Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. Jlir. Beelaert van Blokland, -f- de afgevaardigden van den Bond om de betrekkingen tusschen de Kaapkolonie en de Boeren-republieken van misverstand te zuiveren en hartelijk te maken. Botha werd levendig toegejuicht. Hofmeyr schijnt de vorming van een nieuwe politieke partij in de Kaapkolonie te bevorderen, onder leiding van Sauer, Merriman, Schreiner en den hoofdrechter te Kaapstad. Hiertoe zou Rose- Innes benoemd worden. Volgens denfborrespondent der limes te Kaapstad gaat 'de tegenwoordige hoofdrech ter der Kaapkolonie, Sir. J. H. de Villiers, naar Pretoria om als bemiddelaar op te treden in het rechterlijk geschil, waartoe hij uitgenoodigd is. Schiedam, 15 Maart 1897. De Raad dezer gemeente heeft, zooals men weet, de vorige week de uitbreiding der politie goedgekeurd. Met 1 April aanst. kunnen nu te dezer stede geplaatst worden 4 agenten van po litie 2e klasse op een jaarwedde van f 575 (die in 2 jaren kan klimmen tot f 625) be nevens schoeisel en uniform. Pensioen, waarvoor niet behoeft te wor den gestort, wordt, na volbrachten dienst tijd, op 65 jarigen leeftijd verleend. De heer M. Kraamer, teekenonderwijzer aan de Burgeravondschool alhier, staat no. 1 op de voordracht voor benoeming van een onderwijzer in het handteekenen aan de openbare H. B. S. te 's-Gravenhage. Heden-ochtend omstreeks 4 ure is de 33-jarige J. H. Poolman, distillateur in de stoombranderij van de firma T. C. Melchers aan den Noordvestsingel alhier, op de binnen plaats dier fabriek in slaperigen toestand in een pas gegraven overdekt gat, gevuld met heet water, gevallen, waarbij hij aan het beneden linker gedeelte van het lichaam lichte brandwonden heeft bekomen. Nadat hem in de fabriek zooveel mogelijk hulp was verleend, is hij per rijtuig naar zijne woning aan den Rotterdamschen dijk gegaan, waar verder de hulp van den geneesheer Rutschy is ingeroepen. Heden middag omstreeks 12£ ure is aan den Buitenhavenweg, nabij de stalhouderij van de heeren Gebrs. Hoek, een met mest beladen kar met het paard dat er voor ge spannen was, achteruitrijdende, te water geraakt. Het paard werd spoedig aan de Stadsmetselwerf behouden op het droge gebrachtmeer moeite kostte het ook den wagen weder op den wal te brengen per soonlijke ongelukken hebben bij dit ongeval met plaats gehad. Door de politie te Rotterdam zijn twee jonge mannen van 20 tot 23 jaar aange houden, die bij een bierhuishouder aldaar goederen ten verkoop aanboden, welke de stukken satijn bleken te zijn, door middel van braak Zondagnacht ontvreemd uit het winkelmagazijn »de Adelaar" van de firma Brans Co. op den hoek der Weste Wagen- en Raamstraat. Alles is in beslag genomen en de beide aangehouden personen, die oude bekenden der justitie zijn, werden in verze kerde bewaring gebracht. Bij de Rotterdamsche politie is de opsporing verzocht van drie als heer gekleede perso nen van 30 a 35 jarigen leeftijd, die dezer dagen de North Eastern Bank of Sunderland bestolen hebben en zich vermoedelijk te Rotterdam ophouden. Vermist worden 3554 in Engelsch goud geld, 19 biljetten der Engelsche Bank k 100 3 a 50 2 k 20 3 a 10 en 39 it 5 Een belooning van f 3000 is uitgeloofd voor het geven van inlichtingen, die tot aanhouding der dieven leiden. Door het comité tot organisatie der ten toonstelling en loterij ten behoeve der uitbreiding van het St. Franciscus-gasthuis te Rotterdam, zijn van Z. H. den Paus drie fraaie camées als piijs voor de loterij ont vangen, terwijl door tusschenkomst van den president der Fransche Republiek een prachti ge Sèvres-vaas ontvangen is. De Nieuwe Ned. Bootw.