president der Fransche republiek on vangen. Het onderhoud tusschen koningin Victoria en president Faure heett gisteren te 6 uur te Noisy-le-Sec plaats gehad. De Konin gin kon wegens ongesteldheid den wagen niet verlaten. Het onderhoud, dat zeer vriendschappelijk was, liep grootendeels over de reis der Koningin. Het duurde ongeveer een kwartier; daarna vertrokken de treinen. In de Fransche Kamer verklaarde gis teren de minister van buitenlandsche zaken, Hanotaux, dat een drukke gedachtenwisse- ling tusschen de mogendheden plaats had. De regeering aanvaardde de discussie om trent de interpellatie over de Oostersche kwestie niet voor Maandag. In de vergadering van het Lagerhuis in Engeland heeft gisteren de Staatssecretaris voor buitenlandsche zaken, Curzon, medege deeld, dat de Grieksche zaakgelastigde eer- gisteren-avond aan het ministerie van buiten landsche zaken een vertrouwelijke aanvul lingsnota van de Grieksche regeering heeft overhandigd. Zoodra de toestemming van den zaakgelastigde verkregen is, zal de tekst gepubliceerd worden. Verder deelde Cuzon mede, dat er in Candea gebrek aan levensmiddelen is. Op Creta hebben nu 25.000 of 30.000 menschen onderstand noodig. De Daily News bevat een belangrijk hoofdartikel tegen de plannen om de Zuid- Afrikaansche Republiek den oorlog aan te doen, die aan Chamberlain worden toege schreven. Het blad verklaart niet in staat te zijn, de redenen voor een oorlog in te zien, aangezien de Zuid-Alrikaansche Repu bliek ernstige grieven tegen Engeland heeft die evenzeer herstel behoeven als de zooge naamde grieven van de uitlanders in de Republiek. Uitdrukkelijk verklaart het blad dat een oorlog tegen de Republiek thans in Engeland zoowel als in Zuid-Afrika niet op instemming van de natie behoeft te rekenen. Volgens een telegram uit Bloemfontein in den Oranje-Vrij staat is president Kru- ger aldaar gisteren-avond aangekomen. Hij werd hartelijk ontvangen. Op een adres hem door den Afrikaner Bond aangeboden, zeide hij, dat de twee republieken niet van elkander gescheiden konden worden en drong aan op nauwer aaneensluiting. De diplomatieke verhoudingen tusschen Uruguay en Argentinië zijn gespannen. Het briefgeheim zou door de postadministratie geschonden zijn. De handel is verlamd. De regeeringstroepen van Uruguay en de opstandelingen zijn slaags geweest in het binnenland; laatstgenoemden moeten over wonnen hebben. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 12 Maart 1897. Op de heden alhier gehouden Paarden markt bevonden zich aan de lijn 52 paarden, 22 hitten en 1 ezel. Er waren zoowel werkpaarden als paarden voor de slachtbank bestemd. De vraagprijzen varieerden voor werk paarden van f 200 tot f 300, voor slacht- paarden van f 40 tot f 100 en voor hitten van f60 tot f200. Verkocht werden 35 paarden en 13 hitten in de prijzen van f 40 tot 250. Verleden jaar waren er aangevoerd 74 paarden (waaronder 14 hitten), waarvan er 36 verkocht werden. De politie had heden ter gelegenheid der jaarlijksche paardenmarkt in het handhaven der orde een zwape taak verscheidene bezoekers der markt moesten weger.s ver storing der orde tijdelijk in arrest worden gesteld. De Beiersche kapel, directeur de heer H. Ulrich, deed heden weder hare opwek kende tonen in onze stad hooren. Velen zullen zeker met genoegen den terugkeer begroeten van het muziekkorps, dat zich het vorig jaar te dezer stede door zijn uitvoeringen zulk een gunstige bekendheid heeft verworven. De heer J. J. Huldy, bediende ten kantore van den heer S. A. Maas, firma S. Rijnbende Zn., werd heden-ochtend li1/* ure in de Gerrit Verboomstraat alhier door een