Stads- en Gewestelijk Nieuws. z»a' Oof' gevaar voor het leven van den vorst kan worden verwijderd. In verband met het bericht dat de Fransche regeering niet de Spaansche zooals gis teren door een drukfout werd gemeld bij den Khedive van Egypte protest heeft laten aanteekenen tegen het voorschot van een half millioen pond Egyptisch voor de Dongola-expeditie, wordt nog het volgende gemeld De Fransche en Russische diplomatieke agenten hebben een memorandum gericht aan de Egyptische regeering, waarin zij mededeelen, dat zij vernomen hebben hoe de Egyptische regeering voorgesteld heeft het geld, vereischt voor de Soedan-expeditie, van Groot-Brittanje te leenen. Zij doen de vraag of zulks waar is en maken de opmer king, dat zulk een stap zou zijn in strijd met de wet en stellen daarom voor, dat het benoodigde bedrag op een andere wijze zal worden verkregen. Het memorandum is eenvoudig een vraag naar inlichtingen. De berichten, welke te Berlijn zijn ont vangen omtrent den toestand op Creta be vestigen die, welke de Er.gelsche bladen openbaar hebben gemaakt. De ongeregeld heden worden toegeschreven aan eenige agitators, die te elfder ure de invoering der beloofde hervormingen willen doen mislukken en vooral der Grieksche regeering moeilijk heden wenschen te bezorgen. Indien dit werkelijk het programma dier heeren is, zijn zij in het volvoeren van het eerste deel reeds geslaagd. Want volgens de Neue Freie Presse bestaat er op Creta volslagen anarchie en staan alle zaken stil. Alle gemeenschap met het binnenland is verbroken en duizenden Turken trekken zich in de steden terug, uit angst zeggen zij, voor de Christenen. De verhouding van Engeland tot de Trans vaal blijft nog steeds een der gewichtigste onderwerpen van den dag. De heer Kruger in een onderhoud omtrent de redevoering, door den heer Chamberlain 28 Januari ge houden, heeft verklaard, dat hij ten streng ste moet afkeuren, dat de zoogenaamde grieven der Uitlanders waren vermengd met den inval der Chatered Company, welke door geen plaatselijke oorzaken werd ge wettigd «Ik heb altijd mijn invloed gebruikt", vei klaarde de heer Kruger, en ik gebruik nog mijn invloed om den rassen haat in Zuid-Afnka te doen verminderen, doch de uitingen, welke in den jongsteu tijd aan de andere zijde zijn gedaan, hebben olie op het vuur geworpen. Het algemeene Engelsch-Amerikaansche arbitrage-verdrag dat tusschen Engeland en de Noord-Amerikaansche Unie gesloten is voor alle toekomstige geschillen wacht nog steeds op ratificatie en zal volgens den New- Yorkschen correspondent van de Daily Chronicle waarschijnlijk gedurende het tegenwoordige congres in het geheel niet tot eene definitieve bevestiging komen, daar eenerzijds democratische zoowel als repu- blikeinsche zdvermannen in den Senaat be zwaren maken en anderzijds Cleveland en zijn ministers zich niet kunnen vereenigen met de door de Senaatscommissie voorge stelde en thans bij den Senaat-zelven aan hangige amendementen. Schiedam, 4 Februari 1897. In verband met achterstaande advertentie van het bestuur der katholieke kiesvereeni- ging «Recht, Plicht en Orde", wekken wij ook te dezer plaatse de adspirant-kiezers op van de daarin aangeboden gelegenheid tot het verkrijgen van inlichtingen in zake het kiesrecht gebruik te maken. Wij vinden daartoe te meer aanleiding nu het blijkt, dat er meerdere formulieren voor het aanvragen van het kiesrecht onjuist of lichtzinnig ingevuld worden. Ons kwam o. a. ter oore dat een bekend ij veraar in zake verkiezingen door verschillende personen formulieren in blanco laat teekenen. Om zich voor de nadeelige gevolgen van het 'onjuist en lichtzinnig invullen der formu lieren te hoeden, make men gebruik van de gelegenheid door het bestuur van Recht, Plicht en Orde" geboden dan kan men vertrouwen een goed ingevuld formulier te teekenen en het veelomvattend kiesrecht te zullen verkrijgen. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is aan den Raad voorgesteld het besluit te nemen. lo. Het gymnasium thans gevestigd in het pand aan het Oude Kerkhof 110. 5 over te brengen naar het aan de gemeente be- hoorende gebouw aan de Lange Nieuwstraat no. 121 bekend onder den naam van «Blauwhuis" en daartoe het gebouw te doen verbouwen volgens het plan met begrooting van kosten in hun begeleidend schrijven aangegeven. 2o. Burgemeester en Wethouders te mach tigen lot vaststelling van het bestek voor de verbouwing en tot openbare aanbesteding van het werk over te gaan. Het plan van verbouwing omvat 7 leer zalen, elk geschikt voor 24 leerlingen, een rectorskamer, een leeraars- en wachtkamer welke te samen lot een ruim vertrek, ge schikt voor vergaderingen kunnen worden vereenigd, drie urinoirs en drie privaten, een conciërgewoning, onmiddellijk in ver binding met het hoofdgebouw, doch daarvan des gewenscht af te sluiten (de woning be vat drie kamers met keuken en privaat, een verblijf voor den concierge, een kolenberg plaats en bergplaats onder de trap. De kosten dezer verbouwing met inbegrip van die van de aanscha fing van school- meubels enz. worden gerramd op f 16000. Volgens een schrijven van den rector van het gymnasium aan heeren curatoren is het tegenwoordige gymnasium bij het toenemend aantal leerlingen geheel voor zijne bestem ming ongeschikt. Vanwege het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond, afd. Schiedam, werd gisteren-avond in «Musis Sacrum" alhier eene openbare vergadering gehouden, waarin de heer F. Mol, van 's-Gravenhage, als spreker optrad. -<#» De heer G. W. Snel, voorzitter der afdee- ling, opende de vergadering met de toelich ting, dat deze bijeenkomst was uitgeschreven met het oog op de samenstelling der kie zerslijsten, en verklaarde, dat het bestu r der afdeeling in de pauze bereid was, aan hen die nog aangifte hadden te doen, inlichtingen te verschaffen. De heer Mol, daarop zijn rede aanvangend, stelde in 't licht, dat het in onze samenle ving niet gaat zooals het in eerie samenle ving, gegrond op menschenliefde en recht vaardigheid moet gaan daartoe wees hij, met aanhaling van verschillende feiten, deels uit zijne persoonlijke ervaring, op het schel contrast tusschen overdadige weelde en bittere armoede. Om verandering in dien onhoudbaren toestand te brengen, is niet voldoende de werkzaamheid op sociaal- economisch gebied door aaneensluiting in de Vakbonden: ook het volk moet zijn stem doen hooren in de wettenfabriek op het Binnenhof, waar ze niet licht- doordringt. Daarop komend tot de nieuwe kieswet, trad spr. in eer.e vergelijking van den heer Van Houten als Kamerlid en minister, die niet ten gunste van den ontwerper der kieswet uitviel en hem o. a. aanleiding gaf tot de opmerking, dat Van Houten steeds meer van denkbeelden veranderd was, naar mate hij dichter tot de ministerstafel naderde. De uitsluiting der bedeelden bij de kies wet—Van Houten achtte spr. giievend voor den nijveren werkman, die soms door den nood gedwongen een enkele maal een bete broods moet vragen. Op scherpe wijze critiseerde spr. de ver schillende bepalingen der kieswet voor loon-, huur- en spaarkiezers en opperde in 't bij zonder het bezwaar, dat 't voor sommige kleine gemeenten ondoenlijk zou zijn, 40 personen te vinden die een candidatenlijst voor eene richting zoude onderteekenen. Na de pauze zette spr. uiteen, op welke wijze het kiesrecht moet worden verkregen, en welk gebruik er