-Bond, die »op sterven na dood is," heeft Zaterdag een strooibiljet verspreid, waarin hij het Rotter- damsch publiek de verdeeldheid in eigen boezem vertoont. Daarin valt het bestuui nl. heftig een zijner (bezoldigde) mede be stuurders aan, die dagelijks de hand had in de redactie van het vakblad de Bootwerker, en dien het nu van spionnage voor patroons verdenkt. Zulke verdeeldheid zal de N. N. B. B. nog wel vroeger doen vallen dan men dacht. (Msb.) Door de besturen van de afd. Rotterdam van den Ned. R. K. Volksbond, van de afd. losse werklieden Kard. Manning en van de bootwerkersvereeniging de Nederl. Vlag, is een adres gericht aan de Kamer van Koophandel, waarin de Kamer wordt uitge noodigd, maatregelen te willen beramen om zoo mogelijk te verkrijgen een wettelijk toezicht op de gereedschappen in gebruik bij het laden en lossen van schepen. Aan het niet bestaan van toezicht worden de veelvuldig voorkomen ongelukken toegeschre ven. Door het bestuur van den »Bierhuishou- dersbond" te Rotterdam is een circulaire verzonden aan vergunninghebbenden, waarin de vraag ter beantwoording wordt gesteld jWenscht u beteren en zuiverder toestand in hel algemeen belang van vergunningheb benden en van riiet-vergunnirighebbenden bij het verleenen van vergunning vöor den kleinhandel in sterken drank Ja of neen Het streven van den bond zooals dit nader in de circulaire wordt uiteengezet is het verkrijgen van wijziging of geheele afschaffing der drankwet en verkrijging van persoonlijk vergunningsrecht. De beantwoordde vraag zal worden afge haald, opdat maatregelen kunnen worden beraamd, die in het algemeen belang wen- schehjk geacht en op een algemeene verga denng kenbaar zullen gemaakt worden. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 114 schepen, waarvan 5 zeilschepen, allen bestemd voor Rotterdam. In hetzelfde tijdperk van 1896 kwamen binnen 103 schepen, waarvan 7 zeilschepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 103. Tot op heden is het aantal binnenge komen schepen 46, metende 70.6.2 netto register ton, meer dan tot op gelijken datum in 1896. Gepasseerde Maandag is te Vlaardingen een oude vrouw. Willemina van Dorp, oud 78 jaar, overleden, die voorgaf in behoef- tigen staat te verkeeren en ook gedurende ruim 11 jaren woning en onderstand van het R. K. Armbestuur heeft genoten het is echter gebleken, dat zij niet zoo behoeftig was, ah zij wel voorgaf te zijn, daar men na haren dood, ten harent in een kastje een bedrag van f390 aan zilver geld heeft ge vonden, en het bij die verrassing niet is gebleven, wijl bij het kisten van het lijk, onder de stroomatrassen van haar bed nog een zakje met f203, meest rijksdaalders, werdt ontdekt. \lCf.) Koningin Wilhelmina maakte Zaterda<T- o D ochtend, na eenigen tijd op Zorgvliet te hebben vertoefd, een rijtoertje te paard naar Scheveningen. H. M., die vergezeld werd door een adjudant, reeds langs het noorder slag naar den strandmuur, welk werk zij in oogenschouw nam. In het kon. besluit van 26 (niet 29) Februari jl. tot uitvoering van de artikelen der kieswet, die op het kiezen voor de Tweede Kamer betrekking hebbeD, opgeno men in het Stbl. no. 69 en openbaar gemaakt in de Stct. van 6 Maart is een fout inge slopen, die in de Stct. van 13 Maart wordt verbeterd. Men leze de eerste alinea van art. 8 van genoemd kon. besiuit als