toeval getroffen. Door eenige voorbijgangers in het postkantoor gebracht, is hij van daar later per rijtuig naar zijne woning gegaan. In Overschie, waar op 17 plaatsen ver gunning is verleend om sterken drank te verkoopen, wil men dit getal trachten te verminderen, omdat dit verre is boven het door de wet bepaalde maximum. In den vorigen zomer werden bij den Rotterdamsehen gemeenteraad twee adressen ingediend, ten doel hebbende te bewerken, dat aan de exploitatie der Rotterdamsche vischmarkt eene ar.dere richting mocht worden gegeven nl. deze tot engros-handel in te richten. B. en W. stelden die adressen in handen der commissie van financiën, die de zaak tot een onderwerp van studie maakte en een breedvoerig rapport indiende. In overeenstemming met de conclusie van dit rapport stellen B. en W. thans voor, de bestaande regeling der vischmarkt althans voor het tegenwoordige te handhaven en aan adressanten te berichten, dat er geen termen gevonden zijn om van hunne aan biedingen gebruik te maken. Een expediteursfirma te Rotterdam liet door tusschenkomst van een opkooper om streeks 30,000 oude briefkaarten van haar kantoor verwijderen met last tot vernietiging. Groot was de verwondering van den expediteur, toen hij gisteren achter ^het winkelraam van een postzegelhandelaar eenige zijner briefkaarten zag uitgestald, waarop de naam zijner firma en die van de afzenders prijkten, terwijl de inhoud voor niemand een geheim bleef. Natuurlijk was de expediteur hierover alles behalve gesticht en hij ging het maga zijn van den postzegelhandelaar binnen, alwaar de geheele voorraad oude briefkaarten lag opgestapeld. De postzegelhandelaar had de briefkaarten van den opkooper gekocht en kon daarvoor een kwitantie toonen aan den expediteur en een inspecteur van politie, wiens tusschenkomst was ingeroepen. Nu kwam men na eenige marehandeeren overeen, dat de expediteur zijn briefkaarten, natuurlijk tegen een duurderen prijs, zou terugkoopen, doch toen 's avonds een hand wagen voorkwam, bedong de postzegelhan delaar een nog hoogeren prijs, tot groote ergernis van den expediteur, die door zijn barsch optreden het misnoegen van den postzegelhandelaar had opgewekt. In den ouderdom van 86 jaren is gisteren nacht te Delft overleden douarrière A. Van der Goes van Naters, geboren Hubrecht. Tot voor eenige jaren had de overledene ziting in verschillende instellingen van wel dadigheid, die in haar een grooten steun vonden. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 11 Maart. Aar. de orde kwam de voordracht tot herziening der belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen, gevolg van de herziening der grondbelasting in 1870. Bij de algemeene beschouwingen ontwik kelde de heer P ij n a p p e 1 tweeërlei be zwaar tegen periodieke herziening der grond belasting. Nu in de vermogensbelasting is opgenomen de belasting van den grond, wordt geen periodieke herziening der be lastbare waarde van den grond geëischt. Voorts acht hij het onzeker, of door deze herziening de toestand wel verbeterd wordt. Zij is verkeerd en schadelijk, daargelaten nog dat landelijke hoeven niet op de juiste waarde te schatten zijn en de maatregel bovendien zeer kostbaar is. De heer De Beaufort (Wijk) herin nerde echter, dat de wetgever terecht ge broken heeft met het stelsel dat grondbe lasting op het gebouwde beschouwt als grondrente. Spreker en de heer Rutgers stemden in met het beginsel naar hetwelk het ontwerp van de landbouwgebouwen te schatten, wijzende laatstgenoemde op de vroeger begane fout om de iandbouwschuren te hoog te belasten. De Minister van Financiën, de heer Sprenger