Stads- en Gewestelijk Nieuws. de Koningin, naar mén Zégt, persoonlijk a\ haar invloed tot behoud van den vrede aan wendde, nogmaals in het Foreign Office was verschenen, teneinde Griekenlands ant woord op de gelijkluidende notas der mo gendheden mondeling aan te vullen. Het besprokene was vervolgens op het papier gesteld en zou gisteren gepubliceerd wor den, nadat de tekst eerst door Metaxas als juist erkend zou zijn. Werkelijk heeft die publicatie gisteren plaats gehad. Een nota aan het Engelsche parlement vermeldt, dat de Grieksche zaak gelastigde te Londen zich den lOn dezer aanmeldde aan het Foreign Office, ten einde de volgende mededeeling van den Griekschen minister van buitenlandsche zaken over te brengen Ten vervolge van het antwoord op de nota, door de groote mogendheden aan 's Konings regeering gericht, acht ik het mijn plicht u te melden lo dat 's Konings regeering, voorstellende dat de groote mo gendheden aan de Grieksche troepen op Creta het herstel der orde zouden opdragen, met genoegen zou zien, dat de eskaders der mogenheden in die taak met de Grieksche troepen zouden samenwerken, indien de mogendheden tot deze maatregelen hun toestemming wilden geven. 2o dat indien het beginsel van een volksstemming van de Cretenzers aanvaard zou worden, Grieken-' land er zich niet tegen zou verzetten, dat Creta onder de suzereiniteit van den Sultan zou blijven, totdat die maatregel tot uit voering zou zijn gekomen. Volgens den Londenschen correspondent van den Berlijnschen Lokal Anzeiger zou lord Salisbury aan Metaxas geantwoord hebben, dat dit memorandum niet kan wor den jaanger.omen". In den zin van toelaten kan dat woord zeker niet verstaan worden, aangezien het nu officieel gepubliceerd is. En in den zin van inwilliging heeft Engeland alleen er niet over te beslissen en zal er de door den Franschen minister Hanotaux gesignaleerde levende gedachtenwisseling aan te pas moeten komen. Volgens het Berl. Jageblatt acht men het in diploma tieke kringen te Rome waarschijnlijk dat de Mogendheden in haar repliek op Grie kenlands antwoord (en Memorandum) een nieuwen, maar allerlaatsten bedenktijd zullen stellen van 36 uren. De koning van Griekenland heeft tegenover een afgevaardigde beweerd, dat Europa zich thans zoo ongerust, toonde, omdat gebleken is, dat Griekenland een krachtig element aan de Middellandsch Zee vormt. »Onze kleine vloot is met buitengewone snelheid gemobiliseerd, wat van verschillen de kanten jaloezie heeft opgewekt. Ik zelf heb mijn regeering den raad gegeven de Hydra en de Miaoulis terug te roepen, want ik vreesde, dat men het eerste het beste voorwendsel zou aangrijpen, om twee open, en over den drempel trad juf frouw Frankie Vancouver. Beiden deinsden verrast terug en beiden uitten tegelijkertijd denzelfden uitroep »U hier?" »Maar maar hoehoe", stotterde Charlie. George R. Wilbrow is mijn pennenaam, zeide de juffrouw. >Ik ben journaliste, en daarom was ik in Jhe Retreat. Mijn mor- phonisme was maar een masker om er brmen te komen en er verslag van te kunnen doen. Zij zouden mij anders nooit hebben toegelaten Maar u liet zij er op volgen, terwijl zij hem bedenkelijk aan keek»ik hoop toch, dat u niet weer aan whiskey geraakt is »Aan de wiskey riep Charlie. »Wel genadige hemel, ik ben ock journalist en de whiskey was voor mij ook maar een voorwendsel om er in te komen. Ook ik heb er een reeks artikalen geschreven en dit is de redenMaar o, mijn lieve lieve miss Frankie wat ben ik blij, dat die heele morphinomanie van u maar aan stellerij wasIk dacht hier een kerel te vinden, om hem af