volgt»In elk stemlokaal bevindt zich op elk aantal van ten volle tweehonderd kiezers, dat het stemdistrict telt, ten minste één lessenaar, ter hoogte van 1 tot 1.20 Meter. Naar aanleiding der missive van de Neder- landsche Vereeniging van meelfabrikanten, om ondersteuning van haar adres tot hef fing van een tijdelijk inkomend recht op tarwebloem van f 1 per 100 kilogram, zoo lang Frankrijk of een ander land een uit- voerpremie op tarwebloem verleent, heeft de Kamer van Koophandel te Leeuwarden besloten aan den Minister van Buitenland- sche Zaken een adres in te dienen, om te trachten langs diplomatieken weg het daar heen te leiden, dat het meel, waarvoor res titutie van rechten wordt verleend, inder daad is gefabrieerd van tarwe, waarvoor de rechten zijn betaald door te eischen, dat bij uitvoer een bepaalde zone een zoogenaamd acquit worde overlegd, waaruit van die be taling blijkt voor eene in diezelfde zone in gevoerde correspondeerende hoeveelheid tarwe. Met innig leedwezen zal zoowel hier te lande; als ver daarbuiten en wel in Trans vaal de tijding worden vernomen van het plotseling overlijden van een Staatsman, die om zijn rechtschapenheid en wilskracht in hooge eere stond. In de kracht zijner jaren is jhr. mr. G. J. Z. Beelaerts van Blokland gisteren-avond bezweken aan een ernstigen aanval van beroerte, die hem gisterenoch tend op zijn laatsten tocht naar de kerk heeft getroffen. Gesproten uit een geslacht, dat aan Neder land vele diensten heeft bewezen, heeft de thans overleden Staatsman zijn naam hoog gehouden en in verschillende betrekkingen zijn leven voor het gemeene welzijn besteed. Als raadsheer bij het departement van justitie in staatsbetrekking getreden, onderscheidde hij zich door scherpzinnigheid, buitengewone tact en zijn groote juridische kennis. In 1883 trad hij het parlement binnen, toen het hoofdkiesdistrict Tiel hem afvaar digde ter Tweede Kamer, waar hij zich aansloot bij de anti-revolutionaire partij en weidra als een van haar woordvoerders werd bekend. Later ria de periodieke aftreding werd hij vertegenwoordiger voor Delft, welken zetel hij tot zijn dood vervulde. Maar niet alleen als lid van dit staatslichaam heeft hij zich onderscheiden, doch hem viel ook de eer te beurt, ofschoon behoorende tot de jonge ren, gedurende eenige jaren onder het ministerie-Mackay tot voorzitter van de Tweede Kamer te worden gekozen. In de Kamer getuigden zijne adviezen van zeer besliste politieke overtuiging, van groote rechtskennis en diep rechtsgevoel, dat hem in sommige omstandigheden een geheel afzonderlijk standpunt deed innemen. Als leider der debatten kenmerkte hij zich door zijn beslist optreden en energieke houding. Zooals bekend, vertegenwoordigde de heer Beelaerts van Blokland de Z.-A. Republiek bij de meest Europeesche hoven. (Tel.) In de Vrijdagavond gehouden vergadering van de afdeeling Gouda van de Holl. Maat schappij van Landbouw werd het bestuur een blanco crediet verleend voor de plaatsing van een sierlijke eerepoort de landbouw be treffende, bij gelegenheid van de komst der beide Koninginnen te Gouda, Tevens was bericht ingekomen, dat van gemeentewege eene subsidie van f 200 was toegezegd voor de in April te houden paar denmarkt. De soiree, Vrijdag door douairière gravin van Lijnden van Sandenburg te 's-Gravenhage gegeven en vereerd met de tegenwoordig heid der Koninginnen, was gedeeltelijk °0^ een kunstavond waartoe ook medewerkt® Coquelin uit Parijs, die voor de vorstelijk® gasten