch-Hongaarsch verdrag is geteekend. Omtrent den inval der Derwisjen in de kolonie Erythrea zijn in Italië gunstige berichten ontvangen. Uit Agordat wordt aan het agentschap Stetani gemeld, dat de Derwisjen, door de Italiaansche troepen op korten afstand achtervolgd, hun terugtocht voortgezet heb ben, en de Gaso overgetrokken zijn. De versterkingen door de Derwisjen bij Ami- deb opgeworpen, zijn door de Italianen vernield. In de woestijn tusschen Dongola en Omdoerman hebben zich eenige benden Derwisjen, kameelruiters, vertoond. Het heet dat zij op roof uit zijn. Ook is een kleine afdeeling Derwisjen van Amboe Hamed ge trokken tot in de nabijheid van den vierden waterval. De Hamb. Corr. verneemt, dat de voor genomen reis van den Keizer en de Kei zerin van Rusland naar Rome en Londen, die was bepaald op het einde van April, voor onbepaalden tijd is uitgesteld wegens den minder goeden gezondheidstoestand van den Czaar, welke rust noodzakelijk maakt. Het blad verzekert tevens ook, dat de be zoeken van de keizers van Duitschland en Oostenrijk aan het Russische hof moetan worden uitgesteld. De Figaro verzekert, dat de gezondheids toestand van den grootvorst-troonopvolger vooruitgaat. Omstreeks het midden van de volgende maand zal grootvorst George een tochtje maken op de Middellandsche Zee. Graaf Murawiew, van zijn bezoek aan den keizer te Kiel teruggekeerd, is gisteren avond elf ure van Berlijn naar St. Peters burg vertrokken. De Russische gezant en de leden der ambassade waren aan het station. In Russische maritieme kringen wordt verzekerd, dat een commissie onder admi raal Avalan, chef van de maritiemen staf, binnenkort de Zwarte Zee-vloot zal inspec- teeren en dat een deel der commissie ver volgens een bezoek zal brengen aan het Russisch escader in den Piraeus. Men zegt en ditmaal heeft men mis schien gelijk dat de commissie zal onder zoeken of de schepen in goeden toestand verkeeren en in staat zijn, op het eerste sein werkdadig te kunnen optreden. De commissie is, zegt dezelfde menin het bezit van verzegelde orders. De toestand in Turkije is bij voortduring het middenpunt, waarom geheel de Euro- peesche politiek zich beweegt zoo als de reis van graaf Murawiew opnieuw heeft bewezen. Volgens een telegram uit Constantinopel aan het Berliner Tageblatt neemt de zenuwachtigheid in de Turksche hoofdstad steeds toeeen kleine oneenigheid, een onbeduidende twist of poging tot moord is reeds voldoende, om van alle kanten een massa politie-agenten te doen toesnellen en alle winkels in de buurt te doen sluiten. De gezanten blijven steeds vergaderen en zóó bevreesd is men, dat iets van de gevoerde onderhandelingen bekend zal worden, dat de Fransche gezant, de heer Cambon, zelf het protocol opmaakt. Volgens bericht uit Pretoria is de Volksraad in Transvaal gisteren in buiten gewone zitting tot het vaststellen der be-< grooting overgegaan. De ontvangsten worden op 4.900.000 pond, de uitgaven op 4.670.000 pond geschat. Volgens bericht uit Kaapstad heeft de regeering der Zuid Afrikaansche republiek naar aanleiding van de redevoering van Chamberlain een aantal Engelsche machi nisten toegelaten, die zij aan de grenzen had opgehouden. Schiedam, 2 Februari 1897. Volgens kennisgeving aan de leden van den Gemeenteraad zal de eerstvolgende raadszitting op Dinsdag 9 dezer gehouden worden. De mededeeling der ingekomen stukken moeten wij wegens plaatsgebrek op het ver gevorderd uur tot het volgend nummer uitstellen. De liberale kiesvereeniging iSchiedam" hield gisteren-avond de aangekondigde jaar vergadering. waarin rekening en verant woording werd gedaan. Wegens de geringe opkomst ter vergade ring, werd, bij het toenemend aantal leden, de verkiezing van een nieuw bestuur uit gesteld. Het bestuur deelde mede, dat het in de eerstvolgende