Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 20ste Jaarg. Dinsdag 9 Februari 1897. No. 5714. bureau "gSofersftraaf 50. Het Gouden Feest B- VlNGENTIÏÏS TAN PAULO Vereeniging van den te SCHIEDAM. De kerkelijke plechtigheid. NIEUWE PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland -2.— Afzonderlijke Nommers - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer - 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Schiedam, 8 Februari 1897. VAN DE e heuglijke dag, waarop vóór 50 jaren j® Verteniging van den H. Vincentius van te dezer stede werd opgericht en dus et apostolaat van liefde begon, dat nu reeds j1 halve eeuw onze arme lijdende katho- *e stadgenooten in zoo ruime mate is n goede gekomen, is op bijzonder plechtige *"jze herdacht. Aan den vooravond van den grooten ge- enkdag werd allereerst het vijftigjarig Jubilee in de oudste onzer kerken, die deze eerlijke vrucht zag rijpen, met stichtende godsvrucht door de leden der jubileerende ereerdging gevierd. Na eene driedaagsche V°°rbereidende oefening in het Ludwina's gesticht, naderden zij Zondag-ochtend ten Ire onder het H. Misoffer, voor de over- eden medebroeders in de St. Janskerk aan e Lange Haven opgedragen, tot de H. Tafel Heeren, welke treffende hoogheilige ^andeling deor een gezellig samenzijn in 'et gebouw van den Volksbond werd gevolgd. Len indrukwekkenden aanblik bood de ^r°chiekerk van den H. Joannes den Dooper 'J het plechtig H. Dankoffer, dat ten 10£ !*r® weder de jubileerende Vincentianen in ^otie stichtingskerk verzameld vond. Hoog °Yen het in feestelijk zilver getooide hoofd- taar welfden de schoone sierplanten, terwijl laar en priesterkoor met een schat van 6*end groen en kunstbloemen gesierd waren, ^overvloedig waslicht het geheel een hoogst Plechtig aanzien schonk. De zeereerw. pater M. D. Daniëls, pastoor der parochie, werd het opdragen van het H. Misoffer geas j*jsteerd door de weleerw. paters W. J. Wijsman en C.D.Van Dijk, terwijl de zeereerw. eer M. P. R. Droog, pastoor der O. L. rouw Visitatie-parochie, en de zeereerw. teer F. A. Sarton, pastoor te Oirsbeek bij 'Uard, die de driedaagsche oefening voor Vincentius' geestelijke zonen leidde, de Plechtigheid in het priesterkoor bijwoonden. °or het koorgezelschap der kerk, versterkt j^t welwillend geboden hulp der andere ^erkkoren, werd zeer verdienstelijk de ^-stemmige mis van F. Riga uitgevoerd. ~hder de overtalrijke menigte, die de kerk °t in de gangpaden bezette, getuigde het hederig kleed van haar, die onder de Schutse van St. Liduina de liefdevolle zorg St. Vincentius' navolgens genieten, van e weldaden door de jubileerende Vereeni- ëUig verspreid. Na het H. Evangelie besteeg de zeereerw. P*»toor Daniëls deu predikstoel. Een kort ^°ord van dankbare herinnering mpcht op ?«?en gedenkwaardigen dag niet uitblijven. Naar aanleiding van het heerlijk woord: 'erheugt en verblijdt u, want uw loon zal groot zijn in den hemel Matheus 6 23, richtte zich de herder der St. Jansparochie tot de feestvierende schare, ongeveer in de volgende bewoordingen zijn rede aanvangend. Op dezen dag dien de Heer heeft gemaakt, straalt in 's Heeren tempel in zachten glans het reine maagdelijk waslicht op blanke zilveren luchters; op dezen dag prijken de priesters in hoogtijdos en plechtgewaden, omdat nu een halve eeuw geleden in dit huis des gebeds door een kleine schaar van achtenswaardige mannen de vruchtbaar makende zegen van den verborgen God in het liefdegeheim werd afgesmeekt over een nieuwe instelling waarmee die mannen de dierbare stad hunner inwoning gingen ver rijken. De Vereeniging van den H. Vincen tius van Paulo werd opgericht, de edelste vrucht op Franschen bodem gekweekt, met den besten uilslag op onzen vaderlandschen grond overgeplant. De mannen die dal heerlijk werk hebben gesticht, slapen den slaap des vredeszij zijn ons voorgegaan met het teeken des heils naar de eeuwige woontenter., waar God de Heer het liefde werk loont, volheerlijk loont. Maar niet allen Nog leeft en werkt in ons midden een dier weinigen, een die heden wis een innig dankgebed stort, dat God de Heer hem riep tot de Vereeniging van den H. Vincen tius van Paulo. Aan