Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 20ste J aars:. Zondag 7 Februari 1897. No. 5713. ISutreau "33ofersfraaf 50. TWEEDE BLAD. KENNISGEVING. msum BOUWMATERIALEN, Keien, trottoirbanden, straatklinkers, metselsteen, houtwaren en ijzeren voorwerpen, ten behoe.e van de gemeente werken. BINNENLAND. NIEUWE SCHIEOANISGHE COURANT PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco Der Dost door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. De burgemeester van Schiedam, gezien art. 15 der wet van den 26Bten Mei 1870 staatsblad no. 82), betrekkelijk "e groiidoelasting; brengt ter kennis van de daarbij belang hebbenden, dat de slaat, aanwijzende de uitkomsten van de meetingen en de krachtens art. 14 der aangehaalde wet vastgestelde Schattingen van gebouwde en ongebouwde e'gendommen, binnen deze gemeente gelegen, gedurende dertig dagen ter inzage op de Secretarie is nedergelegd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 6^en Februari 1897. De burgemeester van Schiedam, VERSTEEG. Burgemeester en wethouders van Schie dAM, zijn voornemens, op Vrijdag 12 Febru- ari a.s., des namiddags ten 2 ure, ten faadhuize aldaar, in het openbaar aan besteden, de levering van ALS Het bestek is tegen betaling van 25 ct. Verkrijgbaar aan de Stadstimmerwerf, alwaar het met de teekening der ijzerwerken op Werkdagen ter inzage ligt. Op 1 Febr. 1897 heeft de gevolmachtigd, minister van Zweden en Noorwegen voor beide Staten het toetredings-protocol ge- teekend tot het op 14 November 1896 te 's Gravenhage gesloten verdrag, regelende punten van internationaal privaatrecht. (St. Ct.) Atjeh. Gisteren ontving de iV. R. Ct. zooals reeds in ons vorig nummer is vermeld, het volgend telegram uit Batavia >Zes compagnieën onder aanvoering van Von Heutz hebhen Indrapoeri bezet". Bij dit bericht teekent de N. R. Ct. het volgende aan Uit dit telegram vernemen wij, dat nu In drapoeri als legerplaats voor de colonne in de XXII Moekims betrokken Is inplaats van het 6 kilometer dichter bij Kota Radja ge legen Samahani. Wij wenschen onze Indi sche soldaten geluk met die verandering. Begrijpelijk is het, dat het Indisch opper- brsiuur zijn derde colonne niet zoo dadelijk op grooten afstand van Kota Radja in de XXII Moekims durfde vooruitschuiven en haar voorloopig liever hield op dezelfde hoogte, als waarop de tweede colonne te Tjot Mantjang in de XXVI Moekims gele gerd was. Eerst tijdens den tocht Van Heutsz naar Selimoen en Reung-Reug, linea recta onge veer 17 kilometer verder dan Indrapoeri, bleek het, hoe groot de indruk was, dien onze krijgsverrichtingen in de bovenlanden der Aijeh-rivier-vallei hadden te weeg ge bracht en kon men er aan gaan denken, in dat terrein verder voorwaarts positie te nemen. Het ongezonde, te midden van lage en natte rijstvelden gelegen Samahani kon dus vervangen worden door den heuvelrug, waarop de breede steenen fondamenten van den grooten Missigit van Indrapoeri aan den rechter oever der Atjeh-rivier zijn opge trokken. Op dit punt vormt het heuvelterrein zich tot een natuurlijke grens tusschen het breede, lage, moerassige, ongezonde gedeelte en het smalle, golvende, koelere en gezondere bovengedeelte der vallei. Een enkel bezet punt kan daar natuurlijk geen ivallen van kwaadwillige benden verhinderen, maar een goede mobiele colonne met een man als Van Heutz aan het hoofd kan zeker "op af doende wijze achterwaarts gelegen land schappen tegen hen beveiligen. Voorloopig zullen onze transporten naar Indrapoeri nog wel gedekt