van moet worden gemaakt om verbetering in de bestaande toestanden te verkrijgen. Allereerst behoorde men te zorgen voor het verkrijgen van het kiesrecht en een goede organisatie. Sprekers partijgenooten konden zich daaromtrent spiegelen aan de Katho lieken, maar al waren zij er trots op niet aan den leiband van priesters en gees telijken te loopen en te doen en laten, wat zij wilden, zij deden tot heden het laten, dat is niets, en spr. vreest dat dit ook in de toekomst zoo zal zijn. Daarom moet van het stembiljet een goed gebruik worden gemaakt, daardoor gedwongen worden om in democratische richting te sturen. Spr. achtte dit noodig vooral, met het oog op de arbeidswetge ving die over 't algemeen een prulwerk is en bewijst dat zij gemaakt is door mannen die den arbeid minachten. Er moet een zuivering op het Binnenhof worden gehouden; de arbeider moet ook plaats in de Tweede Kamer krijgen, opdat bij de arbeidswetge ving aan de theoretische kennis de practi- sche ervaring worde gevoegd. Ten einde dit te verkrijgen moest men bij de aanstaande verkiezing kiezen en handelen als mannen de werkman was nu mondig en dus mede verantwoordelijk ver klaard Van de gelegenheid tot debat die na de rede van den spreker nog werd gegeven, werd gebruik gemaakt door den heer Van Lissa, die zich met sprekers denkbeelden omtrent het koningschap en de arbeiderswetgeving niet geheel kon vereenigen. De heer Mol, meenende dat debatter het met hem eens was, dat het koningschap in onzen tijd niet meer op zijn plaats is, hield vol dat het een onding was, omdat de Re gentes, die hij als vrouw hoog achtte, slechts de getrouwe uitvoerster is van den wil der Kamermeerderheid. Ook bleef hij beweren, dat de wetgever den arbeid niet kent en daardoor zijne arbeidswetgeving prulwerk is. Met een woord van opwekking tot het verkrijgen van het kiesrecht en dank aan den spreker van den avond werd daarna de vergadering door den voorzitter gesloten. Op bijzondere plechtige wijze had heden ochtend de uitvaart en ter-aarde-bestelling plaats van het stoflelijk overschot van den heer J. van der Burg, den 1 dezer overleden. Ten 7, 8 en 9 uur hadden in de parochie kerk aan den Singel de uitvaartdiensten plaats. De schoone kerk bood bij deze plech tige uitvaart van hem, die onder zeker op zicht haar stichter mag genoemd worden, een indrukwekkenden aanblik. Niet alleen het priesterkoor, maar ook de beide zijaltaren waren in zwaren rouw gehuld, terwijl ook het zangerskoor met een rouwdecoratie prijkte een overvloed van waslicht deed aller blik ken vestigen op de in rouw gehulde altaren Ook in de beide altaarkapellen schitterde het waslicht. De plechtig gezongen H. Mis ten 8 ure werd opgedragen door den zeereerw. pater J. M. Langewen, pastoor, met assistentie van de weieerw. paters A. L. H. Perquin en J. M. Rodermaus, kapelaans der parochie, terwijl verder een tweetal acolieten en een twaalftal koorknapen dienst deden. Door het koorgezelschap werd onder dezen plechtigen uitvaartdienst, die door een talrijke menigte, waaronder ook eenige eerw. zusters met weezen, werd bijgewoond, het Requiem van Schweitzer zeer verdienstelijk uugevoerd. Onder het luiden van de klokken der Singelkerk werd daarna ten 10^ ure het stoffelijk overschot van haren grooten wel doener ten sterfhuize uitgedragen en zette de plechtige lijkstoet zich langs de kerk, waar een oogenblik vertoefd werd, in be weging naar de R. K. begraafplaats. Voorop gingen vier lijkbezorgers; daarop gingen naast en achter den rijk getooiden lijkwagen de leden der Vereemging van den H. Vincen tius van Paulo, waarna het college collec tanten der Singelkerk, terwijl de geachte familie in een drietal rijtuigen