vanEyk, betoogde, dat de wetgever eene herziening voor het gebouwde gewild heeft, welke strekken moet om vroe ger minder juiste schattingen der eigen dommen te herstellen. Onoverkomelijk zijn de bezwaren niet. De Minister meent een beter stelsel te hebben ontworpen, dat ook beter is toe passen. De nieuwe taxatiën zullen te hooge aanslagen doen verdwijnen. De hooge kosten mogen niet terughouden van grievenherstel door den wetgever beloofd. Na eenig debat werd art. 1 aangenomen. Aan de orde was daarna de eindstem ming over het wetsontwerp tot instelling van Kamers van Arbeid. Na eenige discussie werd door den Minis ter overgenomen het eerste amendement door de Commissie van Rapporteurs op art. 2 voorgesteld, strekkende om de woorden «belanghebbende patroons of werklieden" te vervangen door belanghebbenden" in lit c. van dat artikel, luidende het indienen van advies en het ontwerpen van overeenkomsten en regelingen op verzoek van de daarbij belanghebbende patroons of werklieden Het tweede amendement (weglating van de arbitrale uitbraak) werd verworpen met 51 tegen 23 stemmen. De door de regeering voorgestelde wijzi ging strekkende om in litt. d. van art. 2 weg te laten »die zij niet heeft kunnen verzoenen" werd goedgekeurd. Op art. 3 lichtte de Minister van Justitie, de heer Van der Kaay, toe de wijziging om, waar van tusschenpersorien sprake is, in te lasschen, achten «werkzaam in een bedrijf" de woorden «wegens het hun opge dragen gezag over anderen." Na eenig debat werd deze wijziging ver worpen met 70 tegen 13 stemmen. De voorgestelde wijzigingen betrekkelijk de artikelen 6, 7 en 8 werden goedge keurd. Verder werd goedgekeurd eene door den Minister voorgestelde wijziging om in art. 12 het tweede lid aldus te lezen Die tot lid van meer dan eene Kamer of door de patroons en de werklieden tot lid van dezelfde Kamer wordt gekozen, verklaart enz. Ook de overige wijzigingen van onder geschikten aard werden goedgekeurd. Bij art, 33, welks redactie door de re geering is gewijzigd heeft, de Commissie van Rapporteurs voorgesteld het derde lid te lezen Bij algemeene maatregel van bestuur wordt bepaald in hoeverre en naar welke regelen de Kamer, afgezien van het verslag, inlich tingen als bedoeld in art. 2a heeft te ver zamelen en op te zenden aan den minister van waterstaat handel en nijverheid. De aldus bijeengebrachte inlichtingen worden geordend en, voorzoover zij daartoe geschikt blijken, periodiek openbaar gemaakt en in afdruk aan de Kamers toegezonden. Na eenige discussie werd het sub-amen dement der commissie zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De overige wijzigingen werden goedge keurd. Het ontwerp werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Daarna werd nog hervat het debat over het ontwerp tot herziening van de belast bare opbren'gst der gebouwde eigendommen bij art. 2 handelend over de taxatie, waar op door den heer Van Dedem een redactie wijziging werd voorgesteld. Heden-ochtend 11 ure voortzetting. Bij het uitbrengen van haar eindverslag over het wetsontwerp tot regeling der gemeente-financiën heeft de commissie van rapporteurs den wensch te kennen gegeven, dat de Regeering alsnog een onderzoek zal instellen naar de gevolgen, die het voorgesteld verbod van progressie zou hebben op de regeling van den hoofdelijken omslag in verscheiden deelen des lands. Voorts zijn van regeeringswege nog overge legd staten van schulden enz. in verschillende gemeenten. H. M. Koningin Wilhelma bezocht gis teren-middag tusschen half twee en twee uren het Gemeente-Ziekenhuis te 's-Gra- venhage. Zij was vergezeld door haren ad judant jhr. Van