moeten worden door uitgezwermde marechaussees, die den dijk, door generaal Van der Hejden in der tijd aangelegd en verbeterd, beter kunnen beveiligen dan de étappe-posten, die deze bij gebrek aan zulk een keurkorps er op had geécheloneerd. Wij hopen echter dat er spoedig een tramlijn op zal worden aangebracht en zijn wij eenmaal zoover, dan zou het ons niet verwonderen, als van Indrapoeri uit een detachement naar Selimoen werd vooruitge schoven en zoo langzamerhand de geheele Moekims onder onze macht werden gebracht. De jeugdige Panglima Polim, hoofd van dat terrein, zal dan wellicht genoodzaakt worden zijn vijadige houding te laten varen en, door onze bajonettan gedekt tegen een te krachtige pressie zijner vrienden uit het Pedirsche, zich aan ons onderwerpen en onder ons toezicht zijn gebied besturen. Donderdag-avond had in »Stad Doele" te Delft de uitreiking plaats van de banier, door eenige Haagsche en Delftsche dames het Indoiogisch Tooneel- en Muziekgezel schap aangeboden. De presidente van het comité, mej. Reinche Stuwe, schetste in korte woorden de genoeglijke avonden door de Indologen aan de dames reeds verschaft daarin werd aanleiding gevonden om deze banier het gezelschap aan te bieden. Hierna werd de banier ontbloot en met eenige woorden van dank door den president aan vaard. De banier is bewerkt van lila satijn met rood fluweelen randin de beide hoeken eer. S doorkruist met een I, waarnevens twee momuskoppen en in het midden een lier, en daaronder op het veld met gulden letters »Tooneel- en Muziekgezelschap". Onderaan zware gouden franjes en drie van den stok afhangende kwasten. vermeld, het regeeringscommissariaat is aan geboden hetwelk door hem zou ziju aan vaard, een aantal bekende mannen op staats- en maatschappelijk gebied bijeen, die naar men zegt, tot de regeeringscommissie zou den behooren. Uit Den Haag wordt gemeld dat de mi nister var. Marine een ruime som ter beschik- kieg heeft gesteld aan den commandant van de Haagsche brandweer, ter belooning van de goeie diensten, door zijn korps bij den jongsten band in het departement van Ma rine bewezen. Een 100-tal werkloozen doorkruiste giste renochtend de stad 's Gravenhage in ver schillende richtingen. Aan het hoofd van den stoet werd een bord met opschrift gedragen tegen 12 uur keerden zij terug naar het gebouw Walhalla in de Wester- baenstraat, waar gisteravond een bijeenkomst van werkloozen was gehouden. De gemeenteraad te Amsterdam heeft het voorstel tot verplichte nummering der rijwielen, uitgezonderd voor bezoekers van elders, indien in hun woonplaats geen ver ordening op het nummeren bestaat, ver worpen met 16 tegen 13 stemmen. Naar het Dagblad verneemt, zijn de voor bereidende maatregelen tot vorming van de regeeringscommissie voor de Parijsche wereldtentoonstelling in 1900 zoover gevor derd, dat binnen enkele dagen de bekend making van de in- en samenstelling der commissie kan worden verwacht. Gisteren kwamen ten huize van den heer J. T. Cremer, wien naar vroeger reeds werd De nieuwe kieswet geeft den gemeente besturen heel wat werk. Om b. v. te Amsterdam al het drukwerk gereed te krij gen, daarop is de stadsdrukkerij niet inge richt. De gemeente heeft daarom de noodige nieuwe letters en letterkasten besteld en deze bij een achttal drukkers laten bezorgen, aan ieder zooveel als hij meende te kunnen verwerken. Elke drukker bepaalde zelf hoeveel hij binnen een bepaalden tijd zou kunnen gereed hebben en het daarvoor benoodigde materiaal werd hem fonkelnieuw