volgden. Gedurende de geheele begrafenis, tot dat de plechtigheden op het kerkhof waren afgeloopen, deed zich het indrukwekkec kerkklokgelui hooren. Op de R. K. begraafplaats, waar een tal" rijke menigte den stoet afwachtte, werden» onder de ritueele gezangen van het koorge" zeischap der parochiekerk aan den Singe'; de laatste plechtigheden in de kapel en M het graf verricht door den zeereerw. pasto<>r Langewen, geassisteerd door den zeereen*- pastoor Daniëls, van de St. Jansparocbiei en de weieerw. paters Perquin en Rodel" mans. In de verwachting der toekomende op' standing werd aldus ter ruste gelegd h®' stoffelijk hulsel van hem, die door de Sin gelkerk nog bij het verre nageslacht 111 dankbaar en gezegend aandenken zal blij ven» Hij ruste in vrede 1 Het rundvee van den veehouder G. T' der Most alhier dat lijdende was aa° mond- en klauwzeer, is thans ook gezon verklaard en is met de ontsmetting ®e" aanvang gemaakt. Thans is die ziekte te dezerstede gehee geweken. Den lOn Februari aanst. zal J. van def Most, molenaarsknecht aan den stoommol®" «Den Draak", den dag herdenken, waarop hij vóór 40 jaren aan dien molen in dienst is getreden. Bij den aanvang van de openbare terecht' zitting der rechtbank te Rotterdam, na10 gisteren de officier van jnstitie. mr. Boob het woord ter herdenking aan het heengaa° van den substituut-officier mr. H. I. K. Dijck' meester. Spreker weer er op, hoe vóór G dagen de thans overledene nog zijn functi®0 ter terechtzitting had waargenomen. Het Openbaar Ministerie verloor in hem ®eB ambtenaar vol ijver en toewijding en n°lS' schien had die groote ijver en werklust ®r nog veel toe bijgedragen om dezen treurig®11 afloop te verhaastenmaar met alleen a'3 ambtenaar, ook als mensch stond hij W allen, die tot dit rechtscollege behoord®11 hoog aangeschreven. De vice-president mr. Bouvin, die de rechtzitting op gisteren presideerde, s'°ot zich gaarne aan hij de hulde door den offic'e^ aan. den overledene gebracht en hoopte da het den achtergebleven familieleden 10 troost zoude strekken, dat bij alle leden d®' rechtbank de herinnering aan den overledene niet dan eene zeer aangename kan zij" C(1 hij een plaats open liet. dia moeilijk te vervullen is. Het timmerlieden-comité te Rotterda01 ht®11 d« heeft besloten, over te gaan tot het opric van een plaatselijke weerstandskas voor nog niet-vereenigde gezellen. Men zab aan dat doel tegemoet te komen, onder niet-vereenigde gezellen zegelboekjes se,t spreiden, terwijl de leden van de verschiHer) timmerlieden-vereenigingen zullen trach in hun omgeving 5 cents zegels te verkoop die in de boekjes worden opgeplakt, een en ander zal onder de contróle s' het timmerlieden comité en de ge |d«B van liet biuuuci ucucu-euumc en w e> zullen belegd worden in de postspaarba" Tot voorzitter van het comité werd 1 benoemd de heer Quispel en tot secreta^._ de voorzitter van de timmerliedeu-vere ging, afdeeling «Patrimonium". -10' In het Ziekenhuis te Rotterdam is ove den de vrouw A. v. O., die Zondag*1'^ in hare woning in de Anjerstraat door vallen van de petroleumlamp in brand raakte en daarbij ernstige brandwon bekwam. Te Vlaardingen vergaderde eergist®r^ avond de R.-K. kiesvereeniging De Grond^ met tal van genoodigden. De groot® der Sociëteit was geheel gevuld. De zitter, de heer A. IJzerman!, sprak inleidend woord, waarin hij het bestuif afdeeling Vlaardingen van den Sed- Volksbond dankte voor zijn medewei waardoor reeds zeer velen als lid tot de vereeniging waren toegetreden. ^a van bevattelijke en duidelijke uitlegging te Kieswet en een meermalen luid t°egeJu'^o0j- opwekking tot krachtige organi»»'1®

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2