dien waardigen man onze eerbiedige heilgroet, aan dien veteraan der oude garde, die ongebogen onder den last der jaren, zoowel als onder de hitte van den levensdag die hij dragen moest, de traditie der vaderen voortzet, den jongeren ten voorbeeld in oprechten godsdienstigén en jeugdige werkzaamheid I God spare zijn leven nog lang voor zijne dierbaren en voor de vereeniging en krone hem eenmaal met onvergankelijke eer in den Hemel I In treffende bewoordingen herdacht spr. verder de voortdurende zegenrijke werk zaamheid der Vereeniging. Mogen de Stich ters der Vereeniging naar betere gewesten zijn heengegaan, hun werk, hun schepping bloeit nog in jeugdige schoonheid, straalt in onverwelkten glans, want het levensbe ginsel der schepping is de liefde die niet sterft. Over dat werk heeft, de Geest die eenmaal over de wateren zweefde, zijn vrucht baren adem uitgestort, boven die schepping zweeft gestatigde liefdegeest, de blanke duive van wier stralende wieken de balsem der Charitas druipt. Gelijk het verleden is, zoo is het heden, zoo zal de toekomst zijn. Wie kan ze tellen de nooden die zij een halve aeuw lang gelenigd, het lijden dat zij ver zacht, de tranen die ze gedroogd, de klach ten die ze op de lippen der armen terug gehouden, de bede om brood en lafenis die zij liefdevol verhoord hebben? Wie telt ze de gezinnen waarin ze beter dan ver gankelijke spijs, de waardere aalmoes der geestelijke vertroosting hebben achtergelaten, de leden der St. Vincentius-Vereeniging, die bezield met den geest van hun stichter, het sprekend wederbeeld van den Christus Con- solatur, alom zegen spreidden, het goede deden, wat hun hand te doen vond. Hoevele gezaligden daarboven zingen op dezen dag voor den troon van God hun danklied, om dat zij op hun treurige wegen in dit tra nendal een Vicentiaan ontmoet hebben die ben verzoende met de ontbering, met de armoede en door zijn troostend woord vrede en berusting stortte in hun kranke afgepijnigde ziel Hoevele armen en bedeelden vereeni gen in dit uur hunne beden met die van den Hoogepriester der liefde, die ik straks in eigen persoon zegenend boven U aller hoofden ophef. Deze heerlijke schets van het veelomvat tend liefdewerk der eerbiedwaardige jubi- laresse leidde spr. tot een «eerbiedigen groet aan de liefde-vereeniging van den H. Vincentius van Paulo, die straalt in het goud der reinste liefde" ongeveer aldus zijn rede vervolgend.Achter U ligt nog een heerlijk verleden waarin U de gouden eerekroon heeft gewonnen, voor U ligt nog een onmetelijk arbeidsveld. Treed voort zachte beminnelijke Engel der liefde, treed voort, nooit moede van weldoen, altijd waar dig nieuwe lauweren te garen. En gij leden der Vereeniging, geestelijke zonen van Vin centius a Paulo, juicht terecht op dezen heerlijken dag, daar is niemand die deze feestvreugde wraakt. Volgt met onbezweken trouw, met onvermoeibare toewijding Uwen heiligen Stichter die als de Christus dien hij liefhad met onbekrompen mildheid ze geningen spreidde op al zijn weger, in kwisti- een overvloed. De geest 'van den Koning der liefde Jesus Christus en van Zijn uit- uemenden dienaar Vincentius zij en blijve de Uwe. Gelijk de Kerk zelve uit de ge opende liefdewond des Heeren geboren werd, zoo is ook Uwe vereeniging een eerbied waardige dochter der Kerk uit het hart van Christus geboren met Zijn bloed bepa- reld, met Zijn liefdegeest verrijkt. Bewaart 's aanhankelijke zonen der Kerk, in wier levenskracht eenig en alleen de Uwe ligt, dien heiligen waren christelijken geest. Verflauwt verslapt nooit in den zoeten vruchtbaren dienst der armen. Of kost het u bij wijlen moeite uwe eigen persoonlijk heid te offeren in den dienst der meest verstootenen, maar ook meest geliefde kin deren des Heeren, omhoog dan harten. Sursum Corda. Het goud dat thans uwe oogen omstraalt moge verbleeken en ten slotte vergaan daarboven wacht u Vincen tius op, de gezant van den Koning der liefde, die straks op uwe verheerlijkte hoof den den mijter der eeuwige eere zal plaat sen omdat hij zich-zelven gedaan rekent, wat gij aan den minsten der Zijnen gedaan hebt. Daar wacht Hij u op en fluistert u aan den avond des levens het heerlijk