geleverd. Nu kan men aan den gang gaan. En is alles gereed, dan worden ten slotte het zetsel en de resteerende letters met de letterkasten afgeleverd aan de stadsdrukkerij, die het dan bij volgende gelegenheden kan gebruiken. Sampson de sterke Te halftwaalf kwamen gistermorgen voor het café ïSchiller," aan het Rembrandtplein te Amsterdam twee beladen bierwagens van de brouwerij »De Amstel," ieder bespannen met twee zware paarden even later kwam Sampson, de sterke man. Een der wagens werd afgeladen op den ander. Sampson had twee kettingen in den zak, die nu aan den dubbel beladen wagen werden bevestigd en toen aan de strengen der paardendeze werden aangezet en langzaam bewoog de zwaar beladen wagen zich door de sneeuw. De beide kettingen van Sampson gingen niet stuk. Zij werden van den wagen afge nomen en nu ging het in 't café. Sampson trok de jassen uit, stroopt een hemdsmouw op en deed de kettingen om den bovenarm, I hij strekte den arm uit, boog die krom, waardoor de spieren geducht opzwollen. Na een paar vergeefsche pogingen sprongen de kettingen stuk en vielen rammelend op den grond. Deze voorstelling was het gevolg van eene weddenschap om f 2000, die Sampson dus glansrijk heeft gewonnen. De Ned Brood-, Koek- en Banketbakkers- bond zond in het laatst van het vorige jaar aan circa 10.000 bakkers en directeuren van broodfabrieken een circulaire met een drietal vragen over afschaffing van nachtarbeid, met verzoek om antwoord. De vragen luidden als volgt Zijt gij voor afschaffing van nachtarbeid en verklaart ge u bereid, met ons daartoe mede te werken Hebt u bezwaren Zoo ja, welke Welke acht u de beste wijze om afschaf fing van nachtarbeid te verkrijgen Van die circa 10,000 circulaires zijn er niet meer dan ruim 400 beantwoord teru<*- O gekomen. Daaroij waren er een tiental van besliste tegenstanders van afschaffing van nachtarbeid. De anderen beantwoordden al ler. de eerste vraag met »ja". In antwoord op vraag 3 werd bijna algemeen staatstus- schenkomst noodzakelijk geacht om tot het gewenschte doel te geraken, meerendeels omdat men, met het oog op de allerwegen bestaande scherpe concurentie geen alge- meene samenwerking kan verwachten. Woensdag-avond had te Goorn (N.-H.) een druk bezochte vergadering plaats tot het oprichten van een locale R. K. kies- vereeniging. De weleerw. heer Van Buchem, kapelaan te Spierdijk leidde de vergadering, besprak de nieuwe kieswet en spoorde door zijn talentvol en krachtig woord de verga derden aan, ijverige leden te worden van op te richten kiesvereeniging. Gesteund door het vermanend woord van den zeereerw. pastoor, smaakte spreker de voldoening dat 170 leden tot de nieuwe kiesvereeniging toetraden, Gisterenochtend omstreks 9 uur kwam een stoomboot met vier schepen achter zich te Maastricht de Maas af. Reeds waren twee der schepen door den boog der Maas, brug toen het derde schip tegen een der pijlers van de brug stiet en onmiddelijk zonk. De opvarenden, ten getale van zeven, onder welke nog zeer jonge kinderen, wer den met moeite gered. Het schip, de Rival metende 199 ton, beladende met steenen en toebehoorende aan F. van den Akker, te Bunde, was verzekerd bij de Maatschappij vRisico" te Amsterdam. Dr. Schaepman zal a. s. Dinsdag 9 Febr. als spreker optreden in de Katholieke Kring, te 's Hertogenbosch, Woensdag in den schouwburg te Deventer, en Zondag a. s. te Vlissingen, ten einde voor de R. K. kie zers en adspirant-kiezers de nieuwe kieswet

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 5