te ranselen en nu vind ik uWat ben ik blijMag ik u de hand schudden En zij 'iet hem haren har.d schudden, heel stevig en lang. En en en en de rest was heel gewoon. onzer mooiste schepen in de lucht te doen vliegen. De toestand in Turkije blijkt ook in de laatste dagen weder veel te wenschen over te laten. De tijdingen aangaande een ver volging tegen de Armeniërs in het wilajet Adana, vooral te Parjas, aan de golf van Alexandretta, zijn zoo ernstig dat de am bassadeur, sir Philip Curri, de ernstige aandacht van de Porte er voor in heeft ingeroepen, aangezien de toestand daar onmiddellijk maatregelen vereischt tot beteu geling van de moorden. In de vergadering van het Huis van afge vaardigden in Hongarije gaf gisteren deminis- ter-president, baron Banffy, antwoordende op eene interpellatie van den heer Horansky de verzekering dat behalve het conflict op Creta zich op het Balkanschiereiland geen enkel verschijnsel had voorgedaan, hetwelk onrust zou kunnen verwekken. Wanneer zich dergelijke verschijnselen eens moch ten voordoen, is Turkije sterk genoeg om elke revolutionaire beweging te onderdrukken. »Ik geloof", verklaarde de heer Banffy, verder, ïdat het collectieve optreden der mogendheden en de verklaringen van alle leidende staatslieden geen reden hebben gegeven tot eenigen twijfel of tot misverstand. Het doel der mogendheden is gevestigd op het handhaven van het Turksche rijk en het status quo op de Balkanstatener. de eenstemmigheid van inzichten onder de mogendheden is de beste waarborg voor het absolute handhaven van het status quo en van den vrede". De minister voegde aan deze verklaring de verzekering toe, dat hij onbekend was met het bestaan eer.er confederatie op het Balkan-schiereiland, met het oog op de mogelijkheid van een Grieksch-Turkschen oorlog. Hij gelooft door de maatregelen, welke door de mogendheden genomen zijn, dat dezen vast besloten zijn eiken oorlog onmogelijk te maken. De Rijksdag in Duitschland heeft gis teren op voorstel van den heer Van Bachem, van het Centrum, het wetsontwerp betref fende het oprichten van een Gedenkhalle voor de gesneuvelde of zwaar gewonde Duitschers in den oorlog van 1870/71, rer wezen naar de begrootingscommissie. Tegen de verwijzing naar deze commissie is gestemd door de sociaal democrateu. Namens deze laatsten verklaarde de heer Singer, dat zij zich onvoorwaardelijk tegen het voorstel zouden verzetten, omdat zij zulk een wijze van vereering niet kunnen goedkeuren. In de vergadering van het Folkething in Denemarken legde gisteren de minister presideut aan het eind van de behandeling der begrooting in derde lezing de verklaring af, dat de aangenomen begrooting er een is, waarmede de regeering niet administra- teeren kan. Wanneer men vasthoudt aan het weigeren van de door de regeering gevraagde credieten, dan zal zij de begroo- tir.g niet kunnen aanvaarden. De rapporteur Christopher Hage ver- klaardde, dat zijn partij het conflict niet heeft gewenscht en de uitlating van den minister betreurt. De begrooting van financiën werd daarop naar het Landsting verzonden. In de gisteren in Engeland gehouden vergadering der Zuid Afrikaansche commissie is een opzienbarend tooneel voorgevallen toen Labourchére constateerde, dat sir Graham Bower de waarheid niet sprak. De minister van koloniën, de heer Chamberlain, de voorzitter en andere leden, kwamen in krachtige taal tegen deze aanmerking op De warme ontvangst, die den president van Transvaal op zijne reis naar Bloem fontein, de hoofdstad van den Oranje-Vrijstaat is ten deel gevallen, heeft te Pretoria een