en voor den aanzienlijken kring valJ genoodigden met eenige proeven van zijn zeggingskunst optrad. „Pulchri Studio." Het gouden feest van uPulchri Studio te 's-Gravenhage is Zaterdag-avond op v°r' stelijke en artistieke wijze gevierd in de groote zaal van den Dierentuin aldaar. A wat Den Haag voornaam op elk gebied t>e' zit, was daar vereenigd. De zaal was in ee° marktplein herschapen. Hiertoe gat de ro tonde die, prachtig versierd en gedrapeerd» tevens als salon dienst deed, toegang. Wat vooral relief gaf aan het pittoresk® milieu, dat waren de costumes der darnes» waaronder velen uit den tijd van het DireC' toire, ook heeren waren gecostumeerd, maar zij vormden de minderheid. Even voor half negen kwam er in d® door een warrelende jeugdige schoonen wat kalmte, want de Koninginnen naderden d® feestzaal De Vorstinnen werden door het bestuur van het Genootschap ontvangen aan den hoofdingang van het gebouw en onder het spelen van het Oude Wilhelmus de zaa' binnengeleid. Prinses Elisabeth van Waldeck Pyrmont vergezelde Hare Majesteiten, terwijl een aantal dames en heeren van de hofhouding het gevolg vormden. Koningin Wilhelmina zag er allerliefst uit, in haar liehtbouW kleed met witte kant gegarneerd, terwij' de Koningin-Regentes en zilvergrijs kleed droeg. Koningin Wilhelmina had een bou quet van witte rozen, Koningin Emma een van orchideën in de hand. Nauwelijk® hadden de vorstinnen de fauteuils tegen over het tooneel ingenomen of de directeur van sPulchri", de kunstenaar Mesdag, sprak Hare Majesteiten aan, om namens het Genootschap dank te zeggen voor het bewi)s van sympathie. Spr. schetste in weinige woorden het ontstaan van ïPulchri" en den grooter. vooruitgang waarin het zich had mogen ver heugen, zoodat het alle reden had zijn 50 jarig bestaan feestelijk te vieren- Hij wees er verder op, hoe de wer kende leden steeds de eer des vaderlands hebben hoog gehouden en dat zij trachten zouden dit verder te blijven doen, ondanks veel strijd. Door eigen kracht was het hun gelukt, de overwinning te behalen daarop was sPulchri" trotsch en het zou trachten den roem van Nederland hoog te houden- Het rekende op den steun der Koninginnen» ook van de jeugdige Vorstin, die eens het land zou regeerenïPulchri" zou er naar streven Haar sympathie waardig te blijven- Hij reikte hierna den Vorstinnen een oorkonde over. Koningin Wilhelmina sprak een paar woorden tot dank, maar daar juist het orkest het Volkslied aanhief, werden haar woorden slechts door weinigen verstaan. Terstond daarop ving de voorstelling aan» taleaux vivants afgewisseld door aardige dansen. De Koninginnen genoten zeer van deze aardige voorstelling en niet minder van de nationale dansen van een keurbende boer tjes en boerinnetjes, voorstellende; de elf provinciën, in het midden van de zaal uit gevoerd. Eenige lieve kleintjes in boeren- kleeding boden de Vorstinnen bouquetten aan. Na afloop van dezen dans begaven zij zich naar de salons om later weer naar de hoofdzaal terug te keeren, waar de voor stelling werd voortgezet. Na het vertrek der Koninginnen bleef de vroolijkheid heerschen in Pulchri's gezei- ligen kring tot iaat in den nacht. De heer Cremer, lid van de Tweede Kamer en commissaris-generaal voor de wereldtentoonstelling in 1900, geeft een der dagen in het laatst dezer maand een kunst- soirée die door eenige der eerste mannen uit de Parijsche kunstwereld met hun voor dracht zal worden opgeluisterd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2