woord Ik zelf zal uw overgroot loon zijn in alle eeuwen der eeuwen. Nadat de zeereerw. celebrant aldus zijne indrukwekkende toespraak ten einde had gebracht, werd het H. Misoffer volgens het zinrijk ritueel der Orde van den H. Domi- nicus voortgezet. In het plechtige oogenblik waarop hij het hoog heilig Offer den Hemel sehen Vader ten innigen dank verhief, ver- eenigde zich zeker met den offerenden pries ter der geloovige schare in een smeekgebed om zegen voor de jubileerenden Vereeniging die onze goede stad met hare veelzijdige weldaden vervulde. Nadat het Tantum Ergo volgens de toonzetting bij Verhulsts' tweede mis was gezongen, werd de treffende plech tigheid besloten met de hulde aan den Koning der liefde, zegenend over de rijen der geloo- gen verheven. Toen de overtalrijke menigte de kerk op het vergevorderde uur verliet, bood daar buiten de aanblik van de sierlijk met vlaggen i getooide vaartuigen een opwekkend schouw- j spel, nog verhoogd bij de komst van den gouden jubilaris-Vincentiaan, die met zijne beide schoonzoons in een feestelijk bespannen rijtuig wegreed, eerbiedig gegroet door zijne jubileerenden medeleden en vele belangstel lenden, die de kerkelijke feestviering bij woonden. De feeitvergadering. De luisterrijke feestvergadering, die Zondag avond in de zaal der Officieren-Vereeniging werd gehouden, zal zeker bij allen die het genoegen hadden haar bij te wonen, de ge dachten aan het gouden feest der St. Vin centius-Vereeniging levendig houden. Bij het binnentreden der ruime zaal, werd men verrast door de smaakvolle versiering die daar was aangebracht. Hoog boven het po dium vertoonde zich de beeltenis van Z. H. Paus XIII en daar binnen in eene omge ving van groen en draperiën, de aantrekke lijke beeltenis van den apostel der liefde, den H. Vincentius van Paulo een overvloed van levend groen waar tusschen ter weers zijden de busten van Z. H. den Paus en H. M. de Koninginnen waren geplaatst, be dekte de geheele voorzijde van het podium, terwijl daar boven resp. de jaartallen 1847 1897 in kleurrijke cijfers te lezen stonden, verder waren de wanden der zaal met vlaggentroteeën, wapenschilden en toepas selijke opschriften zeer smaakvol gesierd. Aldus als eene bruid getooid, wachtte de ruime zaal de feestgenoten, die in grooten getale de beschikbare plaatsen kwamen in nemen. Onder het vrij verscheiden publiek merkten wij naast de leden der jubilee rende Vereenigiag op de zeereerw. heeren pastoors en verdere geestelijken der drie parochiën, eenige eerw. Broeders der St. Jozefscholen, de president en leden van den hoofdraad der St. Vincentius-Ver eeniging en leden van de confereatiën in de naburige steden. De voorzitter van den Bijzonderen Raad, de heer A. C. A. Nolet, de vergadering ope nend, heette hen allen en verdere aanwe zige geëerde stadgenooten en weldoeners welkom in deze feestvergadering door de zorgen van den Bijzonderen Raad zoo grootsch aangelegd om bet gouden jubilee der St. Vincentius-Vereeniging op waardige wijze te vieren. Diep gevoelden dank bracht hij hun voor hunne tegenwoordigheid die bewees dat hunne belangstelling in de Vereeniging niet verflauwd was; bij voort during beval hij de Vereeniging in de be langstelling der vergaderden, die, naar hij hoopte, haren bloei zou verhoogen. Na dit welkomstwoord van den president bestegen de leden der kerkkoren het po dium en werd de voor deze gelegenheid door een der jubileerende Vincentianen, den heer F. H. Z., gedichte feestcantate naar de toonzetting der Pius-cantate onder de verdienstelijke leiding van den heer A. M den Draak uitgevoerd. Tekst en muziek vormden hier een schoon geheel, dat een krachtig applaus van het dankbare publiek uitlokte. Toen het applaus eindelijk was ver stomd, besteeg de president weer den katheder. Vol vreugde herdacht hij de zegen rijke gevolgen die de oprichting der Ver eeniging in 1847 te dezer stede zoowel voor hen die het voorwerp waren harer liefde wei ken als voor de leden-zelven heeft getiad de leden hadden ze dankbaar herdacht, toen zij des morgens éen van hart en een van ziel aanzaten aan de H. Tafel des Heeren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1