uitmuntenden indruk gemaaki, hoewel men haar voorzien had. De poging om een nauwere verbinding tusschen de twee rep" blieken tot stand te brengen, vindt alge- meene goedkeuring. Aan den Witwatersraad is een beweging ontslaan ten gunste van het hooggerechtshof tegen de Transvaalsche regeering. Volgens een Havas-telegram heeft men slechts 13000 handteekeningen vermeld op het adres. De Boeren zenden memories aan de regeering waarin de houding van den Volksraad en den Uitvoerenden Raad in deze kwestie wordt goedgekeurd. Schiedam, 13 Maart 1897. Schiedams plannen. Voor velen die het besluit Dinsdag 11. door der Raad onzer gemeente genomen, vooral door dat het bijna niet in het publiek is besproken, wellicht niet in zijn vollen omgang hebben begrepen, kan het nuttig zijn nog eens de bestaande plannen in 't licht te stellen. Er bestaat hier een groot plan tot uitbrei ding der havenwerken aan de Oostzijde der Voorhaven in verband met den aanleg eener spoorwegverbinding aan die zijde der stad. Zooals men zich zal herinneren, werd indertijd door het tegenwoordig dagelijksch bestuur beslist, dat de uitgestrekte terreinen, eigendom der gemeente, aan de Westzijde der Voorhaven zouden benut worden voor eventueel zich daar te vestigen industriee- le ondernemingen, terwijl de terreinen aan de Oostzijde der Haven zouden dienen tot uitbreiding der gelegenheden voor handel en scheepvaart. In de laatst gehouden raadszitting is nu niet het geheele plan behandeld. De spoor wegverbinding en de geheele uitvoering der havenwerken zal eerst later besproken worden, wanneer de onderhandelingen met de Hollandsche Spoorwegmaatschappij over het aanleggen van een verbindingslijmje en aansluiting aan de bestaande spoorlijn nabij de Delftshavensche Schie zullen zijn afge- loopen. Een onderdeel van het groote werk werd besproken en door den Raad goedgekeurd. Het betreft den aanleg van een diepwatei- kom, waar de zeeschepen kunnen lossen, met terreinen daaromheen die boven de hoogste vioeden gelegen door handel en nijverheid kunnen gebruikt worden. Het omvat de volgende werken Van af het Oosterhavenhoofd wordt een strekdam aangelegd die langs de normaallijn van de Maas over een lengte van 120 meter in de richting van Rotterdam doorloopt on zich dan landwaarts buigt. Aldus zal men een soort ingesloten ge deelte van de Maas verkrijgen, dat allengs aangeplempt zóo hoog wordt, dat het nimmer door den vloed wordt overstroomd en dus een steeds te gebruiken aanlegplaats hebben verworven. Bij wijze van inham van de Maas zal naast bedoelde strekdam een diepwaterkom van 200 M. bij. 80 M worden gegraven. Groote zeeschepen zullen aldaar dus steeds een voldoende diepte vinden om een veilige ligplaats te verkrijgen. De Oostzijde van dezen diepwaterkom zal gevormd worden door een stelsel van dam men evenver zich in de Maas nitstrekkend als de diepwaterkom gaat. De ingesloten ruimte dezer dammen zal allengs worden aangeplempt, minder hoog dan het Ooster- havenhootd, maar zoodanig dat bij gewonen vloed deze dammen en de aanplempling boven water blijven. Het doel is om van die zijde verzanding en aanslibbing van de kom of het haven bassin te voorkomen. Aldus omvat het nu uit te voeren onder deel van het groote werk het maken van een diepwaterkom en het vormen van los plaatsen, die een groot gerief voor de scheepvaart zullen opleveren. De werken worden ook uitgevoerd in het belang eener noodige voorziening van het Oosterhavenhoofd en voor oever-verde diging. Volmondig willen wij het bekennen, dat het uitvoeren dezer werken bij den finan- cieelen last die zij