dagen des avonds zitting zou houden, om in verband met de uitbreiding van het kiesrecht de gewenschte inlichtingen te geven. De heer E. Emond, administrateur van den stoomkorenmolen »De Draak" herdacht heden onder vele blijken van belangstelling den dag waarop hij vóór 25 jaren zijne betrekking aan genoemden molen aanvaardde. De direc tie en vele aandeelhouders van den molen vervoegden zich ten twee ure ten zijnen huize. In waardeerende bewoordingen deze 25 jarige ambtsvervulling herdenkend, over handigde daarop de heer J. Tak, nestor der aandeelhouders, den jubilaris een stof felijk huldebljjk, hem nog vele gelukkige 1 jaren in zijn ambt en met zijn gezin toewenschend. Ook van de zijde van het personeel van den molen en van verdere belangstellenden ontving de heer Emond vele, ook stoffe lijke, bewijzen dat zijn zilveren jubilee in ruimen kring werd medegevierd. Tot keurmeester van het vleesch in de gemeente Overschie is benoemd de heer A. J. van Velzen, rijksveearts alhier. De Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij vervoerde in de maand Januari 516,391 rei zigers met een opbrengst van f 41.496,031/^ tegen 480.808 reizigers met t 38.945.89 in Januari 1896. De buitengewone ontvangsten bedroegen 122.865.15 tegen f20.164,71 in Januari 1896, zoodat het generaal-totaa! be draagt f 64.361,18'/s tegen f59.110,60 over dezelfde maand van 1896. Ter bestrijding der bedelarij heeft nu ook de gemeenteraad te Overschie, op voorstel van Burgem. en Weth. een verordening vastgesteld, waarin wordt geëischt een schriftelijke vergunning van den Burgemees ter om koopwaren onder welken vorm ook op wegen enz. of langs de huizen te koop aan te bieden. Zondag werd te Rotterdam aan de deuren der verschillende R. K. kei ken in die ge meente bij het uitgaan aan de kerkgangers gedrukt stuk uitgereikt, onderteekend door het Centraal bestuur en door de afdeelings- besturen der R. K. kiesvereeniging »Recht en Orde". Daarin werden alle R. K. manne lijke ingezetenen, die minstens 25 jaar oud zijn of vóór 16 Mei 25 jaar worden uitge noodigd om zich op een der in het stuk genoemde plaatsen aan te melden, waar alles voor het aanvragen van het kiesrecht voor hen in orde zou worden geöraeht. Ook de R. K. overheden patroons, werkgevers enz. werden aangespoord om hunne onder geschikte katholieken aan te moedigen zich op de genoemde plaatsen aan te melden. Zondag-avond ontstond door het vallen van een lamp een begin van brand in een kruidenierswinkel in de Anjerstraat te Rotterdam. De vallende lamp kwam op het lichaam van de bewoonster, eene weduwe, terecht, die daardoor in brand geraakte. Met de brandende kleederen liep zij de straat op en trachtte, door zich in de sneeuw te rollen, het vuur te blusschen, hetgeen haar echter niet gelukte. Gelukkig kwam haar een bierhuishouder te hulp, die haar bran dende kleeding doofde en ook den brand in den winkel met emmers water bluchte. De arme vrouw had echter zulke hevige brandwonden bekomen, dat haar opneming in het ziekenhuis noodzakelijk was. In eene vergadering van den Rotterdam- schen Bestuurdersbond, welke zich als be- middellaar had opgeworpen tusschen de werkstakende vijlenkappers en de firma v. Kerkhoven en Vonk, is een motie aange nomen, waarbij »de houding van bedoelde firma wordt afgekeurd en de verwachting wordt uitgesproken, dat zoo noodig de werk lieden de stakende vijlenkappers blijven steunen, alle werklieden tevens aansporende tot organisatie, om daardoor te ontkomen aan patroons-dwingelandij." Door de directie van de Koninklijke Neder landsche Maatschappij tot Exploitatie van Petroleumbronnen in Ned.