der Staal, de grootmeeste- resse baronnesse van Hardenbroek van Bergenambacht en gravin van Limburg Stirum. Het bezoek van H. M. bepaalde zich zooals wij in het Dogbl. lezen tot de kinder-afdeeling, een groote ruime frissche met groene palmen versierde zaal. De geneesheer-directeur, de heer dr. H. Roessingh, en mej. A. C. Manden leidden de jonge Koningin rond. De Koningin, die gekleed was in een ja* pon van blauwe zijde, met een elegan4 mantelje van donkergroen fluweel, hield belangstellend bij ieder bedje stil, sprak de kleine patiënten minzaam toe en gaf ze ieder een cadeautje, dat met stralende ge' zichtjes door de dankbare kinderen aanvaard werd. Nadat de Koningin aan alle bedjes ver wijld had en terloops een bezoek had ge* bracht aan de conversatiekamer der conva lescenten, de zaal, keuken en badkamers, verliet zij het gebouw. H. K. H. Prinses Elisabeth van Waldeck- Pyrmont, zuster van H. M. de Koningin-Re gentes, is gisteren in de residentie aangeko men. Zij werd aan het staatsspoorwegstation afgewacht door een hofdame en doorH. M- Hofmaarschalk baron Clifford, die haar naar het koninklijk paleis vergezelde, waar de prinses eenigen tijd zal vertoeven. Dezer dagen werd te Londen door den consul-generaal, jhr. May, eene vergadering belegd tot vorming van een comité, om aan H. M. de Regentes een huldeblijk aan te bieden bij gelegenheid van de troonsbestij ging var. Koningin Wilhelmina. Benoemd werdentot voorzitter de heer H. S. J. Maastot onder-voorzitters de heeren ds. Adama van Scheltema, Symons en F. C. Stoop; tot leden: voor de Neder- landsche club, de heeren Gerritsen en Geveke voor de Nederlandsche Kamer van Koop handel de heeren Hotz en A. Boissevain; voor de kerk de heeren Koekkoek en Vogel voor het Koning-Willemfonds de heeren Groos en Blad de Wit. Tot secretaris werd de heer La Verge en tot penningmeester de heer Van Lassen verkozen. Het comité heeft de bevoegdheid, later zoo noodig, het aantal leden te vergrooten. Ir. de maanden Juni en Juli e. k. zal, blijkens kennisgeving in de Staats-Ct., aan 's Rijks Veeartsenijschool te Utrecht gele genheid worden gegeven tot het afleggen van het natuurkundig examen voor aan staande veeartsen, bedoeld in art. 12 der wet van 8 Juli 1874 Staatsblad no. 99). De dag van aanvang zal nader worden bekend gemaakt. Aanmelding schriftelijk, mits portvrij, vóór 1 Mei e. k. bij den directeur van gemelde school. Het Kamerlid, de heer Tak van Poortvliet, was gisteren na een afwezigheid van twee maanden, weder in de vergadering van de Tweede Kamer tegenwoordig. Afjeh. In 1896 leed het leger in Atjeh zware verliezen, schrijft iemand in de anti- revolutionnaire Nederlander, te weten: 44 officieren (10 gesneuveld, 2 overleden aan vermoeienis en 32 gewond) en 1050 minderen (850 gewond en 200 gesneuveld). In het hospitaal werden in dat jaar ver pleegd 12,419 militairen van de landmacht, 277 van de marine en 2798 dwangarbeiders, totaal 15,494 man. Van dezen overleden 422 en werden naar Padang of elders geëvacueerd5515 militai ren van de landmacht, 154 van de marine en 1335 dwangarbeiders, samen 7004 man. Op den 24sten dezer zal te 's-Gravenhage eene conferentie van afgevaardigden van de Nederlandsche Spoorwegen met den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten worden gehouden, ter bespreking van dea.s.zomer- dienstregeiing op de spoorwegen. De hoofdraad der St. Vincentius- Vereeni' ging heeft van de eerw. Zusters van den H. Carolus Borremeus (wier moederhuis te Maastricht is) de toezegging mogen ver werven, dat zij zich zullen belasten met de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2