ook later bij verdere uitbreiding op de gemeente zullen leggen, ons wel wat bedenkelijk voorkwam. De eenstemmigheid waarmede de Raad tot de uitvoering dezer werken heeft b* sloten, d et ons vertrouwen, datinbeslo zitting zulke inlichtingen aan de Raadsle0 zijn verstrekt, dat deze werken niet al'ee" als noodige voorziening, maar ook als Pr°_ ductieve geldbelegging kunnen worden be schouwd. Zij het ons wakker gemeentebestuur' gesteund door de geheele burgerij, ee gegeven onze stad op te heffen uit 0 langdurige kwijning en hare pracht1»^ ligging aan de Maas te benutten tot bef nieuwing van den bloei en de welvaart wij haar allen zoo volgaarne toewensch®0. Het Kunstenaarsconcert onlangs alh'e' gegeven, heeft voor het weldadig doel 0 daarmede werd beoogd, de som van f 336- opgebracht. De 16-jarige B. C. M., matroos a,D boord van het logementschip Buffel zich onder den invloed van sterken dr» heden-middag 1£ ure in de Warande 000 wondje in de borst had toegebracht, is 0011 het politiebureau alhier, in bewaring geste van waar hij later na wat gekalmeerd zijn, naar de ouderlijke woning is vertrokk®"' Eenige personen hebben bij de Rotte0, damsche politie aangifte gedaan, dat bedrogen zouden zijn door een zaakwa®0 nemer aldaar, die hen door voorspiege'10» van een kolossale erfenis geiden als *°°r schot voor zijne bemoeiingen deed afg®veP' De zaakwaarnemer is door de polide verhoor genomen en ook een aantal pef sonen, die bij deze erfenis betrokken zijn verhoord. Door elkander op te war01' ,e0 h00 e0 en de sommen in hunne opwinding en verlangen naar de te verdeelen penning' telkens te vergrooten, was, aldus verna0^ N. R. Cf., de verwacht wordende erie015 allengs aangegroeid tot een bedrag v0" in de veertig milhoen. De erfgenamen zage"' na het vooruitzicht op deze sommen niet°P enkele guldens, en zoo viel het den zaakwaaf nemer, wien zij hunne belangen hadde'' opgedragen, niet moeielijk, bij wijze v0 voorschot zijne werkzaamheden, zege'S| correspontie enz., het gevraagde te kri)ge' dat allengs een beduidend bedrag belo°'u te worden. Het verhaal, dat de ronde deed, luid00' dat er in Indië een neef was overleden,0 koloniaal geweest was dooh bij zyn leV van een plantage-houder aldaar eei0?^ millioenen had geërfd. Toen nu dezer dag na herhaald gescnrijf en gewrijf bleek, 0 die neef werkelijk overleden was, maar0" dat zijne gansche nalatenschap s' ongeveer f65 bedroeg, welk bedrag op wees- en boedelkamer te SoerabaJ0 -af! gedeponeerd,, toen had men de poppe0 het dansen, wilde men zijn geld van 0^ zaakwaarnemer terug, wiens handel'0!? nu als oneerlijk betiteld worden. Ten s'° liep men naar de politie in de Meerf000 straat om recht te verkrijgen. Een ingezetene van Rotterdam heeR de politie aangifte gedaan, dat een 0 hem van daar naar Amsterdam verzo0 aangeteekende brief met aan het adr®s aangekomen. De brief bevatte 19 co0P vanTheissloten,Hongaarsche hypotheekb00 leening der sleden Rotterdam, Amste''0 Antwerpen en Madrid, zoomede een co0P van de Zweite innere 5 pet. Anleihe. Door den heer H. Heyblom te Rotter^0^ en eenige andere onderteekenaren, Is adres aan de Tweede Kamer verzo0 waarin zij hun instemming betuigen f i de strekking en het doel van het mg®01 bakkerswetsontwerp—Pyttersen. Evenwel geven zij in overweging het vaststellen der wet aangaande de 0 ling der werkuren en wat den aanvanf? Zaterdag betreft, vakmannen te hoore0. Donderdag-avond hield de Brood-, A en Banketbakkersgezellen-bond te De eene algemeene vergadering. >(J De heer N. C. Lammens, patroo0»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2