-Indië, gevestigd te 's Gravenhage, is aan de heeren Rijkée Co. te Rotterdam de bouw opgedragen van twee tankstoomschepen van ongeveer 600 Reg. tonnen. De triple compound machines zullen worden vervaardigd aan de Maat schappij »de Maas" te Rotterdam. Gisteren-ochtend zijn de beide in Den Haag gearresteerde kippendieven overge bracht naar het Huis van bewaring te Rot terdam in welke gemeente zy moeten terecht staan, omdat de diefstal, waarvan zij ver dacht worden, te Overschie is gepleegd. Tevens zal daar ter plaatse de instuctie worden gevoerd betrekkelijk een kippen diefstal nabij de Witte brug in Den Ha*g gepleegd en waarvan het tweetal eveneens ernstig verdacht wordt. Het ijs in Oude Maas en Spui is erg ver minderd. Met uitzondering van de stoomboot »Den Bommel" hebben alle booten van beneden den geregelden dienst op Rotter dam hervat. Onder het luiden der doodsklok werd gis teren-namiddag te Charlois grafwaarts ge bracht het stoffelijk overschot der vier werk lieden, omgekomen bij de ramp op het stoomschip Teutonia. Toen de vier lijken in dezelfde groeve waren neergelaten, nam de predikant van Charlois, de heer J. F- Klerk, het woord en schetste de boosheid van het menscnelijk leven. Enkele werklieden, alsmede de heer Van Hees, namens de firma Wm. H. Muller en Co. voerden het woord. Zij schetsten het groote verlies waardoor verscheidene gezinnen van Charlois getroffen waren. De ter-aarde-bestelling geschiedde voor rekening van de firma Wm. H. Muller Co. Vrijdag was het 20 jaar geleden, dat de afdeeling »Vlaardingen en Vlaardinger-Am- bacht" van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw werd opgericht. Gisteren-achtend werd te Maassluis door de dd. schutterij met militaire eer grafwaarts gebracht het stoffelijk overschot van Jacob Tillema, in leven gepensionueerd oppercon- stabel bij de Kon. Ned. Marine, versierd me' de zilveren eeremedaille der orde van Oranje Nassau, laatst in functie als geleider van onplotbare stoffen. Een viertal gep. onder officieren der Kon. Ned. Marine droegen de slippen der over de lijkbaar gelegde vlagi waarop de eereteekenen van den overledene waren vastgehecht. Van den Hoek van—Holland meldt men aan de N. R. Ct. van 31 Januari Uit het benoorden der Nieuwen Water weg gestrande stoomschip Gelderland wordt de lading door de Nieuwe Bergingsmaa'- schapij te Maassluis met kleine vaartuigen en met het bergingsvaartuig Buffel dag en nacht, ook met electriscn licht gelost. Verscheidene vaartuigen liggen steeds om het schip heen. Het stoomschip is dieper in het zand ge zakt, doch er bestaat hoop, indien de see kalm blijft, dat het na lossing der lading afgebracht zal kunnen worden. Zeker ook door het prachtige weder uit gelokt, kwamen Zondag Honderden reiziger3 met de spoor en nog meer uit de omliggende plaatsen de strandingplaats bezoeken. Uit Maassluis wordt nog gemeld De berging der lading van het s. s. Cel' detland wordt met kracht voortgezet. Twaalf blazers met stukgoederen en inventaris zi)° nu te Maassluis gearriveerd. Het goed der equipage, hetwelk hi0f gisteren werd aangebracht ea voorloopig 10 een der gebouwen van de Nieuwe Berging3* Maatschappij opgeslagen, zal per lichter naar Rotterdam worden vervoerd. Het weer 13 gunstig en het schip licht nog in dezelfd0 positie. Bij Kon. besluit is de commissaris der Koningin in Gelderland gemachtigd tot he' bijeenroepen van de Staten dier provinci0 in buitengewone vergadering op Woensdag 17 Februari '1897, om dan aan de orde 'a stellen de verkiezing van een lidderEers'0 kamer van de Staten-Generaal, in de pl»ats van den heer mr. D. Engelberts. De Staatscommissie voor het onderzoek der plannen tot gedeeltelijk droogmaking enzj van de Lauwerzee, hield gisteren onder het voorzitterschap van den heer mr. B. P> ba' ron van Harinxma thoe Slooten, Commissi'3 der Koningin in Friesland, eene bijeenkom3' in het gouvernementsgebouw te Leeuwarden*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2